Kredyt konsolidacyjny na 10 lat

2023-12-08 – ostatnia aktualizacja

Kredyt konsolidacyjny na 10 lat. Takie kredyt konsolidacyjny gotówkowy można otrzymać nawet i do 250 tys. zł. W przypadku kredytów konsolidacyjnych hipotecznych, kwota możliwej konsolidacji jest znacznie większa, podobnie jak okres spłaty kredytu – nawet i 30 lat.

tytuł artykułu: kredyt konsolidacyjny na 10 lat

Kredyt konsolidacyjny to w wielu przypadkach bardzo skuteczny sposób na poprawienie płynności finansowej w sytuacji, kiedy spłacamy kilka kredytów. Może zdarzyć się tak, że suma rat płaconych w każdym miesiącu stała się zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

Może i być odwrotnie: to domowe wydatki i inne opłaty stałe spowodowały, że pojawiły się trudności z regulowanie zadłużenia.

Kredyt konsolidacyjny, to nie jest pomoc finansowa

Nie można jednak traktować takiego kredytu w kategoriach „pomocy finansowej” lub jako „kredytu oddłużeniowego„.

Jedno i drugie określenie nie jest prawdziwe. Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny z przeznaczeniem na spłacanie innych zobowiązań bankowych, należy wykazać się odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Jej brak, podobnie jak i negatywna historia kredytowa wykluczają możliwości uzyskania kredytu.

Nie jest to również kredyt oddłużeniowy, ponieważ nie oddłuża – pozwala spłacić nowym kredytem, wybrane „stare” zobowiązania.

Dodatkowo taki kredyt kosztuje i należy liczyć się z faktem, że poza pożyczonym kapitałem należy zwrócić również koszty związane z jego udostępnieniem.

Konsolidacja? Działaj szybko i zdecydowanie!

Niejednokrotnie zbyt późno podjęta decyzja o skonsolidowaniu zadłużenia, np. w momencie, kiedy już wystąpiły opóźnienia w płacenia rat, może uniemożliwić uzyskanie kredytu konsolidacyjnego. Nawet wówczas, jeżeli bank zaoferuje nam kredyt, to z pewnością warunki finansowania nie będą najlepsze, a nawet może wymagać dodatkowych zabezpieczeń jego spłaty. Może to być konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia lub poręczenia osób trzecich.

Decyzja o konsolidacji powinna być zatem podjęta najszybciej, jak jest to możliwe i jeszcze zanim wystąpią komplikacje w ich regulowaniu.

Kredyt konsolidacyjny nie jest jedynym rozwiązaniem i można podjąć próby np. zrestrukturyzowania jednego kredytu lub pożyczki. Przeczytaj również: Zmniejszenie raty kredytu.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy na 10 lat

Kredyt konsolidacyjny na 120 miesięcznych rat (10 lat) jest możliwy do uzyskania w kilku bankach, np. w Pekao S.A., BNP Paribas, Santander Bank. Więcej, taka możliwość jest dostępna nawet i przez internet (ALior Bank).

Przed dokonaniem wyboru, należy jednak zapoznać się z propozycjami dostępnymi w bankach:

Konsolidacja jest rozwiązaniem, które może przyczynić się do sanacji finansów, ale nie do rozwiązania problemów finansowych.

Przyczyny kłopotów finansowych które mogą mieć różne przyczyny, np. nadmierne zadłużanie się, utrata części dochodów, nagłe pogorszenie domowego budżetu, itp.

Jaka rata kredytu konsolidacyjnego na 10 lat?

To już zależy od kwoty konsolidacji. Im większa suma konsolidowanych kredytów, to również i większa rata kredytowa. Spójrzmy poniżej na symulację rat kredytowych w zależności od wysokości kredytu konsolidacyjnego.

Założenia: oprocentowanie roczne 11,90%. Nie ma innych kosztów poza odsetkami. Wyliczenia dla rat równych.

30 tys. zł: 428,68 zł (odsetki: 21 441,65 zł).
40 tys. zł: 571,57 zł (28 588,86 zł).
50 tys. zł: 714,47 zł (35 736,08 zł).
60 tys. zł: 857,36 zł (42 883,29 zł).
100 tys. zł: 1 428,93 zł (71 472,15 zł).
150 tys. zł: 2 143,40 zł (107 208,23 zł).
200 tys. zł: 2 857,87 zł (142 944,30 zł).

Jest to tylko symulacja, ponieważ oferty kredytowe, a tym samym i wyliczenia rat kredytowych, są indywidualne i zależą od oceny kredytowej klienta. Im lepsza jest nasza historia kredytowa (spłacamy i spłacaliśmy zobowiązania ZAWSZE w terminie) i im lepsza jest zdolność kredytowa, to i lepsza (korzystniejsza i tańsza) będzie oferta kredytowa.

Kredyt konsolidacyjny ma kilka plusów

Skonsolidowanie kredytów przynosi korzyści w kilku wymiarach. To przede wszystkim:

  • połączenie kilku kredytów i pożyczek bankowych w jeden kredyt,
  • obniżenie raty kredytowej dzięki wydłużeniu czasu spłaty,
  • zwiększenie zdolności kredytowej (dlatego możliwy jest kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką),
  • poprawa płynności finansowej i uchronienie od wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Obniżka wysokości raty jest możliwa nawet o 20-30% w stosunku do sumy rat, które były płacone jeszcze przed konsolidacją.

Konsolidacja jest propozycją przede wszystkim dla osób posiadających wiele zobowiązań finansowych, które przekładają się na sytuację budżetu domowego.

Czy kredyt konsolidacyjny z tak długim czasem spłaty, to dobre rozwiązanie?

Czy zdecydować się na kredyt konsolidacyjny na 120 miesięcznych rat? To zależy głównie od tego, jak wysoka jest konsolidacja i jaką ratę chcemy uzyskać.

Z pewnością dłuższy czas kredytowania, to mniejsza rata i większa zdolność kredytowa. Ale z drugiej strony zapłacimy więcej odsetek od takiego kredytu. Okres kredytowania powinien być zatem odpowiednio dobrany do naszej bieżącej (i najlepiej również do przyszłej) sytuacji finansowej. Czyli nie za długi, aby zminimalizować koszt kredytu, ale i nie za krótki, bo to może wywołać kolejne napięcia finansowe.

Pamiętać należy również, że banki wprowadzają nie tylko minimalną kwotę konsolidacji (ok. 1000 zł), ale również i maksymalną. Przeważnie oferty oferty, które proponują, nie przekraczają 200 tys. zł. Ale i są takie, które proponują nawet i 250 tysięcy złotych na 10 lat!

Jeżeli przeoczymy moment, w którym pojawiły się trudności finansowej i nie podejmiemy radykalnych i szybkich kroków, to nie tylko narazimy się na straty w swoich finansach, ale i często na długoterminowe pogorszenie się stanu domowych finansów. „Jakoś to będzie, samo się ułoży” – nie jest to prawda. Od podjętych działań będzie zleżeć nasz najbliższa i dalsza finansowa przyszłość.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok