Kredyt gotówkowy jak wybrać najlepszy? Łatwo! Sprawdź TUTAJ!

2022-12-16 – ostatnia aktualizacja

Bardzo dużo osób decyduje się na skorzystanie z propozycji bankowych i wybiera kredyt lub pożyczkę gotówkową. Jest to nie tylko najbardziej popularny kredyt, ale również najdroższy. Zwłaszcza, jeżeli pożyczamy wysoką kwotę i na długi czas. Jednak w przypadku kredytów gotówkowych na niewielkie kwoty, z okresem spłaty nie przekraczającym 12-24 miesięcy, możemy znaleźć bardzo tanie propozycje. Należy jednak takie kredyty wyszukać.

kredyt gotówkowy jak wybrać najlepszy

Kredyt gotówkowy można przeznaczyć na remont mieszkania, wakacyjny wyjazd, zakup samochodu lub sprzętu AGD. Niewielkie wymagania i minimum formalności, to podstawowe atuty kredytów gotówkowych.

Poza „zwykłym” kredytem gotówkowym (wniosek kredytowy składamy w placówce banku) coraz bardziej popularny staje się kredyt gotówkowy przez internet. To nie tylko wygoda i duża oszczędność czasu, ale także i coraz częściej kredyt tańszy niż tradycyjny.

Na co zwracać uwagę, aby był to naprawdę tani kredyt gotówkowy?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na koszt całkowity kredytu. Koszt kredytu to nie tylko odsetki, których wysokość zależy od oprocentowania nominalnego. Mogą przecież wystąpić również prowizja czy ubezpieczenie. Co z tego, że oprocentowanie będzie małe, ale prowizja wysoka? Zwłaszcza, jeżeli pożyczamy na krótki czas z wysoką prowizją i z niewielkim oprocentowaniem, może się okazać, że będzie to drogi kredyt.

Przykłady kredytów gotówkowych:

  • Kredyt gotówkowy 7500 zł 4 lata: oprocentowanie zmienne 6,90%, odsetki 1111,17 zł, prowizja 563,65 zł.
  • Kredyt gotówkowy 10000 zł na 3 lata: oprocentowanie stałe 3,99%, odsetki 695,73 zł, prowizja 1087,35 zł.

Porównując zatem kredyty gotówkowe i uwzględniając jego cenę, należy sprawdzić całkowity koszt zobowiązania oraz jego RRSO czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania.

W obu przypadkach: całkowity koszt oraz RRSO, im obie wartości są niższe, tym kredyt będzie tańszy.

RRSO zawiera wszystkie koszty kredytu, takie jak odsetki, opłaty przygotowawcze, prowizje, ubezpieczenia, itd i prezentowany jest w procentach. Całkowity kosz kredytu zawiera te same opłaty, ale w ujęciu kwotowym.

Kredyt gotówkowy i ranking kredytów gotówkowych

Wiele osób korzysta z rankingów kredytowych, co wcale nie oznacza, że bank na miejscu pierwszym ma najlepszą i najtańszą propozycję. Są one tworzone na podstawie modelowego klienta i nie uwzględnia naszej indywidualnej sytuacji finansowej. A od niej w głównej mierze zależy oferta kredytowa. Im lepsza jest ocena kredytowa, tym na lepszą ofertę możemy liczyć i tym silniejsza pozycja negocjacyjna.

Ranking kredytów gotówkowych może być pomocny jedynie w zapoznaniu się z aktualną propozycją banków.

Czy znalazłeś w internecie jakikolwiek ranking kredytów gotówkowych na 35 tys. zł na 10 lat? 20 tys. zł na 4 lata? Z pewnością nie. Dlaczego? Bo są to mało popularne kredyty i nie ma sensu tworzenia takich zestawień.

Przeczytaj umowę kredytową

Powinien to być nawyk: zanim cokolwiek podpiszemy należy dokładnie przeczytać umowę. I nie dotyczy to tylko kredytów.

Umowa zawiera również załączniki i regulaminy. Zapoznajmy się z nimi, bowiem jest jeszcze możliwe, aby wyjaśnić ewentualne nieporozumienia i skorygować jej zapisy.

Sprawdź przede wszystkim czy się zgadzają:

  • dane osobowe,
  • kwota kredytu,
  • ilość rat,
  • całkowite koszty,
  • opłaty za opóźnienia w płatnościach,
  • możliwość wcześniejszej spłaty,
  • usługi dodatkowe.

Kredyt gotówkowy jest to prosta i szybka możliwość uzyskania gotówki. Aby było jednak jak najtaniej, pamiętając, że pożyczasz cudze, a oddajesz swoje pieniądze, porównaj kilka propozycji kredytowych. Wystarczy niekiedy 2-3, aby wybrać tani kredyt gotówkowy. Nie musisz się spieszyć z podjęciem ostatecznej decyzji. Dokładna analiza propozycji kredytowych zwiększy prawdopodobieństwo wyboru korzystniejszej oferty bankowej.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok