Kredyt gotówkowy jaki bank polecacie. Niespodzianka?

2024-03-17 – ostatnia aktualizacja

Kredyt gotówkowy jaki bank polecacie? Jaki jest najlepszy i najtańszy? Nie ma jednej prostej odpowiedzi na takie pytania.
kredyt gotówkowy jaki bank polecacie
Kredyt gotówkowy jaki bank polecacie? Źródło: kredytyporownywarka.pl


Powodów można wymienić kilka, ale i tak najważniejsze jest to, że: każdy z nas szuka innego kredytu gotówkowego i każdy z nas ma inną zdolność i wiarygodność kredytową.

To może jeszcze raz: kredyt gotówkowy jaki bank polecacie? Nie polecamy, ale z dostępnymi kredytami gotówkowymi można zapoznać się poniżej i skontaktować się z wybranym bankiem.

Jedni szukają najtańszy kredyt gotówkowy 11 tys. zł, a inni na 100 tys. zł. Uzyskanie kredytu gotówkowego uzależnione jest od wielu czynników. Lepsza wiarygodność kredytowa i większa zdolność kredytowa, to nie tylko większa kwoty kredytu, jaką możemy uzyskać, ale i z pewnością na lepszych warunkach.

  • każdy z banków nieco inaczej wylicza zdolność kredytową, posługując się podobnymi parametrami. Dlatego może się zdarzyć, że w jednym banku nie będziemy mieć zdolności kredytowej, ale już w innych tak.

Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej oferty kredytu gotówkowego, warto zapoznać się z propozycjami banków i je porównać.

Kredyt gotówkowy jaki bank polecacie? Najtańszy kredyt gotówkowy, oczywiście!

Kogokolwiek by nie zapytać o to jaki kredyt gotówkowy poleca, to zdecydowana większość osób odpowiedziałaby: najtańszy kredyt gotówkowy. I nie ma się czemu dziwić. Ostatecznie przecież chodzi o to, aby pożyczyć jak najtaniej i oddać bankowi jak najmniej.

Na szczęście są możliwości, aby sprawdzić oferty banków na portalu.

Przyjmuje się, że kredyt gotówkowy i pożyczkę gotówkową można wydać na dowolny cel. W języku codziennym, pożyczka i kredyt gotówkowy traktowane są jako synonimy i używane zamiennie na określenie takiego samego produktu.

W zasadzie jednak, to tylko pożyczka gotówkowa może zostać wydana na dowolny cel, ponieważ kredyt gotówkowy, to kredyt celowy przeznaczony zgodnie z zapisami w umowie kredytowej.

Kredyt gotówkowy w banku, który polecam

Tak naprawdę nie można polecić żadnego banku, ponieważ nikt nie zna Twojej zdolności i wiarygodności kredytowej. Najlepszym rozwiązaniem jest skontaktować z wybranym bankiem, aby uzyskać niezbędne informacje. Lista banków powyżej umożliwia wypełnienie krótkiego formularza kontaktowego w sprawie kredytu.

  • Pamiętaj zawsze o tym, że pożyczasz cudze pieniądze, a oddajesz swoje. To nie tylko kwota kapitału do oddania, ale również koszty kredytowe. Mogą one być naprawdę duże, zwłaszcza w przypadku wysokich kwot i długiego okresu kredytowania.

Bank bez polecenia, czyli na co zwrócić uwagę

Czy oferta z niskim oprocentowaniem nominalnym oznacza, że jest to najtańszy kredyt gotówkowy? Nie. Oprocentowanie nominalne to tylko jeden z czynników, który wpływa na koszt kredytu i odnosi się wyłącznie do kosztów odsetek. Ale…

Pożyczając pieniądze na długi czas (kilkanaście i kilkadziesiąt miesięcy), to koszt odsetek będzie kosztem największy. Odwrotnie jest w przypadku krótkoterminowej pożyczki na kilka miesięcy, to pozaodsetkowe koszty odgrywają największą rolę. Więcej na temat całkowitych kosztów w kredycie gotówkowym, przeczytasz TUTAJ.

Banki doliczają jeszcze inne opłaty, np. prowizję lub ubezpieczenie, które sprawiają, że całkowity koszt kredytu jest znacznie większy. Po podliczeniu okazuje się, że kredyt nie jest już tak korzystny, jak wydawało się na samym początku.

Co wówczas zrobić? Aby wybrać najtańszy kredyt gotówkowy z kilku propozycji kredytowych, należy kredyty gotówkowe porównać, zwracając uwagę na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania oraz całkowity koszt kredytu.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to między innymi koszty takie jak:

  • Oprocentowanie nominalne,
  • Prowizja od kredytu,
  • Koszt ubezpieczenia (jeżeli wybierzemy ofertę kredytową z ubezpieczeniem),
  • Opłata za rozpatrzenie wniosku (bardzo często stosowana w pożyczkach niebankowych),
  • Opłata za dodatkowe usługi.

RRSO dodatkowo uwzględnia wartość pieniądza w czasie, jak i okres spłaty.

Najtańsze kredyty gotówkowe to takie, które mają jak najniższy wskaźnik RRSO.

Ważne! Należy porównywać wyłączenie takie same kredyty co do wysokości i okresu spłaty. Np. kredyt gotówkowy 24000 zł na 5 lat w banku 1 z takim samym kredytem w banku 2 i 3.

Na co zwrócić dodatkowo uwagę szukając kredytu gotówkowego

Możemy zastanowić się czy warto jest wybrać ubezpieczenie kredytu i np. zyskać na prowizji lub oprocentowaniu.

Generalnie ubezpieczenie zawsze podwyższa koszt kredytu – w jakim stopniu, to już zależy od konkretnej oferty ubezpieczyciela. Warto przeanalizować koszt zabezpieczenia – ubezpieczenie kredytu gotówkowego może zapewnić ochronę np. w przypadku choroby lub zwolnienia z pracy. Warunki niekoniecznie muszą spełniać indywidualne potrzeby. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy potrzebujemy takie ubezpieczenie i czy ewentualnie będziemy mogli z niego skorzystać.

Jeżeli skorzystasz z ubezpieczenia, to dowiedz się czy bank obniży np. oprocentowanie nominalna lub prowizję. Porównaj koszt kredytu z ubezpieczeniem i bez niego.

Zapoznając się z ofertą kredytową należałoby jeszcze zwrócić uwagę na fakt, czy istnieje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego i jakie są koszty. Nie powinniśmy nigdy dopuścić do zalegania z płatnościami rat kredytowych, ale mimo to warto dowiedzieć, czy bank pobiera opłaty za monity i wezwania do zapłaty.

Nie zapominajmy jeszcze o wyborze rodzaju rat. Mało osób na to zwraca uwagę, ale mają one również wpływ na koszt kredytu gotówkowego.

Raty równe (stałe) nie zmienią się przez cały okres spłaty kredytu. Raty malejące na początku spłaty są większe i mocniej obciążają budżet, ale z każdą kolejną ratą są coraz mniejsze. Dodatkowo koszt całego kredytu będzie wówczas mniejszy. Przy ratach malejących należy mieć jednak większą zdolność kredytową niż w przypadku rat stałych.

Brak zdolności kredytowej lub negatywna wiarygodność kredytowa

Co zrobić, jeżeli bank odrzuci nasz wniosek o kredyt gotówkowy? Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że powodem negatywnej decyzji kredytowej jest przede wszystkim zła historia kredytowa lub brak zdolności kredytowej.

W pierwszym przypadku, kredytu gotówkowego nie uzyskamy w żadnym banku. Raport z BIK przedstawiający naszą historię kredytową ma duże znaczenie w analizie kredytowej.

W drugim przypadku nie stoimy jeszcze na straconej pozycji, ponieważ możemy zapytać o kredyt w innym banku.

Pamiętaj, że bank nie ma obowiązku udzielenia informacji dotyczącej powodu odrzucenia wniosku o kredyt. Wyjątkiem są przedawnione długi – bank musi wówczas ujawnić źródło bazy. Może to być np. BIK – Biura Informacji Kredytowej, KRD – Krajowy Rejestr Długów.


Decyzja kredytowa uzależniona jest od wyniku indywidualnego badania zdolności kredytowej oraz oceny ryzyka kredytowego dokonanego przez wybrany bank.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok