Kredyt gotówkowy TYLKO z rankingiem kredytów

Czy łatwo jest otrzymać w banku kredyt gotówkowy? Wystarczy spełnić kilka podstawowych warunków, abyśmy mogli ubiegać się o tego rodzaju finansowanie. Przede wszystkim należy mieć odpowiednią zdolność kredytową oraz wiarygodność kredytową.

kredyt gotówkowy TYLKO z rankingiem kredytów

Bez tego, ani rusz – żadnego kredytu, pożyczki, limitu w koncie czy karty kredytowej nie otrzymamy. Ale jeżeli spełniamy powyższe warunki, to możemy zapoznać się z aktualnymi propozycjami w bankach.

Kredyt gotówkowy nie jest pomocą finansową, tylko produktem finansowym sprzedawanym przez banki i SKOK-i. Ważne jest zatem, aby nie tylko zapoznać się z ogólnie dostępną ofertą, ale i wybrać kredyt wg własnych ustalonych kryteriów. Może to być zarówno jego cena, jak i elementy dodatkowe, np. możliwość skorzystania z wakacji kredytowych czy wnioskowanie przez internet.

Najlepszy kredyt gotówkowy i ranking kredytów

Wiele portali finansowych stara się przekonać swoich użytkowników, że prezentowany tzw. ranking kredytów gotówkowych jest „narzędziem„, który umożliwia wybranie najlepszego kredytu gotówkowego.

Abstrahując od tego, że nie jest to narzędzie, ale lista propozycji kredytowych, możemy definitywnie stwierdzić, że NIGDZIE nie znajdziemy obiektywnych rankingów kredytowych. Jeżeli szukasz kredytu gotówkowego, to owszem możesz z takiego zestawienia skorzystać, ale musisz mieć pełną świadomość, że nie oznacza to, że nr 1 na liście okaże się najlepszym rozwiązaniem.

Czy sądzisz, że znajdziesz ranking kredytów gotówkowych na 8000 zł na 36 miesięcy? Nie. Ponieważ nie mieści się w zakresie najbardziej popularnych kredytów. Takie zestawienia tworzone są z kilku powodów:

 • wzbudzenia zainteresowania potencjalnych klientów,
 • zareklamowania konkretnego banku,
 • zwiększenia sprzedaży wybranego produktu.

Ranking kredytów gotówkowych 20 tys. zł

Nie można jednak odmówić takim zestawieniom, że zawierają w jednym miejscu podstawowe informacje o danym produkcie. Dowiemy się jakie jest oprocentowanie nominalne i pobierana prowizja. A jeżeli będzie to ranking kredytów gotówkowych 20 tys. zł na 6 lat, to z pewnością zostanie wyliczona rata kredytowa…

Czy, aby jednak zostanie na pewno wyliczona?

Wysokość raty miesięcznej raty zależy na pewno od ostatecznych warunków kredytowania. Co decyduje o tym jaką ofertę kredytową przedstawi nam bank? Zależy to od dwóch czynników:

 • zdolności kredytowej oraz
 • wiarygodności kredytowej.

A Ty jaką masz zdolność kredytową i historię kredytową w BIK?

Nawet w sytuacji, kiedy będziesz ubiegać  się o identyczny kredyt, jak w rankingu, to i tak nie zbliżysz się do modelowego klienta! Żonaty z jednym dzieckiem, mieszkający w Warszawie, z umową o pracę na czas nieokreślony, brak aktualnie zobowiązań kredytowych… Każdy klient dla banku jest inny, o innej zdolności i wiarygodności kredytowej. A te dwa czynniki decydują o INDYWIDUALNEJ OCENIE KREDYTOWEJ. To analiza kredytowa zadecyduje o tym czy dostaniesz kredyt i na jaki warunkach, a nie wyliczenia w rankingu.

Przy Twoich parametrach, taki ranking kredytów gotówkowych może ułożyć się całkowicie inaczej, a bank z TOP 3 wypadnie z poza podium…

Jak wnioskować o kredyt gotówkowy?

Ponieważ ranking kredytu gotówkowego nie pomógł Tobie wybrać najlepszej oferty, to można to zrobić samodzielnie: odwiedzając placówki bankowe lub kontaktując się przez internet.

Każdy z banków jest zobowiązany do przekazania formularza informacyjnego* (i to jeszcze przed podpisaniem umowy), w którym znajdą się informacje dotyczące kredytu, w tym również i kosztów całkowitych i RRSO kredytu. Dzięki temu będzie Tobie łatwiej porównać taki sam kredyt (co do wysokości i czasu kredytowania) w różnych bankach. A tym samym wybierzesz tani kredyt gotówkowy, bez posługiwania się rankingami.

Każdy wniosek o kredyt gotówkowy jest podobny, ale oczywiście będzie się nieco różnić w poszczególnych bankach. We wniosku należy podać:

 • dane osobowe,
 • informacje z dowodu osobistego, w tym PESEL, seria i numer, data ważności,
 • adres zamieszkania,
 • rodzaj umowy, źródło uzyskiwanych dochodów i ich miesięczną wysokość,
 • wysokości miesięcznych wydatków (na życie i z tytułu płaconych innych zobowiązań),
 • liczbę osób w gospodarstwie domowym.

Z pewnością będzie konieczne będzie również dołączenie do wniosku dokumentacji, może to być np. wyciąg z rachunku bankowego za ostatnie 3 miesiące, zaświadczenia od pracodawcy, itp.

Analiza kredytowa przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy

W porównaniu np. do kredytów hipotecznych, cały proces kredytowy, od momenty skontaktowania się z wybranym bankiem, aż po wypłatę środków z kredytu przebiega bardzo szybko.

Ale zanim bank podejmie decyzję kredytową musi sprawdzić Twoja zdolność kredytową, na podstawie uzyskiwanych dochodów i ponoszonych kosztów, jak również i wiarygodność kredytową.

Więcej informacji na temat zdolności kredytowej i to czy historia kredytowa ma wpływ na jej ocenę, znajdziesz we wpisie: Kredyt gotówkowy? Dobry BIK wymagany.

W telegraficznym skrócie: bank jest zobligowany do zweryfikowania, czy będziemy w stanie terminowo spłacać pożyczony kapitał i odsetki w ustalonych miesięcznych ratach. Dotyczy to zdolności kredytowej.

Drugim istotnym elementem przy analizie kredytowej jest sprawdzenie tzw. rejestru dłużników, czyli KRD (Krajowy Rejestr Dłużników). Jeżeli okaże się, że niestety widniejemy w bazie, to nie mamy absolutnie żadnych szans na uzyskanie kredytu gotówkowego.

Zostaniesz również prześwietlony w BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Na podstawie pobranego raportu bank dowie się między innymi jak radziłeś sobie i radzisz sobie obecnie ze spłatą zobowiązań. Uzyskana liczba punktów ma znacznie nie tylko o tym czy kredyt uzyskasz, ale i na jakich warunkach!

Podsumowując krótko temat kredytów gotówkowych i rankingów: zanim wybierzesz bank z pozycji nr 1, sprawdzić koszty całkowite i porównaj jest z takim samym kredytem w innym banku lub bankach. Żaden kalkulator, porównywarka kredytowa nie wyliczy tego za Ciebie. Pomoże Tobie bank przedstawiając wstępną ofertę kredytową.


* Przydatne strony:
Wzór formularza informacyjnego dostępny jest na uokik.gov.pl
USTAWA z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok