Kredyt hipoteczny 340 tysięcy zł

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-06-17 – ostatnia aktualizacja. Wiarygodne źródło informacji Artykuły w serwisie KredytyPorownywarka.pl są starannie opracowywane przez doświadczonych autorów, bazując na wiarygodnych źródłach. Wykorzystujemy dane z renomowanych raportów branżowych, analiz rynkowych oraz opinii ekspertów finansowych. Nasze publikacje mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie są poradami inwestycyjnymi ani rekomendacjami finansowymi. Dążymy do dostarczania czytelnikom rzetelnej wiedzy, pomagającej w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych..

Zastanawiasz się, jaki bank byłby dla Ciebie idealny, w którym mógłbyś złożyć wniosek kredytowy o kredyt hipoteczny na 340 tysięcy złotych? Taki kredyt możesz wyszukać samodzielnie lub z pomocą eksperta. W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące kredytu. Poza tym będziesz się mógł umówić na darmową rozmowę z ekspertem lub skontaktujesz się ze specjalistą z wybranego banku, który udzieli Tobie odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Kredyt hipoteczny 340 tysięcy złotych
Kredyt hipoteczny 340 tysięcy zł. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Jeżeli zastanawiasz się:

 1. Ile wyniesie rata kredytu hipotecznego na 340 tysięcy złotych?
 2. Jakie kroki podjąć, aby zminimalizować wysokość raty?
 3. Ile trzeba zarabiać, aby kredyt otrzymać?
 4. Jakie są propozycje w bankach?

To w takiej sytuacji nie trać czasu na spekulacje i skorzystaj z kilku podstawowych informacji, aby podjąć najlepszą decyzję dla swojej przyszłości finansowej.

W poniższym artykule zostały przedstawione tylko kilka kluczowych elementów dotyczących kredytów hipotecznych. więcej informacji znajdziesz w pierwszej części kompendium wiedzy: Praktyczny poradnik o kredytach hipotecznych.

Na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny na 340 tysięcy?

Kredyt hipoteczny jest długoterminowym kredytem celowym, którego spłata jest zabezpieczona na nieruchomości. Może on zostać przeznaczony na:

 1. Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym lub wtórnym. Umożliwia zakup domu, mieszkania lub innego rodzaju nieruchomości. Korzystając z kredytu można sfinansować znaczną część jej wartości.
 2. Budowa i rozbudowa domu. Osoby planujące budowę lub rozbudowę domu mogą skorzystać z kredytu hipotecznego na zrealizowanie inwestycji.
 3. Remont i modernizacja. Środki z kredytu można wykorzystać na pokrycie kosztów remontu lub modernizacji istniejącej nieruchomości, poprawiając w ten sposób jej stan i zwiększając jej rynkową wycenę.
 4. Refinansowanie kosztów mieszkaniowych. W niektórych przypadkach kredyt może być użyty do refinansowania kosztów poniesionych na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.
 5. Refinansowanie kredytów hipotecznych z innych banków. Osoby już spłacające kredyt hipoteczny mogą zdecydować się na jego refinansowanie, czyli przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku. Celem takiego zabiegu jest uzyskanie lepszych warunków finansowych, np. niższe oprocentowanie, ale może to być również zmniejszenie raty kredytowej.
Kredytu hipotecznego nie można przeznaczyć na dowolny cel. Produktem kredytowym zabezpieczonym na hipotece jest również pożyczka hipoteczna, która umożliwia wydanie środków w dowolny sposób.

Ile wynosi rata kredytu na 340 tysięcy złotych?

Obliczanie raty kredytu hipotecznego może być skomplikowane, szczególnie kiedy nie mamy specjalistycznej wiedzy lub dostępu do odpowiednich narzędzi, takich jak kalkulator rat kredytu hipotecznego. Co wówczas zrobić? W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy banku lub eksperta finansowego, który ułatwi nam to zadanie. Wystarczy się z nimi skontaktować w sprawie kredytu.

Jak zatem obliczyć ratę kredytu hipotecznego z kalkulatorem? Wystarczy podać kilka podstawowych informacji:

 1. Wartość nieruchomości. Cenę domu lub mieszkania, które zamierzamy nabyć.
 2. Kwota kredytu. Określenie, o jakie środki finansowe chcemy wnioskować.
 3. Okres spłaty. Czas, na jaki zamierzamy rozłożyć spłatę kredytu. Okres kredytowania podajemy w miesiącach.

Kalkulator raty kredytu hipotecznego uwzględni te dane i na podstawie dostępnych ofert różnych banków wyliczy wysokość miesięcznej raty.

Wadą kalkulatorów jest to, że szacują wysokość rat, ponieważ nie uwzględniają one oceny kredytowej, a która jest kluczowa przy przedstawianiu oferty i dokonywanych wyliczeniach.

Oszacowana wysokość rat dla kredytu hipotecznego na 340 000 zł przy założeniach:

 • wartość kupowanej nieruchomości: 400 tys. zł,
 • LTV 86,68%,
 • oprocentowanie 8,50%,
 • marża podstawowa 2,45%,
 • raty równe.

10 lat: 4 298,37 zł,
15 lat: 3 413,93 zł,
20 lat: 3 008,60 zł,
25 lat: 2 791,59 zł,
30 lat: 2 665,69 zł.

Ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny na 340 tysięcy?

Wysokość dochodu potrzebnego do uzyskania kredytu hipotecznego jest elementem kluczowym przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Ale nie jedynym. Ważne są również wydatki ponoszone w gospodarstwie domowym i to nie tylko te związane z czynszami, mediami i abonamentami, ale także z aktualnie spłacanymi zobowiązaniami kredytowymi czy płaconymi alimentami. Istotna jest również liczba osób pozostających na utrzymaniu kredytobiorcy.

Tym samym łatwo zrozumieć, że wysokie zarobki netto niekoniecznie oznaczać muszą wysoki kredyt hipoteczny. Bilans domowego budżetu może być skutecznie pomniejszony o jego pasywa.

Czy kalkulator wyliczy zarobki netto przy podanych wydatkach domowych konieczne do uzyskania kredytu hipotecznego na 340 000 zł? Nie. Co najwyżej może zarobki, lepiej lub gorzej, oszacować. Jeżeli chcesz dokładnie poznać swoją zdolność kredytową, to należy skontaktować się z bankiem lub dobrym ekspertem finansowym. A nam pozostaje jedynie oszacować ich wysokość przy prostych założeniach:

 • wartość kupowanej nieruchomości: 400 tys. zł,
 • wnioskodawca nie spłaca innych zobowiązań kredytowych, w tym również nie ma limitów w kontach i na kartach kredytowych,
 • raty równe kredytu.

Dla osoby samotnej bez dzieci, zarobki netto przy określonym czasie spłaty wynoszą:

10 lat: 8300 zł,
15 lat: 6600 zł,
20 lat: 6100 zł,
25 lat: 5900 zł,
30 lat: 5900 zł.

Dla rodziny z jednym dzieckiem, zarobki netto przy określonym czasie spłaty wynoszą:

10 lat: 10400 zł,
15 lat: 8600 zł,
20 lat: 8000 zł,
25 lat: 7700 zł,
30 lat: 7700 zł.

Jaki wykład własny dla kredytu hipotecznego na 340000 zł?

Gdy planujemy wzięcie kredytu na zakup mieszkania lub domu, istotne jest przygotowanie się pod względem finansowym. Kluczową kwestią jest wkład własny, którego wysokość jest uwzględniana przy ocenie zdolności kredytowej.

Rekomendacja KNF wymaga, aby kredytobiorcy posiadali odpowiednio wysoki własny wkład na zakup nieruchomości.

Jak wysokim wkładem własnym musimy dysponować, aby np. kupić mieszkanie? Musi to być przynajmniej 20% wartości nieruchomości. Duża kwota, ale można znaleźć kilka banków z propozycjami z wymaganym mniejszym wkładem, przynajmniej 10%. Obowiązkowe jest jednak wówczas wykupienie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Wysokość wkładu własnego, którym dysponujemy ma istotny wpływ na warunki kredytu hipotecznego. Większy wkład, to najczęściej zdecydowanie lepsze warunki kredytowania, np. mniejsza marża kredytowa czy niższa prowizja.

Przy wycenie nieruchomości na 378 tysięcy zł wkład własny wynosi:

10% – 37 800 zł. Wnioskowana kwota kredytu hipotecznego to 340 200 zł.
20% – 75 600 zł. Wnioskowana kwota kredytu hipotecznego to 302 400 zł.

Jakie źródła dochodów akceptuje bank?

Kredyt hipoteczny to propozycja, która niesie za sobą znaczne ryzyko dla banku, dlatego też banki dokładnie oceniają zdolność klienta do spłaty zobowiązania. Oto kilka istotnych uwag na ten temat.

Wymagane jest uzyskiwanie udokumentowanych zarobków. Wnioskodawca posiadający stabilną pracę na podstawie umowy o pracę zazwyczaj mają lepsze szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Banki preferują tego rodzaju zatrudnienie, ponieważ daje to pewność regularnych dochodów. Wymagany staż pracy w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony to minimum 1 miesiąc, a dla umów na czas określony 3 miesiące.

Osoby pracujące na podstawie umów o dzieło lub zlecenia nie są wykluczone z możliwości uzyskania kredytu hipotecznego. Banki mogą jednak wymagać wyższych dochodów lub dłuższego okresu pracy. Staż pracy dla umów cywilnoprawnych wynosi najczęściej minimum 6 miesięcy.

W nieco gorszej sytuacji są przedsiębiorcy i osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Nie tylko, że muszą wykazać się większymi dochodami niż pozostali potencjalni kredytobiorcy, ale i dołączyć większą liczbę dokumentów. Badana jest przez bank stabilność finansowa firmy. Dochody muszą być regularne i wystarczające, aby pokryć raty kredytu hipotecznego, a prowadzona działalność, to minimum 12 miesięcy.

Z kredytu hipotecznego oczywiście mogą również skorzystać zarówno emeryci, jak i renciści.

Jak osiągnąć mniejszą ratę kredytową?

Aby obniżyć wysokość miesięcznych rat kredytu hipotecznego, warto rozważyć wydłużenie okresu kredytowania. Dłuższy okres spłaty może przyczynić się do zmniejszenia miesięcznych opłat, co jednocześnie zwiększa zdolność kredytową kredytobiorcy.

W przypadku kredytów hipotecznych okres spłaty zobowiązania może być rozłożony nawet na 30 lat. Wydłużenie tego okresu daje możliwość maksymalnego zmniejszenia miesięcznych obciążeń związanych z kredytem.

Banki zazwyczaj są bardziej skłonne udzielać kredytów na długi okres spłaty, ponieważ zwiększa to zdolność kredytową klienta poprzez obniżenie wysokości miesięcznych rat.

Ale uwaga! Nawet wówczas, kiedy zdecydujemy się na dłuższy okres spłaty, np. 28 lat, to i tak bank zdolność kredytową wylicza maksymalnie do lat 25.

Pamiętać należy również, że konsekwencją wydłużenia okresu kredytowania jest zwiększenie całkowitego kosztu kredytu. Im dłuższy jest bowiem okres spłaty, tym więcej odsetek trzeba zapłacić, a to ostatecznie zwiększa całkowitą cenę zobowiązania.

Przed podjęciem decyzji o wydłużeniu okresu kredytowania, zaleca się dokładne przeanalizowanie kosztów i korzyści oraz porównanie różnych opcji. Warto również skonsultować się z dobrym doradcą finansowym, który pomoże oszacować wpływ zmiany okresu kredytowania na miesięczne raty oraz całkowity koszt kredytu. A to pozwoli podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

Jakie może być oprocentowanie kredytu hipotecznego?

Na koniec wspomnimy o jednym z najważniejszych parametrów kredytu hipotecznego, a jakim jest oprocentowanie. Składa się ze zmiennej stopy WIBOR oraz marży banku.

WIBOR w zasadzie zmienia się codziennie o niewielkie wartości i wpływa na raty kredytów hipotecznych. Ale nie znaczy, że musimy w każdym dniu sprawdzać, czy oprocentowanie naszego kredytu spadło czy wzrosło. Banki zmieniają oprocentowanie kredytów cyklicznie, z reguły co 3 lub 6 miesięcy, w zależności czy została przyjęta stawka WIBOR 3M czy 6M.

Banki oferują oprocentowanie kredytów hipoteczny:

 1. Zmienne – uzależnione od poziomu stawki referencyjnej i jej zmian. Jeżeli stawka się zmieni, to bank powtórnie przelicza oprocentowanie. Podwyższenie stóp procentowych NBP powoduje wzrost oprocentowania kredytów. Spłacając kredyt hipoteczny ze zmienną stopą procentową zapłacimy wówczas wyższa ratę, a całkowity koszt kredytu dodatkowo się zwiększy. Odwrotna sytuacja zachodzi przy obniżeniu stopy referencyjnej.
 2. Stałe – nie zmienia się przez cały okres kredytowania. Zmiana stóp procentowych nie wpływa na wysokość oprocentowania kredytu, wysokość rat i kosztów całkowitych.
 3. Okresowo stałe – oprocentowanie nie zmienia się przez czas określony w umowie (najczęściej 5 lat).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok