Kredyt gotówkowy porównanie 3000 zł i wszystko jasne!

2022-03-09 – ostatnia aktualizacja

Kredyt gotówkowy porównanie 3000 złKredyt gotówkowy porównanie 3000 zł w banku lub w firmie pożyczkowej. Jak znaleźć tani kredyt gotówkowy na 3000 zł?

Koszt kredytu gotówkowego na 3000 zł, to nie tylko oprocentowanie i odsetki. To także z dużym prawdopodobieństwem prowizja, być może ubezpieczenia i opłaty dodatkowe. Konieczne jest zatem porównanie kredytów z listy ofert bankowych: Pamiętajmy, że nie ma kredytów pozabankowych, ale można tutaj sprawdzić i wyszukać również pożyczki pozabankowe na 3000 zł w ratach.

Jeżeli porównujemy z osobna prowizje, oprocentowanie, dodatkowe koszta, to zdecydowanie utrudnia porównanie ofert kredytów gotówkowych. Dlatego łatwiej będzie, kiedy skorzystamy z pomocy jaką jest RRSO. Nie jest to oczywiście jedyny sposób na porównania kredytów, ale parametr najbardziej precyzyjny w ocenie czy dany kredyt jest tani czy drogi.

Kredyt gotówkowy z oprocentowaniem 0% i RRSO 0% to nie zawsze taki sam kredyt

Reklamy kredytów i pożyczek gotówkowych są często tak skonstruowane, aby przyciągnąć wzrok potencjalnego klienta na najbardziej atrakcyjny element oferty. A co może być bardziej atrakcyjnego niż oprocentowanie, które większość z nas rozumie? Oprocentowanie pożyczki lub kredytu wynoszące 0% oznacza przecież, że nie zapłacimy żadnych odsetek. To pewnie taka pożyczka będzie najtańsza? Tutaj możemy się bardzo pomylić, ponieważ mogą być jeszcze inne dodatkowe koszty. Niejednokrotnie w takich przypadkach, z zerowym oprocentowaniem nominalnym, konieczne jest zapłacenie wysokiej prowizji za przyznanie kredytu. A i to nie musi być jedyny koszt, bo przecież może być wymagane wykupienie ubezpieczenia lub wniesienie dodatkowych opłat.

Te wszystkie dodatkowe opłaty oznaczają, że pożyczka lub kredyt nie jest wcale darmowy, pomimo tego, że oprocentowanie nominalne jest na zerowym poziomie i nie zapłacimy żadnych odsetek. Dlatego należy zwracać uwagę na RRSO kredytu lub pożyczki.

Kredyt gotówkowy porównanie 3000 zł z RRSO

Dobrze. Zatem decydujemy się na kredyt gotówkowy na 3000 zł na 3 lata, mamy wybrane trzy banki i co dalej? Jak stwierdzić na podstawie RRSO, który jest tańszy kredyt? Przede wszystkim należy wyjaśnić czym jest RRSO. Bez wnikania w zawiłe matematyczne wzory, wystarczy napisać, że:

  • RRSO to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO),
  • każdy bank czy firma pożyczkowa musi wyliczyć (dla konkretnych warunków, np. kredyt gotówkowy 9000 zł 4 lata) i przedstawić konsumentowi,
  • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to procentowe ujęcie wszystkich kosztów pożyczki/kredytu jakie w związku z jej zaciągnięciem i spłatą poniesiemy,
  • roczna stopa oprocentowania uwzględnia odsetki, prowizję, ubezpieczenie, koszty administracyjne i inne,
  • RRSO uwzględnia wartość pieniądza w czasie i jest procentowym wyrażeniem kosztów całkowitych zobowiązania. Im mniejsze zatem RRSO kredytu/pożyczki, to tym tańsza oferta. Należy porównywać oczywiście takie same parametry kredytu lub pożyczki. Np. kredyt gotówkowy 3000 zł na 4 lata w banku A z kredytem gotówkowym 3000 zł na 4 lata w banku B. RRSO na poziomie 0% oznacza, że taka pożyczka jest bezkosztowa, za 0 zł. Bardzo często taka darmowa pożyczka gotówkowa z Rzeczywistą Stopą Oprocentowania 0% jest oferowana w firmach pożyczkowych dla nowych klientów.

Oczywiście i RRSO ma swoje wady. Jedną z nich jest to, że wyznaczane jest przy określonych założeniach, a te w trakcie spłaty mogą ulec zmianie. I może się wówczas okazać, że koszty wzrosną. W tym momencie RRSO naszej pożyczki w porównaniu z bieżącymi ofertami nie będzie już najniższe.

Do zapamiętanie o RRSO

  1. Przed wyborem pożyczki lub kredytu należy porównać koszty całkowite lub RRSO.
  2. Jeżeli wybieramy wyłącznie RRSO przy wyborze oferty kredytowej musimy brać pod uwagę koszty wyliczone przy tych samych założeniach kredytu. Kwota pożyczki i okres spłaty są muszą być takie same.
  3. Jeżeli kierujemy się wyłącznie RRSO i wybieramy oferty z jak najniższą wartością, to tylko wówczas ma sens, kiedy spłata zobowiązania następuje zgodnie z harmonogramem.
  4. Wyliczone RRSO nie będzie już aktualne jeżeli po zaciągnięciu kredytu nadpłacimy lub spłacimy go w całości. Zmieni się wysokość kredytu oraz długość zobowiązania.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok