Kredyt gotówkowy jaka rata

2022-12-15 – ostatnia aktualizacja

Kredyt gotówkowy jaka rata kredytowa? Jeżeli korzystasz z kalkulatorów lub porównywarek, to musisz być świadomy, że tego typu narzędzia tylko je szacują. Podobnie jest z kalkulatorami bankowymi. Chcesz wiedzieć dokładnie, jaka będzie rata kredytowa, to należy skontaktować się z bankiem.

kredyt gotówkowy jaka rata

Nie ma po prostu innej możliwości, aby dowiedzieć się ile taka rata wyniesie, jak tylko skontaktowanie się z wybranym bankiem. Po pierwsze, zostanie wyliczona zdolność kredytowa, a po drugie, bank sprawdzi historię kredytową w BIK. I wówczas może przedstawić ofertę kredytu wraz z wyliczonymi ratami dla wybranego okresu kredytowania.

Oczywiście, że szukając kredytów i pożyczek gotówkowych w bankach, mamy tę możliwość, aby skorzystać z pomocy, jaką jest symulator rat kredytowych. Proste narzędzie finansowe umożliwi oszacowanie rat, ale przede wszystkim, szybkie zapoznanie się z propozycją kredytową w bankach.

Każda osoba, która kiedykolwiek podejmowała decyzję o zaciągnięciu kredytu lub pożyczki (bankowej, w firmie pożyczkowej), wie jak trudno jest wybrać tę jedyną. Duża liczba propozycji nie ułatwia wyboru.

W każdym banku jest co najmniej jeden kredyt gotówkowy lub pożyczka gotówkowa, dziesiątki ofert, a wybór może być tylko jeden. Jaki wybrać bank?

Nie jest konieczne porównanie 20 banków i 40 kredytów gotówkowych! Tak naprawdę wystarczy 2-3 oferty bankowe, aby dokonać korzystnego wyboru. Ważne jest: porównanie kosztów kredytowych i negocjacje ostatecznych warunków.

SYMULATOR KREDYTU GOTÓWKOWEGO

Co to jest „symulator kredytu?” Jest to narzędzie finansowe, które spełnia trzy podstawowe funkcje: wyszukiwarki, porównywarki i kalkulatora rat. Korzystając z symulatora mamy dostęp do kilku lub kilkunastu propozycji bankowych w segmencie kredytów i pożyczek gotówkowych.

Obecnie najbardziej popularne wyszukiwarki kredytowe, to wyszukiwarki kredytów gotówkowych i hipotecznych. Dysponują największą ofertą kredytową. Wystarczy wpisać wysokość kredytu, który nas interesuje oraz podać czas kredytowania, aby sprawdzić jakie są propozycje kredytowe.

KALKULATOR RAT KREDYTOWYCH

Duża liczba osób korzysta z kalkulatorów kredytowych, aby obliczyć raty kredytowe. Na blogu kredytyporownywarka.pl bardzo często jest zaznaczane, że są to wyłącznie szacunkowe wyliczenia (co jest również podkreślone w tym artykule).

Żaden kalkulator kredytów gotówkowych, również te, które są udostępnione na stronach banków, nie wyliczą raty kredytu do grosza (a nawet i złotówki wchodzą w grę…). Owszem, możemy korzystać z takiego kalkulatora do sprawdzenia, ile w przybliżeniu wyniesie rata, ale nie mogą być traktowane jako rankingi kredytowe.

Najczęściej wyliczenia rat opierają się na RRSO z przykładu reprezentatywnego.

WYSOKOŚĆ RATY KREDYTU GOTÓWKOWEGO

Dlaczego porównywarka kredytów gotówkowych, to nie najlepsza symulacja rat kredytowych? O jakości oferty kredytowej otrzymanej z banku decyduje nasza zdolność kredytowa oraz wiarygodność kredytowa (BIK, brak wpisów na listach dłużników).

ZDOLNOŚĆ I WIARYGODNOŚĆ KREDYTOWA

Zdolność kredytowa jest to ocena, którą dokonuje bank, aby sprawdzić czy obecny dochód rozporządzalny, pozwala spłacić kredyt (łącznie z kosztami kredytowymi) w ustalonej miesięcznej racie.

W nieco uproszczony sposób można określić, że zdolność kredytowa jest oceniana na podstawie różnicy pomiędzy dochodami a wydatkami w gospodarstwie domowym.

Wiarygodność kredytowa jest to kolejny czynnik, który bank bierze pod uwagę przy dokonywaniu naszej oceny kredytowej. Bank wysyła zapytanie do Biura Informacji Kredytowej (BIK), z którego otrzymuje informacje dotyczące naszej historii kredytowej. Pozytywna historia kredytowa oznacza, że terminowo spłacaliśmy (spłacamy) nasze zobowiązania kredytowe w bankach i SKOK-ach. Negatywna historia kredytowa przekreśla szanse na uzyskanie kredytu.

Łącznie oba te wymienione elementy – zdolność i wiarygodność kredytowa – wpływają na końcową ocenę kredytową dokonywaną przez ban. To ocena kredytowa decydują o tym: czy wniosek kredytowy zostanie pozytywnie rozpatrzony i jaką ofertę kredytową przedstawi bank.

BIK PEŁNI FUNKCJĘ INFORMACYJNĄ, A NIE DECYDUJE O PRZYZNANIU KREDYTU!

O wysokości raty, poza jego wysokością i okresem spłaty, decyduje także oprocentowanie kredytu, prowizja, koszty dodatkowe oraz rodzaj wybranych rat – malejące lub stałe.

Porównanie kredytów, pożyczek gotówkowych

Oferty porównamy na podstawie formularza informacyjnego (koszt kredytu i koszty dodatkowe, zabezpieczenie), z którym musimy zapoznać się przed podpisaniem umowy. Koniecznym jest zwrócenie uwagi na RRSO kredytu (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) – przedstawia ona całkowity koszt kredytu wyrażony w procentach. Im jest on mniejszy, tym kredyt gotówkowy jest tańszy.

Kredyty gotówkowe – istotne rzeczy

Zdolność kredytową możesz zawsze poprawić. Rata posiadanego kredytu wliczana jest do obciążeń (wydatki domowego budżetu), co zmniejsza w oczywisty sposób zdolność kredytową. Może zatem warto jest zastanowić się nad wcześniejszą spłatą kredytu? Podobnie może być z limitami kredytowymi w koncie i na kartach kredytowych. Stanowią one potencjalne zadłużenie i wpływają negatywnie na ocenę naszej zdolności kredytowej.

Banki oferują bardzo często kredyt gotówkowy promocyjny z obniżonym oprocentowaniem lub prowizją, jeżeli zgodzimy się na zakup dodatkowego produktu, np. wykupimy ubezpieczenie lub założymy konto bankowe. Z takiej opcji warto skorzystać tylko wówczas, kiedy jest to opłacalne i faktycznie taki produkt potrzebujemy.

Przeczytaj również:

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok