Raty równe czy malejące? Kredyt gotówkowy. Ma to znaczenie?

2023-11-17 – ostatnia aktualizacja

Wybór raty kredytowej, wbrew pozorom, ma również duży wpływ na koszt kredytu, jak oprocentowanie czy inne dodatkowe koszty. Odpowiedni wybór rat może obniżyć w pewnym zakresie koszt odsetkowy zobowiązania. Na co należy zwrócić przy wyborze systemu rat? Jakie raty – równe czy malejąc – wybrać przy kredycie gotówkowym?

kredyt gotówkowy raty równe czy raty malejące

Najbardziej popularnym kredytem wybieranym w bankach jest oczywiście kredyt gotówkowy lub pożyczka gotówkowa. Na jej cenę, poza wysokością i okresem spłaty, wpływa wiele czynników. Chociażby oprocentowanie nominalne, prowizja czy inne dodatkowe koszty, takie jak np. ubezpieczenie. Nie można również zapominać o zdolności i wiarygodności kredytowej, która jest zadecyduje o tym, jaką ofertę kredytową zaproponuje bank.

O ile jeszcze zawracamy uwagę na wysokość raty, to na jej rodzaj, już niekoniecznie.

Dwa podstawowe rodzaje rat

Banki proponują spłatę kredytu lub pożyczki gotówkowej w dwóch podstawowych rodzajach rat kapitałowo-odsetkowych:

  • w ratach równy lub
  • w ratach malejących.

Rata kredytowa składa się z części kapitałowej i odsetkowej. Część kapitałowa to pożyczone środki, natomiast część odsetkowa wyraża koszt naliczonych odsetek od pożyczonego kapitału.

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy ratami kredytowymi i na jaką opcję się zdecydować?

Raty stałe (równe) na początku spłaty kredytu są niższe od rat malejących. Różnica wynika z proporcji pomiędzy częścią kapitałową a odsetkową raty.

rata malejąca jest początkowo wyższa od raty równej

Rata malejąca jest początkowo wyższa od raty równej. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Kredyt gotówkowy: RATY RÓWNE

Raty równe, inaczej zwane również ratami annuitetowymi lub uśrednionymi, cieszą się zdecydowanie największą popularnością. Jeżeli oprocentowanie kredytu gotówkowego się nie zmienia (np. wybierając kredyt ze stałym oprocentowaniem), to wysokość rat pozostaje na niezmienionym poziomie przez cały okres spłaty kredytu.

Część kapitałowa raty rośnie systematycznie w miarę spłaty zobowiązania, a maleją miesięczne odsetki. Są one wyliczane w poszczególnych ratach od kwoty kredytu pozostającej do spłaty. Natomiast kapitał doliczany jest w taki sposób, aby miesięczna rata była w takiej samej wysokości. Ewentualnie ostatnia może być ratą wyrównawczą, w niewielkim stopniu różniąca się w kwocie od pozostałych.

Na przykład kredyt gotówkowy 10 tysięcy zł. Całkowita kwota do zapłaty 15 211,36 zł. 45 miesięcznych rat: 44 rat równych w wysokości po 338,03 zł, ostatnia rata wyrównawcza: 338,04 zł.

Zatem w przypadku rat stałych na początku spłaty zobowiązania większą część stanowią odsetki, a mniejszą kapitał, a na samym końcu spłaty kredytu rata składa się przede wszystkim z kapitału.

Kredyt gotówkowy: RATY MALEJĄCE

Raty malejące są czasami określane jako raty kapitałowe. Wynika to z tego, że część kapitałowa jest stała przez cały okres spłaty kredytu.

Jak jest wyliczana rata malejąca? W prostszy sposób niż w przypadku rat stałych. Jest ona obliczona poprzez podzielenie wysokości kredytu przez liczbę miesięcznych rat. A następnie do rat dodawane są bieżące odsetki.

W przypadku rat malejących największa będzie w pierwszych miesiącach, ale wraz z upływem czasu systematycznie maleje.

Dlaczego? Spłacana część kapitałowa zmniejsza saldo zadłużenia, od którego naliczane jest oprocentowanie. Z tego powodu niższa będzie część odsetkowa raty. Podobny mechanizm działa w limitach w kontach ROR.

Podstawowy minus dotyczący rat malejących: początkowe są wyższe niż te, które moglibyśmy płacić, wybierając raty równe. To oznacza jednocześnie, że obciążenia domowe budżetu na początku spłaty są znacznie większe.

Jaki rodzaj rat wybrać w przypadku kredytów gotówkowych?

Różnice w wysokości rat, w zależności od wyboru systemu, są mało zauważalne przy stosunkowo niewielkich zobowiązaniach. Największe różnice pomiędzy ratą równą a malejącą są widoczne przy wysokich kwotach kredytu gotówkowego, zwłaszcza zaciąganych na długi okres czasu.

Wybierając raty malejące łączna suma odsetek jakie oddamy bankowi w całym okresie spłaty, będzie niższa niż w przypadku rat równych. Przy ratach malejących kapitał spłacany znacznie szybciej, więc i odsetki w każdym kolejnym miesiącu są naliczane od coraz mniejszej kwoty.

Malejące raty są zatem korzystniejsze z punktu widzenia kosztów odsetkowych. Ale z drugiej strony, należy mieć większą zdolność kredytową.

raty malejące to mniejszy koszt odsetkowy

Raty malejące to mniejszy koszt odsetkowy. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Trzy podstawowe zalety rat równych

Podstawowe zalety rat równych dla kredytów gotówkowych:

  • są stałe przez cały czas trwania umowy kredytowej,
  • niższe w początkowym okresie spłaty od rat malejących,
  • łatwiej jest zaplanować miesięczny budżet i przyszłe wydatki,
  • pozwalają uzyskać większy kredyt.

Gdzie najlepiej kredyt gotówkowy? Jeżeli szukasz kredytu w banku, to poniżej znajdują się propozycje, z którymi można się zapoznać. I możesz wybrać kredyt gotówkowy z ratą równą lub malejącą.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok