2023-04-25 – ostatnia aktualizacja
Porównaj kredyty gotówkowe – najlepsze oferty!
Na rynku produktów gotówkowych oferowanych przez banki, można znaleźć bardzo różne propozycje z mocno zróżnicowanym oprocentowaniem nominalnym i pozostałymi warunkami spłaty.
Kredyt gotówkowy, ale i pożyczka gotówkowa, to produkty finansowe który znajdziesz w bankach komercyjnych i spółdzielczych oraz w SKOK-ach. Są popularne z kilku powodów:
- środki można przeznaczyć na dowolny cel,
- wymagane są minimalne formalnościami,
- czas oczekiwanie na wydanie decyzji jest bardzo krótki,
- pieniądze można otrzymać nawet w tym samym dniu, co złożony wniosek.
Kredyt gotówkowy porównanie – który wybrać?
Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji warto dokładnie porównać oferty banków. Nie propozycje, ale oferty, które przedstawi bank indywidualnie.
Kontaktując się z bankiem, np. wysyłając wniosek do któregoś z poniższych, na początku sprawdzi Twoją wstępną zdolność kredytową, a dopiero w następnym kroku przedstawi ofertą.
Kryteria wyboru kredytu mogą być różne, ale z reguły najważniejszy dla większości osób jest koszt kredytu. Im będzie on mniejszy, tym lepiej, bo mniej wówczas zapłacisz za pożyczenie pieniędzy.
Z kilku popularnych ofert kredytów gotówkowych dostępnych na rynku, można wybrać ten, który będzie dla Ciebie najkorzystniejszy.
Kredyty gotówkowe porównanie – jakie parametry brać pod uwagę?
Przy wyborze kredytu gotówkowego należy zwrócić uwagę na kilka szczególnie kluczowych parametrów, pomagających w dokładnym porównaniu ofert. Wszystkie ona składają się na całkowity koszt kredytu.
1. Oprocentowanie nominalne wyrażone w skali roku. Na podstawie tego wskaźnika bank nalicza odsetki od udostępnionego kapitału. Im niższe jest oprocentowanie, tym mniej będziesz musiał oddać bankowi odsetek.
2. Okres kredytowania. To czas, najczęściej wyrażony w miesiącach (jeden miesiąc odpowiada jednej racie), na jaki zaciągasz kredyt gotówkowy. Im dłuższy czas spłaty, tym z jednej strony niższa rata, ale z drugiej koszt odsetkowy i całkowity będzie większy. Maksymalny okres, na jaki można zawrzeć umowę kredytu gotówkowego, to 120 miesięcy.
3. Kwota kredytu gotówkowego. Maksymalna kwota, jaką możesz otrzymać w ramach wyliczonej zdolności kredytowej. Maksymalna kwota oferowana w bankach nie przekracza najczęściej 250 tys. zł.
4. Opłaty dodatkowe pozaodsetkowe. Wszystkie inne opłaty pobierane przez bank. Może to być prowizja, opłata za rozpatrzenie wniosku czy ubezpieczenie.
5. Rata kredytowa. Mogą wystąpić dwa rodzaje rat: malejące lub stałe. Przy ratach malejących całkowity koszt odsetkowy jest mniejszy, ale wymagana jest większa zdolność kredytowa.
Ogólne warunki uzyskania kredytu gotówkowego są pochodną oceny kredytowej (zdolności i wiarygodności kredytowej) oraz wysokości kredytu i czasu jego spłaty.
Kredyt gotówkowy porównanie pod względem ceny
Być może najważniejszym kryterium przy wyborze kredytu gotówkowego jest jego cena, czyli całościowy koszt.
Rzeczywisty koszt kredytu najlepiej odzwierciedla całkowity koszt kredytu (wyrażony w walucie, w której jest udzielony kredyt) oraz Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania RRSO (w ujęciu procentowym).
RRSO uwzględnia wszystkie opłaty (oprocentowanie nominalne, prowizję, obowiązkowe ubezpieczenia, opłatę przygotowawczą itp.), które należy zapłacić w związku z udzieleniem kredytu w stosunku rocznym oraz do wysokości kwoty kredytu.
W przypadku kiedy bierzesz kredyt na krócej niż 12 miesięcy, wartość RRSO będzie z pewnością wysoka, a jej kwota nie do końca miarodajna. Jest to spowodowane tym, że koszty kredytowe rozłożone są tylko na jeden rok. W tej sytuacji lepiej jest patrzeć na koszt całkowity.