Strona główna / Kredyty konsolidacyjne / Kredyt hipoteczny konsolidacyjny
kredyt hipoteczny konsolidacyjny pod hipotekę

Kredyt hipoteczny konsolidacyjny

Kredyt hipoteczny konsolidacyjny, czyli jest to kredyt zabezpieczony na hipotece nieruchomości. Poza kredytem konsolidacyjnym hipotecznym, wyróżniamy również kredyty konsolidacyjne gotówkowe, które są najbardziej popularne i nie wymaga z reguły dodatkowych zabezpieczeń.

Procedura kredytowa w przypadku kredytu konsolidacyjnego gotówkowego jest zdecydowanie szybsza i prostsza niż w konsolidacji hipotecznej. Praktycznie będą one takie same jak w przypadku kredytów gotówkowych: wystarczy odpowiednia zdolność kredytowa i pozytywna weryfikacja w Biurze Informacji Kredytowej.

Przy tego rodzaju kredytach, nie można zatem skonsolidować kredytów i pożyczek hipotecznych, ale kwota kredytu możliwego do uzyskania nie jest również duża, bo nawet i 200 tys. zł. Okres kredytowania jest natomiast już niższy, wynoszący maksymalnie 10 lat.

Czy w takim razie kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest dobrym wyborem w przypadku konsolidacji? Przecież występuje ryzyko zabezpieczenia zobowiązania na hipotece nieruchomości? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy przypadek jest indywidualny. Niekiedy większym ryzykiem jest pozostawienie spraw tak jak są, i nic nie zrobić, kiedy raty kredytowe są zbyt dużym obciążeniem finansowym.

Konsolidacja kredytów – na czym polega?

Zarówno w przypadku kredytów konsolidacyjnych gotówkowych, jak i hipotecznych, chodzi o to samo: połączenie zobowiązań bankowych w jeden kredyt. A w dalszej kolejności, poprzez wydłużenie czasu spłaty, zmniejszenie raty kredytowe.

Skonsolidować praktycznie można każdy kredyt i pożyczkę bankową. Ale banki prowadzą indywidualną politykę kredytową i zakres konsolidacji może być różny.

Generalnie skonsolidować można kredyty i pożyczki:

 • gotówkowe,
 • ratalne,
 • samochodowe,
 • konsolidacyjne,
 • studenckie,
 • hipoteczne.

Dodatkowo również: limity w kontach ROR i karty kredytowe.

Mechanizm ich udzielania jest nieco innych w przypadku kredytów gotówkowych i hipotecznych, ale sprowadza się przede wszystkim do oceny zdolności do regulowania spłaty zadłużenia przy ustalonych ratach. Nie trzeba dodawać, że negatywna ocena kredytowa oznacza odrzucenia wniosku kredytowego.

W jakich bankach można zapytać się konsolidację kredytów? Poniżej znajduje się lista banków (oczywiście nie jest to pełna, bo propozycji są dziesiątki), w których o kredyt można zapytać, zarówno gotówkowy, jak i hipoteczny. Co ciekawe, o taki kredyt można wnioskować również online (dotyczy tylko gotówkowych).

Kredyt hipoteczny konsolidacyjny. Najważniejsze informacje

W sytuacji, kiedy zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny gotówkowy, to podstawowym zabezpieczeniem (i często jedynym) są nasze dochody. Niekiedy bank może wymagać dodatkowego zabezpieczenia, np. w postaci wykupienia ubezpieczenia lub poręczenia osób trzecich.

 • Polecany przy kredytach do 200 tys. zł.
 • Maksymalny czas spłaty to 10 lat.
 • Minimum niezbędnych formalności.
 • Wyższe oprocentowanie nominalne niż przy kredycie hipotecznym, ale nieco niższe od kredytu gotówkowego.

Kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipoteką:

 • Wybierany przy wysokiej kwocie konsolidacji.
 • Wymagane zabezpieczenie w postaci hipoteki.
 • Maksymalna wartość kredytu hipotecznego uzależniona jest od wyceny nieruchomości (70-80% jej wartości).
 • Okres spłaty nawet do 30 lat.
Czy można kredyt gotówkowy skonsolidować z kredytem hipotecznym? Można. Na przykład spłacasz już kredyt gotówkowy na 40 tys. zł i zamierzasz zaciągnąć kredyt hipoteczny na 200 ty. zł. Jeżeli maksymalna kwota kredytu nie mogłaby przekroczyć 80% wartości nieruchomości, to dla w przypadku kredytu na 240 tys. zł (gotówkowy 40 tys. zł + hipoteczny 200 tys. zł), wycena nieruchomości musiałaby wynieść minimum 300 tys. zł.

Porównując kredyty konsolidacyjne należy zwracać uwagę na całkowity koszt kredytu, który decyduje o jego cenie. Dodatkowo warto sprawdzić:

 • czy poniesiesz opłaty (i ewentualnie jak wysokie) za wcześniejszą spłatę kredytów, które chcesz skonsolidować,
 • jakie są koszty związane ze zwolnieniem zabezpieczeń (np. hipoteki),
 • koszt wyceny nieruchomości,
 • koszt nowych zabezpieczeń,
 • wysokość marży kredytu.

Dodatkowo mogą jeszcze wystąpić opłaty notarialne i sądowe.

Kredyt hipoteczny konsolidacyjny czy gotówkowy

Konsolidacja hipoteczna może wydawać się dość skomplikowana, ponieważ procedura przyznawania kredytu i wymagania stawiane przez bank mogą przyprawić o ból głowy. Ale sprawa jest tak naprawdę prosta: skontaktuj się z bankiem.

Wniosek kontaktowy możesz wysłać przez internet. Specjalista z banku przedzwoni na podany numer telefonu i udzieli Tobie wszelkich informacji. Sprawdzi Twoją zdolność kredytową, wiarygodność kredytową, pomoże zgromadzić potrzebne dokumenty, a następnie sprawdzi ich poprawność i przygotuje wyliczenia rat kredytowych.

Jeżeli nie wiesz na jaki kredyt konsolidacyjny się zdecydować, czy hipoteczny, czy gotówkowy, możesz poprosić o wyliczenia kredytowe dla tych dwóch wariantów. Ważne jest to, aby rata nowego kredytu nie była zbyt uciążliwa dla domowych finansów. Konsolidacja umożliwia uzyskanie nowych warunków kredytowania, np. wydłużenie okresu kredytowania i tym samym obniżenie miesięcznej raty. Pamiętaj o tym, aby podjąć próbę wynegocjowania jak najlepszych warunków kredytu, ponieważ im mniej zapłacisz za kredyt, tym lepiej dla Ciebie.

kredyt hipoteczny konsolidacyjny

Symulację rat kredytowych możesz zrobić z kalkulatorów kredytów gotówkowych do 200 tys. zł. A jeżeli szukasz kredytu gotówkowego, to jednocześnie zapoznasz się z propozycjami w bankach.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok