Kredyt hipoteczny co i jak

2019

Kredyt hipoteczny co i jakKredyt hipoteczny co i jak, czyli krótki poradnik o dokumentach potrzebnych do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny na zakup domu, mieszkania, garażu, działki budowlanej lub rekreacyjnej.

Kredyt hipoteczny to szczególny rodzaj kredytu i różni się zasadniczo od np. kredytu gotówkowego. Zasadnicza różnica polega na tym, że jest on zabezpieczony hipoteką na nieruchomości. W związku z czym wynikają dodatkowe formalnościami.

Dokumenty, które należy złożyć ubiegając się o kredyt hipoteczny, to nie tylko wniosek kredytowy.

Formalności w bankach są różne, każdy z nich może poprosić ciebie o inne dodatkowe dokumenty. Z pewnością jednak, w każdym z nich będziesz musiał przedstawić dokument tożsamości, np. dowód osobisty. Bank może także poprosić o… drugi dokument ze zdjęciem. Ale to jeszcze nie koniec. Jeśli przy zaciąganiu kredytu hipotecznego korzystamy z poręczycieli, to również i ich dokumentów tożsamości będzie wymagać.

Kredyt hipoteczny i umowa przedwstępna

Bez informacji dotyczącej kupowanej nieruchomości również się nie obejdzie. Bank poprosi o odpis z księgi wieczystej, jak również okazania umowy przedwstępnej:

  • z deweloperem – dotyczy nieruchomości kupowanej z rynku pierwotnego,
  • z właścicielem nieruchomości – dotyczy nieruchomości kupowanej na rynku wtórnym.

W tym drugim przypadku należy również przedstawić dokumenty:

  • potwierdzające akt własności sprzedającego,
  • wyciągi ze spółdzielni mieszkaniowej o nie zaleganiu z opłatami.

Po nabyciu nieruchomości, bank poprosi nas z kolei o przedstawienie aktu notarialnego.

W przypadku kredytu hipotecznego na budowę domu, wymagane są dodatkowo:

  • akt notarialny poświadczający, że jesteśmy właścicielami działki, na której ma stanąć nieruchomość,
  • decyzja o pozwoleniu na budowę,
  • wypis z ewidencji gruntów,
  • kosztorys i harmonogram prac,
  • dziennik budowy i projekt budowy.

Pomoc przy wyborze banku na kredyt hipoteczny

Nie wiesz jaki bank wybrać na kredyt hipoteczny? Skontaktuj się z bankiem lub ekspertem w segmencie kredytów hipotecznych. Pomoc wybranego pośrednika finansowego jest oczywiście darmowa. Wystarczy wysłać krótki formularz kontaktowy, aby przedstawiciel banku lub pośrednik przedzwonił. Możesz się również umówić na bezpłatne spotkanie w sprawie kredytu hipotecznego.

Każdy bank może wymagać również innych, dodatkowych dokumentów, które zależeć będą od naszej sytuacji życiowej. Jakie to będą dokumenty? Należy skontaktować się z bankiem lub pośrednikiem finansowym, którzy odpowiedzą na wszystkie nasza pytania.

A jaki wybrać kredyt gotówkowy? Jeżeli szukasz kredytu na 30 tys. zł sprawdź kredyty i skorzystaj z kalkulatora kredytów gotówkowych na 30 tys. zł.