Kredyt gotówkowy na mieszkanie

2022-10-17 – ostatnia aktualizacja

Kredyt gotówkowy na mieszkanie? W zależności na co dany kredyt chcemy przeznaczyć. Na zakup mieszkania dedykowany jest kredyt hipoteczny. Natomiast na remont domu lub mieszkania możemy przeznaczyć kredyt lub pożyczkę gotówkową.

kredyt gotówkowy na mieszkanie

Jeżeli jesteśmy właścicielem nieruchomości, to możemy również pomyśleć o pożyczce hipotecznej, która przy wartości przekraczającej 20-30 tys. zł jest tańszym rozwiązaniem, niż pożyczka gotówkowa.

Natomiast zakup własnego mieszkania najczęściej odbywa się z wykorzystaniem środków z kredytu hipotecznego. I to jest w przypadku większości kredytobiorców, jedyne rozsądne rozwiązanie.

Przy bardzo dużych kwotach (rzadkością nie jest kredyt hipoteczny powyżej 200 tysięcy złotych) bardziej korzystnym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny. Przede wszystkim chodzi o wysokość rat. Są one niższe z dwóch powodów:

  • niższe oprocentowanie,
  • dłuższy czas kredytowania.

Kredyt gotówkowy jest wysoko oprocentowany, nawet wówczas, jak trafimy na kredyt w promocji z obniżonym oprocentowaniem. Okres kredytowania jest również znacznie krótszy – do 10 lat maksymalnie.

Jeżelibyśmy zatem porównali takie same kredyty gotówkowe i hipoteczne co do wysokości i czasu kredytowania, przy takich samych ratach, to całkowity koszt kredytu będzie tańszy dla kredytu hipotecznego.

Przyjmując, że spłata wynosi nie więcej niż 10 lat, a kwota przekracza 50 tys. zł.

Chociaż niekiedy takie oszczędności mogą być pozorne. Bo istotne jest to, aby dokładnie określić swoje potrzeby, jeżeli uwzględnimy wysokość kredytu.

Tani kredyt na zakup mieszkania

Kredyt hipoteczny będzie zawsze najlepszym rozwiązaniem, kiedy zamierzamy kupić mieszkanie:

  • za co najmniej kilkaset tysięcy złotych,
  • regulować zobowiązanie przez lat 10 lub dłużej,
  • wkład własny jest mniejszy niż 20 procent.

Nie ma wówczas innego rozwiązania niż tylko kredyt zabezpieczony na hipotece nieruchomości.

Inaczej jest w przypadku tych osób, które dysponują większymi oszczędnościami na zakup nieruchomości i brakuje im „zaledwie” kilkadziesiąt tysięcy złotych lub część środków chcieliby przeznaczyć na wyremontowanie lub wykończenie mieszkania.

Może się wówczas okazać, że kredyt lub pożyczka gotówkowa jest opcją praktyczniejszą.

Na co chcesz przeznaczyć konkretnie pieniądze z kredytu?

Jest to ważna sprawa rozważając zaciągnięcie określonego rodzaju kredytu. Kredyt hipoteczny jest bowiem kredytem celowym i nie można nim swobodnie dysponować. Można go przeznaczyć tylko na określony cel, który został zapisany w umowie.

Innym kredytem celowym jest np. kredyt konsolidacyjny na skonsolidowanie wybranych kredytów i pożyczek. Celem jest „połączenie” kredytów w jeden i najczęściej zmniejszenie raty kredytowej.

Jeżeli pieniądze są przeznaczone na zakup mieszkania (kredyt mieszkaniowy), to pieniądze co do grosza są przekazywane na konto sprzedającego.

W przypadku pożyczki bądź kredytu gotówkowe, środki otrzymujemy na konto (rzadziej jest już wybierana „gotówkowa do ręki”). I wówczas środki z kredytu możemy przeznaczyć na dowolny cel, np. sfinansowanie remontu czy wykończenia mieszkania.


Akty prawne, które mają zastosowanie w stosunku do kredytów hipotecznych:

  • Prawo bankowe,
  • Częściowo ustawa z dnia 12.05.2011 r. o kredycie konsumenckim,
  • Ustawa o kredycie hipotecznym, nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami z marca 2018 r.,
  • Ustawa z dnia 6.07.1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.

1 komentarz do “Kredyt gotówkowy na mieszkanie”

  1. Zdecydowanie mogę polecić Expandera, bo faktycznie pomogli, co prawda nie w pożyczce hipotecznej, ale w wyszukaniu kredytu hipotecznego na mieszkanie.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok