Kredyt hipoteczny kalkulator 2024. Zaawansowany kalkulator do kredytów

2024-03-31 – ostatnia aktualizacja

Zaawansowany kalkulator do kredytów hipotecznych, to bezpłatne narzędzie finansowe, które pozwala znaleźć kredyty hipoteczne w bankach oraz skontaktować się najlepszymi ekspertami w segmencie kredytów hipotecznych.
kredyt hipoteczny kalkulator 2024
Kredyt hipoteczny kalkulator 2024. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Poniższy kalkulator kredytów hipotecznych jest narzędziem służącym przede wszystkim do oszacowanie wysokości rat kredytowych. Przy jego pomocy można sprawdzić również w jakim banku są dostępne kredyty hipoteczne na zakup mieszkania lub innej nieruchomości. Dodatkowo w serwisie została umieszczona lista pośredników finansowych. Z każdym z wyszczególnionych podmiotów możesz się skontaktować wysyłając krótki formularz kontaktowy.

Sprawdź jak wygląda symulacja kredytu hipotecznego – wystarczy uzupełnić podstawowe informacji w kalkulatorze. Poniżej kalkulatora znajduje się ZESTAWIENIE pośredników finansowych, czyli bezpłatna pomoc w wyszukaniu korzystnego kredytu hipotecznego oraz w przygotowaniu dokumentów związanych z ubieganiem się o kredyt hipoteczny.

Kalkulator do kredytów hipotecznych

Z każdym bankiem lub pośrednikiem finansowym możesz umówić się na bezpłatne spotkanie w sprawie kredytu oraz w dowolnie ustalonym terminie. Oczywiście, że nie obliguje do skorzystania z propozycji kredytowej.

Czy (mniej lub bardziej) zaawansowany kalkulator do kredytów hipotecznych, to pożyteczna sprawa?

Być może zadajesz sobie takie pytanie, czy jest to najlepsze rozwiązanie przy wyszukiwaniu kredytów hipotecznych? Niekoniecznie…

Funkcjonalność takich narzędzi jest ograniczona z kilku powodów:

1. Prezentują tylko i wyłącznie wysokości szacunkowych rat. Żaden kalkulator, nawet wówczas, kiedy prezentowany jest jako „najlepszy” czy jest to „bankowy„, to i tak prezentuje tylko wyliczenia szacunkowe. Udzielenie kredytu hipotecznego oraz jego warunki uzależnione są od wyniku oceny zdolności kredytowej klienta oraz proponowanego zabezpieczenia. Dlatego każda oferta kredytowa jest indywidualna, a tym samym koszt kredytu i wysokość rat z pewnością będzie różnić się od zaprezentowanych w kalkulatorze.

2. Każdy kalkulator ma ograniczoną liczbę propozycji bankowych. To maksymalnie kilka banków, a kontakt do wybranych banków tylko w nielicznych przypadkach jest bezpośredni. Zdecydowana większość daje możliwość wysłania formularz kontaktowego przede wszystkim do pośrednika finansowego.

Czy warto korzystać z kalkulatora szukając kredyt hipoteczny?

Krótko odpowiadając, to tak, warto. Oferta kredytowa banków jest bardzo szeroka i nie ma się czemu dziwić, że z takich pomocy bardzo często się korzysta. Można ustawić pewne podstawowe informacje (elementy kalkulacji), np.:

  • cel kredytu,
  • wartość nieruchomości,
  • kwotę kredytu,
  • okres kredytowania.

I w ten sposób przeprowadzić symulację rat. Jednak nawet najlepszy i najbardziej zaawansowany kalkulator do kredytów hipotecznych będzie nieprzydatny, jeżeli nie będziemy wiedzieć, jak z pożytkiem z takiego narzędzia korzystać.

Dodatkowy plus kalkulatora, to możliwość skontaktowania się z pośrednikiem lub y kilkoma bankami. Uzupełniamy formularz kontaktowy i czekamy na kontakt telefoniczny ze strony banku lub pośrednika, aby umówić się na BEZPŁATNE spotkanie.

Jeżeli nie kredyt hipoteczny kalkulator, to co?

Zdecydowanie lepszy rozwiązaniem jest umówienie się na spotkanie jednym z kilku pośredników finansowych, którzy są specjalistami w tej dziedzinie. To profesjonalna i przede wszystkim darmowa pomoc w porównaniu kredytów hipotecznych.

To pośrednik oszacuje twoją zdolność kredytową, porówna propozycje kredytów hipotecznych i oszacuje raty kredytowe. Ale przede wszystkim poprowadzi ciebie od początku, aż po finalizację umowy kredytowej.

Pośrednik finansowy ma dostęp do bardzo szerokiej oferty kredytów hipotecznych. To między innymi:

  • Millenium Bank,
  • BGŻ BNP Paribas,
  • Pekao S.A.,
  • PKO BP,
  • Citi Handlowy,
  • Velo Bank,
  • ING,
  • Raiffeisen Bank.

Oprocentowanie nominalne i rzeczywiste kredytów hipotecznych

Kredyty długoterminowe, a takimi są oczywiście kredyty hipoteczne, charakteryzujące się zmiennym oprocentowaniem. Może to oznaczać wzrost wysokości raty w przypadku podwyższenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP). Taka zasada obowiązuje oczywiście również i w drugą stronę.

Obecnie są oferowane również kredyty hipoteczne z okresowo stałym, 5-letnim najczęściej, oprocentowanie stałym.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zmiennym składa się z dwóch części: zmiennej i stałej.

  • zmienna część oprocentowania to stawka WIBOR (LIBOR lub EURIBOR w przypadku kredytów walutowych),
  • stała część oprocentowania to marża – określona i niezmienna wartość w całym okresie kredytowania.

Wysokość marży jest zasadniczym składnikiem oprocentowania i jest to zysk banku. Marżę kredytową możemy negocjować z bankiem, pamiętając o tym, że bank ustala ją z uwzględnieniem naszej zdolności kredytowej. Nie trzeba dodawać, że im lepszą ocenę uzyskamy, to tym nasza pozycja w negocjacjach będzie mocniejsza.

Oprocentowanie nominalne nie jet tym samym co oprocentowanie rzeczywiste (RRSO).

Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa (RRSO) uwzględnia całkowity koszt kredytu (sumę opłat wstępnych i wysokość oprocentowania nominalnego) natomiast samo oprocentowanie nominalne (RSO) informuje wyłącznie o wysokości odsetek od pożyczonego kapitału.

Kredyt hipoteczny kalkulator rat i koszty dodatkowe

W przypadku kredytów hipotecznych występuje więcej różnego rodzaju kosztów, niż w przypadku kredytów gotówkowych. Kalkulatory kredytowe ich nie uwzględniają, a należy przecież zwrócić uwagę między innymi na koszty ustanowienia hipoteki na nieruchomości, wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia czy wyceny nieruchomości.

Występują dodatkowo koszty pozabankowe, np. opłaty sądowe i notarialne, które oczywiście nie są uwzględniane w kalkulatorach.

W umowie kredytowej należy również zwrócić uwagę na opłaty, które nie są bezpośrednio związane z udzieleniem kredytu, ale które dotyczą dodatkowych czynności już w czasie trwania umowy, np. wcześniejsza spłata, aneks do umowy, wydanie zaświadczenia.

Kredyt hipoteczny kalkulator rat i wkład własny

Wszystkie banki wymagają posiadania wkładu własnego, czyli dokonania przez kredytobiorcę wpłaty własnej przy nabywaniu nieruchomości. Im większa jest wpłata własna, tym nie tylko łatwiej jest otrzymać kredyt hipoteczny, ale i na lepszych warunkach.

Zgodnie z Rekomendacją S przygotowaną przez KNF, wkład własny powinien wynosić minimum 20% wartości nieruchomości. Oczywiście najlepiej byłoby, kiedy wyniósłby co najmniej 20% i większość banków wymaga posiadania wkładu w takiej wysokości. Jeżeli propozycja kredytu hipotecznego określa minimalny wkład własny na poziomie 10%, to brakująca część (pozostałe 10%) musi zostać ubezpieczona, co oczywiście zwiększa koszt kredytowy.

Kredyt hipoteczny kalkulator rat nie rozwiązuje tego problemu i przeważnie posiadany wkład własny nie jest uwzględniany w obliczeniach. Co najwyżej można „manipulować” w kalkulatorze przy wartości nieruchomości i wysokości kredytu.

Szukać kredytu hipotecznego z kalkulatorem rat czy ze specjalistą?

Decyzja o wyborze banku i kredytu hipotecznego niestety nie jest sprawą najłatwiejszą. Czy kredyt hipoteczny kalkulator rat jest pomocnym narzędziem w podjęciu decyzji? Z pewnością pomoże oszacować raty (w dużym uproszczeniu) i umożliwi skontaktowanie się z bankiem lub jednym z pośredników.

Ponieważ jednak na ofertę kredytową wpływa duża liczba czynników, a każda oferta jest indywidualna, to zdecydowanie jest umówić się z pośrednikiem finansowy, który pomoże porównać kredyty i dokonać wyboru.

Kredyt hipoteczny to nie tylko cena kredytu, ale także możliwość wyboru dodatkowych opcji:

  • „wakacje kredytowe”, czyli możliwość zawieszenia spłaty kredytu na określony czas.
  • darmowe polisy ubezpieczenia na życie, stanowiące zabezpieczenie spłaty kredytu.
  • polisa od utraty pracy – ubezpieczenie na wypadek utraty pracy.
  • dodatkowe środki w ramach kredytu hipotecznego na spłatę innych zobowiązań kredytowych.

Podsumowanie: kalkulator rat kredyty hipoteczne

Kalkulator kredytów hipotecznych, to przede wszystkim symulacja rat kredytowych, najczęściej w oparciu o RRSO z przykładu reprezentacyjnego. Po drugie ŻADEN kalkulator rat, w tym również i na stronach banków, nie wyliczy ich dokładnie. I to z kilku powodów:

1. Każda oferta jest indywidualna, a w kalkulatorach prezentowane są wyłącznie propozycje kredytowe,
2. Oferta kredytowa zależy od naszej zdolności i wiarygodności kredytowej, jak również i od naszych umiejętności negocjacyjnych,
3. Wysokość wkładu własnego ma wpływ na przedstawioną ofertę i im jest on wyższy, tym może być ona korzystniejsza.
4. Na całkowity koszt kredytu wpływa wiele czynników kosztowych, których wyliczenie w kalkulatorze nie jest możliwe.

Wpis 
"Zaawansowany kalkulator do kredytów hipotecznych"
1. zaktualizowany w styczniu (3) 2024 r.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok