Kredyt konsolidacyjny 18 000 zł na 5 lat, to rata ok. 374 zł

2022-03-09 – ostatnia aktualizacja

kredyt konsolidacyjny 18000 zł na 5 latKredyt Konsolidacyjny 18 000 zł na 5 lat w banku z najlepszymi warunkami. Gdzie po taki kredyt?

Na początku należałoby zapoznać się z propozycjami kredytowymi, następnie konieczne jest ich porównanie i dopiero wówczas można podjąć decyzję.

Banki oferują bardzo dużo kredytów, jak i pożyczek konsolidacyjnych. Kredyt Konsolidacyjny 18 000 zł na 5 lat z oprocentowaniem 5% , ale z prowizją 9%. A może odwrotnie: z oprocentowaniem nominalnym 9%, ale za to prowizja „tylko” 5%… CO WYBRAĆ? Co będzie tańsze?

Pamiętaj, że na każdym kredycie zarabia tylko bank. Ty, jako kredytobiorca, tylko tracisz: musisz oddać więcej niż pożyczasz.

W tej całej „zabawie” chodzi przede wszystkim, aby znaleźć jak najtańszy kredyt konsolidacyjny. Kredyt konsolidacyjny to nie jest wcale obniżka kosztów kredytowania, ale obniżka rat kredytowych poprzez wydłużenie okresu kredytowania – a to oznacza większe odsetki od kredytu.

Konsolidacja zadłużenia nie jest zła

Zwłaszcza wówczas, kiedy coraz trudniej radzisz sobie ze spłatą rat kredytowych – płacisz je regularnie, ale ich suma jest zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

Aby konsolidacja miała sens, to rata kredytowa musi być znacznie niższa, niż przed konsolidacją. I dobrze byłoby również, żeby taka obniżka wynikała również z oferty kredytowej.

Kredyt konsolidacyjny 18 000 zł na 5 lat to rata w wysokości ok. 355,97 zł. Jeżeli poprzednio płaciłeś łączne raty w wysokości 434,57 zł, to obniżka jest znaczna: ponad 18% – 70 zł więcej zostaje co miesiąc w budżecie.

Konsolidacja może obejmować jeden dwa lub więcej kredytów i pożyczek bankowych. W tym samym i różnych bankach. Skonsolidowany może być np. kredyt gotówkowy 17 tys zł na 5 lat i pożyczka gotówkowa 1000 zł na 1 rok.

Zwracaj uwagę jednak czy bank „przypadkiem” nie chce tylko na tobie zarobić.

  • Może zgodzić się na konsolidację, ale nic nie zyskasz na oprocentowaniu.
  • Obniży nieznacznie oprocentowanie, ale za to doliczy dużą prowizję lub ubezpieczenie.

Wiele banków stosuje zasadę, że obiecuje niższą ratę, ale wynika ona tylko z wydłużenia okresu kredytowania, a nie ze znacznego obniżenia oprocentowania.

Kredyt konsolidacyjny 18 000 zł na 5 lat porównanie kosztów

I właśnie z tego powodu, aby „nie zostać nabitym w butelkę” należy porównać kredyty konsolidacyjne. Zresztą, nie tylko kredyty konsolidacyjne powinniśmy porównywać, ale każde inne kredyty i pożyczki. I nie porównujemy ich ot tak, sprawdzając głównie oprocentowanie, ale zwracając uwagę na CAŁKOWITY KOSZT KREDYTU oraz RRSO.

Pamiętać należy, że głównym założeniem konsolidacji jest obniżenie comiesięcznych rat i odzyskanie płynności finansowej. Nadwyżkę pieniędzy możemy przeznaczyć np. na oszczędności. Ale, jeżeli w ramach kredytu konsolidacyjnego bierzemy jeszcze dodatkową gotówkowe, to wcale nie uzdrawiamy finansów, ale jeszcze dodatkowo bardzie się zadłużamy.

Jeśli temu procesowi towarzyszy również wzrost zadłużenia wynikający z dorzucenia klientowi dodatkowego kredytu, to mamy do czynienia z sytuacją niebezpieczną – wpędzaniem klienta w pętlę zadłużenia pod pozorem wyciągania go z niej.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok