Kredyt konsolidacyjny 250 tysięcy złotych

2024-01-27 – ostatnia aktualizacja

Kredyt konsolidacyjny 250 tysięcy złotych w banku? Jest taka możliwość zarówno w przypadku kredytów konsolidacyjnych, jak i pożyczek konsolidacyjnych gotówkowych. Natomiast wybierając kredyt konsolidacyjny hipoteczny (z zabezpieczeniem na nieruchomości) można skonsolidować zobowiązania jeszcze na większą kwotę.
kredyt konsolidacyjny 250 tysięcy złotych

Jedno wiemy na pewno: kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony na konsolidację kredytów, czyli na spłatę nowym kredytem dotychczasowych zobowiązań. Jakie kredyty podlegają konsolidacji?

Co można skonsolidować, czyli „połączyć” w jeden kredyt? W zależności od wybranego banku skonsolidować można bankowe kredyty i pożyczki:

 • gotówkowe,
 • ratalne,
 • samochodowe,
 • hipoteczne / mieszkaniowe,
 • inne kredyty i pożyczki konsolidacyjne,
 • linie kredytowe,
 • debet na rachunku lub zadłużenie na karcie kredytowej.

Jest to oczywiście ogólna lista produktów i warto tutaj wspomnieć, że niektóre z banków konsolidują również kredyty studenckie, ale kredyt konsolidacyjny nie obejmuje pożyczek pozabankowych.

Ale można je spłacić przy okazji konsolidacji, korzystając z dodatkowej gotówki w ramach takiego kredytu lub wybierając pożyczkę bankową konsolidacyjną. Masz wątpliwości lub pytania dotyczące produktów, które można „połączyć”? Zapytaj doradcę w banku (lub w rozmowie telefonicznej).

Skonsolidowane mogą być minimum dwa zobowiązania. A jeden kredyt? Można go „przenieść” do innego banku w ramach konsolidacji, w sytuacji, kiedy jednocześnie skorzystamy z opcji dodatkowej gotówki (pożyczka gotówkowa na dowolny cel, która jest konsolidowana).

Po co konsolidować zobowiązania?

Przyczyn dla których przeprowadzana jest konsolidacja może być kilka, np.:

 • znaleźliśmy tańszą ofertę, ze zdecydowanie niższym oprocentowaniem (obowiązuje to jednak tylko, kiedy stopy procentowe spadają, a spłacane kredyty są oprocentowanie stałą stopą procentową),
 • postanowiliśmy obniżyć ratę kredytową wydłużając czas spłaty, aby w ten sposób zwiększyć płynność finansową (zmniejszają domowe wydatki z tytułu obsługi zadłużenia),
 • zdecydowaliśmy się skorzystać z możliwości dobrania dodatkowej gotówki lub chcemy zwiększyć zdolność kredytową, aby zaciągnąć większy kredyt lub pożyczkę za kilka miesięcy.

Kredyt konsolidacyjny 250 tys. zł

Poniżej znajduje się przegląd najnowszych propozycji kredytów konsolidacyjnych:

 • maksymalna liczba rat 120,
 • do 250 000 – 300 000 zł,
 • standardowe i internetowe.

Jak widać powyżej, w propozycjach znajdziemy kredyt konsolidacyjny do 250 tys. zł (gotówkowy) w Banku Pekao.

Ale można zapytać o kredyt konsolidacyjny hipoteczny, jeżeli:

 • jednym z konsolidowanych kredytów jest kredyt hipoteczny lub
 • zabezpieczeniem spłaty będzie hipoteka na nieruchomości.

Oczywiście również i w pierwszym przypadku kredyt jest zabezpieczony hipoteką.

Jest to kredyt tańszy w przypadku konsolidacji na dużą wartość. Generalnie możemy bowiem otrzymać kredyt konsolidacyjny hipoteczny na około 60-70% wycenianej nieruchomości. Ale zdarzają się propozycje kredytowe nawet na 80% wartości nieruchomości.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest oprocentowany podobnie jak pożyczki hipoteczne: wyżej od kredytów hipotecznych, ale niżej od pożyczek gotówkowych.

Druga grupa to zwykłe kredyty konsolidacyjne gotówkowe. W tym przypadku wartość udzielanego kredytu jest zazwyczaj dużo mniejsza – do 250 tys. zł. W takim przypadku, konsolidując kredyty czy pożyczki, kredytodawcy może wystarczyć informacja o uzyskiwanych dochodach lub może wymagać poręczenia kredytu przez osobę trzecią.

Jaka rata dla kredytu konsolidacyjnego na 250 tysięcy?

Ratę kredytu na 250 tysięcy można wyliczyć, jeżeli zostaną przyjęte pewne założenia.

Jeżeli korzystamy z kalkulatora rat, to należy się liczyć z tym, że wyliczenia, które otrzymasz zawsze będą tylko oszacowane. Indywidualna oferta pożyczki może się różnić od propozycji ogólnej, ponieważ bank dokonuje oceny kredytowej (zdolność i wiarygodność kredytowa) i na tej podstawie może zaproponować określone finansowanie.

Wyliczmy zatem wysokość rat dla założenia, że kredyt jest oprocentowany 11,65% nominalnie rocznie i jest to jedyny koszt zobowiązania.

Czas spłaty podany w latach: wysokość raty równej – koszt odsetkowy kredytu konsolidacyjnego.

7 lata: 4 366,53 zł – 116 788,25 zł
8 lata: 4 015,29 zł – 135 467,61 zł.
9 lat: 3 746,89 zł – 154 663,63 zł.
10 lat: 3 536,37 zł – 174 364,86 zł.

Wniosek jest łatwy do przewidzenia: rata będzie mniejsza, im dłuższy czas spłaty (i to jest jeden z powodów przeprowadzania konsolidacji). A z drugiej strony rośnie koszt odsetkowy, im dłużej regulowana jest pożyczka.

Kredyt konsolidacyjny 250 tys. zł – warto czy nie warto?

Nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Decyzja o konsolidacji jest sprawą indywidualną i zależy od konkretnej sytuacji finansowej. Jeżeli suma rat płaconych obecnie jest dużym obciążeniem dla finansów domowych, to lepiej jest wszystko połączyć w nowy kredyt, wydłużyć okres kredytowania i nie korzystać z dodatkowej gotówki. Rata kredytowa będzie mniejsza.

Z drugiej strony spłata dotychczasowych zobowiązań bez konsolidacji może być tańsza. Dlaczego? Bo nowy kredyt, to i nowe koszty:

 • prowizja od udzielonego kredytu (nie musi wystąpić),
 • odsetki – dłuższy czas spłaty, to i więcej odsetek zapłacimy.

W przypadku kredytów konsolidacyjnych hipotecznych, to również:

 • ubezpieczenie (obowiązkowe lub fakultatywne),
 • opłaty dodatkowe (wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę, opłaty notarialne i sądowe).

Suma kosztów całkowitych decyduje o tym, czy będzie to tani kredyt czy wręcz przeciwnie. Dlatego tak istotne jest porównanie ofert kredytowych, jeżeli ważna jest cena kredytu.

To decydować się na konsolidację czy nie?

Korzyści wynikające z konsolidacji kredytów jest sprawą indywidualną. Jeżeli już jednak zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, to najlepiej będzie zebrać kilka ofert z różnych banków i porównanie ich nie tylko z uwzględnieniem kosztów, ale i parametrów dodatkowych, np. wakacje kredytowe.

O konsolidacji kredytowej można porozmawiać z doradcą z wybranego banku, który przedstawi ofertę (jeżeli wstępna ocena kredytowa wypadnie pozytywnie) i wyliczy raty i koszty całkowite dla różnych okresów kredytowania.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok