Kredyt hipoteczny 50 tys na 10 lat

2023-11-17 – ostatnia aktualizacja

Kredyt hipoteczny 50 tys na 10 lat – w jakim banku zapytać o kredyt? Który z pośredników pomoże w porównaniu i wyborze kredytu? Ile wyniesie szacunkowa rata dla kredytu hipotecznego na 50 tys zł na 10 lat? O tym wszystkim poniżej.

kredyt hipoteczny 50 tys na 10 lat

Ostatnie miesiące 2021 roku charakteryzowały się podniesieniem stóp procentowych przez RPP, a tym samym wzrostem rat kredytowych kredytów z oprocentowaniem zmiennym i obniżką zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców

Nowe warunki mają oczywiście przełożenie również na kredyty hipoteczne. Średnia wysokość udzielanych kredytów hipotecznych wynosi ok. 300 tys. zł, zatem kredyt hipoteczny na 50 tys. zł znajduje się znacznie poniżej tego poziomu. Nie oznacza to jednak wcale, że banki w jakiś szczególny sposób podchodzą do wniosków kredytowych o taką (stosunkowo) małą kwotę kredytu.

Zanim postaramy się odpowiedzieć, jakie czynniki brane są pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego, warto jest sprawdzić, z jakim bankiem lub pośrednikiem finansowym można się skontaktować w sprawie kredytu.

Kredyt hipoteczny 50 tys na 10 lat – zakup nieruchomości

Za 50 tys. zł z pewnością nie kupisz mieszkania, ale być może właśnie taka kwota brakuje Tobie, aby sfinalizować umowę. Być może zamierzasz kupić garaż lub działkę budowlaną. Dla wielu osób kredyt hipoteczny to jedyna możliwość, aby sfinansować zakup konkretnej nieruchomości. Każdy bank, niezależnie od panującej sytuacji gospodarczej, bardzo dokładnie przeanalizuje Twoją sytuację finansową, czyli zbada zdolność kredytową i wiarygodność kredytową. Dopiero po analizie kredytowej, bank będzie mógł podjąć odpowiednią decyzję.

Pamiętaj! Wymagany wkład własny wynosi 20% wartości kupowanej nieruchomości. Coraz mniej jest propozycji kredytów hipotecznych z wkładem własnym na poziomie 10%. Co to oznacza? Kupując nieruchomość np. za 60 tys. zł, przy wkładzie własnym ustalonym na 10% musimy dysponować oszczędnościami wynoszącymi 6 tys. zł, a przy 20% już 12 tys. zł.

Jednym z podstawowych kryteriów, który bank bierze pod uwagę przy analizowaniu zdolności kredytowej jest wysokość uzyskiwanych dochodów oraz ich źródło.

Im wyższe zarobki tym oczywiście lepiej, ale istotny jest również rodzaj umowy, czy jest to umowa o pracę na czas nieokreślony, czy na określony. Najlepsze warunki kredytowania mogą uzyskać osoby z umową na czas nieokreślony, ale nie oznacza to, że inny rodzaj umowy spowoduje odrzucenie wniosku. Nawet i umowa zlecenie czy o dzieło nie skreśla Ciebie z możliwości uzyskania kredytu. Należy wziąć pod uwagę, że każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie, co wpływa na ostateczną ofertę kredytu hipotecznego.

Wysokość dochodów oraz rodzaj umowy, to bardzo ważne elementy oceny kredytowej, ale nie jedyne. Istotny jest również wiek wnioskującego o kredyt (banki zwracają uwagę na to, ile będziesz miał lat w chwili całkowitej spłaty kredytu), miejsce zamieszkania, wydatki gospodarstwa domowego czy spłacane inne kredyty i pożyczki.

Takich czynników branych pod uwagę jest znacznie więcej, a dodatkowo kluczowe znaczenie ma historia kredytowa w BIK.

Ile wyniesie rata kredytu hipotecznego 50 tys. zł na 10 lat?

Na to pytanie może odpowiedzieć tylko bank przygotowując indywidualną ofertę. Kalkulator kredytu hipotecznego może pomóc tylko w oszacowaniu wysokości raty. Co prawda wpiszesz kwotę dowolnego kredytu hipotecznego, podasz okres kredytowania i klikniesz „oblicz ratę kredytu hipotecznego”, ale wyliczenia będą mocno szacunkowe. Nawet kalkulatory na stronach banków, podają informację, że:

Wyliczenia dokonane za pomocą kalkulatora mają charakter orientacyjny i przykładowy. Służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być traktowane jako oferta, rekomendacja, zaproszenie do zawarcia umowy kredytu ani usługa doradztwa. Udzielenie szczegółowych informacji na temat kosztów kredytu i zasad jego spłaty jest możliwe dopiero po przeprowadzeniu przez bank oceny zdolności kredytowej konsumenta.

Szacunkowe wyliczenia rat: kredyt hipoteczny 50 tys na 10 lat:

  • 498 zł.

Nieduża rata? W zasadzie tak, ale taką kwotę musimy oszczędzić każdego miesiąca, przez okres 120 kolejnych…

Jeżeli nie wiesz czy masz zdolność kredytową i czy kredyt uzyskasz, to wystarczy skontaktować się z bankiem lub pośrednikiem finansowym i zapytać o takie finansowe wsparcie. Możesz wówczas samodzielnie lub z pomocą wybrać ofertę kredytu hipotecznego, która będzie najbardziej odpowiednia do Twoich oczekiwań i możliwości.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok