Kredyt gotówkowy pytania i odpowiedzi

2023-06-25 – ostatnia aktualizacja

Najczęściej zadawana pytanie dotyczące kredytów gotówkowych. Podstawowe brzmi: gdzie po kredyt gotówkowy? A o co jeszcze pytamy?

kredyt gotówkowy pytania i odpowiedzi

Co to jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy (lub pożyczka gotówkowa) przeznaczony jest na sfinansowanie większych, zaplanowanych i niezaplanowanych wydatków. Może to być zarówno zakup samochodu, remont mieszkania czy kurs językowy. Środki z kredytu gotówkowego możesz przeznaczyć na dowolny cel, chyba, że w umowie kredytowej jest zapisany konkretny cel.

Jeżeli szukasz najlepszego kredytu gotówkowego, zapoznaj się dodatkowo z artykułem: TOP 10 kredytów gotówkowych. Ranking rankingowi nie równy.

Kredyt gotówkowy można uzyskać wyłączenie w banku lub w SKOK-u. W firmach pożyczkowych są dostępne TYLKO pożyczki gotówkowe, a nie kredyty gotówkowe.

Czy 18 latek może dostać kredyt gotówkowy?

Przy staraniu się o kredyt gotówkowy przez młode osoby, jednym z podstawowych czynników branych pod uwagę jest wiek potencjalnego kredytobiorcy. W Polsce młody człowiek uzyskuje pełną zdolność do czynności prawnych w wieku 18 lat i teoretycznie może zaciągać kredyt gotówkowy w banku.

Banki nie są jednak przychylne osobom bardzo młodym. Jeżeli dopiero co ukończyłeś 18 lat i nie masz stałego zatrudnienia, to o kredyt w banku będzie trudno.

Wystarczy jednak osiągnąć odpowiedni staż pracy, wynoszący ok. 6 miesięcy, aby móc ubiegać się o kredyt gotówkowy. Oczywiście im wyższe będą zarobki, tym lepsza zdolność kredytowa oraz większe prawdopodobieństwo uzyskania kredytu w takiej wysokości, jaka jest potrzebny.

Banki mogą ustalić zarówno minimalny, jak i maksymalny wiek kredytobiorcy.

Ile trzeba mieć lat żeby wziąć pożyczkę gotówkową?

Warunki, aby uzyskać pożyczki gotówkową są podobne do wymagań dotyczących kredytów gotówkowych. Pożyczkobiorca musi mieć ukończenie 18 lat i pełną zdolność do czynności prawnych.

Przy ubieganiu się o pożyczkę lub kredyt gotówkowy należy posiadać dowód osobisty (numer PESEL) identyfikujący osobę ubiegającą się o pożyczkę.

Wymagana jest odpowiednio wysoka zdolność kredytowa, która jest definiowana jako zdolności do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z naliczonymi kosztami.

W niektórych firmach pożyczkowych, minimalny wiek potencjalnego pożyczkobiorcy wynosi 21 lat.

Czy mogę wziąć kredyt mając umowę zlecenie lub o dzieło?

Najbardziej preferowana przez banki forma zatrudnienia, to umowa o pracę na czas nieokreślony. Ale co w sytuacji, jeżeli pracujemy na umowę zlecenie lub o dzieło? Czy w takiej sytuacji można ubiegać się o kredyt gotówkowy?

Tak, jest to możliwe. Obecnie można złożyć wniosek o kredyt gotówkowy, a nawet i hipoteczny, jeżeli jest to umowa cywilnoprawna.

Kredyt gotówkowy na umowę zlecenie można otrzymać np. w VeloBank.

Zdecydowana większość banków pozwala osobom zatrudnionym na umowę o dzieło, umowę zlecenie czy umowę o pracę na czas określony złożyć wniosek kredytowy.

Przy obliczaniu zdolności kredytowej wysokość dochodów uzyskiwanych na podstawie takich umów ma znaczenie. Chociaż należy wziąć pod uwagę, że banki mogą zmniejszyć kwotę finansowania, właśnie ze względu na formę umowy zawartej z pracodawcą.

Czy posiadając umowę o pracę na czas określony można otrzymać kredyt?

Banki podchodzą do kwestii indywidualnie, ale podstawowe warunki są z reguły bardzo podobne we wszystkich bankach.

Kredyt gotówkowy jest możliwy do uzyskania przy umowie na czas określony. Jednak klienci z taką umową nie mogą liczyć na równie korzystne warunki, co w przypadku klientów z umowa na czas nieokreślony. Wysokość dochodów, ich źródło oraz stabilność uzyskiwania, są brane przy wyliczaniu zdolności kredytowej.

Istotne jest również to, czy dana umowa na czas określony jest pierwszą zawartą z obecnym pracodawcą, czy może już kolejną lub ostatnią, po której zostanie podpisana umowa na czas nieokreślony.

Po jakim czasie pracy można dostać kredyt gotówkowy?

Bank rozpatrując wniosek o kredyt gotówkowy bierze pod uwagę minimalny staż pracy u obecnego pracodawcy. Jaki jest minimalny staż? I znowu podejście do tej kwestii jest inne w różnych bankach, ale przeważnie nie może to być mniej niż 3 miesiące.

Czy bank może sprawdzić termin podpisanej umowy o pracę? Oczywiście, że tak. Bank zanim wyda jakąkolwiek decyzję kredytową, poprosi Ciebie o złożenie stosownych dokumentów. W tym również będzie to zaświadczenie od pracodawcy.

Pamiętaj! Banki wymagają, aby potencjalny kredytobiorca przepracował na danej umowie minimum 3 lub 6 miesięcy. Dobrze również, aby obowiązywała ona jeszcze przez co najmniej następne 6-12 miesięcy.

Jaki jest minimalny okres zatrudnienia w przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy?

Minimalny okres zatrudnienia w przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy (na czas nieokreślony lub określony) w danym zakładzie pracy wynosi minimum 3 miesiące.

W zasadzie nie uzyskamy żadnego kredytu gotówkowego na okres krótszy niż trzy miesiące.

Czy można połączyć klika kredytów gotówkowych w jeden?

Oczywiście. Połączenie kredytów i pożyczek gotówkowych w jeden kredyt nazywane jest konsolidacją kredytów. Kredyt, który to umożliwia to kredyt konsolidacyjny.

W przypadku kredytu konsolidacyjnego gotówkowego można „połączyć” w jeden kredyt również kredyty ratalne, samochodowe, karty kredytowe i debety w koncie osobistym. Wydłużając czas spłaty otrzymujemy mniejszą ratą oraz dodatkowo jeszcze jest możliwość uzyskania środków finansowych na dowolny cel.

Takie dodatkowe środki na ekstra dowolne wydatki, to najzwyklejsza pożyczka gotówkowa, która jest włączona do konsolidacji i kredytu konsolidacyjnego.

Czy można wnioskować o kredyt gotówkowy wraz z inną osobą, aby uzyskać wyższą kwotę?

Przeważnie nie ma najmniejszego problemu. Można połączyć dochody ze współmałżonkiem lub inną dowolną osobą. Niektóre banki pozwalają łączyć dochody nawet i czterech osób w celu podwyższenia kwoty kredytu gotówkowego.

Zatem wspólny kredyt gotówkowy na dowolny cel możesz wziąć zarówno z osobą należącą do Twojej rodziny (mężem, żoną, siostrą, synem, itp.) jak i osobą niespokrewnioną, jeżeli wyrażą na to zgodę.

Czy zamiast zaświadczenia o zarobkach można przedstawić inne dokumenty poświadczające uzyskiwany dochód?

Najczęściej może to być wyciąg z konta osobistego lub zestawienie operacji na rachunku z okresu 3 ostatnich miesięcy. A także niekiedy PIT 11 lub PIT 40, ale w tym przypadku najczęściej do końca czerwca.

Jeżeli wynagrodzenie wpływa w tym samym banku, w którym ubiegamy się o kredyt gotówkowy, to najczęściej takie zaświadczenie nie jest potrzebne.

Jaka jest minimalna kwota kredytu gotówkowego?

Przeważnie jest to 500 zł – 1000 zł. W przypadku mniejszych kwot, warto rozważyć debet w rachunku bankowym lub kartę kredytową.

Jaka jest maksymalna kwota kredytu gotówkowego?

W bankach pożyczymy nie więcej niż 250 tys. zł. Maksymalna wysokość kredytu gotówkowego zależy od naszej zdolności i wiarygodności kredytowej.

Jakie warunki należy spełniać, aby uzyskać kredyt gotówkowy w banku?

 1. posiada status rezydenta, czyli jest osobą fizyczną zamieszkałą na terenie RP,
 2. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na terenie RP,
 3. posiada dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport lub kartę stałego pobytu),
 4. ma nadany numer ewidencyjny PESEL,
 5. ma ukończone 21 lat oraz posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
 6. posiada stałe dochody ze źródeł akceptowanych przez bank,
 7. posiada zdolność kredytową.

Na jaki maksymalny okres można wziąć kredyt gotówkowy?

Maksymalny okres kredytowania w przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych to 10 lat, czyli 120 rat kredytowych (120 miesięcy).

Co oznacza, że oprocentowanie kredytu gotówkowego jest stałe lub zmienne?

Oprocentowanie stałe kredytu gotówkowego oznacza, że jest ono niezmienne w całym okresie spłaty kredytu (rata kredytowa będzie taka sama w całym okresie kredytowania).

Oprocentowanie zmienna zależy od wysokości stóp procentowych ustalanych przez RPP i może ulec zmianie w czasie spłaty kredytu. Wówczas wysokość raty kredytowej również ulegnie zamianie.

6 komentarzy do “Kredyt gotówkowy pytania i odpowiedzi”

 1. Mają oni na stronie sekcje z przydatnymi artykułami na temat finansów i poradami dotyczącymi planowania finansowego, nie widziałem takiej sekcji w innych serwisach.

 2. Często potrzebuję dodatkowej gotówki i zawsze szukam jej w serwisie. Spodobało się że mogę sobie wystawić filtr dzięki któremu mam indywidualną ofertę, wszystko super.

 3. Skorzystałem z usług, nie mają ukrytych opłat i bezpłatnie mogłem sobie znaleźć pożyczkę na dobrych warunkach które mi pasowały.

 4. Serwis posiada własne niezależne oceny oparte na opiniach prawdziwych klientów co pozwala opierać się na prawdziwą informację, super!

 5. Na stronie można znaleźć różne pożyczki i opcję naprawy historii kredytowej. Wszystko działa szybko i poprawnie.

 6. Obecnie najniższe oprocentowanie to w zasadzie nie przekracza 7%, ale im niższe, to tym większa prowizja za kredyt.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok