Kredyt konsolidacyjny 20000 zł

2024-03-14 – ostatnia aktualizacja

Kredyt konsolidacyjny 20000 zł? A może jeszcze dodatkowa gotówka w ramach kredytu? Jest to możliwe, ale na początku należałoby zapoznać się z propozycjami w bankach.
kredyt konsolidacyjny 20000 zł
Kredyt konsolidacyjny 20000 zł. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Gdzie najlepiej skonsolidować kredyty do 20000 złotych bez konieczności porównywania zbyt dużej liczby ofert kredytowych? A jednocześnie znaleźć taki kredyt, aby na koniec zapłacić jak najmniej odsetek i zerową prowizję?

Ponieważ bez porównania nie można zadecydować, która oferta bankowa jest najlepsza, to należy to jednak to zrobić. Na początku jednak należy zapoznać się z propozycjami banków, a następnie wybrać dwie i porównać przedstawione oferty z uwzględnieniem kosztów całkowitych.

Czy kredyt konsolidacyjny to realne działanie?

Jeżeli masz za dużo kredytów i rat kredytowych oraz limity w koncie i w kartach kredytowych, to konsolidacja takich zobowiązań może być rozważona.

Potocznie mówi się, że kredyt konsolidacyjny połączy Twoje zobowiązania kredytowe w jedno. Ale tak naprawdę zaciągany jest nowy kredyt, aby z uzyskanych środków spłacić wybrane należności bankowe.

Co daje kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja pozwala zamknąć wybrane umowy kredytowe poprzez ich wcześniejszą spłatę. Korzysta się wówczas z nowego kredytu, jakim jest kredyt konsolidacyjny.

Wynikiem konsolidacji jest tylko jeden kredyt z jedną ratą kredytową. Jest to również jeden termin płatności zamiast kilku.

Do spłaty pozostanie jeden kredyt, o ile skonsolidowane zostaną wszystkie zobowiązania.

Nowa rata jest przeważnie znacznie niższa od sumy rat, które płaciliśmy przed konsolidacją. Jest to „zasługa” wydłużenia czasu spłaty kredytu.

Dodatkową korzyścią jest również poprawienie sytuacji po stronie wydatkowej i zwiększenie zdolności kredytowej. A to ostatnie pozwala uzyskać dodatkowe środki na dowolny cel.

Zalety kredytu konsolidacyjnego na 20 tys. zł

Zalety kredytu konsolidacyjnego:

 • niższa wysokość miesięcznej raty w porównaniu z ratami, które płaciliśmy dotychczas,
 • wydłużenia okresu kredytowania nawet do 10 lat,
 • możliwość negocjacji lepszych warunków (np. niższa prowizja lub oprocentowanie nominalne),
 • jedna rata kredytowa,
 • większa zdolność kredytowa i uzyskania dodatkowych pieniędzy w ramach konsolidacji,
 • możliwość spłacenia wielu zobowiązań.

Co można skonsolidować z kredytem konsolidacyjnym?

Konsolidacji podlega w zasadzie każdy dowolny kredyt i pożyczka (bankowa). To jest jednak teoria, bo praktyka jest całkowicie inna. Banki szczegółowo określają to, co konsolidują i często wykluczają niektóre zobowiązania lub ustalają minimalną kwota kredytu.

Nie ma jednak konieczności konsolidowania wszystkiego, bowiem to kredytobiorca decyduje o tym, co zamierza „połączyć”.

Co można skonsolidować? Są to:

 • kredyty, pożyczki gotówkowe,
 • kredyty ratalne,
 • kredyty samochodowe,
 • kredyty, pożyczki hipoteczne – kredyt zabezpieczony jest wówczas na hipotece nieruchomości – jest to kredyt konsolidacyjny hipoteczny.
 • zadłużenie (limity) w kontach i na kartach kredytowych.

Nie można skonsolidować pożyczek niebankowych (spłacanych w firmach pożyczkowych), ale można je spłacić z pożyczki konsolidacyjnej lub z dodatkowych środków przyznanych z kredytem konsolidacyjnym.

W jakim banku kredyt konsolidacyjny 20000 zł?

Wybór najlepszej oferty kredytu konsolidacyjnego na 20000 złotych może być nieco skomplikowany, jeżeli do wyboru jest dużo propozycji. Ale tak na szczęście nie jest.

Są do wyboru dwa produkty do przeprowadzenia konsolidacji: kredyt i pożyczka konsolidacyjna.

 • Pożyczka konsolidacyjna Bank Pekao S.A.
 • Kredyt konsolidacyjny Bank BNP Paribas S.A.
 • Pożyczka konsolidacyjna PKO Bank Polski,
 • Kredyt konsolidacyjny Santander Bank Polska,
 • Internetowy Kredyt Konsolidacyjny Alior Bank.

Różnica pomiędzy nimi sprowadza się w zasadzie do tego, że wybierając kredyt, to bank najczęściej sam spłaca zobowiązania, które zostały wyszczególnione we wniosku. Natomiast w przypadku pożyczki konsolidacyjnej, pożyczkobiorca otrzymuje pieniądze na konto i ma określony czas na zamknięcie wybranych kredytów i pożyczek.

Kredyt konsolidacyjny można otrzymać przez internet! Wiele banków upraszcza proces obsługi klienta, tak, aby było to dla niego jak najbardziej wygodne.

Jeżeli zatem pilnie rozważasz konsolidację, to z wybranymi bankami skontaktujesz się np. wysyłając formularz kontaktowy. Doradca przedzwoni i uzyskasz wstępną informację na temat swojej zdolności kredytowej, jak i oferty.

Dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Możemy wyróżnić dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych:

 • hipoteczne – zabezpieczone hipoteką na nieruchomości (np. jednym ze spłacanych kredytów jest kredyt mieszkaniowy),
 • gotówkowe – najbardziej popularne i nie wymagają zabezpieczenia na nieruchomości. Czasami bank może wymagać wykupienia ubezpieczenia.

W przypadku kredytów konsolidacyjnych na 20 tys. zł konsolidacja w zasadzie jest gotówkowa i rzadko stosowane jest zabezpieczenie hipoteczne.

Jaka rata kredytu konsolidacyjnego na 20000 zł ?

Ile wyniesie rata kredytu konsolidacyjnego na 20 tysięcy złotych? Jeżeli korzystasz z kalkulatorów kredytowych, to należy wziąć pod uwagę, że nie są to rzeczywiste wyliczenia, ale oszacowane. Warunki kredytowe zawsze zależy od indywidualnej oceny sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy.

Ale ratę obliczyć można, przyjmując pewne proste założenia:

 • oprocentowanie 11,65% w skali roku,
 • prowizja 0%, brak innych kosztów,
 • koszt odsetkowy jest jedynym kosztem,
 • raty równe.

Wysokość rat oraz kosztu całkowitego:

24 miesiące – 2 lata: 938,20 zł – 2 516,89 zł.
30 miesięcy: 771,66 zł – 3 149,93 zł.
36 miesięcy – 3 lata: 660,95 zł – 3 794,12 zł.
40 miesięcy: 605,74 zł – 4 229,77 zł.
50 miesięcy: 506,81 zł – 5 340,40 zł.
60 miesięcy – 5 lat: 441,36 zł – 6 481,58 zł.

Jak widać z wyliczeń wydłużenie okresu spłaty oznacza zmniejszenie raty, ale i wzrost kosztów odsetkowych, a tym samym i całkowitego kosztu kredytowego.

Porównanie kredytów konsolidacyjnych 20 tys. zł

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym i umożliwia m.in. obniżenie raty kredytowej. Istotne jest, aby wyszukać jak najtańszy kredyt konsolidacyjny na 20 tys. zł.

Ale co oznacza, że kredyt konsolidacyjny jest tani? Istotne jest, aby zwrócić uwagę na koszt całkowity kredytu oraz na jego RRSO. Im niższe są obie wartości, to i kredyt będzie tańszy.

Do wskazania taniego kredytu konsolidacyjnego jedna oferta kredytowa nie wystarczy. Jak można wybrać tańszy? Posłużmy się przykładem.

Porównanie kredytów konsolidacyjnych 20 tys. zł na 50 miesięcy.

W banku nr 1 otrzymaliśmy propozycję kredytu konsolidacyjnego z oprocentowaniem nominalnym 11,95% w skali roku. Jedynym kosztem są odsetki (brak prowizji i ubezpieczenia).

Rata kredytowa wyniesie 509,76 zł, natomiast koszt odsetkowy (który jest równocześnie kosztem całkowitym) to 5 488,07 zł.

kredyt konsolidacyjny 20 tys. zł z RSO 11,95% raty i odsetki porównanie
Kredyt konsolidacyjny 20 tys. zł z RSO 11,95%. Raty i koszt odsetkowy. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Bank nr 2 zaproponował oprocentowanie mniejsze 11,35%, ale pobiera 4% prowizję za udzielenie kredytu, która nie jest kredytowana i należy ją zapłacić z góry.

W tym przypadku rata będzie mniejsza – 503,86 zł, koszt odsetkowy również będzie mniejszy – 5 193,24 zł. Jednak prowizja w wysokości 800 zł spowodowała, że koszt całkowity wyniósł – 5 993,24 zł.

kredyt konsolidacyjny 20 tys. zł z RSO 11,35% raty i odsetki porównanie
Kredyt konsolidacyjny 20 tys. zł z RSO 11,35%. Raty i koszt odsetkowy. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Tym samym kredyt w banu nr 1 jest tańszy.

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Pytanie można rozszerzyć i zapytać, czy opłaca się brać jakikolwiek kredyt konsumpcyjny? Oczywiście, że nie. Bo kto korzysta z kredytu, kiedy ma odpowiednio wysokie oszczędności, aby zrealizować określone cele?

Przede wszystkim należy pamiętać, że decydując się na kredyt, należy dodatkowo zapłacić cenę za pożyczony kapitał. Jest to koszt całkowity kredytu, czyli wszystkie koszty kredytowe łącznie, które należy oddać bankowi w związku z udzielonym kredytem.

Zauważ, że kupując meble na kredyt, samochód, przeprowadzając remont, tak naprawdę płacisz znacznie więcej za zakupione towary lub usługi niż wynosi ich rzeczywista wartość.

Należy być przygotowany, że odsetki kredytowe wystąpią na pewno – ze względu na oprocentowanie nominalne kredytu. Prowizja? Opłaty dodatkowe? Ubezpieczenie? Niekoniecznie, ale oczywiście mogą wystąpić.

Z kredytem konsolidacyjnym na 20 tysięcy złotych jest tak samo. Różnica jest taka, że nie przeznaczasz go na konsumpcję.

Im dłużej spłacasz kredyt, to rata będzie mniejsza, ale jednocześnie rosną odsetki do zapłacenia.

1. Za przedterminową spłatę zobowiązania bank może naliczyć opłatę. Należy sprawdzić w umowach kredytowych czy zostanie pobrana i w ewentualnie w jakiej wysokości.
2. Za wcześniejszą spłatę kredytu przysługuje zwrot (proporcjonalny) poniesionych kosztów kredytowych.
3. Rata kredytowa może się zmienić dla kredytu konsolidacyjnego ze zmiennym oprocentowaniem.

Konsolidacja kredytów może się natomiast opłacać, jeżeli „stare” kredyty są spłacane kredytem o zdecydowanie lepszych warunkach kredytowania. Dotyczy to m. in. spłaty limitów w kontach i na kartach kredytowych. Więcej informacji we wpisie: Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Po co konsolidować zobowiązania?

Kredyt konsolidacyjny to dobry sposób, aby spłacać jeden kredyt zamiast kilku. Na czym polega konsolidacja zadłużenia? Polega na zamianie kilku zobowiązań w jeden kredyt, tzw. kredyt konsolidacyjny.

„Zamiana, połączenie” – tak w potocznie mówi się o konsolidacji. A w praktyce zaciągane jest nowe zobowiązanie, aby z uzyskanych środków zamknąć umowy kredytowe w bankach.

Podstawowe zalety konsolidacji:

 • jedna rata zamiast kilku,
 • rata zazwyczaj niższa, niż suma rat płaconych dotychczas,
 • nie musimy pamiętać o terminach spłaty wielu rat,
 • poprawa zdolności kredytowej,
 • bardzo często dodatkowa gotówka w ramach kredytu.

Kredyt konsolidacyjny w banku krok po krok

Musisz pamiętać, że bank zanim udzieli Tobie kredytu, musi zweryfikować Twoją zdolność kredytową + sprawdzić wiarygodność kredytową. Procedura ubiegania się o kredyt przebiega z reguły w następujący sposób:

1. Skontaktuj się z bankiem, wysyłając formularz online – przedstawiciel banki do Ciebie przedzwoni.

2. Bank sprawdzi wstępną zdolność kredytową.

3. Nastąpi przedstawienie wstępnej propozycji (najczęściej jest ona pochodną propozycji z której chcesz skorzystać oraz uzyskanej oceny kredytowej).

4. Jeżeli zdecydujesz się na złożenie wniosku o udzielenie kredytu musisz przygotować dowód osobisty oraz złożyć zaświadczenie o uzyskiwanych zarobkach lub oświadczenie o dochodach – deklaracja uzyskiwanych zarobków, stałych comiesięczne wydatków. Kontaktując się z bankiem dowiesz się wszystkich szczegółów, co i jak należy zrobić.

5. Ostateczna analiza wniosku kredytowego z uwzględnieniem zdolności kredytowej, historii kredytowej w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) i w innych wewnętrznych i zewnętrznych bazach.

6. Wydanie decyzji (pozytywnej lub negatywnej).

7. Jeżeli decyzja jest pozytywna, to następuje przygotowanie umowy kredytowej.

8. Podpisanie umowy i spłata zobowiązań (wierzycieli) wyszczególnionych we wniosku. Jeżeli wybrałeś również dodatkową gotówkę, to następuje jej wypłata na wskazane konto.

Możliwe jest skonsolidowanie zobowiązań i dodatkowo uzyskanie ekstra pieniędzy na dowolny cel: kredyt konsolidacyjny i dodatkowa gotówka.

Podsumowanie: kredyt konsolidacyjny 20 tys. zł

Kredyt konsolidacyjny 20 tys. zł, ale i na mniejszą i większą kwotę jest dostępny w kilku bankach. Pozwala na przeprowadzenie konsolidacji wybranych zobowiązań kredytowych i pożyczkowych.

Jest kilka plusów z przeprowadzonej konsolidacji, np. poprawienie płynności finansowej czy zwiększenie zdolności kredytowej.

Ale z kredytem wiąże się również koszt kredytowy. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie porównania ofert kredytowych z przynajmniej dwóch banków. To pozwala wyszukać tańsze finansowanie. Może to zrobić np. opierając się koszcie całkowitym.

Konsolidacja i uzyskanie kredytu konsolidacyjnego wymaga odpowiedniej zdolności kredytowej i pozytywnej historii kredytowej w BIK. O oba elementy powinniśmy zadbać znacznie wcześniej niż dzień przed złożeniem wniosku. Oba czynniki łącznie decydują o warunkach oferty kredytu konsolidacyjnego, jak również wpływają na ostateczną decyzję kredytową.


Odnośniki:

Informacje dotyczące konsolidacja kredytów w Wikipedii: Wikipedia – konsolidacja długi.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok