Kredyt hipoteczny 400 tys zł. Rata ok. 1510 zł – 30 lat

Kredyt hipoteczny 400 tys zł. Porównanie kredytów hipotecznych na 400 tys. zł na zakup domu lub mieszkania.

kredyt 400 tys zł hipoteczny

Możliwości, aby wyszukać i porównać  kredyty hipoteczne na 400 tys. zł jest bardzo dużo. W najlepszej sytuacji są osoby, które mają wystarczającą wiedzę i możliwości, aby zrobić to samodzielnie. Ale nie oznacza to wcale, że pozostałe osoby są skazane na jakikolwiek wybór. Nie. Przecież są różnego rodzaju kalkulatory kredytów hipotecznych, ułatwiające zapoznanie się ze wstępną propozycją czy coraz powszechniejszy kontakt z ekspertami finansowymi, np. sprawdzonymi pośrednikami finansowymi.

Oczywiście, żaden kalkulator nie odpowie na pytanie: jaki jest najtańszy kredyt hipoteczny 400 tys. zł na zakup mieszkania. Podobnie mając tylko jedną ofertę, nie możesz stwierdzić czy  jest to najkorzystniejsza oferta. Taką odpowiedź znajdziesz dopiero porównując kredyty lub kontaktując się z pośrednikiem finansowym, który pomoże w takim porównaniu.

Pamiętaj: Korzystając z kalkulatorów hipotecznych oszacujesz tylko raty, ale jednocześnie skontaktujesz z bankiem lub pośrednikiem.

Kredyt 400 tys zł hipoteczny. Ile wyniesie rata kredytowa?

Dlaczego kalkulator (zarówno w portalach finansowych, jak i na stronach banków) wyłącznie szacuje wysokość rat, a nie przedstawia ich rzeczywistych wyliczeń? Powód jest bardzo prosty: ostateczna oferta kredytowa jest uzależniona od oceny kredytowej, którą dokona bank. A wpływa na nią przede wszystkim zdolność i wiarygodność kredytowa. Tych czynników nie uwzględnia żaden kalkulator czy porównywarka.

Poniżej możesz się również zapoznać z takim szacunkowymi wyliczeniami dla kredytu na 400 tys. zł, wartość nieruchomości 600 tys. zł, okres kredytowania 30 lat, raty równe. Propozycje dostępne u pośredników (z którymi skontaktujesz się poniżej):

Propozycja | RRSO | Rata | Marża | Prowizja

 • A – 2,064% 1480,48 zł 1,8% 0,0%,
 • B – 2,087% 1478,48 zł 1,79% 0,5%,
 • C – 2,218% 1510,69 zł 1,95% 0,0%,
 • D – 2,250% 1500,58 zł 1,9% 1,25%,
 • E – 2,270% 1520,84 zł 2,0% 0,0%,
 • F – 2,378% 1518,80 zł 1,99% 1,99%,
 • G – 2,387% 1547,41 zł 2,13% 0,0%,
 • H – 2,503% 1539,21 zł 2,09% 2,0%,
 • I – 2,547% 1539,21 zł 2,09% 2,0%,
 • J – 2,689% 1559,77 zł 2,19% 3,0%,
 • K – 2,783% 1624,50 zł 2,5% 0,0%.

Kredyt hipoteczny 400 tys zł oferty banków i pośrednicy finansowi

Innym sposobem zapoznania się z ofertą kredytową banków jest kontakt z pośrednikiem finansowym.

Kredyty hipoteczne są oprocentowane według zmiennej stopy procentowej. Ustalana jest jako suma stopy referencyjnej i marży bankowej.

W przypadku kredytów ze zmiennym oprocentowaniem, występuje ryzyko zmian stóp procentowych. Oznacza to, że w przypadku wzrostu poziomu stopy referencyjnej wyższe będzie oprocentowanie kredytu. Co to oznacza?

Wzrost wysokości miesięcznej raty kapitałowo-odsetkowej

to wzrost kosztu odsetek

oraz wzrost całkowitego kosztu kredytu hipotecznego.

Od czego jest zależy wysokość marży? W zależności od banku, może to być uzależnione od wybrania dodatkowych produktów, np. konta osobistego (na które będzie wpływać wynagrodzenie i z którego będziemy płacić raty), ubezpieczenia nieruchomości, wybranego pakietu ubezpieczeń, kwoty kredytu, wysokości wkładu własnego oraz przedmiotu zabezpieczenia.

Każdy bank podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu po dokonaniu analizy kredytowej i oceny zdolności kredytowej klienta. Im lepsza ta ocena, tym na lepsze warunki kredytowe możemy liczyć.

Najtańszy kredyt hipoteczny 400 tys zł

Ponieważ samodzielne porównanie wszystkich propozycji kredytów hipotecznych jest niemożliwe, to najlepiej jest poprosić o pomoc specjalistę. Ile banków posiada oferty kredytów hipoteczny? Prawie 20 banków ma co najmniej jedną ofertę kredytową! A niektóre mają dwie, a do tego jeszcze oferty promocyjne… Kto ma na to czas, aby to wszystko porównać i wyszukać najtańszy kredyt hipoteczny 400 tys zł?! Pośrednik finansowy ma na to czas. Nic innego nie robi, jak tylko pomaga i doradza 🙂

Na poważnie jednak, aby wybrać tani kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości, to najlepiej jest skontaktować się z pośrednikiem. Taka osoba dysponuje taką wiedzą i doświadczeniem, że z pewnością odpowie nie tylko na nasze pytania, ale i pomoże dokonać odpowiedniego wyboru.

Zanim jednak odpowiemy na pytanie: najtańszy kredyt hipoteczny na 400 tys. zł – to jaki? odpowiemy krótko w temacie:

Ranking kredytów hipotecznych 400 tys zł

Jeżeli znajdziemy gdziekolwiek ranking kredytów hipotecznych na 400 tys. zł, to warto z niego skorzystać? Można, o ile interesuje nas przegląd banków. Bo, jeżeli sądzimy, że taki ranking prezentuje najtańszy kredyty hipoteczne na 400 tys. zł, to jesteśmy w błędzie.

Poniżej znajdziemy zestawienie elementów, które mają wpływ na cenę kredytu hipotecznego. Jedno co warto wiedzieć, że żaden ranking kredytów hipotecznych nie uwzględnia naszej zdolności kredytowej i wiarygodności kredytowej. Nie jest to po prostu możliwe, a oba czynniki są bardzo ważne przy ocenie klienta.


Mieszkasz w Krakowie i szukasz kredytu gotówkowego?
Sprawdź Kredyt Gotówkowy Kraków


Rankingi kredytów hipotecznych pomijają również dodatkowe koszty, ponieważ jest dość trudno ze sobą porównać, np. opłata za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego. Taka opłata może, ale nie musi wystąpić.

Do rankingów są brane pewne ogólne założenia: dochód 2 osób na poziomie 6000 zł, brak dzieci, umowa o pracę na czas nieokreślony, brak innych zobowiązań kredytowych, itd. Z pewnością nie pokrywają się z naszymi warunkami i w związku z czym oferty przedstawione dla nas będą całkiem inne. A to już może taki ranking kredytów hipotecznych wywrócić do góry nogami.

W sytuacji, kiedy koszt kredytu oraz wysokość miesięcznej raty ma dla nas drugorzędne znaczenie, a np. najważniejsze jest jak najwyższa kwota kredytu hipotecznego, to taki ranking kredytów również nie jest przydatny.

Co wpływa na cenę kredytu hipotecznego na 400 tys. zł?

Przeglądając oferty kredytów hipotecznych nie tylko na 400 tys. zł, należy zwróć uwagę na kilka czynników. Ich łączna wartość decyduje o cenie kredytu, a tym samym o tym czy taki kredyt jest tani czy drogi. Ale dotyczy to tylko konkretnego czasu! Za 3 miesiące, pół roku czy za rok być może tańsza byłaby całkowicie inna oferta kredytowa.

Przy porównywaniu kredytów hipotecznych zwracaj uwagę na jego RRSO. Jest to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która oznacza rzeczywisty roczny koszt kredytu i wyrażony jest w procentach. Uwzględnia on wszystkie koszty, dlatego jest to obecnie najlepszy wskaźnik do porównywania cen kredytów, nie tylko hipotecznych.

Bank ma obowiązek przedstawić RRSO, podobnie jak i pośrednik finansowy, i musi podać go przy każdej ofercie.

Prowizja za udzielnie kredytu hipotecznego

Prowizja od kredytu hipotecznego zawiera się pomiędzy 0-2% i jest pobierana przez bank przed wypłatą kredytu (najczęściej jest ona kredytowa). Przy kredycie hipotecznym na 400 tys. zł wynieść może ona nawet i 8000 zł.

Poza standardową prowizją, możemy również wyróżnić innego rodzaju prowizje związane z kredytem hipotecznym:

 • Za podwyższenie kredytu – jako procent od podwyższenia kredytu,
 • Prowizja za wcześniejszą całkowitą spłatę w okresie pierwszych lat kredytowania – jako procent od kwoty kapitału pozostałego do spłaty,
 • Prowizja za wcześniejszą częściową spłatę – maksymalnie może wynieść 3%.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Oprocentowanie ma wpływ na wysokość miesięcznej raty. Przeciętne oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi od 2% do 5%. Przeważnie jest tak, że lepsza zdolność kredytowa, tym mniejsze oprocentowanie. Oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce jest najczęściej zmienne. To oznacza, że rata kredytowa może wzrastać lub maleć w całym okresie kredytowania.

Na oprocentowanie składa się stała marża (którą można i należy negocjować) oraz zmienny WIBOR (kredyty złotówkowe). Np.:

kredyt 400 tys zł hipoteczny oprocentowanie

Dochody miesięczne a kredyt hipoteczny

Regularne, miesięczne dochody – konieczność. Masz małe dochody? Kredyt hipoteczny można wziąć z inną osobą (np. z małżonkiem lub małżonką), a nawet trzecią (osoba z rodziny). Takie dochody będą się sumowały, a tym samym podnoszą zdolność kredytową.

Miesięczne wydatki – ważne, kiedy chodzi o wysokość raty!

Uzyskiwane dochody to jednak strona brana do wyliczania zdolności kredytowej. Drugą stroną, również ważną są stałe comiesięczne wydatki. I to nie tylko koszt utrzymania gospodarstwa domowego, ale i raty innych spłacanych kredytów, kredyty ratalne, limity na karcie kredytowej i ROR – nawet wówczas, kiedy z nich nie korzystasz, alimenty, itp. Aby podnieść zdolność kredytową najlepiej jest „pozamykać” wszystkie możliwe zobowiązania kredytowe.

Wkład własny przy kredycie hipotecznym

Wymagany jest wkład własny na poziomie nie mniejszym niż 10% wartości nieruchomości. Rekomendowany to 20%.

Zanim wybierzesz mieszkanie lub dom, który chciałbyś kupić musisz wiedzieć, ile gotówki możesz przeznaczyć na wkład własny. W przypadku nieruchomości na 400 tys. zł, wkład własny nie może być mniejszy niż 40 tys. zł. Im jest on większy, tym lepsza wiadomość i dla Ciebie, i dla banku.

Długość spłaty kredytu hipotecznego

Długi okres kredytowania, to mniejsza rata kredytowa i wyższa możliwa kwota kredytu hipotecznego do uzyskania. Ale z drugiej strony, taki kredyt będzie droższy, ponieważ zapłacimy więcej odsetek.

Obecnie zdolność kredytowa wyliczana jest maksymalnie na 30 lat. Nie oznacza to, że tylko na taki maksymalny okres czasu może wziąć kredyt. Jeżeli masz zdolność kredytową na 30 lat, to bank może rozłożyć spłatę kredytu na 35 lat.

Liczba osób w gospodarstwie domowym

Dotyczy to tylko współmałżonków i ich dzieci. Ponieważ utrzymanie rodziny kosztuje, to i obniża to zdolność kredytową.


Inne tematy dotyczące kredytów hipotecznych

Ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami i agentami.
– Informacje dot. ustawy regulującej proces oferowania kredytów hipotecznych: zawierania umów, wykonywania umów, reklamowanie.

O kredycie hipotecznym w Wikipedii – co to jest kredyt hipoteczny.

Kredyt mieszkaniowy na co zwrócić uwagę:
– Całkowity koszt kredytu mieszkaniowego,
– RRSO koszt kredytu mieszkaniowego – koszt w ujęciu %,
– Co wpływa na oprocentowanie kredytu hipotecznego?
– Ubezpieczenie kredytu mieszkaniowego.

Kredyt hipoteczny 100 tys na 35 lat:
– Na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny,
– Przykład reprezentacyjny kredytu.

Artykuł:
"Kredyt hipoteczny 400 tys zł"
styczeń 2022 r.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok