Kredyt hipoteczny 500 000 jaka rata?

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-06-17 – ostatnia aktualizacja. Wiarygodne źródło informacji Artykuły w serwisie KredytyPorownywarka.pl są starannie opracowywane przez doświadczonych autorów, bazując na wiarygodnych źródłach. Wykorzystujemy dane z renomowanych raportów branżowych, analiz rynkowych oraz opinii ekspertów finansowych. Nasze publikacje mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie są poradami inwestycyjnymi ani rekomendacjami finansowymi. Dążymy do dostarczania czytelnikom rzetelnej wiedzy, pomagającej w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych..

Kredyt hipoteczny 500 000 jaka rata? Czy w banku można wnioskować o kredyt w takiej wysokości? Oczywiście nie tylko na 500 000 zł, ale i na znacznie więcej, jak i mniej. Najważniejsze są trzy czynniki: zdolność kredytowa, wiarygodność kredytowa oraz wkład własny.
kredyt hipoteczny 500 000 jaka rata?
Kredyt hipoteczny 500 000 jaka rata? Źródło: kredytyporownywarka.pl


Kredyty hipoteczne są co prawda dostępne w wielu bankach, ale nie tylko różnią się one od siebie wieloma czynnikami, ale jednocześnie banki stosują różne warunki kredytowe. Zanim zdecydujesz się wybrać konkretną ofertę, to zawsze warto jest porównać ją z innymi.

Takie porównanie z pewnością nie należy do najłatwiejszych, ponieważ na koszt kredytu wpływa wiele czynników. To nie tylko marża, oprocentowanie i prowizja, ale i koszty pozakredytowe, jak np. wycena nieruchomości, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego (poniżej 20%), ubezpieczenie pomostowe, opłaty notarialne, itp.

Rzeczywisty koszt kredytu oddaje parametr jakim jest RRSO (Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania) oraz całkowity koszt kredytu. Im mniejsze są oba wyliczenia, tym kredyt jest tańszy, a jeżeli bank dodatkowo obniży marżę lub prowizję, to konkretna oferta będzie jeszcze tańsza.

Kredyt hipoteczny 500 000 zł i wkład własny

Wkład własny jest wymagany i obowiązkowy. Przy zakupie nieruchomości w wysokości 600 tys. zł, wkład własny na poziome 20% wynosi 240 tys. zł, co oznacza, że realna wysokość kredytu hipotecznego, o który wnioskujesz, wynosi 360 tys. zł (przy 20% wkładzie własnym, wnioskując o kredyt hipoteczny w wysokości 500 tys. zł, wartość nieruchomości byłaby wyceniona na ok. 640 tys. zł).

Niektóre z banków dopuszczają wkład własny na poziomie niższym niż 20%, ale nie mniejszym niż 10%. W tym przypadku jest jednak wymagane wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Banki nie tylko, że dużo chętniej udzielą kredyt hipoteczny osobie, która ma wkład własny w wysokości 20% kupowanej nieruchomości, ale i zaproponują lepsze warunki. Im w większej części finansujemy zakup nieruchomości z własnych oszczędności, tym bank bardziej jest skłonny do obniżenia podstawowych parametrów kosztowych.

Wracając do ubezpieczenia niskiego wkładu: jest ono doliczane do wysokości płaconych rat kredytowych. Koszt ubezpieczenia z reguły nie przekracza 4% w skali kilku lat, ale szczegóły są uzależnione przede wszystkim od banku, który taki kredyt udziela.

Kupując mieszkanie lub dom za 500 000 zł, wkład własny przy 10% wynosi 50 tys. zł, a przy 20% już 100 tys. zł.

kredyt hipoteczny 500 000 zł wkład własny

Wkład własny nie musi mieć formy pieniężnej, ale oczywistym jest, że udokumentowanie kwoty 100 tys. zł będzie znacznie trudniejsze niż 50 tys. zł. Wkład własny nie tylko pieniężny – przeczytaj co może być wkładem własnym przy kredycie hipotecznym.

Kredyt 500 tys jaka rata? Wyliczenia szacunkowe

Oczywiście rata kredytowa zależy od kilku czynników. Ogólnie można przyjąć, że jest to:

 • oferta kredytu hipotecznego,
 • wysokość kredytu,
 • czas kredytowania,
 • rodzaju rat (malejące lub stałe).

Propozycje kredytów hipotecznych, banki i pośrednicy finansowi, z którymi można się skontaktować w sprawie kredytu hipotecznego na 500 000 zł. Poniżej szacunkowe wyliczenia rat dla różnych okresów spłaty kredytu.

Kredyt hipoteczny 500 000 jaka rata z kalkulatorem

Oszacowanie rat (równych) z kalkulatorem kredytowym dla kredytu hipotecznego na 500 tys. zł. Do poniższej wyszukiwarki należy wpisać odpowiednią wysokość kredytu oraz okres kredytowania:

 • 360 miesięcy (30 lat) – 2 114 zł,
 • 348 miesięcy (29 lat) – 2 159 zł,
 • 336 miesięcy (28 lat) – 2 208 zł,
 • 324 miesiące (27 lat) – 2 260 zł,
 • 312 miesięcy (26 lat) – 2 316 zł,
 • 300 miesięcy (25 lat) – 2 377 zł,
 • 288 miesięcy (24 lata) – 2 444 zł,
 • 276 miesięcy (23 lata) – 2 516 zł,
 • 264 miesiące (22 lata) – 2 595 zł ,
 • 252 miesiące (21 lat) – 2 683 zł,
 • 240 miesięcy (20 lat) – 2 779 zł.

Dlaczego jest to oszacowanie rat? Tak na marginesie, to korzystając z każdego kalkulatora (również w serwisach banków), można tylko oszacować wysokość raty. Każde wyliczenia, które dokonujemy za pomocą kalkulatorów kredytowych, mają charakter wyłącznie orientacyjny i przykładowy. A jak wygląda oszacowanie rat dla kredytu 10-krotnie mniejszego? Na 50 tys. zł na 10 lat?

Każda oferta kredytowa jest indywidualna, a to oznacza, że zaproponowana przez bank, po przeprowadzeniu oceny zdolności kredytowej klienta.

Kredyt hipoteczny na 500000 zł a zdolność kredytowa

Tak naprawdę by dostać jakikolwiek kredyt należy dysponować odpowiednią zdolnością kredytową i wiarygodnością kredytową (która jest sprawdzana w BIK). W przypadku kredytów hipotecznych dochodzi jeszcze obowiązkowy wkład własny. Bank ma obowiązek wyliczyć Twoją zdolność kredytową, aby ocenić czy masz możliwości spłacać go w terminie, zgodnie z przygotowanym harmonogramem.

Warto zdawać sobie sprawę, że każdy bank nieco inaczej wylicza zdolność kredytową. A to może oznaczać, że jeżeli w banku A nie mamy wystarczającej zdolności, aby otrzymać kredyt hipoteczny np. na 500 000 zł, to nie oznacza, że w banku B lub C takiego kredytu nie dostaniemy.

Przy szukaniu odpowiedniego banku, korzystne jest porównanie ofert kredytowych w kilku bankach. Możemy to zrobić oczywiście samodzielnie lub z pomocą doświadczonego pośrednika finansowego.

Wpis:
"Kredyt 500 tys jaka rata?"
aktualizacja w marcu 2022 r.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok