Kredyt hipoteczny opłata notarialna

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-06-08 – ostatnia aktualizacja. Wiarygodne źródło informacji Artykuły w serwisie KredytyPorownywarka.pl są starannie opracowywane przez doświadczonych autorów, bazując na wiarygodnych źródłach. Wykorzystujemy dane z renomowanych raportów branżowych, analiz rynkowych oraz opinii ekspertów finansowych. Nasze publikacje mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie są poradami inwestycyjnymi ani rekomendacjami finansowymi. Dążymy do dostarczania czytelnikom rzetelnej wiedzy, pomagającej w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych..

Kredyt hipoteczny opłata notarialna – taksa notarialna, to jedne z dodatkowych kosztów (niebankowych), które są ponoszone z kredytem hipotecznym, a właściwie z zakupem nieruchomości.
kredyt hipoteczny opłata notarialna taksa
Kredyt hipoteczny opłata notarialna. Źródło: kredytyporownywarka.pl


Kredyt hipoteczny jakie opłaty można wyróżnić? Generalnie opłaty, czyli koszty związane z kredytem hipotecznym, można podzielić na bankowe i niebankowe. Odsetki czy prowizję ponosimy na rzecz banku i związane są stricte z udzielonym kredytem hipotecznym.

Niebankowe opłaty, takie jak koszty sądowe czy notarialne, związane są z zakupem nieruchomości i płacone podmiotom trzecim. Najważniejsze informacje znajdziesz poniżej.

Do kosztów sądowych i notarialnych należą opłaty za:

 • sporządzenie aktu notarialnego,
 • wpis do księgi wieczystej: 200 zł,
 • założenie księgi wieczystej: 60 zł (jeżeli nieruchomość nie posiada księgi wieczystej),
 • podatek PCC1 – pobierany przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym. Dotyczy zakupu mieszkań i domów oraz spółdzielczego prawa do lokalu. Wynosi 2% od wartości transakcji i jest pobierany przez notariusza, który odprowadza do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

Kupując nieruchomość za 300 tys. zł, podatek PCC1 wyniesie 6 tys. zł.

Kredyt hipoteczny opłata notarialna – taksa notarialna

Rozporządzenie Ministerstwa Sprawiedliwości1 określa maksymalne stawki taksy notarialnej za czynności notarialne oraz maksymalne kwoty, o które może być zwiększone wynagrodzenie za dokonanie czynności notarialnych poza kancelarią notarialną.

Opłatę jest ponoszona w momencie sporządzenia umowy właściwej, a opłata zależy od wartości nabywanej nieruchomości i jej stanu prawnego.

Stawki maksymalne opłat notarialnych od wartości – bez podatku VAT:

Wartość nieruchomości: maksymalny koszt taksy notarialnej:1

 1. do 3 tys. zł:
  100 zł;
 2. powyżej 3 tys. zł do 10 tys. zł:
  100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3 tys. zł;
 3. powyżej 10 tys. zł do 30 tys. zł:
  310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 tys. zł;
 4. powyżej 30 tys. zł do 60 tys. zł:
  710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 tys. zł;
 5. powyżej 60 tys. zł do 1 mln zł:
  1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 tys. zł;
 6. powyżej 1 mln zł do 2 mln zł:
  4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 mln zł;
 7. powyżej 2 mln zł:
  6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 mln zł, nie więcej jednak niż 10 tys. zł.

Przeczytaj również:

1. Jak sprawdzić zdolność kredytową dla kredytu hipotecznego.
2. Czy można mieć dwa i więcej kredytów hipotecznych (mieszkaniowych)?


1 Dziennik Ustaw z dnia 30 stycznia 2018 r. Poz. 272. OBWIESZCZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 3 stycznia 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok