Kredyt konsolidacyjny bez poręczycieli i zbędnych formalności. Po prostu: mniejsza rata

Kredyt konsolidacyjny bez poręczycieli i zbędnych formalności? Ależ oczywiście – kredyt konsolidacyjny gotówkowy.

kredyt konsolidacyjny bez poręczycieli i zbędnych formalności

Kredyt konsolidacyjny pozwala szybko „połączyć” kilka zobowiązań bankowy w jeden kredyt. Plusy takiego rozwiązania? Są oczywiste:

 • zamiast kilku kredytów i pożyczek spłacasz tylko jeden kredyt, a tym samym
 • musisz pamiętać o jednym terminie płatności, co dodatkowo sprawia, że
 • jeżeli ponosisz opłaty za dokonywane przelewy, to płacisz tylko za jeden (swoją drogą to warto wówczas zastanowić się nad zmianą rachunku osobistego…),
 • nowa rata, dzięki wydłużeniu czasu spłaty jest niższa niż od sumy rat, które płaciłeś dotychczas (przed konsolidacją),
 • Twoja płynność finansowa ulega poprawia, a to oznacza, że zmniejsza się strona wydatkowa w budżecie domowym, a zwiększają się przychody (mniejsza część dochodu jest przeznacza na wydatki),
 • konsekwencją konsolidacji i zmniejszenia raty jest poprawa zdolności kredytowej, co często wykorzystują banki, oferując dodatkową gotówkę.

Czy dodatkowa gotówka jest potrzebna? Nie tylko zwiększa koszt kredytu, ale i zwiększa całkowitą wartość zadłużenia. Dodatkowa gotówkowa może przydać się, jeżeli chcesz spłacić np. zobowiązania w firmach pożyczkowych lub planowałeś np. remont mieszkania, ale przed konsolidacją Twoja zdolność kredytowa była niewystarczająca, aby otrzymać finansowanie z banku.

Kredyt konsolidacyjny bez poręczycieli i zbędnych formalności przegląd propozycji w bankach

Jeżeli mowa jest o konsolidacji gotówkowej, to kredyt konsolidacyjny bez poręczycieli i zbędnych formalności jest możliwy do uzyskania w kilku bankach. A nawet i przez internet. Wybrane propozycje są przedstawione poniżej.

Decydując się na konsolidację i wypełniając wniosek kredytowy, zauważysz, że nie różni się on w znaczący sposób od wniosku o kredyt gotówkowy. Dodatkowo należy podać produkty kredytowe, które chcesz skonsolidować.

informacje o zobowiązań, które chcesz skonsolidować

Więcej na temat wniosku o kredyt konsolidacyjny – jakie podstawowe elementy się tam znajdują – przeczytasz tutaj.

Skonsolidować można bardzo szeroką gamę produktów kredytowych. W teorii są to następujące kredyty i pożyczki bankowe:

 • gotówkowe,
 • ratalne,
 • samochodowe,
 • hipoteczne,
 • konsolidacyjne,
 • pracownicze,
 • studenckie oraz
 • zadłużenia na kartach kredytowych oraz na kontach bankowych (ROR).

To jest teoria, a praktyka pokazuje, że banki decydują samodzielnie co można skonsolidować (niekiedy nawet i pożyczki niebankowe), w jakiej minimalnej i maksymalnej wysokości i na jaki maksymalny czas.

Ponieważ kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest najpopularniejszy i faktycznie nie wymaga dużych formalności i dodatkowych zabezpieczeń, to może być również oferowany przez internet. Kwota, która jest dostępna w ramach kredytu jest całkiem wysoka i sięga nawet 150-200 tys. zł. Natomiast spłata kredytu może być rozłożona w niektórych bankach d0 8-10 lat.

Natomiast formalności pojawia się, jeżeli konsolidowany ma być również kredyt mieszkaniowy bądź zabezpieczeniem kredytu będzie nieruchomość. Jest to kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Ten rodzaj kredytu konsolidacyjnego nie jest dostępny online. Pozwala jednak skonsolidować kredyty na znacznie większą kwotę, a czas spłaty w tym przypadku może wynieść nawet i 25 lat.

Kredyt konsolidacyjny bez poręczycieli i bez ubezpieczenia?

Im mniej wymaganych formalności to tym lepiej oczywiście. Ale czy banki wymagają przedstawienia poręczyciela lub wykupienia ubezpieczenia? To już zależy od tego, jaką ocenę kredytową uzyskasz po złożeniu wniosku kredytowego. Po przeprowadzeniu analizy zdolności i wiarygodności kredytowej bank podejmie decyzję czy może pozytywnie opiniować Twój wniosek o kredyt.

Zabezpieczeniem spłaty kredytu konsolidacyjnego najczęściej są dochody kredytobiorcy. Jeżeli okaże się, że nie są one wystarczająco wysokie lub bank ma obawy, że nie poradzisz sobie ze spłatą rat, może wymagać poręczenia osób trzecich lub wykupienia ubezpieczenia.

Poręczeniem wiąże się osoba poręczyciela, czyli osoby będącej odpowiedzialnej za spłatę kredytu w sytuacji, kiedy go przestaniesz spłacać. Poręczyciel jest zatem prawnie odpowiedzialny za dług, którego spłatę poręczył i musi pokryć należne i niezapłacone kwoty. Nie jest to zbyt komfortowa sytuacja i wiele osób ma słuszne obawy, aby występować w takiej roli.

Poza takim zabezpieczeniem banki częściej sięgają również po ubezpieczenia kredytu. Decydując się na wykupienie ubezpieczenia należy liczyć się z tym, że wpływa ono na koszt całego kredytu.

Im mniej kosztów dodatkowych tym tańszy kredyt

Na koniec jeszcze tylko należy wspomnieć, że konsolidacja wiąże się z wydłużonym czasem spłaty. Nie jest możliwe zmniejszenie w sposób znaczący wysokości raty, bez wydłużenia okresu kredytowania.

Z każdym kredytem wiążą się odsetki, które są wyliczane na podstawie oprocentowania nominalnego. Jeżeli pożyczamy na pół roku lub kilka miesięcy, to odsetki będą stosunkowo niewielkie, ale jeżeli czas spłaty jest liczony w latach, to ich wysokość będzie już zasadniczym kosztem kredytowym.

Warto zatem „walczyć” w banku o obniżkę oprocentowania nominalnego.

Kilka wyliczeń odsetek dla różnych wartości kredytów konsolidacyjnych, czasu spłaty i wysokości oprocentowania:

 • 260 000 zł 295 raty, oprocentowanie 2,17% w skali roku, wysokość odsetek: 80 833,37 zł,
 • 250 000 zł 291 raty, oprocentowanie 2,38% w skali roku, wysokość odsetek: 83 686,36 zł,
 • 220 000 zł 183 raty, oprocentowanie 4,51% w skali roku, wysokość odsetek: 84 750,13 zł,
 • 30 360 zł na 60 miesięcy, oprocentowanie 7,20% w skali roku, wysokość odsetek: 5 790,29 zł,
 • 26 000 zł na 60 miesięcy, oprocentowanie 7,20% w skali roku, wysokość odsetek: 5 046,27 zł,
 • 5 600 zł na 29 miesięcy, oprocentowanie 3,90% w skali roku, wysokość odsetek: 277,65 zł,
 • 3 000 zł na 12 miesięcy, oprocentowanie 3% w skali roku, wysokość odsetek: 51,01 zł.

Odsetki to nie jest jedyny koszt kredytowym, ponieważ może wystąpić prowizja czy koszty dodatkowe, takie jak np. wspomniane ubezpieczenie czy opłata za rozpatrzenie wniosku. Suma kosztów (Całkowity Koszt Kredytu) oraz RRSO są pomocne w porównywaniu kredytów. Na tej podstawie można wybrać tańszy bank.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok