Kredyt hipoteczny 70000 zł

2024-04-01 – ostatnia aktualizacja

Jeżeli planujesz zakup nieruchomości i akurat brakuje 70 tysięcy złotych, to możesz skorzystać z opcji kredytu hipotecznego. Oczywiście, że taki zakup można zrealizować również z kredytu gotówkowego lub uzupełnić brakującą kwotę o 70000 zł. W takim przypadku warto dokładnie przeanalizować korzyści i koszty związane z kredytem hipotecznym oraz gotówkowym.

kredyt hipoteczny porównanie 70000 zł
Kredyt hipoteczny porównanie 70000 zł. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Pierwszym krokiem powinno być dokładne określenie kwoty finansowania oraz następnie zapoznanie się z propozycjami w bankach. Istotne jest sprawdzenie wysokości raty na kwotę 70 tysięcy złotych oraz całkowitych kosztów każdego z tych zobowiązań. Bardziej wskazane jest skontaktowanie się z bankiem, nawet tym samym w odniesieniu do obu produktów, aby sprawdzić szczegóły i poznać wyliczenia, niż posługiwać się kalkulatorami. Różnice mogą być znaczące w stosunku do tego co obliczy bank.

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego na 70 tysięcy złotych lub kredytu gotówkowego, konieczne jest dokładne zapoznanie się z warunkami oferty i jej przeanalizowaniu. Warto przygotować się do złożenia wniosku kredytowego, biorąc pod uwagę wysokość i czas spłaty kredytu w kontekście obecnej i przyszłej sytuacji finansowej.

Gdzie po kredyt hipoteczny na 70 tysięcy?

Jeśli rozważasz wzięcie kredytu hipotecznego na kwotę 70 tysięcy złotych, możesz skorzystać z ofert dostępnych w bankach oraz ewentualnie w SKOK-ach. Jednak to banki komercyjne, np. Pekao S.A., PKO BP, są najpowszechniejszymi instytucjami, w których o taki kredyt pytamy i składamy wniosek.

Najistotniejsze jest jednak dokładne przeanalizowanie na początku propozycji, a następnie konkretnych ofert bankowych i warunków na jakich mogą zostać udzielone.

Najbardziej uniwersalnym i popularnym rozwiązaniem przy takim finansowaniu pozostaje kredyt lub pożyczka gotówkowa. Pomimo że, jest droższa i może zostać udzielona maksymalnie na 10 lat, to jednak nie wymaga zabezpieczenia hipotecznego. Kredyt gotówkowy dostępny jest w zasadzie w każdym banku. A kredyt na taką kwotę sprawdzisz tutaj: Kredyt gotówkowy 70 tysięcy złotych.

Poniżej znajdują się propozycje bankowe oraz możliwość skontaktowania się z pośrednikiem finansowym.

Jak rata dla kredytu hipotecznego na 70000 zł?

Wysokość raty kredytu hipotecznego na 70 tysięcy złotych jest ściśle uzależniona od kilku kluczowych czynników, z których najważniejszym jest okres kredytowania. Również ważne są oczywiście ogólne warunki na jakich kredyt hipoteczny zostanie udzielony, czy rodzaj samej raty, która może być stała bądź malejąca.

Czas spłaty, na jaki zostanie rozłożone zadłużenie, ma bezpośredni wpływ na:

 • wysokość miesięcznych rat oraz
 • koszt odsetkowy, mający największy wpływ na całkowity koszt zobowiązania.

Dlatego też warto dokładnie rozważyć, jaki okres spłaty jest dla nas najkorzystniejszy, biorąc pod uwagę naszą sytuację finansową oraz możliwości regulowania zobowiązania w długim okresie spłaty.

Przykładowe raty kredytu hipotecznego na kwotę 70 tysięcy złotych można oszacować, ale dokładne wyliczenie przeprowadzi tylko ten bank, z którym skontaktujemy się w sprawie kredytu.

Założenia:

 • wartość nieruchomości 120 000 zł,
 • LTV 64,89%,
 • oprocentowanie 7,70%,
 • marża 1,84%.

Wysokość raty równej kredytu hipotecznego na 70000 zł przy różnych okresach kredytowania.

8 lat: 998,17 zł.
9 lat: 918,16 zł.
10 lat: 854,71 zł.
15 lat: 714,92 zł.

Wysokość raty kredytu hipotecznego na 70 tysięcy złotych będzie więc różniła się w zależności od wybranego banku oraz okresu kredytowania. Dokładne informacje na ten temat można uzyskać bezpośrednio w wybranych bankach.

Korzystając z kalkulatorów kredytowych dostępnych na stronach internetowych banków otrzymamy wyniki tylko przybliżone.

Ile trzeba zarabiać, aby wziąć kredyt hipoteczny na 70 tysięcy?

Aby uzyskać kredyt hipoteczny na kwotę 70 tysięcy złotych, banki zazwyczaj biorą pod uwagę kilka kluczowych elementów, które służą wyliczaniu zdolności kredytowej.

Jednym z najważniejszych czynników jest oczywiście wysokość zarobków wnioskodawcy. Każdy bank wymaga regularnych i udokumentowanych zarobków pozwalających terminowo płacić ustaloną ratę kredytową.

Poza samymi dochodami, które mogą pochodzić z różnych źródeł, banki uwzględniają w szacowaniu zdolności, wydatki w gospodarstwie domowym, w tym i inne zobowiązania kredytowe, limity w kartach kredytowych i na kontach również oraz liczbę osób na utrzymaniu.

Elementów oceny zdolności kredytowej jest znacznie więcej, z których dodatkowo można wymienić:

 • posiadany i obowiązkowy wkład własny,
 • wiek potencjalnego kredytobiorcy (zwłaszcza w momencie płacenia ostatniej raty),
 • wykształcenie,
 • miejsce zamieszkania.

Osobną kwestią, ale mające szczególną wartość w całkowitej ocenie kredytowej jest wiarygodność kredytowa.

Po tym krótkim wstępie, dokładna odpowiedź na pytanie, ile trzeba zarabiać, aby wziąć kredyt hipoteczny na 70 tysięcy złotych, jest w zasadzie niemożliwa do uzyskania. W przypadku każdego kredytobiorcy będzie różna. Dodatkowo, każdy z banków nieco inaczej bada zdolność kredytową i dlatego wysokość zarobków można jedynie oszacować.

Przyjmijmy zatem, że wnioskodawca nie ma innych zobowiązań kredytowych, wycena nieruchomości wynosi 110 tysięcy złotych, a rata kredytu jest równa.

Kredyt hipoteczny 70 tys. zł – dla singla oszacowane zarobki netto wynoszą:

8 lat: 2600 zł.
9 lat: 2500 zł.
10 lat: 2500 zł.
15 lat: 2300 zł.

Kredyt hipoteczny 70 tys. zł – dla dwuosobowej rodziny z jednym dzieckiem oszacowane zarobki netto wynoszą:

8 lat: 4800 zł.
9 lat: 4700 zł.
10 lat: 4600 zł.
15 lat: 4500 zł.

Dokładne informacje o zarobkach udzieli wybrany bank, z którym skontaktujemy się w sprawie kredytu.

Kto może ubiegać się o kredyt hipoteczny na 70000 zł?

Aby ubiegać się o kredyt hipoteczny na kwotę 70 tysięcy złotych, należy spełnić kilka istotnych kryteriów wymagań, ponieważ kwota nie należy do niskich, co sprawia, że nie każdy może liczyć na takie finansowanie.

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie, a 70000 zł można spłacać dłużej niż 10 lat (maksymalny czas kredytowania dla pożyczek i kredytów gotówkowych), dlatego przed podjęciem decyzji warto zrozumieć, na co banki zwracają uwagę analizując wniosek kredytowy.

 1. Forma zatrudnienia. Bank bierze pod uwagę rodzaj umowy zawartej z pracodawcą, staż pracy oraz czas jej trwania. Umowa o pracę na czas nieokreślony jest zazwyczaj bardzie preferowana niż na czas określony lub umowy cywilno-prawne.
 2. Wysokość dochodu. Element bardzo ważny przy ocenie zdolności kredytowej, ale nie jedyny. Banki analizują również stosunek uzyskiwanego dochodu do wydatków, co pozwala ocenić stabilność finansową klienta.
 3. Comiesięczne wydatki, to drugi czynnik najważniejszy przy ocenianiu zdolności kredytowej. Banki uwzględniają koszty utrzymania gospodarstwa domowego, spłacane zobowiązania kredytowe, alimenty, itp.
 4. Liczba osób na utrzymaniu. Każda osoba bez własnego źródła dochodu, takie jak dzieci czy niepracujący małżonek, wpływa w zasadniczy sposób na obniżenie zdolności kredytowej wnioskodawcy.
 5. Wiek kredytobiorcy. Banki biorą pod uwagę wiek klienta przy ustalaniu okresu kredytowania. Minimalny wiek to 18 lat, ale może być podwyższony do 21. Maksymalny to ok. 70 lat, ale również może zostać obniżony w szczególnych przypadkach.
 6. Posiadany wkład własny. Minimalny jest ustalony na 20 proc. wartości nieruchomości, ale może znaleźć banki, które zgadzają się na 10 proc. (ale nie mniej). Brakująca wartość do 20 proc. musi zostać jednak zabezpieczona, np. poprzez wykupienie tzw. ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego.
 7. Historia kredytowa. Terminowa spłata zobowiązań finansowych w przeszłości, jak i tych obecnie, wpływa pozytywnie na ocenę wiarygodności kredytowej w BIK.

Banki bardzo dokładnie analizują wszystkie aspekty finansowe kredytobiorcy wraz ze złożonym wnioskiem o kredyt hipoteczny.

Jakie dokumenty potrzebne są do uzyskania kredytu hipotecznego?

Aby złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, będziesz musiał dostarczyć odpowiednią dokumentację. Oto podstawowe i ogólne dokumenty, które bank zazwyczaj wymaga przy wnioskowaniu o kredyt hipotecznego:

 • dowód osobisty – podstawowy dokument tożsamości, potwierdzający Twoją tożsamość,
 • zaświadczenie o zatrudnieniu – potwierdzenie statusu zatrudnienia i rodzaju umowy, którą posiadasz,
 • zaświadczenie o dochodach – dokument potwierdzający wysokość uzyskiwanych dochodów,
 • wyciąg z konta bankowego za ostatnie kilka miesięcy – bank może poprosić o przedstawienie wyciągu za ostatnie 3-6 miesięcy, aby ocenić Twoją historię finansową,
 • PIT za rok ubiegły rok podatkowy,
 • operat szacunkowy – oszacowanie wartości nieruchomości przez rzeczoznawcę, która będzie zabezpieczeniem zobowiązania.

Dokładna lista dokumentów może się różnić w zależności od Twojej sytuacji finansowej oraz od banku, z którego usług korzystasz. Na przykład inne dochód musi przedstawić osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, a inny osoba pracująca na umowę cywilnoprawną lub prowadząca działalność gospodarczą.

Jeśli kupujesz mieszkanie od dewelopera, dodatkowe dokumenty mogą obejmować:

 • wypis i wyrys z ewidencji gruntów,
 • odpis z księgi wieczystej,
 • przedwstępna umowa z deweloperem,
 • pozwolenie na budowę,
 • zaświadczenie o zakończeniu budowy,
 • zaświadczenie o samodzielności lokalu,
 • dokument potwierdzający wniesienie wkładu własnego,
 • rzuty nieruchomości potwierdzające powierzchnię użytkową,
 • mapa podziałowa działek wraz z decyzjami podziałowymi.

Natomiast w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego, mogą być wymagane:

 • wycena nieruchomości,
 • umowa przedwstępna ze sprzedającym,
 • odpis z księgi wieczystej,
 • dokument potwierdzający prawo własności zbywcy do nieruchomości,
 • zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej.

Pamiętaj, że banki mają różne wymagania i mogą żądać dodatkowych dokumentów. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z bankiem, który poinformuje o wymaganiach banku, co pozwala lepiej przygotować się do złożenia wniosku.

Czy kredyt hipoteczny, to to samo co kredyt hipoteczny?

Bardzo często mówimy o kredycie mieszkaniowym, kiedy zamierzamy zaciągnąć taki kredyt na zakup mieszkania. Natomiast o kredycie hipotecznym, kiedy zamierzamy kupić dom lub działkę budowlaną. Pomimo, że oba pojęcia stosujemy zamiennie, to jednak nie są to takie same produkty kredytowe. A jeszcze czym innym jest pożyczka hipoteczna.

Kredyt mieszkaniowy jest oczywiście formą kredytu hipotecznego, ponieważ należy spełnić takie same warunki, aby go uzyskać i formą zabezpieczenia jest hipoteka na mieszkaniu. Różnica jest przede wszystkim jedna: cel finansowania. W przypadku kredytu mieszkaniowego jak sama nazwa wskazuje, celem jest sfinansowanie zakupu mieszkania. I może to być mieszkanie, co jest mało realne, ale może akurat 70 tys. zł brakuje, aby kupić dużo droższe mieszkanie.

Kredyt mieszkaniowy może być również przeznaczony na wykup mieszkania zakładowego lub komunalnego. Taki kredyt można również przeznaczyć na przekształcenie prawa własnościowego w lokalach spółdzielczych. W przypadku kredytu hipotecznego może chodzić o zakup innej nieruchomości, takiej jak dom, dom letniskowy czy zakup działki budowlanej.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok