Kredyt konsolidacyjny a zdolność kredytowa

Czy można otrzymać kredyt konsolidacyjny, jeżeli miesiąc wcześniej została podpisana umowa kredytowa? Czy bank sprawdza zdolność kredytową, jeżeli chcemy wziąć kredyt konsolidacyjny?

Odpowiedź na oba powyższe pytania jest twierdząca: tak. Niektóre z banków pozwalają dołączyć do konsolidowanych kredytów nawet zobowiązanie z zapłaconą jedną ratą! Nie w każdym banku jest taka możliwość, ale się to zdarza.

Natomiast nie ma możliwości, aby skorzystać z kredytu konsolidacyjnego bez zbadania zdolności kredytowej. Podobnie jak i mrzonką jest kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej…

Bank musi sprawdzić, jakie dochody uzyskujesz i jakie są Twoje miesięczne wydatki. Negatywna ocena zdolności kredytowej – a co już było niejednokrotnie podkreślane – przekreśla szanse na uzyskanie kredytu.

Każdy dodatkowy kredyt czy pożyczka wpływa na zmniejszenie zdolności kredytowej. Chcąc ją w dużym stopniu poprawić, można spłacić wcześniej określone zobowiązania lub połączyć je w jeden nowy kredyt i wydłużyć czas spłaty, tak aby w zasadniczy sposób obniżyć nową ratę.

Plusem takiego rozwiązania jest większa zdolność kredytowa, ponieważ mniejsze są wydatki z tytułu obsługi zadłużenia, a tym samym rośnie dochód rozporządzalny, czyli tzw. dochód na rękę (netto do dyspozycji).

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Jeżeli obecnie lub w niedalekiej przyszłości masz zamiar ubiegać się o dodatkowe finansowanie, kredyt lub pożyczkę, to z pewnością będziesz zainteresowany, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową. A oczywistym faktem jest to, że jej wysokość wpływa w dużym stopniu na wysokość maksymalną kredytu możliwego do uzyskania.

Naturalnie, pierwszym pomysłem, który przychodzi do głowy, to spłata wcześniejsza niektórych kredytów i pożyczek. Im mniejsza jest miesięczna kwota przeznaczana na obsługę zadłużenia, to tym większa będzie zdolność kredytowa. Kłopot w tym, że należy dysponować odpowiednio wysokimi oszczędnościami, aby zamknąć wybrane zobowiązania.

Z niewielkimi kredytami i pożyczkami oraz limitami w koncie i kartami kredytowymi można sobie poradzić, gorzej, kiedy wysokość zobowiązania przekracza nasze możliwości finansowe.

Jednym z powodów, dla którego można rozważać konsolidację kredytów, jest właśnie zwiększenie zdolności kredytowej. Skonsolidować można wybrane zobowiązania, a wydłużając odpowiednio czas spłaty nowego kredytu, obniżymy wysokość raty kredytowej i tym samym zmniejszy się strona wydatkowa domowego budżetu.

To tutaj, w mniejszej racie kredytu konsolidacyjnego, kryje się sekret dodatkowej gotówki oferowanej przez banki czy możliwości wnioskowania o większą kwotę w przyszłości.

Do przeczytania:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok