Kredyt gotówkowy na 15 tysięcy złotych znajdziesz praktycznie w każdym banku, a z propozycjami banków zapoznasz się poniżej. Pamiętaj jednak, że różnice w kosztach kredytowych mogą być znaczne w poszczególnych bankach. Dlatego, jeżeli jest to tylko możliwe, porównaj dokładnie całkowity koszt kredytu.

kredyt gotówkowy na 15 tysięcy złotych

Czy możliwe jest szybkie wskazanie najtańszego kredytu gotówkowego na 15 tysięcy złotych? Nie. Na wysokość całkowitego kosztu kredytowego wpływa wiele czynników, z których najważniejsze jest oprocentowanie nominalne oraz wysokości prowizji. Nawet niewielkie zmiany tych dwóch elementów może zadecydować w sposób znaczący o cenie kredytu.

Jak podaje BIK w swoim najnowszym raporcie o sprzedaży kredytów w Polsce, w lutym 2021 r., w porównaniu do lutego 2020 r., banki i SKOK-i udzieliły o prawie 21% mniej kredytów gotówkowych. Najwyższy spadek w ujęciu liczbowym oraz wartościowym dotyczył kredytów do 1 tys. zł. Najniższa ujemna dynamika dotyczyła kredytów gotówkowych z przedziałów 30-50 tys. zł oraz powyżej 50 tys. zł. Jak przyznaje prof. Waldemar Rogowski w cytowanym raporcie, taka sytuacja może świadczyć o ostrożności banków do udzielania kredytów, przeznaczanych na pokrycie bieżącej luki w budżecie domowym.*

Dla kogo kierowana jest oferta kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy jest adresowany do klienta indywidualnego (konsumenta), który zobowiązuje się zwrócić pożyczony kapitał łącznie z kosztami, które zostały określone w umowie i zgodnie z przyjętym harmonogramem spłat. Zanim jednak bank podejmie decyzję kredytową, zobowiązany jest przez prawo, do zbadania zdolności kredytowej i wiarygodności kredytowej potencjalnego klienta.

W praktyce oznacza to, że nie tylko musisz wykazać stabilne źródło dochodów, ale i charakteryzować się pozytywną historią kredytową w BIK. Wielkość ponoszonych comiesięcznych wydatków na utrzymanie gospodarstwa domowego czy spłata innych zobowiązań finansowych wpływa na obniżenie zdolności kredytowej.

Jak widać, powyższe czynniki zadecydują o szansach na pozyskanie kredytu gotówkowego na 15 000 zł. Jeżeli masz niewystarczającą zdolność kredytową, to należałoby ją zwiększyć. Można to zrobić np. poprzez:

Zalety i wady kredytów gotówkowych

Kredyty gotówkowe jest bardzo często synonimem pożyczki gotówkowej, i odwrotnie. W teorii są to jednak dwa inne produkty finansowe. Niemniej jednak, na potrzeby poniższego wpisu, potraktujemy je jednakowo.

Podstawową zaletą pożyczki gotówkowej jest to, że może zostać ona przeznaczona na dowolny cel, który nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przy niewielkich kwotach (a kredyt gotówkowy na 15 000 zł wypada poniżej średniej), kredyty i pożyczki gotówkowe oferowane są z minimalnymi formalnościami, banki podejmują szybką decyzję kredytową, z reguły nie występują dodatkowe zabezpieczenia.

Minus jest jednakowy dla wszystkich kredytów: koszt kredytowy. W przypadku kredytów gotówkowych oprocentowanie nominalne jest ustalane w górnych limitach, a dodatkowo bardzo często naliczana jest prowizja (niekiedy sięga nawet i 10% wysokości kredytu). Występować mogą również opłaty dodatkowe.

Kredyt gotówkowy na 15 tysięcy – porównanie ofert

Podstawowe zadanie, to przeanalizowanie ofert kredytów gotówkowych. Pamiętać należy, że oferty nie są tym samym co propozycje, które znajdziesz w poniższych zestawieniach lub z porównywarką kredytów. Oferta kredytowa jest przedstawiane przez bank dopiero po zbadaniu Twojej zdolności i wiarygodności kredytowej.

Poniższe zestawienia umożliwiają wyszukanie banków, w których o kredyt gotówkowy na 15 tys. zł możesz wnioskować np. przez internet.

Ubiegając się o kredyt gotówkowy musisz mieć przygotowany dokument tożsamości oraz dokumenty potwierdzające wysokość osiąganych dochodów (poza umową o pracę, banki akceptują również umowy cywilnoprawne). Wysyłając wniosek kontaktowy do banku, uzyskasz dokładne informacje dotyczące warunków, na jakich udzielane jest finansowanie. Oczywiście kontakt z bankiem nie obliguje Ciebie do skorzystania z propozycji kredytowej.

Ile wyniesie rata kredytowa dla kredytu gotówkowego na 15000 zł

Szybki kredyt gotówkowy to… szybki sposób na pozyskanie dodatkowych środków finansowych. Porównanie kilku ofert jest szczególnie ważne, jeżeli to cena takiego zobowiązania jest najważniejsze. Ułatwia to bowiem znalezienie tej najbardziej korzystnej. Szczególnie pod uwagę należy brać oprocentowanie nominalne i prowizję – w głównej mierze te dwa czynniki odpowiadają z całkowity koszt kredytu.

Przy kredycie na 15 000 zł różnice w poszczególnych ratach i kosztach mogą być naprawdę znaczące. Oszacowanie rat (stałe) i kosztów całkowitych kredytu (KCC).


* Źródło: media.bik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.