Kredyt konsolidacyjny. Aplikuj szybko już teraz

Czy mam szansę uzyskać kredyt konsolidacyjny w banku? Jestem zawodowym kierowcą i netto, co miesiąc, dostaję około 2300 zł. Jednak moja pensja „na rękę” jest wyższa i wynosi ok. 4000 zł miesięcznie, które wpływa na konto w Alior Banku. Wypłatę dostaje w kilku ratach: podstawa 2300 zł wpływa do 10-go każdego miesiąca, pozostała część do 20-go dnia. Konieczna byłaby konsolidacja ok. 30 tys. zł (dwa kredyty i pożyczki gotówkowe, limit na rachunku), aby ograniczyć liczbę płatności oraz dodatkowo chciałbym pożyczyć ok. 50 tys. zł na zakup samochodu.

Dzień dobry. Jaka jest szansa na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego? Zależy to przede wszystkim od zdolności kredytowej i historii kredytowej w BIK. Najlepiej jest zatem skontaktować się z wybranym bankiem, który ją wyliczy. Dzięki temu dowiesz się czy możesz skonsolidować kredyty z innych banków oraz czy uzyskasz dodatkową gotówkę.

Przeczytaj krótko, na temat: KREDYT KONSOLIDACYJNY – co to jest konsolidacja, kto może skorzystać i w jakim banku zapytać.

kredyt konsolidacyjny aplikuj teraz

Czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny? Żaden kredyt nie jest opłacalny (konsumencki, oczywiście – inwestycyjne dla firm, to już inna opowieść), ponieważ należy zapłacić dodatkowo – mniej lub więcej – ponad to, co zostało pożyczone.

I podobnie jest z kredytami konsolidacyjnymi. Hipotetycznie przedterminowa spłata wcześniej zaciągniętych zobowiązań mogłaby przynieść korzyści finansowe, ale tylko wówczas, jeżeli:

  • bank zaoferuje kredytobiorcy kredyt ze znacznie niższym oprocentowaniem, niż konsolidowane zobowiązania,
  • jedynym kosztem nowego kredytu będą odsetki,
  • przyjęty zostanie taki sam lub krótszy okres kredytowania.

Czy nowe warunki kredytowania będą korzystniejsze od dotychczasowych? Ile wyniesie koszt kredytowy? Szczegółowe odpowiedzi można uzyskać dopiero po przeprowadzonej analizie kredytowej.

Praktyka pokazuje, że głównym celem konsolidacji jest:

  • poprawa płynności finansowej poprzez obniżenie raty kredytowej,
  • ograniczenie liczby spłacanych zobowiązań i tym samym ustalenie jednego terminu płatności raty,
  • zwiększenie zdolności kredytowej,
  • uzyskanie dodatkowej gotówki w ramach konsolidacji.
Spłacanie kilku zobowiązań kredytowych przy niekorzystnych warunkach makroekonomicznych lub/i pojawieniu się nieprzewidzianych wydatkach, mogą doprowadzić do utraty zdolności kredytowej. W takiej sytuacji warto rozważyć decyzję o konsolidacji kredytowej i skorzystania z kredytu konsolidacyjnego.Podobnie jak w przypadku innych kredytów i pożyczek, bank zbada i oceni Twoją zdolność kredytową oraz historię kredytową w BIK. Negatywna ocena jednego z tych kluczowych elementów analizy kredytowej, spowoduje odrzucenie wniosku kredytowego.

Kredyt konsolidacyjny – jedna rata zamiast wielu

Taki kredyt konsolidacyjny, na spłatę innych zobowiązań, można zaciągnąć w wielu bankach. Konsolidacja umożliwia „połączenie” w jeden większy kredyt wiele różnych zobowiązań:

Kredytem konsolidacyjnym nie można spłacić pożyczek pozabankowych (chwilówki, pożyczki ratalne zaciągnięte w firmach pożyczkowych). Zamknięcie takich zobowiązań umożliwia wyłącznie pożyczka konsolidacyjna lub uzyskanie dodatkowej gotówki w ramach kredytu konsolidacyjnego.

Nie jest oczywiście tak, że każdy bank ma jednakową ofertę – w zależności od banku, zakres i warunki uzyskania takiego kredytu mogą być inne.

Dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych

W zasadzie kredyty konsolidacyjne można podzielić na dwa rodzaje: gotówkowe oraz hipoteczne. Niekiedy ten podział jest dodatkowo rozszerzony o kredyty konsolidacyjne przez internet i standardowe.

W przypadku kredytów konsolidacyjnych gotówkowych, który jest najbardziej powszechny, nie występuje dodatkowe zabezpieczenie, dlatego warunki spłaty nieco bardziej przypominają kredyty gotówkowe, ale są przeważnie nieco tańsze.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny, jak już sama nazwa wskazuje, jest zabezpieczony wpisem hipotecznym na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości mieszkalnej.

Kiedy skorzystać z konsolidacji hipotecznej?

  • w przypadku, kiedy jednym z konsolidowanych kredytów jest kredyt lub pożyczka hipoteczna,
  • suma konsolidowanych zobowiązań jest wysoka (zwykle przekracza 50-60 tys. zł) oraz kredytobiorca dysponuje nieruchomością nieobciążoną hipoteką, na której może być ustanowione zabezpieczenie.

Kredyty konsolidacyjne hipoteczne udzielone mogą być nawet i na 30 lat do 60-70% wartości nieruchomości, kiedy kredyt konsolidacyjny gotówkowy nie przekracza 200 tys. zł, z maksymalnym czasem spłaty wynoszącym 10 lat.

Jak wybrać tani kredyt konsolidacyjny?

Nie ma innej możliwości, jak tylko konieczność porównania ofert kredytowych z uwzględnieniem kosztów całkowitych. Im mniejszy będzie koszt, to oczywiście taki kredyt będzie tańszy.

Przeczytaj również: Podstawowe opłaty związane z pożyczkami gotówkowymi

Dla niektórych z kredytobiorców będzie to niekiedy jedyne rozwiązanie, które pozwoli poprawić płynność finansową – bez konieczności zwiększenia dochodów lub ograniczenia innych wydatków, ale jednocześnie akceptując wzrost całkowitego zadłużenia. Dlaczego się tak dzieje?

Zmniejszenie raty kredytowej jest możliwe tylko wówczas, jeżeli odpowiednio wydłużony zostanie czas spłaty zobowiązania. W takim przypadku rata będzie mniejsza, ale wzrośnie jednocześnie łączny koszt odsetek.

Przeczytaj również: Rata malejąca czy stała? Jeszcze tańszy kredyt!

Każdy zaciągnięty kredyt powoduje wzrost zadłużenia gospodarstwa domowego – tak się dzieje również w przypadku kredytów konsolidacyjnych. Konsolidując zadłużenie np. na 50 tys. zł, pożyczamy w banku 50 tys. zł, ale dodatkowo należy oddać koszty kredytowe, o wysokość których powiększa się wysokość zadłużenia.

Koszty konsolidacji: kredyt konsolidacyjny

Jak wyglądać może koszt kredytu konsolidacyjnego? Poniżej znajdują się przykłady wyliczeń kredytów konsolidacyjnych na podstawie przykładów reprezentatywnych.

Getin Bank: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 7,4%. Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 73 600 zł. Całkowita kwota do zapłaty 99 416,10 zł. Oprocentowanie zmienne 7,2%. Całkowity koszt kredytu 25 816,10 zł, w tym: prowizja 0 zł, odsetki 25 816,10 zł. 105 miesięcznych rat równych w wysokości po 946,82 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 2.11.2020 r.

BNP Paribas: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 10,99%. Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 55 544 zł. Całkowita kwota do zapłaty 87 283,84 zł. Oprocentowanie stałe 6,99%. Całkowity koszt kredytu 31 739,84 zł, w tym: prowizja 0 zł, odsetki 20 230,72 zł, ubezpieczenie 11 509,12 zł. 112 miesięcznych rat w wysokości 779,32 zł każda rata. Kalkulacja na dzień 1.03.2021 r.

Citi Handlowy: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 10,19%. Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 28 tys. zł. Całkowita kwota do zapłaty 35 471,62 zł. Oprocentowanie zmienne 6,99%. Całkowity koszt pożyczki 7 471,62 zł, w tym: prowizja 1 862 zł, odsetki 5 609,62 zł. 59 miesięcznych równych rat w wysokości 591 zł oraz ostatnia rata 602,62 zł. Kalkulacja na dzień 2.2.2021 r.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok