Kredyt hipoteczny Szczecin na zakup mieszkania lub budowę domu. Oczywiście może być to być również inny cel kredytowy związany z nieruchomością. Interesuje Ciebie oferta kredytu hipotecznego i szukasz banku w Szczecinie? Sprawdź poniżej z jakim bankiem lub ekspertem finansowym możesz się skontaktować w sprawie kredytu.
Kontaktując się z wybranym podmiotem dowiesz się między innymi:
- na co można być przeznaczony kredyt hipoteczny (nie tylko na kupno mieszkania czy domu),
- jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny lub pożyczkę hipoteczną,
- jakie są obowiązki finansowe, wynikające z zawarcia umowy kredytowej,
- o różnych wariantach spłaty kredytu hipotecznego i kosztach bankowych (poza kredytowych) związanych z zaciągnięciem kredytu.
Kredyt hipoteczny Szczecin: banki i pośrednicy
Zestawienie niektórych banków w Szczecinie i pośredników finansowych w segmencie kredytów hipotecznych:
Na co może można przeznaczyć kredyt hipoteczny oraz wybrany produkt hipoteczny?
1. Kredyt hipoteczny mieszkaniowy – jest to kredyt celowy i środki z kredytu mogą być przeznaczone na zakup mieszkania (z rynku wtórnego, pierwotnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, itp.) lub domu.
2. Kredyt hipoteczny-budowlany – środki w ramach kredytu mogą zostać przeznaczone na zakup działki budowlanej lub budowę domu, niezależnie od tego, czy buduje go deweloper, spółdzielnia czy Ty sam. Kredyt można również wykorzystać na remont lub modernizację nieruchomości.
3. Pożyczka hipoteczna – w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, środki mogą zostać przeznaczone na dowolny cel, który nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Pieniądze mogą zostać wydane zarówno na cele mieszkaniowe, np. zakup nieruchomości, remont garażu, ale również na zakup samochodu czy działki rekreacyjnej.
4. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny – kredyt z przeznaczeniem na spłatę (skonsolidowanie) innych zobowiązań kredytowych posiadanych w bankach. Pozwala „połączyć” kredyty w jedno zobowiązanie, a dzięki wydłużeniu czasu spłaty rata kredytowa będzie mniejsza.
- Dodatkowe informacje dotyczące kredytów konsolidacyjnych w Szczecinie znajdziesz w osobnym artykule.
5. Kredyt refinansowy – polega na przeniesieniu kredytu hipotecznego do innego banku, w którym warunki kredytowe są bardziej korzystne niż te obecne.
Co stanowi zabezpieczenie kredytów hipotecznych?
Zabezpieczeniem produktu hipotecznego jest hipoteka ustanowiona na konkretnej nieruchomości. Zabezpieczeniem może być kredytowana nieruchomość, jak i każda inna, należąca do kredytobiorcy lub osoby trzeciej, np. kogoś z rodziny. W tym drugim przypadku muszą zostać spełnione wymagania, o których poinformuje Ciebie bank.
Oprócz standardowego zabezpieczenie w postaci hipoteki bank stosuje również zabezpieczenia tymczasowe. Na przykład do czasu prawomocnego wpisu hipoteki do księgi wieczystej następuje podwyższenie marży kredytowej (tzw. ubezpieczenie pomostowe). Jest ona obniżana zaraz po ustanowieniu hipoteki.
Dodatkowo zabezpieczeniem spłaty kredytu hipotecznego jet ubezpieczenie kredytowanej nieruchomości oraz ubezpieczenie kredytobiorcy na życie. W sytuacji kiedy bank dopuszcza wnioskowanie o kredyt z niskim wkładem własnym – min. 10 proc. wartości nieruchomości – występuje tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.
Wszelkiego rodzaju ubezpieczenie zwiększają całkowity koszt kredytu oraz wysokość raty.
Kredyt hipoteczny w Szczecinie – na ile lat?
Kredyty hipoteczne to w zasadzie kredyty długoterminowe, udzielane na kilkanaście, a nawet i kilkadziesiąt lat. Tak długi okres kredytowania jest ustalany po to, aby łatwiej i w niskich ratach spłacać kredyt.
Maksymalny czas kredytowania nie jest uzależniony od miejsca zamieszkania czy zakupu nieruchomości. Takie same warunki dotyczą osób mieszkających w Szczecinie, jak i w Policach. Standardowy okres kredytowania wynosi z reguły do 25 lat, ale maksymalny okres kredytowania nie może przekraczać 35 lat. Szczegóły zostały wyjaśnione w tzw. Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego1.
Okres kredytowania poszczególnych produktów hipotecznych może przedstawiać się w następujący sposób:
- kredyty hipoteczne – od 6 do 35 lat,
- kredyt konsolidacyjne hipoteczne – od 3 do 30 lat,
- pożyczki hipoteczne – od 3 do 25 lat,
- kredyt refinansowy – od 6 do 35 lat.
Warto jednak wziąć pod uwagę, fakty:
- Im dłużej spłacasz kredyt, tym bardziej rośnie ryzyko związane z terminowym regulowaniem zobowiązania. Zdecydowanie trudniej jest przewidzieć zmiany finansowe, jakie mogą nastąpić w tak odległej perspektywie czasu.
- Każdy dodatkowy rok kredytowania, to dłuższy czas płacenia odsetek. Oznacza to, że co prawda rata kredytowa będzie niższa, ale całkowity koszt kredytu wzrośnie.
Banki i pośrednicy finansowi w Szczecinie
Wybór banków i pośredników finansowych, którzy pomogą w porównaniu kredytów hipotecznych, jest bardzo duży. Z którym pośrednikiem można się skontaktować? Powyżej znajduje się lista najbardziej popularnych – wystarczy wysłać wniosek kontaktowy i umówić się na spotkanie. Poniżej adresy biur w Szczecinie (aktualizacja styczeń 2022 r.)
Expander Szczecin – to pierwsza firma pośrednictwa finansowego na polskim rynku
Open Finance Szczecin
Notus Finanse Szczecin