W jakim banku kredyt hipoteczny na 270 tys. zł?

2023-11-16 – ostatnia aktualizacja

W jakim banku kredyt hipoteczny na 270 tys. zł? Przegląd banków i kredytów hipotecznych. Symulacja wysokości rat. Możliwość umówienia się na bezpłatne spotkanie z ekspertem finansowym, który pomoże przy wyborze kredytu hipotecznego.

kredyt hipoteczny 270 tys. zł

Kredyt hipoteczny to jeden z najdroższych produktów kredytowych! A przecież mówi się, że jest najtańszy?

Co prawda charakteryzuje się niskim oprocentowaniem nominalnym w skali roku, ale przy bardzo długim okresie kredytowania, koszt całkowity bardzo często przekracza wysokość pożyczonego kapitału.

Hipoteczny kredyt podstawowe informacje

Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, który można otrzymać jedynie w bankach komercyjnych i spółdzielczych oraz w SKOK-ach. Zabezpieczeniem spłaty zobowiązania jest kredytowana nieruchomość.

Warunkiem koniecznym, aby takie finansowanie otrzymać jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej oraz wykazanie się pozytywną wiarygodnością kredytową. Dodatkowo nie można zapominać, że jest to jeden z nielicznych kredytów, który wymaga udokumentowania wkładu własnego (przy kredytach samochodowych wkład własny może być również wymagany).

Jedną z cech charakterystycznych tego zobowiązania jest cel na jaki może zostać przeznaczony. Najczęściej mowa jest o sfinansowaniu mieszkania lub budowę domu, ale generalnie chodzi o zakup lub budowę nieruchomości.

Pozostałe elementy, które wyróżniają ten produkt kredytowy, to: wysoka kwota kredytowania oraz długi czas spłaty.

Na przykład kredyt hipoteczny na 270 tys. zł nie jest nadzwyczajnie wysokim kredytem, bo plasuje się poniżej średniej (w marcu 2023 r. średnia wartość udzielonego kredytu mieszkaniowego wyniosła nieco ponad 340 tys. zł1).

Maksymalnie kredyt hipoteczny może zostać udzielony nawet na 35 lat. Jednak standardowe okresy kredytowania wynoszą z reguły do 25 lat.

Kredyt hipoteczny na 270 tys. zł w jakim banku?

Bardzo ważna informacje jest taka, że nie jest możliwe otrzymanie kredytu hipotecznego, nie tylko na 270 tys. zł, ale jakiegokolwiek, bez wkładu własnego.

Wymagany wkład własny, to minimum 20 proc. wartości nabywanej nieruchomości. W niektórych bankach można wnioskować o kredyt przy mniejszym wkładzie, ale musi to być minimum 10 proc. (np. taki kredyt jest w Banku Pekao S.A.).

Przy kredycie z niskim wkładem własnym bank zażąda od nas dodatkowego zabezpieczenia, które jest realizowane poprzez wykupienie obowiązkowego ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Z każdym poniższym bankiem, jak również z ekspertem finansowym z Expandera, można skontaktować się wysyłając krótki formularz.

Jaka rata przy kredycie hipotecznym na 270 tys. zł?

No właśnie, a wybierając hipoteczny kredyt na 270 tys. zł, jaką ratę zapłacimy?

Przy wyliczeniu rat należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które o tym zadecydują. Najważniejszym są indywidualne warunki kredytowania, a te z kolei są już uzależnione od wielu różnych czynników: zdolności kredytowej, historii kredytowej, wysokości wkładu własnego, rodzaju wybranych rat (stałe lub malejące) itp.

Jeżeli korzystasz z porównywarki kredytów hipotecznych, to niestety, wysokość raty i kosztów kredytowych przy każdej propozycji bankowej są tylko oszacowane.

Nie jest możliwe, aby uwzględnić w takich narzędziach Twojej oceny kredytowej. Konieczne jest zatem skontaktowanie się z wybranym bankiem.

Ok. Wszystko jest jasne, ale chciałbyś wiedzieć ile taka rata może wynieść. Przyjmując pewne założenia, ratę oszacujemy.

Wartość nieruchomości: 330 000 zł.
Wysokość kredytu hipotecznego: 270 tys. zł.
LTV (Loan to value) – stosunek kwoty kredytu hipotecznego do wartości nieruchomości będącej zabezpieczenie kredytu: 81,82% .
Marża podstawowa: 2,60%.

Czas spłaty podany w latach (miesiące/raty). Rata równa kredytowa orientacyjna:

20 lat (240 miesięcy/rat) – 2 566,33 PLN.
25 lat (300 miesięcy/rat) – 2 411,74 PLN.
26 lat (312 miesięcy/rat) – 2 390,45 PLN.
27 lat (324 miesięcy/rat) – 2 371,45 PLN.
28 lat (336 miesięcy/rat) – 2 354,47 PLN.
29 lat (348 miesięcy/rat) – 2 339,28 PLN.
30 lat (360 miesięcy/rat) – 2 325,67 PLN.

Pamiętaj! Chociaż kredyt hipoteczny ma najniższe oprocentowanie spośród wszystkich produktów kredytowych, to jednak ze względu na wieloletni czas kredytowania, oddasz znacznie więcej niż pożyczona kwota. Przy tym kredycie dla 25. lat łączna kwota do oddania wyniesie ponad 700 tys. zł.

Jakie zarobki przy kredycie na 270 tys. zł?

Jeżeli założymy, że kredyt hipoteczny będzie spłacany przez 30 oraz:

  • są 2 osoby w gospodarstwie – łącznie z osobą wnioskującą o kredyt,
  • suma zobowiązań z tytułu rat kredytowych (plus limity w kartach i rachunkach) wynosi 0 zł,

to dochody miesięczne netto powinny wynosić ok. 6 000 zł. Podobnie będzie dla znacznie krótszego czasu, np. 20 lat, ale rata będzie większa o ponad 250 zł.

Dokładane wyliczenia zdolności kredytowej, wysokości raty i kosztów całkowitych może dokonać wyłącznie wybrany bank.

Sprawdź również szacowanie rat dla kredytu hipotecznego 400 tys. zł.


Źródła:

1 Biuro Informacji Kredytowej https://media.bik.pl/informacje-prasowe/803190/najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-newsletter-kredytowy-bik-marzec-2023-r.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok