Kredyt hipoteczny konsolidacyjny, czyli jest to kredyt zabezpieczony na hipotece nieruchomości. Poza kredytem konsolidacyjnym hipotecznym, wyróżniamy również kredyty konsolidacyjne gotówkowe, które są najbardziej popularne i nie wymaga z reguły dodatkowych zabezpieczeń.
Procedura kredytowa w przypadku kredytu konsolidacyjnego gotówkowego jest zdecydowanie szybsza i prostsza niż w konsolidacji hipotecznej. Praktycznie będą one takie same jak w przypadku kredytów gotówkowych: wystarczy odpowiednia zdolność kredytowa i pozytywna weryfikacja w Biurze Informacji Kredytowej.
Przy tego rodzaju kredytach, nie można zatem skonsolidować kredytów i pożyczek hipotecznych, ale kwota kredytu możliwego do uzyskania nie jest również duża, bo nawet i 200 tys. zł. Okres kredytowania jest natomiast już niższy, wynoszący maksymalnie 10 lat.
Czy w takim razie kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest dobrym wyborem w przypadku konsolidacji? Przecież występuje ryzyko zabezpieczenia zobowiązania na hipotece nieruchomości? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy przypadek jest indywidualny. Niekiedy większym ryzykiem jest pozostawienie spraw tak jak są, i nic nie zrobić, kiedy raty kredytowe są zbyt dużym obciążeniem finansowym.
Konsolidacja kredytów – na czym polega?
Zarówno w przypadku kredytów konsolidacyjnych gotówkowych, jak i hipotecznych, chodzi o to samo: połączenie zobowiązań bankowych w jeden kredyt. A w dalszej kolejności, poprzez wydłużenie czasu spłaty, zmniejszenie raty kredytowe.
Skonsolidować praktycznie można każdy kredyt i pożyczkę bankową. Ale banki prowadzą indywidualną politykę kredytową i zakres konsolidacji może być różny.
Generalnie skonsolidować można kredyty i pożyczki:
- gotówkowe,
- ratalne,
- samochodowe,
- konsolidacyjne,
- studenckie,
- hipoteczne.
Dodatkowo również: limity w kontach ROR i karty kredytowe.
Mechanizm ich udzielania jest nieco innych w przypadku kredytów gotówkowych i hipotecznych, ale sprowadza się przede wszystkim do oceny zdolności do regulowania spłaty zadłużenia przy ustalonych ratach. Nie trzeba dodawać, że negatywna ocena kredytowa oznacza odrzucenia wniosku kredytowego.
W jakich bankach można zapytać się konsolidację kredytów? Poniżej znajduje się lista banków (oczywiście nie jest to pełna, bo propozycji są dziesiątki), w których o kredyt można zapytać, zarówno gotówkowy, jak i hipoteczny. Co ciekawe, o taki kredyt można wnioskować również online (dotyczy tylko gotówkowych).
Kredyt hipoteczny konsolidacyjny. Najważniejsze informacje
W sytuacji, kiedy zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny gotówkowy, to podstawowym zabezpieczeniem (i często jedynym) są nasze dochody. Niekiedy bank może wymagać dodatkowego zabezpieczenia, np. w postaci wykupienia ubezpieczenia lub poręczenia osób trzecich.
- Polecany przy kredytach do 200 tys. zł.
- Maksymalny czas spłaty to 10 lat.
- Minimum niezbędnych formalności.
- Wyższe oprocentowanie nominalne niż przy kredycie hipotecznym, ale nieco niższe od kredytu gotówkowego.
Kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipoteką:
- Wybierany przy wysokiej kwocie konsolidacji.
- Wymagane zabezpieczenie w postaci hipoteki.
- Maksymalna wartość kredytu hipotecznego uzależniona jest od wyceny nieruchomości (70-80% jej wartości).
- Okres spłaty nawet do 30 lat.
Porównując kredyty konsolidacyjne należy zwracać uwagę na całkowity koszt kredytu, który decyduje o jego cenie. Dodatkowo warto sprawdzić:
- czy poniesiesz opłaty (i ewentualnie jak wysokie) za wcześniejszą spłatę kredytów, które chcesz skonsolidować,
- jakie są koszty związane ze zwolnieniem zabezpieczeń (np. hipoteki),
- koszt wyceny nieruchomości,
- koszt nowych zabezpieczeń,
- wysokość marży kredytu.
Dodatkowo mogą jeszcze wystąpić opłaty notarialne i sądowe.
Kredyt hipoteczny konsolidacyjny czy gotówkowy
Konsolidacja hipoteczna może wydawać się dość skomplikowana, ponieważ procedura przyznawania kredytu i wymagania stawiane przez bank mogą przyprawić o ból głowy. Ale sprawa jest tak naprawdę prosta: skontaktuj się z bankiem.
Wniosek kontaktowy możesz wysłać przez internet. Specjalista z banku przedzwoni na podany numer telefonu i udzieli Tobie wszelkich informacji. Sprawdzi Twoją zdolność kredytową, wiarygodność kredytową, pomoże zgromadzić potrzebne dokumenty, a następnie sprawdzi ich poprawność i przygotuje wyliczenia rat kredytowych.
Jeżeli nie wiesz na jaki kredyt konsolidacyjny się zdecydować, czy hipoteczny, czy gotówkowy, możesz poprosić o wyliczenia kredytowe dla tych dwóch wariantów. Ważne jest to, aby rata nowego kredytu nie była zbyt uciążliwa dla domowych finansów. Konsolidacja umożliwia uzyskanie nowych warunków kredytowania, np. wydłużenie okresu kredytowania i tym samym obniżenie miesięcznej raty. Pamiętaj o tym, aby podjąć próbę wynegocjowania jak najlepszych warunków kredytu, ponieważ im mniej zapłacisz za kredyt, tym lepiej dla Ciebie.