Kredyt gotówkowy – najpopularniejszy produkt kredytowy

Tak, to prawda, że kredyty gotówkowe (wliczając różne jego rodzaje) to jeden z tych produktów finansowych, który obok kont osobistych (konto bankowe porównanie banków), cieszy się największą popularnością. Dla wielu potencjalnych kredytobiorców nie ten oczywisty fakt jest najważniejszy, ale to gdzie (w jakim banku) można pożyczyć taniej. O tym wszystkim przeczytasz poniżej.

kredyt gotówkowy – najpopularniejszy produkt kredytowy

Główną zaletą tej formy finansowania są minimalne najczęściej formalności i czas rozpatrywania wniosku. W większości przypadków na decyzję kredytową nie trzeba długo czekać, bo wstępna i nieco późniejsza ostateczna decyzja jest często wydawana w tym samym dniu co złożony wniosek.

A pieniądze jak szybko otrzymasz na konto? To zależy oczywiście od konkretnego banku, ale nie jest niemożliwe, aby przelew został wykonany również w tym samym dniu.

Kredyt gotówkowy jest rozwiązaniem dla tych osób, które potrzebują środki finansowe na cele konsumpcyjne, np. zakup sprzętu AGD, samochodu czy remont mieszkania.

Rodzaje kredytów gotówkowych

Wyróżnić można w zasadzie kilka rodzajów kredytów gotówkowych konsumenckich, najczęściej jest to:

 • Kredyt gotówkowe – może być przeznaczone na cel, który został zapisany w umowie kredytowej. Bardzo często zamiennie stosowany z pożyczką gotówkową.
 • Pożyczka gotówkowa – przeznaczona może być na dowolny cel.
 • Kredyt ratalny – rodzaj kredytu konsumenckiego przeznaczony na zakup dóbr konsumpcyjnych.
 • Kredyt w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym ROR (inaczej nazywany również debetem) – kredytodawca udostępnia konsumentowi kredyt, który umożliwia dysponowanie środkami pieniężnymi przekraczającymi środki, które zostały zgromadzone na rachunku. Bank wyznacza wysokość limitu kredytowego (debet) na podstawie oceny zdolności kredytowej. Kredytobiorca może korzystać z ustalonego limitu, a środki wpływające na konto zmniejszają zadłużenie.
 • Kredyt na karcie kredytowej (kredyt odnawialny) – wykorzystywany na zakup towarów i usług, za które płaci bank, a tym samym udziela posiadaczowi karty kredytu. Jest on zobowiązany spłacić go na zasadach i w terminie, które zostały określone w umowie.

Kredyt gotówkowy co to jest?

Kredyt gotówkowy co do zasady jest kredytem konsumenckim, a to oznacza, że podlega ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Definiując kredyt gotówkowy jako kredyt konsumencki, może być on przeznaczone na dowolny cel, np. na remont domu, zakup samochodu czy edukację. Charakteryzuje się nieskomplikowaną i szybką procedurą wnioskowania, z tego powodu bardzo często nazywany jest pożyczką gotówkową.

W sytuacji, kiedy konsument nie ponosi żadnych kosztów poza spłatą samego kapitału, to wówczas nie korzysta z ochrony przewidzianej w ustawie o kredycie konsumenckim.

Kredyt konsumencki – gotówkowy – nie może być udzielony w wysokości większej niż 255 550 zł albo o równowartości tej kwoty w innej walucie. Kredyt konsumencki może zostać udzielony konsumentowi, a zatem osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub zawodowej.

Jeżeli prowadzi działalność gospodarczą, to dokonuje czynności prawnej (zawiera umowę) bez związku z prowadzaną działalnością.

Ustawa o kredycie konsumenckim, to ochrona praw konsumenta

Ustawa o kredycie konsumenckim daje konsumentowi kilka zasadniczych uprawnień:

 • 14-dniowe prawo do odstąpienia od umowy kredytowej,
 • prawo do otrzymania formularza informacyjnego, w którym znajdują się wszystkie najważniejsze elementy umowy kredytowej,
 • prawo do otrzymania projektu umowy o kredyt (czyli zanim konsument podpisze umowę),
 • prawo do wcześniejszej spłaty kredytu.

Kredytem konsumenckim jest w szczególności umowa:

 • pożyczki,
 • kredytu w rozumieniu prawa bankowego do wysokości 255 550 zł,
 • o kredyt odnawialny.
W przypadku niektórych kredytów stosuje się tylko część przepisów ustawy, np. w przypadku ROR, umów przewidujących odpłatne rozłożenie konsumentowi zaległych płatności na raty. Sprawdź w ustawie jakie przepisy mają zastosowanie do konkretnego kredytu – dowiesz się w jakim stopniu jesteś chroniony.

Jaka jest różnica pomiędzy kredytem gotówkowym, a pożyczką gotówkową?

Bardzo często kredyt gotówkowy jest używany jako synonim pożyczki gotówkowej. Nie są to jednak takie same produkty i w znaczący sposób różnią się od siebie.

Kredyty gotówkowe udzielane są wyłącznie przez banki i SKOK-i, natomiast pożyczki gotówkowe mogą być oferowane przez wymienione podmioty, jak i instytucje pożyczkowe.

Pozostałe różnice:

Umowa:
 • pożyczki gotówkowe – uregulowana w kodeksie cywilnym. Podlega również przepisom ustawy o kredycie konsumenckim.
 • kredyty gotówkowe – podlega przepisom ustawy Prawo bankowe i ustawy o kredycie konsumenckim.
Zawarcie umowy:
 • pożyczki gotówkowe – umowa może zostać zawarta ustnie. Natomiast zgodnie z treścią art. 720 § 2 kodeksu cywilnego, jeśli wartość pożyczki przekracza 500 zł, powinna być zawarta pisemnie dla celów dowodowych. Jeżeli umowa pożyczki jest jednocześnie kredytem konsumenckim (w rozumieniu ustawy o kredycie konsumenckim) wówczas powinna zostać zawarta również na piśmie.
 • kredyty gotówkowe – co do zasady umowa powinna być zawarta na piśmie (art. 69 ustawy prawo bankowe), ale zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy prawo bankowe, może być zawarta w formie elektronicznej przy spełnieniu odpowiednich wymagań przewidzianych ustawą prawo bankowe.
Przedmiot umowy:
 • pożyczki – pieniądze i inne rzeczy oznaczone co do gatunku.
 • kredyty – wyłącznie środki pieniężne.
Cel kredytowania:
 • pożyczki gotówkowe – na dowolny cel.
 • kredyty gotówkowe – na ściśle określony cel opisany we wniosku kredytowym — tzw. zasada celowości kredytu.
Kontrolowanie wykorzystania środków:
 • pożyczki gotówkowe – pożyczkodawca nie ma prawa kontroli sposobu wykorzystania wypłaconych środków.
 • kredyty gotówkowe – prawo do skontrolowania przez kredytobiorcę, czy kredyt został wykorzystywany zgodnie z warunkami umowy kredytowej. Przysługuje mu również prawo wypowiedzenia umowy, jeżeli stwierdził, że kredyt został wykorzystywany niezgodnie z przeznaczeniem.

Ile kosztuje kredyt gotówkowy?

To zależy… Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że banki zarabiają na udzielanych kredytach, a to oznacza, że muszą występować pewne koszty ponoszone przez kredytobiorców. Najczęściej są to:

 • Odsetki, które zależą od wysokości oprocentowania nominalnego, ale również od wysokości kredytu i czasu kredytowania.
 • Prowizja od wysokości udzielonego kredytu – pobierana jest jednorazowo, jako określony procent od wysokości kredytu. Może być ona skredytowana (rozłożona na raty) lub zapłacona z góry.
 • Ubezpieczenie – zabezpiecza przede wszystkim bank przed niespłaceniem kredytu. W zamian za wykupioną polisę, towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się spłacić zaciągnięty przez kredytobiorcę kredyt, jeżeli wystąpią przypadki przewidziane w umowie.
 • Koszty dodatkowe, np. opłata za rozpatrzenie wniosku czy opłata administracyjna. Najczęściej pobierane przez instytucje pożyczkowe.

Im większa jest łączna wysokość kosztów całkowitych, tym kredyt będzie droższy. Może się zdarzyć, że bank zaoferuje np. niższe oprocentowanie nominalne czy zrezygnuje z pobierania prowizji w zamian za wykupienie ubezpieczenia. Ale czy to się bardziej opłaci? Konieczne będzie sprawdzenie ile wyniesie koszt całkowity przy różnych założeniach.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego nie jest obligatoryjne. Z reguły banki przygotowują specjalne oświadczenie do podpisania, w którym kredytobiorca zgadza się na poddanie się egzekucji w sytuacji, kiedy nie będzie spłacać zobowiązania.

4 komentarze do “Kredyt gotówkowy – najpopularniejszy produkt kredytowy”

 1. Masz aplikację Raiffeisen Digital Bank? Jeżeli tak, to bank przygotował pożyczkę gotówkową z RRSO 6,99%! Do 100 000 zł – 0% prowizji za przyznanie kredytu – możliwość rozłożenia rat na 120 miesięcy – wniosek kredytowy całkowicie online.

  warunki jakie musisz spełniać, aby móc uzyskać pożyczkę:

  1/ Regularne dochody osiągane na podstawie umowy o pracę, zlecenie, o dzieło bądź posiadasz emeryturę lub rentę.
  2/ Dochody są przelewane na rachunek w banku, którego jesteś właścicielem (rachunku, a nie banku…) i posiadasz bankowość elektroniczną.
  3/ Jedyny dokument jaki będzie Ci potrzebny w procesie wnioskowania o pożyczkę to dowód osobisty – konieczne jest posiadanie fizycznego dokumentu.

  Dzięki aplikacji mobilnej Banku możesz łatwo złożyć wniosek o pożyczkę gotówkową i to bez konieczności wychodzenia z domu. Nie ma zbędnych formalności i wizyty w banku. Pieniądze przelana zostaną bezpośrednio na twój rachunek.

  Możesz pożyczyć dowolną kwotę od 5 tys zł do 100 tys zł do 10 lat na atrakcyjnych warunkach. Możesz spłacić pożyczkę przed terminem w dowolnym momencie w całości lub w częściach bez opłat.

  – Brak prowizji za udzielenie pożyczki
  – Brak ukrytych kosztów
  – Elastyczna spłata
  – Szybka decyzja pożyczkowa
  – Brak potrzeby zakładania konta bieżącego
  – Brak potrzeby podpisu współmałżonka

  Raiffeisen Digital Bank jest marką należącą do Raiffeisen Centrobank AG, częścią grupy RBI.

  Przykład reprezentatywny dla kredytu konsumenckiego: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 6,99%, całkowita kwota kredytu: 32 411 zł, całkowita kwota do zapłaty: 37 790 zł, oprocentowanie zmienne 6,77% w stosunku rocznym, całkowity koszt kredytu: 5 379 zł (w tym: prowizja 0% (0,00 zł), odsetki 5 379 zł), 55 miesięcznych rat równych w wysokości 687 zł i ostatnia rata w wysokości 692 zł.

  Kalkulacja na dzień 21.01.2022 r. Udzielenie pożyczki uzależnione jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej oraz ryzyka kredytowego Klienta.

 2. Pożyczki gotówkowe w parabankach chyba są jeszcze bardziej popularne, szczególnie teraz przed świętami.

 3. Kredyty i pożyczki gotówkowe są popularne, co zresztą widać – banki, skoki i firmy pożyczkowe. Kredyty gotówkowe i konsolidacyjne? Reklamy widać bardzo często: na bilbordach, w radiu i telewizji. Czy ktoś widział ostatnio reklamę w telewizji kredytów samochodowych czy mieszkaniowych? Bo ja nie! Jak sobie przypominam to ostania reklama to reklama chyba feela – coś tam śpiewał o domu… To było tak dawno, że nie pamiętam nawet jaki to bank był!

 4. Ja zamiast pożyczki gotówkowej pozostaję przy limicie w koncie i dwóch kartach kredytowych!

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok