Czy można otrzymać kredyt konsolidacyjny, jeżeli miesiąc wcześniej została podpisana umowa kredytowa? Czy bank sprawdza zdolność kredytową, jeżeli chcemy wziąć kredyt konsolidacyjny?
Odpowiedź na oba powyższe pytania jest twierdząca: tak. Niektóre z banków pozwalają dołączyć do konsolidowanych kredytów nawet zobowiązanie z zapłaconą jedną ratą! Nie w każdym banku jest taka możliwość, ale się to zdarza.
Natomiast nie ma możliwości, aby skorzystać z kredytu konsolidacyjnego bez zbadania zdolności kredytowej. Podobnie jak i mrzonką jest kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej…
Bank musi sprawdzić, jakie dochody uzyskujesz i jakie są Twoje miesięczne wydatki. Negatywna ocena zdolności kredytowej – a co już było niejednokrotnie podkreślane – przekreśla szanse na uzyskanie kredytu.
Każdy dodatkowy kredyt czy pożyczka wpływa na zmniejszenie zdolności kredytowej. Chcąc ją w dużym stopniu poprawić, można spłacić wcześniej określone zobowiązania lub połączyć je w jeden nowy kredyt i wydłużyć czas spłaty, tak aby w zasadniczy sposób obniżyć nową ratę.
Plusem takiego rozwiązania jest większa zdolność kredytowa, ponieważ mniejsze są wydatki z tytułu obsługi zadłużenia, a tym samym rośnie dochód rozporządzalny, czyli tzw. dochód na rękę (netto do dyspozycji).
Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Jeżeli obecnie lub w niedalekiej przyszłości masz zamiar ubiegać się o dodatkowe finansowanie, kredyt lub pożyczkę, to z pewnością będziesz zainteresowany, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową. A oczywistym faktem jest to, że jej wysokość wpływa w dużym stopniu na wysokość maksymalną kredytu możliwego do uzyskania.
Naturalnie, pierwszym pomysłem, który przychodzi do głowy, to spłata wcześniejsza niektórych kredytów i pożyczek. Im mniejsza jest miesięczna kwota przeznaczana na obsługę zadłużenia, to tym większa będzie zdolność kredytowa. Kłopot w tym, że należy dysponować odpowiednio wysokimi oszczędnościami, aby zamknąć wybrane zobowiązania.
Z niewielkimi kredytami i pożyczkami oraz limitami w koncie i kartami kredytowymi można sobie poradzić, gorzej, kiedy wysokość zobowiązania przekracza nasze możliwości finansowe.
Jednym z powodów, dla którego można rozważać konsolidację kredytów, jest właśnie zwiększenie zdolności kredytowej. Skonsolidować można wybrane zobowiązania, a wydłużając odpowiednio czas spłaty nowego kredytu, obniżymy wysokość raty kredytowej i tym samym zmniejszy się strona wydatkowa domowego budżetu.
To tutaj, w mniejszej racie kredytu konsolidacyjnego, kryje się sekret dodatkowej gotówki oferowanej przez banki czy możliwości wnioskowania o większą kwotę w przyszłości.
Do przeczytania:
- Kredyty w bankach: gotówkowe i konsolidacyjne – podstawowe informacje i przegląd propozycji kredytowych.
- W jaki sposób policzyć koszt kredytu? Z dwóch powodów warto znać koszt całkowity kredytu.