2022-03-09 – ostatnia aktualizacja
O kredyt gotówkowy w 2020 roku było znacznie trudniej niż latach ubiegłych… W II kwartale 2020 roku RPP (Rada Polityki Pieniężnej) co prawda obniżyła dwukrotnie stopy procentowe, co mogło oznaczać, że kredyty i pożyczki udzielane przez banki (oraz pożyczki w firmach pożyczkowych), będą tańsze niż w poprzednich miesiącach.
Sytuacja pandemiczna w kraju, spowodowała jednak, że banki i inne podmioty udzielające kredytów i pożyczek, ograniczyły mocno akację kredytową. O tym czy uzyskasz kredyt decyduje przede wszystkim zdolność kredytowa. Zaistniała sytuacja ekonomiczna spowodowała, że banki nie mając pełnego obrazu sytuacji finansowej Polaków, bardziej restrykcyjnie podeszły do rozpatrywania wniosków kredytowych.
Kto skorzystał z obniżki stóp procentowych? Przede wszystkim ci konsumenci, którzy zawarli umowy kredytowe, bazujące na zmiennej stopie procentowej, posiadacze kart kredytowych i limitów w koncie. Ale już niekoniecznie osoby, które obiegały się o kredyt lub pożyczkę gotówkową na krótki czas: banki musiały bowiem zrekompensować sobie utratę części odsetek, np. zwiększając wysokość prowizji.
Jako, że prowizja jest liczona od wysokości udzielonego kredytu (jako pewien jej procent) i jeżeli została podniesiona, to i koszt całkowity kredytu np. na 12 miesięcy, nie zmienił się w porównaniu do tego jaki był przed obniżeniem stóp procentowych.
Jak wygląda oferta kredytów gotówkowych w 2021 roku? Przegląd kredytów i pożyczek gotówkowych tradycyjnych i przez internet:
Karty kredytowe najtańsze w historii
Obniżka stóp procentowych z 10% do 7,20% była bardzo dobrą wiadomością dla posiadaczy kart kredytowych z oprocentowaniem zmiennym. Najczęściej jest (i było) ono ustalane na poziomie maksymalnym, a to oznacza, że wiele osób może pożyczać obecnie znacznie taniej. A jeżeli jeszcze weźmiemy pod uwagę dynamiczny wzrost inflacji, to korzyści z posiadania „plastikowego pieniądza” są znacznie większe.
Pamiętaj:
- spłacając zadłużenie na karcie w okresie bezodsetkowym, to nie zapłacimy odsetek,
- po tym czasie kredyt w karcie zamieni się w oprocentowany kredyt,
- wybierając kartę zwróć uwagę na opłaty za wydanie i użytkowanie karty.
Czy obecnie kredyt gotówkowy jest dużo tańszy?
W teorii każda obniżka oprocentowania nominalnego oznacza spadek kosztów pożyczania pieniędzy. Pod warunkiem jednak, że pozostałe koszty pozaodsetkowe nie wzrosną (o tym poniżej). Praktyka pokazuje jednak, że może być różnie. I to zarówno w bankach, jak i w firmach pożyczkowych. Jednakże pole manewru jest nieco ograniczone. Nie w każdym przypadku można zrekompensować spadek oprocentowania. Najprostsza droga to oczywiście zwiększenie pozostałych kosztów.
Koszty pozaodsetkowe, to przede wszystkim prowizja, która naliczana jest jako pewien procent od wysokości udzielonego kredytu lub pożyczki. Największy wpływ ma ona na zobowiązania krótkoterminowe, a im dłużej spłacamy zobowiązanie, to tym mniejszy jej udział w całkowitym koszcie. Większe znaczenie ma w takiej sytuacji oprocentowanie nominalne, ponieważ zwiększa się łączny koszt odsetek.
Co się zmieniło w 2020, a jak jest w 2021?
Rzeczywistość pokazała, że banki w licznych przypadkach podniosły prowizję dla oferowanych kredytów i dla konsumentów zaciągających kredyty na krótki czas niewiele się zmieniło. Zyskali za to klienci banków, którzy zdecydowali się na długoterminowe kredyty, bo w takich przypadkach koszt odsetkowy mocno spadł.
Dodatkowo, wysokość oprocentowania nominalnego najczęściej jest ustalana bardzo blisko dopuszczalnego limitu (7,20% w skali roku). Przeczytaj również: Czy pożyczki pozabankowe gotówkowe będą tańsze?
Dla osób, które pożyczały w firmach pożyczkowych, obniżka stóp procentowych, kolejne zmiany w tzw. „Ustawie antylichwiarskiej” spowodowały, że pożyczki niebankowe stały się znacznie tańsze, ale jednocześnie:
- wiele firm zaprzestało działalności,
- mocno zostały ograniczone możliwości uzyskania pierwszej darmowej pożyczki dla nowych klientów,
- coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie pożyczek ratalnych, kosztem pożyczek krótkoterminowych.
Kredyt gotówkowy w 2021 roku. Nowa rzeczywistość Aktualizacja: październik 2021.