Kredyt Konsolidacja. Co można skonsolidować i co to za kredyt?

2023-01-01 – ostatnia aktualizacja

Kredyt konsolidacyjny jest oferowany przez banki i SKOK-i, a oferta kierowana jest do tych kredytobiorców, którzy chcą spłacić kredyty lub pożyczki zaciągnięte w bankach lub w innych instytucjach finansowych, na nowych warunkach.

kredyt Konsolidacja - co można skonsolidować i co to za kredyt

Jest to kredyt celowy, udzielany w wysokości równej sumie pozostających do spłat rat kredytowych.

1. Kredyt celowy – środki finansowe mogą być przeznaczone tylko na określony cel. Innym przykładem kredytu celowego jest np. kredyt hipoteczny (kredyt hipoteczny mieszkaniowy dla tych co nic nie wiedzą).

2. Kredyt konsolidacyjny może być udzielony na kwotę większą niż suma konsolidowanych zobowiązań, a nadwyżka, tzw. dodatkowa gotówka (pożyczka, która jest wliczana do konsolidacji) przeznaczana jest przez kredytobiorcę dowolnie.

W przypadku konsumentów, podstawowymi celami konsolidacji kredytowej są:

  • poprawienie płynności finansowej – zmniejszenie części wydatkowej z tytułu obsługi zadłużenia (mniejsza nowa rata),
  • uniknięcie sytuacji, kiedy wzrost rat kredytowych (w przypadku podwyżki stóp procentowych) spowoduje zachwianie stabilności finansowej domowego budżetu,
  • zredukowanie liczby spłacanych zobowiązań do akceptowalnego poziomu,
  • zwiększenie zdolności kredytowej,
  • zamiana drogich kredytów konsumpcyjnych na znacznie tańszy, np. zabezpieczony na hipotece nieruchomości.

Po przeprowadzonej konsolidacji zadłużenia, zamiast wielu rat płaci się tylko jedną. Może być ona znacznie niższa od sumy rat konsolidowanych ze względu na wydłużenie czasu kredytowania. Zaletą przeprowadzonej konsolidacji jest znaczne poprawienie bilansu domowego budżetu (bez konieczności ograniczania innych wydatków lub zwiększania dochodów), ale przy jednoczesnym zwiększeniu zadłużenia (nowy kredyt, to nie tylko pożyczony kapitał, ale i koszty kredytowe).

Jakie kredyty i pożyczki pozwalają banki włączyć do konsolidacji kredytowej?

Kredytem konsolidacyjnym można spłacić zarówno kredyty i pożyczki gotówkowe, jak i kredyty samochodowe, ratalne, linię debetową w rachunkach bieżących czy zadłużenie na kartach kredytowych.

Jednak należy pamiętać o tym, że to bank decyduje o zakresie przeprowadzanej konsolidacji.

Kredyty konsolidacyjne stają się coraz popularniejszym wyborem, ze względu na zmieniające się na niekorzyść kredytobiorców, warunków mikroekonomicznych: rosnące ceny i raty kredytowe oraz możliwość zoptymalizowania kosztów związanych z obsługą zadłużenia.

Kto konsoliduje kredyty i gdzie zapytać o konsolidację kredytów?

W udzielaniu kredytów konsolidacyjnych specjalizują się banki: komercyjne i spółdzielcze oraz SKOK-i. Kredytów konsolidacyjnych nie udzielają instytucje pożyczkowe (nazywane umownie i nieprawidłowo parabankami firma pożyczkowa a parabanki).

Z najnowszymi propozycjami można szybko zapoznać się poniżej i skontaktować się z bankiem w sprawie finansowania. Wystarczy tylko wypełnić krótki, niezobowiązujący formularz kontaktowy. Przedstawiciel banku przedzwoni i przedstawi propozycję.

4 komentarze do “Kredyt Konsolidacja. Co można skonsolidować i co to za kredyt?”

  1. A ja już mam kredyt konsolidacyjny i spróbujcie go skonsolidować… Udało mi się dopiero z pożyczką konsolidacyjną. Jak nie musicie to nie bierzcie żadnych kredytów, jak już tak się bujam piąty rok…

  2. Tyle, ile bank zaakceptuje. Pewnie nie będzie problemu z siedmioma, bo i tak najważniejsze przy konsolidacji jest to czy masz zdolność kredytową i BIK.

  3. A ile kredytów można skonsolidować? Bo ja muszę skonsolidować 7 zobowiązań z innych banków (trzy dokładnie).

  4. Kalkulator kredytu konsolidacyjnego jest przydatnym narzędziem, które przede wszystkim służące do weryfikacji propozycji kredytów konsolidacyjnych w bankach. I niekiedy warto w ten właśnie sposób zweryfikować oferty i znaleźć najlepszy kredyt na skonsolidowanie. Wystarczy że do takiego kalkulatora kredytów konsolidacyjnych wpiszesz parametry kredytu którego szukasz: wysokość kredytu, czas spłaty i nawet oprocentowanie. Kalkulator kredytów dokonuje obliczeń i podpowie najkorzystniejsze oferty kredytów konsolidacyjnych, które są dostępne i oferowane przez banki. Pamiętając jednak, że są to wyliczenia szacunkowe, ale oszacujesz jaką ratę będziesz płacić, kiedy wybierzesz konkretną propozycję w banku.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok