Kredyt konsolidacyjny 8 tysięcy złotych. Mały kredyt – Mała rata?

Publikacja: 2019-04-24. Redakcja: Marek Kamiński. 2024-03-16 – ostatnia aktualizacja

Kredyt konsolidacyjny 8 tysięcy złotych na spłatę zobowiązań bankowych? Czy wiesz, że może to być również pożyczka konsolidacyjna bankowa z dodatkową gotówką?
kredyt konsolidacyjny 8 tys. zł
Kredyt konsolidacyjny 8 tysięcy złotych. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Pierwsze pytanie, które należy postawić brzmi: kiedy skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że jest to kredyt celowy i skierowany do tych kredytobiorców, którzy:

  • posiadają zadłużenia z tytułu spłaty kredytów i pożyczek bankowych (2 lub więcej),
  • chcieliby ograniczyć ich liczbę do akceptowalnego poziomu,
  • rozważają zmniejszenie nowej raty, tak, aby była ona mniejsza od sumy rat konsolidowanych zobowiązań,
  • chcą zwiększyć swoją zdolność kredytową.
Konsolidacja, potocznie nazywana łączeniem kredytów w jeden, pozwala spłacić wybrane kredyty (zamknąć bieżące umowy kredytowe) nowym kredytem.

Co można skonsolidować przy 8 tysiącach złotych?

Korzystając z tego produktu, „pozbędziemy” się pożyczek i kredytów gotówkowych, jak również bardzo drogich obecnie limitów w kontach i na kartach kredytowych.

Jeżeli spłacamy dodatkowo inne kredyty, np. samochodowe i chcielibyśmy je włączyć również do konsolidacji, to należy rozważyć finansowanie na większa kwotę.

Można zapoznać się dodatkowo z tematem: Konsolidacja dużych kredytów.

Konsolidacja pozwala zatem na połączenie tych wszystkich kredytów (inaczej: bank spłaca te zobowiązania kredytem, który nam udzielił) i w ten sposób wydłużamy okres kredytowania i obniżamy ratę kredytu.

Uwaga! Kredytu konsolidacyjnego nie dostajemy „do ręki”! Bank samodzielnie spłaca wierzycieli na podstawie wniosku kredytowego. Sytuacja może być odwrotna, to znaczy otrzymujemy pieniądze na konto i sami zamykamy zobowiązania, wybierając pożyczkę konsolidacyjną bankowa.

Kredyt konsolidacyjny 8000 zł. Porównanie banków

Zanim podejmiesz decyzję kredytową, to konieczne jest porównanie kilku banków, aby wybrać najlepszą opcję. W pierwszej kolejności jednak należałoby sprawdzić aktualne propozycje kredytowe w bankach.

Zauważ, że dostępny jest kredyt konsolidacyjny przez internet. Jednak może wystąpić ograniczenie co do minimalnej kwoty konsolidacji (10 tys. zł).

Należy bowiem wziąć pod uwagę, że banki samodzielnie ustalają propozycje kredytowe, a następnie przygotowują ewentualną ofertę w oparciu o ocenę kredytową potencjalnego kredytobiorcy.

Jaki jest tani kredyt na skonsolidowanie zadłużenia?

Niezbędne w tym celu jest sprawdzenie i porównania kosztów całkowitych. W każdym banku będą one nieco inne, ale jest to ważne, o ile zależy nam na cenie takiego finansowania.

Każdy kredyt, kosztuje – konsolidacyjny również. Zwróć uwagę nie tylko jakie oprocentowanie nominalne kredytu, ale czy jest np. pobierana prowizja i ubezpieczenie. Suma kosztów jest ceną kredytu, czyli przedstawia całkowity koszt zaciąganego zobowiązania.

Przy stałym oprocentowaniu odsetki od kredytu nie będą rosnąć i są niezależne od zmiany stóp procentowych NBP. W przypadku wyboru oprocentowania zmiennego, wysokość raty i kosztów całkowitych może zmienić się w trakcie trwania umowy kredytowej.

Jaka rata przy konsolidacji na 8 tysięcy?

Oczywiście dokładną ratę wyliczy bank dla danej oferty, ale przy określonych założeniach również to można zrobić.

Nie będziemy komplikować sprawy i załóżmy, że konsolidacja i kredyt konsolidacyjny 8000 zł. Jest to oferta promocyjna bez prowizji z oprocentowaniem rocznym nominalny 12,1%. Koszt zapłaconych odsetek jest jedyny kosztem kredytu.

Wysokość rat równych oraz koszt odsetkowy wynosi:

  • 2 lata – 24 raty: – 376,96 zł – 1 047,08 zł.
  • 3 lata – 36 rat: – 266,10 zł – 1 579,48 zł.
  • 4 lata – 48 rat: – 211,06 zł – 2 131,06 zł.
  • 5 lat – 60 rat: – 178,36 zł – 2 701,61 zł.

Czy raty są duże? To już zależy od sumy rat, które płaciliśmy poprzednio. Jeżeli np. było to 360 zł, to przy okresie 3-letnim rata będzie prawie o 100 zł niższa. Jednak zwróć uwagę, że koszt całkowity kredytowania wyniesie ponad 1500 zł.

kredyt konsolidacyjny na 8 000 zł: raty i odsetki
Kredyt konsolidacyjny na 8000 zł: raty i odsetki. Źródło: kredytyporownywarka.pl
Sprawdź również konsolidację i raty na mniejszą kwotę: kredyt konsolidacyjny na 5 tysięcy zł.

Dodaj komentarz

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok