Kredyt gotówkowy jaki wybrać?

2023-05-08 – ostatnia aktualizacja

Jaki kredyt gotówkowy wybrać, aby zapłacić jak najmniej? Konieczne jest porównanie ofert bankowych, mając na uwadze to, jaki będzie koszt całkowity do zapłacenia. Na podstawie tylko jednej propozycji nie jest możliwe określenie czy jest to tani czy drogi kredyt.

kredyt gotówkowy jaki wybrać

WSTĘP: Kredyt gotówkowy jaki wybrać?

Zanim podejmiesz decyzję o tym, jaki kredyt gotówkowy wybierzesz i w jakim banku, musisz rozważyć kilka elementów.

1. Na co zamierzasz przeznaczyć środki finansowe? Ponieważ bank nie sprawdza na co zostaną wydatkowane środki, to masz pełną dowolność w dysponowaniu nimi.

Z kredytu i pożyczki gotówkowej nie możesz jednak finansować prowadzonej działalności gospodarczej lub przeznaczyć je na wymagany wkład własny w przypadku kredytu hipotecznego.

Kredyt gotówkowy przeznaczysz na remont mieszkania, wakacyjny wyjazd, sfinansowanie kursu i na znacznie mniejsze nieplanowane wydatki. Ale:

1.1. Jeżeli zamierzasz kupić samochód lub inną ruchomość, to możesz to zrobić z kredytu samochodowego.

1.2. Jeżeli pieniądze chcesz przeznaczyć na wcześniejszą spłatę wybranych kredytów lub pożyczek bankowych, to lepiej zdecydować się na kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką.

1.3. W przypadku zakupu nowego sprzętu AGD, RTV czy mebli masz możliwość skorzystania z kredytu ratalnego.

2. Określ w dużym przybliżeniu kwotę potrzebnego kredytu. Nie jest opłacalne pożyczania na zapas – każda dodatkowa złotówka kredytu, to dodatkowy koszt.

Być może lepszym rozwiązaniem będzie limit w koncie lub karta kredytowa.

3. Oszacuj wysokość raty kredytowej, którą przy danym finansowaniu, jesteś w stanie udźwignąć. Nawet przy dobrej zdolności kredytowej nie powinna być ona nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu. Nie wiesz co będzie za kilka dni, a tym bardziej jaki będzie stan Twoich finansów za kilka lub kilkadziesiąt miesięcy.

Gdzie wybrać kredyt gotówkowy?

Propozycji w segmencie kredytów gotówkowych dla konsumentów jest bardzo dużo. Jeżeli uświadomimy sobie, że niektóre z instytucji mają po dwie, trzy propozycje, a poza bankami komercyjnymi są jeszcze banki spółdzielcze i SKOK-i, to wybranie najlepszego kredytu nie będzie łatwe. Ale to nie liczba dostępnych propozycji gwarantuje Tobie, że znajdziesz najlepszą ofertę, ale dostęp do propozycji promocyjnych z najpopularniejszych banków w Polsce.

W kolejnym kroku należy skupić się na tych bankach, z którymi skontaktujesz się w sprawie kredytu.

Nie należy jednak być zbyt gorliwym i wybrać nie więcej niż trzy, ponieważ zbyt duża liczba wysłanych przez banki zapytań do BIK w krótkim czasie, może pogorszyć wiarygodność kredytową.

Kredyt gotówkowy najlepsza oferta z porównywarką kredytów

Popularnym sposobem na wyszukanie banku jest porównywarka kredytów gotówkowych. Inną sprawą jest to, czy jest to najlepszy sposób, ale niewątpliwie korzystanie z takiego narzędzia jest dość popularne.

Wystarczy wpisać tylko kwotę finansowania i określić czas kredytowania (w miesiącach) i otrzymujemy:

  • przegląd propozycji bankowych,
  • wyliczenia rat,
  • czasami podane są koszty całkowite,
  • możliwość wysłania wniosku kontaktowego do banku.

Czy to oznacza, że nr 1 w porównywarce jest najlepszą opcją kredytową? Nie. Prezentacja propozycji jest z reguły rzeczywista i odnosi się do aktualnych propozycji. Jednak obliczenia są szacunkowe, bo dotyczą propozycji kredytu gotówkowego, a nie indywidualnie przedstawionej oferty. A tą przedstawi dopiero wybrany bank po zbadaniu oceny kredytowej.

Analiza warunków kredytowych samodzielna

Przedstawiona oferta kredytowa jest ZAWSZE indywidualna, a to oznacza, że jej ostateczne warunki zależą od oceny kredytowej dokonaj przez bank. Im lepszą ocenę uzyskasz, tym do wyższej grupy zostaniesz zakwalifikowany i tym samym zwiększą się możliwości uzyskania korzystniejszych warunków kredytowania.

Samodzielna analiza kosztów kredytowych nie wymaga od Ciebie dyplomu z uczelni ekonomicznej. Wystarczy posłużyć się Formularzami Informacyjnymi, które otrzymamy z banku.

kredyt formularz informacyjny

Źródło: Formularz informacyjny dotyczący kredytu konsumenckiego uokik.gov.pl

Kontaktując się z bankiem w sprawie kredytu i zakładając jednocześnie, że mamy odpowiednią zdolność kredytową i pozytywną historię kredytową w BIK, otrzymamy wstępną ofertę. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące kredytu, w tym poszczególne koszty, jak i całkowity, znajdziesz właśnie w tym formularzu. Wystarczy porównać dwie różne oferty, z dwóch różnych banków, aby wskazać ofertę korzystniejszą.

Najlepszy kredyt gotówkowy, jaki wybierzesz, to tani kredyt

Najlepszy kredyt gotówkowy, to oczywiście możliwe jak najtańszy. Przy porównywaniu kredytów należy brać jego RRSO oraz koszt całkowity.

W całkowitym koszcie są zawarte wszystkie koszty kredytowe, które ponosimy na rzecz banku w związku z pożyczonym kapitałem. Najczęściej są to odsetki, prowizje i koszty dodatkowe, np. polisa ubezpieczeniowa.

RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, to wskaźnik procentowy kosztów z uwzględnieniem kwoty kredytu w stosunku rocznym. W przeciwieństwie do kosztów całkowitych nie zawiera kosztów odsetkowych, ale wysokość oprocentowania nominalnego kredytu (RSO).

Im mniejsze będzie RRSO oraz koszt całkowity, to kredyt jest tańszy. Stosując oba te parametry do analizy kosztów, należy porównywać wyłączenie jednakowe kredyty o takich samych parametrach, np.:

kredyt gotówkowy 15 000 zł na 6 lat (raty równe lub malejące) w Banku A z kredytem gotówkowym 15 tys zł na 72 miesiące (raty równe lub malejące) w Banku B.

kredyt gotówkowy jak porównać

Przy różnych wartościach, np. kredyt gotówkowy 8000 zł na 4 lata i 80 000 zł na 10 lat, otrzymamy niemiarodajne wyniki.

Kredyt gotówkowy czy pożyczka gotówkowa?

Kredyt gotówkowy czy pożyczka gotówkowa? W zasadzie jedno i to samo. Jest co prawda różnica, między innymi ze względu na cel przeznaczenia środków finansowych, ale potocznie oba terminy, w przypadku produktów kredytowych gotówkowych, stosuje się zamiennie.

W przypadku kredytu gotówkowego, pieniądze mogą być przeznaczone tylko na cel zapisany w umowie, natomiast przy pożyczce gotówkowej, można je przeznaczyć już dowolnie: wyjazd na wakacje, zakup samochodu czy remont mieszkania.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok