Kredyt hipoteczny 300 tys zł. 30 lat – rata ok. 1350 zł

2022-03-09 – ostatnia aktualizacja

Kredyt hipoteczny 300 tys złKredyt hipoteczny 300 tys zł na zakup mieszkania lub domu? Gdzie po taki kredyt? Jaki wybrać bank?

Przede wszystkim należy zapoznać się z ofertami banków, a w następnej kolejności można zrobić porównanie kredytów hipotecznych. Możemy to zrobić samodzielnie lub ewentualnie z wybranym doradcą.

Poniżej znajduje się wyszukiwarka i porównywarka kredytów hipotecznych na 300 tys. zł. Jest to narzędzie finansowe, łączące w sobie zarówno wyszukiwarkę, jak i porównywarkę oraz kalkulator. Przede wszystkim pozwala oszacować raty kredytowe, ale i również umożliwia kontakt z wybranym bankiem lub doradcą finansowym w sprawie kredytu. Do wyszukiwarki należy wpisać podstawowe parametry, aby uzyskać wyliczone raty z listą banków.

Oczywiście decydując się na kredyt hipoteczny 300 tys zł musimy nie tylko mieć odpowiednią zdolność i wiarygodność kredytową, ale i spełnić kilka dodatkowych wymagań. Np. wymagany wkład własny.

Kredyt hipoteczny 300 tys zł wkład własny

Aby ubiegać się o kredyt hipoteczny musimy dysponować wkładem na poziome co najmniej 10%. Zgodnie z zapisami Rekomendacji S KNF kwota udzielonego kredytu NIE POWINNA przekraczać 80% wartości nieruchomości. Oznacza to, że wkład własny nie powinien być mniejszy niż 20%. Jednocześnie przepisy KNF pozwalają na udzielenie kredytu hipotecznego do 90% wartości nieruchomości, czyli z wkładem własnym wynoszącym 10%, pod warunkiem zastosowania dodatkowych zabezpieczeń, np. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.* Większość banków korzysta z tej drugiej możliwości.

Decydując się na kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy na 300 tys zł i niezależnie od tego czy wybierzemy kontakt bezpośredni z bankiem czy umówimy się z doradcą, należy zapytać o kilka istotnych rzeczy. Powinniśmy być dobrze rozeznani w tym temacie, jeszcze zanim zaciągniemy kredyt i podpiszemy umowę. Pamiętaj, że nie ma głupich pytań!

Oprocentowanie kredytu hipotecznego 300 tys zł

1) Sposób ustalania oprocentowania jest bardzo istotny. Czy jest to oprocentowanie stałe czy zmienne (ale z pewnością będzie to oprocentowanie zmienne, ponieważ prawie 100% kredytów hipotecznych jest udzielanych ze zmienną stopą oprocentowania).

Sprawdź i porównaj raty kredytów hipotecznych:
Kredyt hipoteczny 220 tys zł
Kredyt hipoteczny 250 tys zł
Kredyt hipoteczny 280 tys zł

2) W jakich sytuacjach i jak często oprocentowanie może ulec zmianie. Na wysokość oprocentowania składa się stawka bazowa WIBOR (dla kredytów złotowych) powiększona o stałą marżę. Stawki bazowe, które podlegają co jakiś czas zmianom mają wpływ na wysokość oprocentowania, a tym samym na zmianę wysokości rat kredytowych.

Prowizja za kredyt hipoteczny.

Wyrażona jest w procentach od wysokości udzielonego kredytu hipotecznego. Najczęściej bank ustala jej wysokość od 0% (nieliczne oferty banków) do 3%. Jej wysokość różna dlatego należy to dokładnie sprawdzić. Najczęściej jest wliczana do kredytu.

Kredyt hipoteczny 300 tys. zł raty równe czy malejące?

Od wyboru systemu rat, zależy czy rata kredytowa będzie w równej wysokości czy malejąca (w kolejnych miesiącach niższa). Od wyboru płatności rat, zależeć będzie również koszt kredytu. W przypadku rat malejących każda kolejna rata jest niższa, ale początkowe obciążenia finansów domowych jest wysokie. Ale za to szybciej spłacamy kapitał i tym samym kredyt będzie tańszy, ponieważ w całym okresie kredytowania zapłacimy mniej odsetek. W przypadku wyboru rat malejących musimy mieć większą zdolność kredytową niż w przypadku wyboru rat stałych.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego i dodatkowe opcje

Ubezpieczenie pomostowe jest to dodatkowy koszt, który poniesiemy do czasu zanim hipoteka nieruchomości zostanie obciążona na rzecz banku. Im szybciej działa sąd i wyda wpis do hipoteki, tym mniejszy poniesiemy koszt.

Dodatkowe ubezpieczenia: w razie utraty pracy lub życia

Należy zwrócić uwagę czy do kredytu hipotecznego oferowane są pakiety ubezpieczeń, z których warto byłoby skorzystać. Ponieważ kredyt hipoteczny to zobowiązani na długie lata, nawet na kilkadziesiąt, to poprzez wykupienie dodatkowych ubezpieczeń będzie bardziej bezpieczny. Oczywiście będzie to miało wpływ na ogólny koszt kredytu.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Warto dowiedzieć się też, czy jest możliwa wcześniejsza spłata kredytu i na jakich zasadach: czy zapłacisz prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu i w jakiej wysokości.

Czy skorzystanie z dodatkowych produktów bankowych umożliwi uzyskanie korzystniejszych warunków kredytowania?

Bank może nam zaproponować poza rachunkiem bankowym również kartę debetową, konto oszczędnościowe czy też kartę kredytową. Należy dowiedzieć się czy będzie to dla nas opłacalne (w ogólnym rozrachunku będzie to tańszy kredyt).

Pamiętajmy o tym, że warunki każdego kredytu można negocjować. Również w przypadku kredytu hipotecznego jest to możliwe. Nie bójmy się zatem negocjować wysokość marży czy prowizji. Im lepsza ocena naszej osoby przez bank, jako potencjalnego kredytobiorcy, tym na lepsze warunki kredytowania możemy liczyć przy kredycie hipotecznym na 300 tys zł.

Kredyt hipoteczny 300 tys zł porównanie – z cyklu: „Porównanie kredytów hipotecznych”.


*Rekomendacji S KNF. Rekomendacja 15.7. W przypadku ekspozycji kredytowych zabezpieczonych na nieruchomościach mieszkalnych, wartość wskaźnika LtV w momencie udzielenia kredytu nie powinna przekraczać poziomu: a) 80% lub, b) 90% w przypadku, gdy część ekspozycji przekraczająca 80% LtV jest odpowiednio ubezpieczona, lub kredytobiorca przedstawił dodatkowe zabezpieczenie w formie blokady środków na rachunku bankowym lub poprzez zastaw na denominowanych w złotych dłużnych papierach wartościowych Skarbu Państwa lub NBP.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok