Kredyt hipoteczny 300 tysięcy złotych 30 lat

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-05-18 – ostatnia aktualizacja

Kredyt hipoteczny 300 tysięcy złotych 30 lat w banku – porównanie rat, banków oraz kredytów hipotecznych. Poniżej sprawdzisz oszacowane raty, banki i propozycje kredytowe oraz możliwość umówienia się na spotkanie z ekspertem finansowym. Uzyskasz pomoc nie tylko w wyszukaniu kredytu, ale także pomoc w złożeniu wniosku kredytowego.
kredyt hipoteczny 300 tysięcy złotych 30 lat
Kredyt hipoteczny 300 tysięcy złotych 30 lat. Źródło: kredytyporownywarka.pl


Bez znaczenia czy szukasz kredytu hipotecznego na 300 tys. zł czy „tylko” na 80 tys zł, to i tak konieczne jest porównanie banków. Na podstawie RRSO kredytów możliwe jest stworzenie rankingu kredytów hipotecznych i wyselekcjonować banki, z którymi skontaktujesz się w sprawie kredytu.

Cała procedura związana z kredytem hipotecznym jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, niż np. przy kredycie gotówkowym. Dlatego w takim przypadku warto skontaktować się z specjalistą, który pomoże Tobie (bezpłatnie i w terminie dla Ciebie wygodnym) znaleźć najbardziej korzystne rozwiązanie.

Pośrednik finansowy to z pewnością dobre rozwiązanie, zwłaszcza, jeżeli nie chcesz Tego zrobić samodzielnie. Uzyskasz darmową pomoc nie tylko wyborze kredytu, ale zostanie wyliczona m.in. Twoja zdolność kredytowa, dowiesz się jakie są wymagane dokumenty i uzyskasz odpowiedź na wszelkiego rodzaju pytania.

Inny kredyt w takiej wysokości? Kredyt, pożyczka gotówkowa 300 tysięcy złotych oraz Kredyt konsolidacyjny do 300 000 zł na połączenie wybranych kredytów w jeden nowy.

Ile wynosi rata kredytu 300 tysięcy na 30 lat?

Ile może wynieść rata dla takiego kredytu hipotecznego? Bez zbadania zdolności kredytowej i sprawdzenia wiarygodności kredytowej, nie ma możliwości, aby dokładnie przedstawić wyliczenia. Tylko wybrany bank może to zrobić, biorąc pod uwagę wszystkie elementy oceny kredytowej i warunki kredytowania, może przedstawić ofertę i wyliczyć raty.

Zdolność kredytowa dla kredytów hipotecznych zgodnie z Rekomendacją S jest wyliczana maksymalnie dla 25. letniego czasu kredytowania, nawet wówczas, kiedy zamierzamy spłacać kredyt przez lat 30.

Stosując różnego rodzaju kalkulatory (również i te na stronach banków), wysokość rat kredytowych można wyłącznie oszacować. Poniższe zatem wyliczenia są jedynie takim właśnie oszacowaniem.

Ogólnie wysokość raty kredytu hipotecznego zależeć będzie od kilku czynników, w tym:

 • od oprocentowanie kredytu hipotecznego – im większe, tym większe odsetki od kredytu, większy koszt całkowity do spłaty i większa rata.
 • kwoty kredytu – im wyższy kredyt, tym większa rata,
 • okresu kredytowania – uzyskamy większą ratę krócej spłacając kredyt.

Zakładając, że:

 • wartość nieruchomości: 450 tys. zł,
 • LTV: 66,67%,
 • marża kredytu hipotecznego wynosi 1,99%,
 • oprocentowanie 8,75%.

Rata równa kredytu na kwotę 300 000 zł wyniesie około 2 360 zł miesięcznie. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko szacunkowa rata i rzeczywista rata z pewnością będzie się różnić w każdym z banku po dokonaniu oceny kredytowej.

Kredyt hipoteczny: o czym warto pamiętać

Wybór najlepszego kredytu (czyt. dopasowanego do Twojej obecnej sytuacji finansowej) nie jest sprawą najłatwiejszą. Pojawi się z pewnością wiele pytań dotyczących tego produktu. Możesz być jednak pewien, że dobry i sprawdzony specjalista w tej dziedzinie, udzieli Tobie odpowiedzi na większość postawionych pytań. Zwróć uwagę między innymi na:

 • całkowitą kwotą kredytu,
 • czas obowiązywania umowy,
 • całkowitą kwotę do zapłaty,
 • wymagane zabezpieczenia kredytu,
 • wymagany wkład własny (udzielenie kredytu w wysokości powyżej 80%, ale nie więcej niż 90%, możliwe jest wyłącznie przy dodatkowym zabezpieczeniu w postaci ubezpieczenia ryzyka wysokiego LTV1),
 • wysokość oprocentowania kredytu, zasadach jej ustalania oraz warunkach jej zmiany. Jeżeli potencjalna umowa przewiduje różne stopy oprocentowania, to musisz znać wszystkie stosowane stopy procentowe w danym okresie obowiązywania umowy,
 • oprocentowanie zadłużenia przeterminowanego, warunkach jego zmiany oraz o ewentualnych opłatach z tytułu zaległości w spłacie kredytu,
 • sposób i terminy wypłat kredytu,
 • możliwości i zasady, na jakich udzielana jest karencja w spłacie kredytu,
 • zasady i terminy spłaty kredytu, w szczególności kolejności zaliczania rat na poczet należności banku,
 • koszty, które jesteś zobowiązany ponieść w związku z umową kredytową (odsetki, opłaty, prowizje, marże oraz koszty usług dodatkowych, zarówno tych ponoszonych na rzecz banku, jak i podmiotów niebankowych, np. opłaty notarialne),
 • terminy, sposoby i skutki odstąpienia od umowy,
 • prawo do spłaty kredytu przed terminem i możliwych kosztach, które poniesiesz w przypadku spłaty kredytu przed terminem,
 • obowiązek zawarcia umowy dodatkowej, np. dotyczącej ubezpieczenia.
Więcej na temat pośredników finansowych, przeczytasz w artykule: Dlaczego warto skorzystać z pomocy ekspertów finansowych przy kredycie hipotecznym?

Ile trzeba zarabiać żeby dostać 300 tys. kredytu?

Jeżeli korzystasz z kalkulatorów zdolności kredytowej, to musisz mieć na uwadze, że wysokość zarobków netto zostanie tylko oszacowana. Dokładne obliczenia zdolności kredytowej przy danych dochodach przeprowadzić może tylko wyłącznie bank, z którym skontaktujesz się w sprawie kredytu hipotecznego.

Przyjmijmy dwa założenia. W pierwszym przypadku o kredyt hipoteczny ubiega się singiel, natomiast w drugim przypadku rodzina dwa plus dwa. Aby ułatwić wyliczenia, dodatkowo przyjmijmy, że potencjalni kredytobiorcy nie posiadają żadnych innych zobowiązań w bankach.

Zarobki netto żeby dostać 300 tys. zł kredytu na 360 rat (30 lat):

 • singiel: 5600 zł.
 • Rodzina 2+2: 7900 zł.

Zarobki netto żeby dostać 300 tys. zł kredytu na 300 rat (25 lat):

 • singiel: 5600 zł.
 • Rodzina 2+2: 7900 zł.

Zarobki netto żeby dostać 300 tys. zł kredytu na 240 rat (20 lat):

 • singiel: 5700 zł.
 • Rodzina 2+2: 8000 zł.

1 LTV – stosunek całkowitej kwoty kredytu hipotecznego do wartości nieruchomości, będącej przedmiotem zabezpieczenia.

A czy jest możliwy kredyt gotówkowy na 300 tys. zł? Bardzo rzadko, bo standardowy kredyt gotówkowy nie przekracza 250 tys. zł. Dla wielu osób kwota takiego kredytu jest nieosiągalna ze względu na maksymalną zdolność kredytowa.

Na skróty: oferty i propozycje kredytów i pożyczek w bankach:

 • Kredyty hipoteczne – mieszkaniowe.
 • Kredyty i pożyczki gotówkowe.
 • Kredyty konsolidacyjne.

Niezależnie jednak o jaki kredyt będziesz się ubiegał, gotówkowy czy hipoteczny na 300 tys. zł, bez względu na to w jakim banku, online czy tradycyjnie, to bank każdorazowo, sprawdzi Twoją zdolność kredytową i ocenę kredytową w BIK.

To od zdolności kredytowej, a więc od wysokości Twoich zarobków, kosztów utrzymania, liczby domowników i kilkunastu innych czynników będzie zależeć na jaki maksymalny kredyt możesz liczyć.

300 tys. zł, a zdolność kredytowa

Maksymalna wysokość kredytu, o który można wnioskować, zawsze zależy od zdolność kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Jest ona wyliczana w oparciu o wiele różnych czynników i można ją podzielić na jakościową i ilościową.

Bank przy obliczeniach bierze pod uwagę m.in. uzyskiwane dochody, miesięczne koszty utrzymania, liczbę domowników, aktualnie spłacane zobowiązania, w tym również wszelkie (nawet niewykorzystane) limity na kartach i rachunkach bankowych.

Co więcej, ważny jest wiek, a nawet wykształcenie oraz miejsce zamieszkania. Banki stosują podobną metodologię obliczania zdolności kredytowej, to jednak ze względu na stosowanie innych algorytmów, zdolność kredytowa klienta będzie inna w każdej z instytucji…

Z tego powodu, nie ma sensu korzystania z dostępnych kalkulatorów do obliczania zdolności kredytowej. Lepszym sposobem jest skontaktowanie się z wybranym bankiem.

Co zrobić, aby poprawić zdolność kredytową? Najlepiej byłoby zwiększyć bieżące dochody. Jest to trudne, ale nie niemożliwe. Innym sposobem jest zamknięcie (wcześniejsze spłacenie) tych kredytów i pożyczek, które są możliwe, np. kart kredytowych, limitów w kontach (chociażby ich obniżenie).

Temat zdolności kredytowej został poruszony m.in. w artykule: Co wpływa i jak poprawić zdolność kredytowa.

Pamiętaj również o tym, że drugim istotnym czynnikiem, który jest brany przy ostatecznej ocenie kredytowej, jest wiarygodność kredytowa, czyli historia kredytowa w BIK. Warto o nią dbać, czyli ZAWSZE płacić raty w terminie i w ustalonej wysokości (można więcej zapłacić, ale nigdy mniej!).

Kredyt 300 tys zł, a cel kredytowania

Przy takiej wysokości kredytu, ważny jest cel kredytowania. Czym innym są dotacje na rozwój firmy w wysokości 300 tys. zł, czym innym jest kredyt hipoteczny 300 tys. zł na zakup mieszkania, a jeszcze inną formą jest kredytowanie konsolidacji hipotecznej.

W przypadku każdego kredytu – gotówkowego, hipotecznego, konsolidacyjnego lub firmowego – najważniejszy jest cel kredytowania, zapisany w umowie. Pieniądze nie mogą być wówczas przeznaczone na inny cel.

Na przykład dla kredytów hipotecznych może to być zakup lub remont nieruchomości, a dla kredytów konsolidacyjnych spłata wybranych kredytów i pożyczek bankowych.

Z pożyczki gotówkowej lub hipotecznej, pieniądze mogą być zostać przeznaczona na cel dowolny, np. zakup nieruchomości, nowy samochód lub jacht.

Pożyczka gotówkowa hipoteczna jest pożyczką gotówkową, której zabezpieczeniem spłaty jest hipoteka na nieruchomości.

300 tys. kredyt ile do spłaty? Rata i koszt kredytu

Rata oraz całkowity koszt przy kredycie 300 tys. zł, zależeć będzie od warunków oferty zaproponowanej przez bank oraz od okresu kredytowania. Symulator kredytu może pomóc w oszacowaniu rat i kosztów kredytowych. Sprawdźmy zatem: 300 tys. kredyt ile do spłaty?

Przyjmijmy pewne założenia, które pozwolą wyliczyć raty i koszty kredytowe.

Kredyt 300 tys. zł z oprocentowaniem nominalnym 11,50% w skali roku. Jedynym kosztem kredytowym są odsetki.

300 tys. kredyt ile do spłaty? Kredyt gotówkowy. Czas kredytowania: wysokość raty – koszt odsetkowy.

8 lat: 4 793,81 zł – 160 205,97 zł.
9 lat: 4 471,10 zł – 182 878,59 zł.
10 lat: 4 217,86 zł – 206 143,60 zł.

Kredyt hipoteczny 300 tys. zł. Cena zakupu nieruchomości 380 tys. zł. LTV 78,95%. Marża 1,99%. Oprocentowanie nominalne 8,75% w skali roku. Obliczenia są oszacowane.

300 tys. kredyt ile do spłaty? Kredyt hipoteczny. Czas kredytowania: wysokość raty – koszt kredytu.

10 lat: 3 759,80 zł – 151 176 zł.
15 lat: 2 998,35 zł – 239 703 zł.
20 lat: 2 651,13 zł – 336 271,20 zł.

Im większy będzie koszt i krótszy czas spłaty, tym większa będzie rata. Oczywistym jest, że kredyt należy spłacić w czasie maksymalnie krótkim, aby jak najkrócej korzystać z pożyczonego kapitału.

Czas spłaty zobowiązania to jedno. Poza samym oprocentowaniem nominalnym kredytu, a więc i odsetkami mogą dojść dodatkowe koszty, np. prowizje, koszty ubezpieczenia, a dla kredytów hipotecznych, to również i koszty pozabankowe.

Kredyt 300 tys. zł na 15 lat

Wysokość odsetek w zależności od wysokości oprocentowania nominalnego rocznego:

 • 3% – 72 914,09 zł,
 • 4% – 99 431,48 zł,
 • 6% – 155 682,69 zł,
 • 8% – 216 052,13 zł,
 • 10% – 280 286,76 zł.
Oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Oprocentowanie stałe obowiązuje przez cały okres spłaty kredytu i nie zmienia się ze zmianą stóp procentowych ustalonych przez RPP NBP. Wysokość oprocentowania zmiennego może zmieniać się w okresie trwania umowy, np. z uwagi na zmiany wysokości stóp procentowych.

Tani kredyt na 300 tysięcy zł

Tani kredyt nie oznacza, że rata kredytowa będzie mała, ale to, że koszt całkowity kredytu jest możliwe najmniejszy. Nie można na podstawie jednej oferty kredytowej stwierdzić, że jest to drogi lub tani kredyt. Konieczne jest porównanie oferty z inną.

Koszt całkowity kredytu zawiera wszystkie koszty, które są konieczne do poniesienia na rzecz banku w związku z korzystaniem z oferty.

Porównując kredyty pod względem ceny, można również posługiwać się wskaźnikiem RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, która wyrażona jest procentowo w stosunku do wysokości kredytu z uwzględnieniem 12 miesięcy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok