Czy zdecydować się na kredyt hipoteczny konsolidacyjny?

2023-04-29 – ostatnia aktualizacja

Czy zdecydować się na kredyt hipoteczny konsolidacyjny? Jest to kredyt zabezpieczony na hipotece nieruchomości. Poza tego rodzaju kredytem, wyróżniamy również kredyt konsolidacyjny gotówkowy, który jest bardziej popularny i łatwiejszy do uzyskania.

kredyt hipoteczny konsolidacyjny pod hipotekę

Procedura kredytowa w przypadku konsolidacji gotówkowej jest zdecydowanie szybsza i prostsza niż dla kredytu hipotecznego konsolidacyjnego.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy przypomina nieco kredyt gotówkowy, tylko, że cel kredytowania jest ściśle oznaczony: zamknięcie wybranych umów kredytowych. Wybierając ten rodzaj konsolidacji, nie połączymy kredytów i pożyczek hipotecznych, a kwota kredytu możliwego do uzyskania nie przekroczy 250 tys. zł. Okres kredytowania jest również niższy, wynoszący maksymalnie 10 lat.

Czy w takim razie kredyt hipoteczny konsolidacyjny jest dobrym wyborem w przypadku konsolidacji? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy przypadek jest indywidualny.

Raty stały się już zbyt dużym obciążeniem w domowych wydatkach? Pozostawienie tych spraw samym sobie i nie podejmowanie żadnych działań naprawczych, może skutkować tylko pogorszeniem obecnej sytuacji.

Kredyt hipoteczny konsolidacyjny oraz gotówkowy

Decydując się na kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest łatwiej, ponieważ zabezpieczenia są standardowe. Niekiedy bank może wymagać dodatkowego, np. w postaci wykupienia ubezpieczenia lub poręczenia osób trzecich.

 • Polecany przy kredytach do 200-250 tys. zł.
 • Maksymalny czas spłaty to 10 lat.
 • Minimum formalności.
 • Wyższe oprocentowanie nominalne niż przy kredycie hipotecznym, ale nieco niższe od kredytu gotówkowego.

Kredyt hipoteczny konsolidacyjny – zabezpieczony hipoteką:

 • Wybierany przy wysokiej kwocie konsolidacji.
 • Wymagane zabezpieczenie w postaci hipoteki.
 • Maksymalna wartość kredytu hipotecznego uzależniona jest od wyceny nieruchomości (70-80% jej wartości).
 • Okres spłaty nawet do 25 lat.
 • Procedura kredytowa jest znacząco dłuższa i wymaga dostarczenie wielu dodatkowych dokumentów.
 • Nie można przeprowadzić konsolidacji przez internet

Konsolidacja kredytów – na czym polega?

Zarówno w przypadku kredytów konsolidacyjnych gotówkowych, jak i hipotecznych, chodzi o to samo: połączenie zobowiązań bankowych w jeden kredyt, czyli spłacenie nowym kredytem wybranych zobowiązań. A w dalszej kolejności, poprzez wydłużenie czasu spłaty, zmniejszenie raty kredytowe.

Warunki udzielania kredytu skonsolidowanego jest w zasadzie taki sam, jak w przypadku kredytów gotówkowych i hipotecznych. Sprowadza się głównie do oceny zdolności do regulowania spłaty zadłużenia przy ustalonych ratach. Nie trzeba dodawać, że negatywna ocena kredytowa oznacza odrzucenia wniosku kredytowego.

Szeroki zakres konsolidowanych kredytów

Skonsolidować praktycznie można każdy kredyt i pożyczkę bankową. Ale banki prowadzą indywidualną politykę kredytową i zakres konsolidacji może być różny.

Kredyty i pożyczki konsolidowane przez banki:

 • gotówkowe,
 • ratalne,
 • samochodowe,
 • konsolidacyjne,
 • studenckie,
 • hipoteczne.

Dodatkowo również są to limity w kontach ROR i karty kredytowe.

Jaki bank do przeprowadzenia konsolidacji?

W jakich bankach można zapytać się konsolidację kredytów? Poniżej znajduje się lista (oczywiście nie jest całkowita, bo propozycje są liczone w dziesiątkach), w których o kredyt można zapytać, zarówno gotówkowy, jak i hipoteczny.

O kredyt konsolidacyjny gotówkowy można wnioskować również online.

Porównaj oferty kredytów, jeżeli cena kredytu jest ważna

Porównując kredyty konsolidacyjne należy zwracać uwagę na całkowity koszt kredytu, który decyduje o jego cenie. Dodatkowo warto sprawdzić czy poniesiesz opłaty (i ewentualnie jak wysokie) za wcześniejszą spłatę kredytów, które chcesz skonsolidować.

W przypadku kredytu hipotecznego konsolidacyjnego musisz dowiedzieć się:

 • jakie są koszty związane ze zwolnieniem zabezpieczeń (np. hipoteki),
 • ile wyniesie koszt wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego,
 • ile wyniesie koszt nowych zabezpieczeń,
 • jaka będzie wysokość marży kredytu,
 • ile kosztując opłaty notarialne i sądowe.

Kredyt hipoteczny konsolidacyjny czy gotówkowy

Konsolidacja hipoteczna może wydawać się dość skomplikowana, ponieważ procedura przyznawania kredytu i wymagania stawiane przez bank mogą przyprawić o ból głowy. Ale sprawa jest tak naprawdę prosta: skontaktuj się z bankiem.

Wniosek kontaktowy możesz wysłać przez internet. Specjalista z banku przedzwoni na podany numer telefonu i udzieli Tobie wszelkich informacji. Sprawdzi zdolność kredytową, wiarygodność, przygotuje wyliczenia rat kredytowych i kosztu całkowitego, a w dalszej kolejności poinformuje o wymaganych dokumentach.

Jeżeli nie wiesz na jaki kredyt konsolidacyjny się zdecydować, czy hipoteczny czy gotówkowy, możesz poprosić o wyliczenia kredytowe dla tych dwóch wariantów. Ważne jest to, aby rata nowego kredytu nie była zbyt uciążliwa dla domowych finansów. Konsolidacja umożliwia uzyskanie nowych warunków kredytowania, np. wydłużenie okresu kredytowania i tym samym obniżenie miesięcznej raty. Pamiętaj o tym, że kredyt nie jest za darmo i zwracaj uwagę na koszty kredytowe i w miarę możliwości porównaj przynajmniej dwie oferty przygotowane przez banki.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok