Kredyt konsolidacyjny co to jest za kredyt?

2023-01-02 – ostatnia aktualizacja

Kredyt konsolidacyjny – co to jest za kredyt? Podstawowe informacje dotyczące kredytów konsolidacyjnych i konsolidacji kredytowej. Jeżeli chcesz zmniejszyć liczbę spłacanych kredytów i pożyczek oraz jednocześnie zmniejszyć nową ratę kredytową, to warto jest wziąć pod uwagę kredyt konsolidacyjny.

kredyt konsolidacyjny co to jest za kredyt

Kredyt konsolidacyjny jest produktem kredytowym oferowanym przez większość banków, a który przeznaczony jest na spłatę bieżących (bankowych) kredytów i pożyczek. Jest to zatem kredyt celowy, który nie może być wydany na inny cel.

Z kredytu konsolidacyjnego mogą skorzystać ci kredytobiorcy, którzy mają odpowiednią zdolność kredytową oraz pozytywną historię kredytową.

Jedną z najważniejszych zalet konsolidacji kredytów jest zredukowanie liczby spłacanych zobowiązań, przy jednoczesnym wydłużeniu czasu kredytowania, co pozwala obniżyć wysokość nowej raty w stosunku do rat skonsolidowanych zobowiązań.

Przykład:

Obecnie spłacasz 4 kredyty: gotówkowy, samochodowy oraz dwie pożyczki gotówkowe. Łączna suma rat wynosi 1200 zł. Bank udziela kredyt konsolidacyjny na 1200 zł i spłaca wyszczególnione we wniosku kredytowym zobowiązania. Po konsolidacji do spłaty pozostaje tylko jeden NOWY kredyt, a dzięki wydłużeniu czasu kredytowania, nowa rata zostaje obniżona np. do 700 zł.

Pamiętaj jednak, że kredyt konsolidacyjny to nowy kredyt, a to oznacza, że poza pożyczonym kapitałem, musisz również oddać koszty kredytowe, do których wliczają się odsetki, jak również koszty pozaodsetkowe (o ile takie wystąpią, np. prowizja, ubezpieczenie, itp.).

Kredyt konsolidacyjny jakie produkty można skonsolidować?

W ramach kredytu konsolidacyjnego możesz połączyć różne kredyty i pożyczki bankowe. Najczęściej są to kredyty i pożyczki gotówkowe oraz zadłużenie w rachunkach bankowych i karty kredytowe.

Dodatkowo mogą to być również kredyty lub pożyczki:

  • samochodowe,
  • ratalne,
  • hipoteczne.

Oczywiście można skonsolidować wiele zobowiązań, spłacanych w różnych bankach, ale należy brać pod uwagę, że warunki konsolidacji są określane indywidualnie przez banki.

Czy można spłacić kredytem konsolidacyjnym pożyczki gotówkowe zaciągnięte w instytucjach pożyczkowych? Nie. A bardzo często można spotkać się z opinią, że banki konsolidują chwilówki czy pożyczki ratalne. Nie jest to prawda.

Pożyczki spłacane w firmach pożyczkowych można zamknąć wyłącznie z dodatkowej gotówki uzyskanej w ramach kredytu konsolidacyjnego lub decydując się na pożyczkę konsolidacyjną.

Środki z kredytu konsolidacyjnego nie są wypłacane na Twój rachunek bankowy. Bank zamyka zobowiązania wyszczególnione we wniosku kredytowym. Jedynie w dwóch przypadkach pieniądze otrzymujesz na swoje konto:

  • w przypadku pożyczki konsolidacyjnej – w określonym czasie musisz spłacić zobowiązania,
  • dodatkowa gotówka w ramach kredytu konsolidacyjnego. Jest to inaczej pożyczka gotówkowa z przeznaczeniem do swobodnej dyspozycji, konsolidowana kredytem konsolidacyjnym.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok