Kredyt gotówkowy na wesele i ślub. Jak i za ile się bawić?

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-05-24 – ostatnia aktualizacja. Wiarygodne źródło informacji Artykuły w serwisie KredytyPorownywarka.pl są starannie opracowywane przez doświadczonych autorów, bazując na wiarygodnych źródłach. Wykorzystujemy dane z renomowanych raportów branżowych, analiz rynkowych oraz opinii ekspertów finansowych. Nasze publikacje mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie są poradami inwestycyjnymi ani rekomendacjami finansowymi. Dążymy do dostarczania czytelnikom rzetelnej wiedzy, pomagającej w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych..

Kredyt gotówkowy na wesele i co dalej? Czy to najlepszy sposób na rozpoczęcie wspólnego życia? Nawet wówczas, kiedy „zwrócą” nam się nam częściowo koszty związane z jego urządzeniem? Nie każda para ma na wesele wystarczającą odpowiednią ilość gotówki. Cóż wtedy zrobić?
kredyt gotówkowy na wesele i ślub
Kredyt gotówkowy na wesele i ślub. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Pozostaje kredyt gotówkowy na wesele, czyli pożyczka gotówkowa na dowolny cel, bo takie konkretnego kredytu oczywiście nie ma.

Propozycji kredytowych w bankach jest całkiem dużo. Charakteryzują się one różnymi warunkami, chociażby dlatego, że są kredyty gotówkowe tradycyjne, ale i przez internet. Jeżeli chcesz wybrać korzystniej, to na początku zapoznaj się z propozycjami.

Kredyt gotówkowy na wesele. Kredyt na ślub

Już wiesz, że konkretnego kredytu gotówkowego na sfinansowanie uroczystości związanych ze ślubem lub weselem nie ma. Możesz wybrać co jedynie pożyczkę gotówkową i przeznaczyć ją na wybrany cel.

Pomimo że banki kuszą promocjami na kredyty gotówkowe, reklamami z najlepszymi warunkami, to nie daj się zwieść. Zastanów się dwa razy zanim podejmiesz decyzję. Być może lepiej zrobić mniejszą uroczystość i nie zadłużać się już na samym początku… Niezależenie od decyzji, jaka zostanie podjęta, poniższe informacje przydadzą się na przyszłość. Wybierając kredyt lub pożyczkę, zwróć uwagę na kilka czynników.

Mała rata kredytowa nie oznacza wcale, że kredyt jest tani

Niska rata kredytowa, to nie to samo co tani kredyt. Bo 300 zł za ratę, to dużo czy mało? A może płacąc 500 zł miesięcznie to już stanowczo za dużo?

Niska rata kredytowa jest możliwa w przypadku tylko małych kredytów lub jeżeli maksymalnie zostanie wydłużony czas spłaty.

Na przykład rata równa kredytu gotówkowego 5000 zł na 4 lata (48 miesięcy) przy oprocentowaniu 11,85% wyniesie 131,30 zł. Pożyczają 1500 zł na 12 miesięcy, przy takim samym oprocentowaniu, rata będzie zbliżona, ale nieco wyższa – 133,17 zł. Oczywiście mniej zapłacimy za finansowanie w tym drugim przypadku.

Ile może kosztować wesele? Różnie. Przyjmując, że wesele jest organizowane na 50 osób, 250 zł za osobę plus wszystkie inne koszty dodatkowe, to finansowe koszty mogą znacznie przekroczyć 20 tys. zł.

Nawet w sytuacji, kiedy przyjmiemy, że jest to kredyt gotówkowy 20000 zł, to niską ratę uzyskamy w połączeniu z długim okresem spłaty. To oznacza oczywiście wyższe koszty kredytu z tytułu zapłaconych odsetek.

Promocyjny kredyt gotówkowych

Z promocjami kredytów gotówkowych również należy uważać. I to nie dlatego, że „ktoś” chce nas oszukać, tylko, że promocja może dotyczyć tylko jednego elementu kosztów kredytowych.

Banki mogą proponować niskie oprocentowanie nominalne, ale w zamian konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia lub skorzystanie z dodatkowego produktu (otworzenie rachunku bankowego lub przyjęcie karty kredytowej).

Jak sprawdzić czy jest to opłacalna opcja?

  • porównanie kredytu z promocją i w opcji standardowej,
  • porównanie dwóch ofert z różnych banków

na podstawie kosztu całkowitego lub RRSO.

Poza bankami na rynku działa wiele podmiotów pożyczkowych przez internet, które oferują pożyczki gotówkowe nawet do 15 tys. złotych. Oferty tych firm są oczywiście mniej sformalizowane, ale zdecydowanie droższe niż bankowe.

Pożyczając w firmie pożyczkowej 15 tys. zł na 2 lata, koszt kredytowy może wynieść ponad 10 tys. zł, a rata kredytowa ponad 1000 zł. W banku pożyczka gotówkowa w takiej kwocie i na taki czas, to koszt ok. 2000 zł, a rata ok. 700 zł.

Z pewnością pożyczka gotówkowa na wesele w firmach pożyczkowych nie będzie pożyczką promocyjną.

Zanim zdecydujesz się na kredyt na wesele

Decydując się na kredyt na wesele, ślub lub na inny niestandardowy cel, niezbędna jest analiza kilku propozycji kredytowych.

Kontaktując się z bankiem w sprawie finansowania, dorada bankowy wyliczy Twoją zdolność kredytową i sprawdzi wiarygodność kredytową w BIK. Jeżeli wstępna weryfikacja okaże się pozytywna, to wówczas przedstawi ofertę i zaprezentuje symulację wysokości rat kredytowych.

Przed udzieleniem kredytu, bank każdorazowo sprawdzi czy mamy zdolność kredytową oraz jak wygląda nasza wiarygodność kredytowa w BIK. Im lepsza będzie ocena, tym z pewnością lepsze będą warunki kredytowania.

Możemy równie poprosić bank o formularz informacyjny (który notabene bank jest zobowiązany nam dostarczyć) z wysokością poszczególnych i całkowitych kosztów oraz z jego RRSO. W ten sposób łatwiej jest porównać kilka ofert i wybrać tańszą.

Pytanie, które możemy sobie dodatkowo postawić brzmi: czy młoda, pełnoletnia osoba jest wiarygodnym klientem dla banku? Niekoniecznie. A to może oznaczać, że nawet w przypadku odpowiedniej zdolności kredytowej, warunki kredytowe mogą być gorsze niż w przypadku osób starszych i „doświadczonych” kredytobiorców.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok