Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

2024-01-28 – ostatnia aktualizacja

Kredyt gotówkowy jak wybrać najlepszy?Bardzo dużo osób decyduje się na skorzystanie z propozycji bankowych i wybiera kredyt lub pożyczkę gotówkową. Jest to nie tylko najbardziej popularny kredyt, ale i jeden z droższyxh. Zwłaszcza, jeżeli pożyczamy wysoką kwotę i na długi czas. Jednak w przypadku kredytów gotówkowych na niewielkie kwoty, z okresem spłaty nie przekraczającym 12-24 miesięcy, możemy znaleźć bardzo tanie propozycje. Należy jednak takie kredyty wyszukać.

kredyt gotówkowy jak wybrać najlepszy

Decydując się na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki gotówkowej, zasadniczą sprawą jest staranna i dogłębna analiza:

 • potrzeb finansowych,
 • możliwości finansowych,
 • propozycji i ofert kredytowych.

Wybór odpowiedniego banku i oferty kredytowej może wydawać się nieco skomplikowane ze względu na ich liczbę.

Nierzadko jeden bank ma po kilka propozycji kredytów gotówkowych, np. na selfie, online, tradycyjnie czy w promocji dla nowych klientów.

Jednocześnie każdy bank, aby wyróżnić się na tle konkurencji, oferuje kredyty i pożyczki gotówkowe z różnym oprocentowaniem, z dodatkowymi opłatami lub bez. Różnie to wychodzi. W każdym bądź razie, po wyeliminowaniu tych nie najlepszych propozycji, można wybrać taniej.

Jeżeli zadajesz sobie pytanie: jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?, to ważne jest, aby zwrócić uwagę na kilka zasadniczych czynników, o których wspomnimy w poniższym artykule. Jednocześnie zapoznasz się z propozycjami kredytów gotówkowych, które powinny odpowiadać Twoim potrzebom – przez internet, mobilnie i tradycyjnie.

Co to jest kredyt gotówkowy?

Co do zasady, kredyty gotówkowe są zaliczane do kredytów konsumenckich, a tym samym podlegają ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Z jedną uwagą: jeżeli kredyt gotówkowy nie jest oprocentowany i konsument nie ponosi żadnych kosztów, to nie korzysta on wówczas z ochrony przewidzianej w ustawie.

Kredyty gotówkowe są jednymi z najbardziej popularnych produktów bankowych, ale również oferowane są przez SKOK-i. Charakteryzuje je nieskomplikowana i szybka procedura uzyskania oraz możliwość przeznaczenie na dowolny cel. Jest to zatem najczęściej preferowany sposób sfinansowania mniejszych i większych wydatków, na przykład związanych z kupnem samochodu, remontem mieszkania czy domu, edukacją czy nagłymi i niespodziewanymi wydatkami.

Kredyty gotówkowe nazywane są również pożyczkami gotówkowymi, pomimo że pomiędzy kredytem, a pożyczką zachodzą znaczące różnice.

Jaka jest maksymalna kwota kredytu gotówkowego? Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim, maksymalna kwota kredytu gotówkowego nie może przekraczać 255 550 zł.

Jaki jest maksymalny czas spłaty kredytu gotówkowego? Minimalny okres spłaty to ok. 89 dni, a maksymalny to 10 lat – 120 miesięcznych rat kredytowych.

Ile wynosi oprocentowanie kredytu gotówkowego? Różnie. Maksymalne oprocentowanie kredytu gotówkowego nie może przekraczać 18,50% w skali roku.

Najczęściej jest ono spotykane w limitach na kontach i na kartach kredytowych oraz w pożyczkach gotówkowych niebankowych.

Oprocentowanie kredytu jest podstawą do wyliczania kosztów odsetkowych od pożyczonego kapitału. Jest to zatem jeden z podstawowych i najważniejszych kosztów kredytowych.

Inne koszty związane z kredytem gotówkowym, które mogą wystąpić to: prowizja, koszty dodatkowe, ubezpieczenie.

Sprawdź szczegóły polisy ubezpieczeniowej – zakres oferowanej ochrony, warunki spłaty kredytu oraz wielkość składki.

Ile wyniesie rata kredytu gotówkowego? Kredyt gotówkowy spłacany jest w ratach miesięcznych, które mogą być stałe – jednakowe przez cały czas trwania umowy kredytowej lub malejące – na początku są najwyższe, ale z każdym miesiącem spłaty są coraz niższe. Wysokość raty zależy od:

 • wysokości kredytu gotówkowego,
 • czasu kredytowania – liczby miesięcznych rat,
 • warunków kredytowania,
 • daty wypłaty kredytu oraz płatności rat.

Pamiętajmy, że każda oferta kredytowa jest indywidualna, a to oznacza, że zależy przede wszystkim od:

1. zdolności kredytowej,
2. wiarygodności kredytowej, m.in. historii kredytowej w BIK.

Jak wybrać dobry kredyt gotówkowy?

Wybór kredytu gotówkowego nie jest sprawą szczególnie skomplikowaną czy trudną, ale wymaga przeprowadzenia odpowiednich analiz. Decyzja kredytowe uzależniona jest od kilku podstawowych czynników:

 • potrzeb kredytobiorcy,
 • zdolności kredytowej,
 • porównania ofert bankowych.

1. Istotne jest określenie na co potrzebne jest finansowanie i jaka kwota jest potrzebna do zrealizowania celu. Ważne jest również oszacowanie raty kredytu, co można zrobić z kalkulatorem kredytu gotówkowego lub wspólnie z doradcą bankowym.

Pamiętaj! Wysokość raty określona będzie między innymi przez czas kredytowania. Dłuższy czas spłaty, to z jednej strony mniejsza rata, ale z drugiej rośnie koszt odsetkowy.

2. Od zdolności kredytowej zależeć będzie maksymalna kwota, która możesz pożyczyć. Do jej wyliczenia brane są głównie udokumentowane dochody i wydatki w gospodarstwie domowym.

Zdolność kredytową wyliczą dokładnie banki. Korzystając z kalkulatorów zdolności kredytowej otrzymujesz obliczenia mocno szacunkowe.

3. Kluczową sprawą jest:

 • zapoznanie się z propozycjami kredytów gotówkowych,
 • porównanie indywidualnie przedstawionych ofert kredytów gotówkowych.

Przeglądając propozycje kredytowe sprawdź wysokość oprocentowania – czy jest one stałe czy zmienne, czy jest pobierana prowizja oraz opłaty dodatkowe, czy bank wymaga wykupienia ubezpieczenia lub usług dodatkowych.

Przy porównywaniu OFERT kredytowych skorzystaj z formularzy informacyjnych, gdzie znajdziesz wyliczenia Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO) oraz całkowitych kosztów.

4. Przed podpisaniem umowy, dokładnie ją przeczytaj. Upewnij się, że nie tylko rozumiesz jej wszystkie zapisy, ale i że wszystko zgadza się z przyjętymi ustaleniami. Jeżeli jakakolwiek kwestia jest niezrozumiała poproś o wyjaśnienia doradcę bankowego.

Umowa zawiera również załączniki i regulaminy. Zapoznajmy się z nimi, bowiem jest jeszcze możliwe, aby wyjaśnić ewentualne nieporozumienia i skorygować jej zapisy.

Sprawdź przede wszystkim czy się zgadzają:

 • dane osobowe,
 • kwota kredytu,
 • ilość rat,
 • całkowite koszty,
 • opłaty za opóźnienia w płatnościach,
 • możliwość wcześniejszej spłaty,
 • usługi dodatkowe.

Świetny kredyt gotówkowy? To znaczy jaki?

Świetny kredyt gotówkowy to tylko taki, który pozwala w najlepszy sposób zrealizować Twoje określone potrzeby finansowe.

Zwróć uwagę, czy dany produkt finansowy jest korzystny:

1. Jakie ma oprocentowanie? Czy oprocentowanie kredytu jest niskie czy wysokie? Ile wynosi? Jest to czynnik, który w znaczący sposób wpływa na całkowity koszt kredytu. Niższe oprocentowanie, to mniejsze odsetki od pożyczonego kapitału.

Porównaj oferty z różnych banków, ale bez przesady! Wystarczą nawet 2-3, aby wybrać taniej i korzystniej.

2. Czy bank pobiera prowizję oraz opłaty dodatkowe? Czy wymagane jest ubezpieczenie? Z dużym prawdopodobieństwem nie znajdziesz jakiś ukrytych opłat bankowych, ale nie oznacza to, że nie mogą one być naliczone. Prowizja może wiązać się udzielonym kredytem i zostanie wyliczona od wysokości finansowania, a kredyt gotówkowy może być w propozycji z ubezpieczeniem lub bez wykupienia polisy.

Ubezpieczenie może być wymagane w zależności od wysokości kredytu i czasu jego spłaty.

3. Elastyczność spłat raty kredytowych. Takie sformułowanie może dotyczyć zarówno możliwości ustalenia daty płatności raty, jak i możliwości wcześniejszej spłaty bez ponoszenia kosztów, zmiany daty płatności raty lub ustalenie nowej raty lub jej rodzaju.

4. Możliwość wnioskowania przez przez internet, poprzez aplikację mobilną lub w tradycyjny sposób. Możliwości jest wiele. Dla jednych klientów świetny kredyt gotówkowy, to kredyt online poprzez szybki proces wnioskowania i możliwość wypłaty środków nawet w tym samym dniu. A dla innej osoby dobry banki, to taki, w którym osobiści złoży wniosek kredytowy.

Jak wybrać kredyt gotówkowy online?

Poza „zwykłym” kredytem gotówkowym (wniosek kredytowy składamy w placówce banku) popularny jest również kredyt gotówkowy przez internet. To nie tylko wygoda i duża oszczędność czasu, ale nie można wykluczyć, że będzie tańszy niż tradycyjny.

Szukając pożyczki gotówkowej przez internet, pamiętaj podobnie jak w przypadku każdego kredytu o podstawowych zasadach:

1. Porównaj oferty kredytów gotówkowych online. Na początku sprawdź propozycje, a dopiero w następnym kroku porównaj oferty. Najczęściej jest tak, że nawet kiedy decydujesz się na kredyt gotówkowy przez internet, to i tak cała procedura kredytowa odbywa się w modelu hybrydowym, czyli przez internet i w rozmowie telefonicznej z konsultantem.

Porównując oferty kredytów gotówkowych na rynku, uwzględnij:

 • Całkowitą kwotę kredytu, którą możesz otrzymać, a którą potrzebujesz. Bardzo często oferty kredytów gotówkowych internetowych są ograniczone kwotowo.
 • Czas kredytowania, który pozwoli płacić odpowiednio wysoką ratę.
 • Oprocentowanie nominalne kredytu.
 • Opłaty dodatkowe, np. czy pobierana jest przez bank prowizja.

Wszystkie koszty kredyty gotówkowego online znajdziesz w Całkowitym Koszcie Kredytu oraz w RRSO, która uwzględnia oprocentowanie nominalne zamiast odsetek.

Nigdy nie podpisuj umowy zanim jej nie przeczytasz. Bank nie będzie wywierał na Ciebie presji, abyś umową podpisał jak najszybciej. Masz czas, aby sprawdzić warunki kredytowania:

 • poszczególne koszty, jak i koszt całkowity,
 • jakie są opłaty za opóźnienia,
 • czy istnieją opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu,
 • czy z udzieleniem kredytu wiążą się zabezpieczenia,
 • jakie są konsekwencje w przypadku problemów ze spłatą zobowiązania.

Czy opinie na temat banków i kredytów są istotne?

Mój znajomy powiedział mi, że świetny kredyt gotówkowy jest w banku… Bardzo często przy podejmowaniu decyzji o wyborze banku lub kredytu, kierujemy się opinią innych osób. Niekoniecznie muszą to być nasi znajomi czy rodzina (chociaż w bardzo często staramy się unikać ich zdania…), ponieważ sięgamy również do źródeł w internecie, jak np. fora tematyczne lub blogi finansowe.

Jeżeli zaczniemy wpisywać w wyszukiwarce opinie na temat kredytu, to otrzymamy szereg podpowiedzi, z których możemy skorzystać m.in.:

opinie o bankach, opinie o kredytach
Źródło: google.pl

Jak widać w pierwszej kolejności są między innymi:

 • opinie na temat kredytów hipotecznych,
 • opinie na temat kredytu w Alior Bank,
 • opinie na temat chwilówki,
 • opinie na temat kredyt w mbanku.

Jest zatem sporo tematów, w których lubimy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem. Ale jak bardzo często bywa, takie opinie są bardzo subiektywne.

Ktoś kto nie lubi pisać, to nawet nie ma pojęcia, że jest jakiś blog lub forum, na którym można podzielić się swoimi uwagami. Zwłaszcza wówczas, kiedy spłaca kredyt i wszystko odbywa się normalnie. Ale… Jeżeli tylko coś jest nie tak… To wówczas bardzo chętnie podzielimy się o tym nie tylko z naszymi znajomymi, ale poszukamy miejsca w internecie, gdzie można coś napisać. I to zwykle nie jest ocena obiektywna, ponieważ druga strona tergo „konfliktu” nie ma najczęściej możliwości wypowiedzenia się w danej kwestii.

Czasami warto sprawdź opinie innych klientów na temat konkretnej propozycji czy banku, ale nie powinien to być czynnik decydujący.

Udając się do banku lub kontaktując się z nim telefonicznie, przygotuj sobie listę pytań, na które chcesz dostać odpowiedź. Najlepiej, aby odpowiedzi w pełni wyczerpywały zagadnienie. Jeżeli boisz się zadawać pytania – a to jest w Twoim interesie – to może to Ciebie drogo kosztować. A po co przepłacać, jeżeli można pożyczyć taniej?

Pytaj lub sprawdzaj zawsze:

 • wszystkie koszty pożyczki lub kredytu:
 • wysokość nominalnego oprocentowania,
 • prowizję,
 • opłaty dodatkowe,
 • koszty usług dodatkowych,
 • Rzeczywistą Roczna Stopę Oprocentowania (RRSO) – odzwierciedla całkowite koszty kredytu (wrażone procentowo),
 • wymagane zabezpieczenie,
 • obligatoryjne/fakultatywne ubezpieczenie,
 • harmonogram spłat,
 • możliwość zawieszenia spłat kredytu/pożyczki (jakie są ewentualne koszty),
 • konsekwencje opóźnień w spłacie rat.

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

Chcesz wziąć kredyt gotówkowy i jednocześnie ma to być najlepszy kredyt gotówkowy? Jest kilka opcji, które pozwalają to zrobić.

1. Możesz skorzystać z rankingu kredytów gotówkowych. Pomimo że, mają kilka wad, to w większości przypadków pozwalają się zorientować w ogólnych propozycjach banków i można trafić na aktualne propozycje promocyjne.

2. Porównywarka kredytów gotówkowych. Przede wszystkim oszacujesz wysokość rat dla konkretnego zapytania i sprawdzisz w jakich bankach jest konkretny kredyt lub pożyczka gotówkowa.

3. Samodzielnie porównanie oferty kredytów gotówkowych z listą banków i propozycji.

Jeżeli zapytasz każdego potencjalnego kredytobiorcę, jaki jest według niego najlepszy kredyt gotówkowy, to otrzymasz bardzo różne odpowiedzi. Dla jednych będzie to zwyczajnie najtańszy kredyt gotówkowy i to będzie wówczas najlepszy kredyt gotówkowy.

Dla innych osób będzie się liczyła opinia o banku, jakość świadczonych usług czy znajomość marki. Dla jeszcze innej grupy ważny będzie kanał dystrybucji (online, mobilnie, tradycyjnie) lub oferowane produkty dodatkowe, czy możliwość skorzystania np. z wakacji kredytowych.

Gdzie porównać oferty kredytów gotówkowych?

Najczęściej porównanie ofert kredytów gotówkowych musisz zrobić samodzielnie. Powyżej zostały wyszczególnione elementy, na które musisz zwrócić uwagę: oprocentowanie nominalne, wszystkie koszty dodatkowe, wysokość RRSO i kosztów całkowitych, wysokość i rodzaj rat, okres kredytowania.

Istotne jest to, aby takie informacje sprawdzać na stronach banków, a nie sugerować się tym, co znaleźć można w rankingach i porównywarkach.

1. Rzeczywiste koszty całkowite kredytu gotówkowego mogą się różnić od tych przedstawionych w propozycjach ze względu na uzyskaną ocenę kredytowa.
2. Dodatkowe koszty związane z obsługą kredytu gotówkowego nie muszą być zawarte w ogólnej propozycji. Zapoznaj się z tabelą opłat i prowizji.
3. Możliwe jest zmniejszenie kosztów kredytowych zakładając np. konto w tym banku lub wykupując ubezpieczenie. Uwaga! Każda z tych opcji musi być przeanalizowana i porównana.

W jakim banku będzie najkorzystniejszy kredyt gotówkowy?

Banki w przedstawianych propozycjach i ofertach – zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim – muszą przedstawić RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania) oraz całkowity koszt kredytu. Informacje znajdziesz w formularzu informacyjnym udostępnionym przez kredytodawcę (banki, SKOK-i) lub pożyczkodawcę (banki, SKOK-i, instytucje pożyczkowe).

Kredytodawca oraz pośrednik kredytowy są zobowiązani udzielić konsumentowi wyjaśnień dotyczących treści informacji przed zawarciem umowy oraz postanowień zawartych w umowie. W formularzu informacyjnym muszą się znaleźć wszystkie podstawowe informacje o kredycie.

Rzeczywiste oprocentowanie (RRSO) jest wskaźnikiem procentowym, który uwzględnia wszystkie koszty związane z kredytem (oprocentowanie nominalne, prowizję, ubezpieczenie itp.) w ujęciu rocznym i z uwzględnieniem wysokości kredytu.

Generalnie kredyt gotówkowy, który ma niższe RRSO oraz całkowity koszt będzie tańsze. Jednak musisz przy porównaniu uwzględniać te same parametry:

 • kwotę kredytu,
 • okres kredytowania,
 • dodatkowe koszty, np. ubezpieczenie,
 • rodzaj rat – równe lub malejące.

Jeżeli zmienisz np. czas kredytowania w jednej z ofert, to wówczas to porównanie nie będzie już wiarygodne.

Czasami mogą wystąpić również dodatkowe koszty, np. opłata za prowadzenie konta (jeżeli założysz je u kredytodawcy) lub opłaty za zmiany dokonane w harmonogramie spłaty. Zanim podpiszesz umowę zapoznaj się z tabelą opłat i prowizji.

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o kredyt gotówkowy

Aby ubiegać się o kredyt gotówkowy w banku, należy spełnić kilkanaście warunków. Wymagania:

 • pełnoletność i pełna zdolność do podejmowania czynności prawnych,
 • miejsce zamieszkania w Polsce,
 • posiadanie stałego i udokumentowanego źródła dochodów,
 • posiadani zdolności i wiarygodności kredytowej (zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami zgodnie z harmonogramem spłat).

Do wypełnienia wniosku potrzebne będą:

 • dane osobowe z dowodu osobistego: PESEL, seria i numer oraz adres zamieszkania,
 • dane aktualnego pracodawcy (nazwa, adres, telefon kontaktowy, NIP, Regon),
 • data zawarcia umowy o pracę lub datę przyznania świadczenia emerytalnego lub rentowego,
 • wysokość średnich dochodów netto za ostatnie 3 miesiące,
 • dane o zaciągniętych kredytach i pozostałych zobowiązaniach finansowych.

Każdy z banków może wymagać jeszcze dodatkowych informacji i ewentualnych dokumentów. Szczegółów dowiemy się po skontaktowaniu się z wybranym bankiem.

O czym pamiętać decydując się na kredyt gotówkowy?

Kredyty i pożyczki gotówkowe są świetnym sposobem (ale w gruncie rzeczy, drogim) na sfinansowanie niespodziewanych wydatków lub w celu zrealizowania dużego projektu. Niezależnie od wysokości pożyczanej kwoty, niosą one ryzyko finansowe dla obu stron umowy – banku i kredytobiorcy.

Z punktu widzenia kredytobiorcy to głównie jest wzrost wysokości zadłużenia w gospodarstwie domowym, dlatego taka forma „finansowej pomocy” powinna być rozważana jako ostateczność, a nie jako możliwość pozyskania dodatkowej gotówki, a potem… się zobaczy.

Jeżeli spłacasz kilka kredytów i pożyczek gotówkowych, to możesz rozważyć opcję konsolidacji kredytów, również z dodatkową gotówką. Pozwala to np. zmniejszyć wysokość raty kredytowej. Kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką

Podejmując ostateczną decyzję o zaciągnięciu kredytu gotówkowego myśl realistycznie! Oszacuj nie tylko swoją obecną zdolności do spłaty kredytu, ale i tę w przyszłości. Oblicz jaka rata kredytowa byłaby najbardziej optymalna – zadecyduje ona o czasie kredytowania.

Podsumowując:

1. Kredyt gotówkowy jest rodzajem kredytu konsumenckiego, który jest najpopularniejszych produktem kredytowym. Pozwala zrealizować do określonej wysokości dowolną potrzebę finansową.
2. Nie ma kredytów darmowych. Za pożyczony kapitał należy zapłacić określone koszty.
3. Porozmawiaj z doradcą bankowym, który pomoże Tobie w podjęciu odpowiedniej decyzji. Dokona on różnych symulacji spłaty zobowiązania przy różnych kwotach i okresach kredytowania.
4. Umowę kredytową przeczytaj dokładnie przed jej podpisaniem.
5. Trzymaj się harmonogramu spłaty: w wyznaczonych terminach płać raty kredytowe bez opóźnień. Nieterminowa spłata zobowiązania ma wpływ na wiarygodność kredytową w BIK.
6. Nie obrażaj się na bank, jeżeli wydał decyzję odmowną. Udzielenie kredytu uzależnione jest od oceny zdolności kredytowej (bank sprawdzi również Twoją historię kredytową). Jeżeli w jednym banku masz niewystarczającą zdolność, spróbuj w innym. Banki dokonują analizy zdolności, ale wyliczają ją w nieco innym sposób. Natomiast negatywna historia kredytowa zawsze przekreśla możliwości uzyskania finansowania z banku.

FAQ – kredyt gotówkowy:

Czy 18-latek może dostać kredyt gotówkowy?

Przy staraniu się o kredyt gotówkowy przez młode osoby, jednym z podstawowych czynników branych pod uwagę jest wiek potencjalnego kredytobiorcy. W Polsce młody człowiek uzyskuje pełną zdolność do czynności prawnych w wieku 18 lat i teoretycznie może zaciągać kredyt gotówkowy w banku.

Banki nie są jednak przychylne osobom bardzo młodym. Jeżeli dopiero co ukończyłeś 18 lat i nie masz stałego zatrudnienia, to o kredyt w banku będzie trudno.

Wystarczy jednak osiągnąć odpowiedni staż pracy, wynoszący ok. 6 miesięcy, aby móc ubiegać się o kredyt gotówkowy. Oczywiście im wyższe będą zarobki, tym lepsza zdolność kredytowa oraz większe prawdopodobieństwo uzyskania kredytu w takiej wysokości, jaka jest potrzebny.

Banki mogą ustalić zarówno minimalny, jak i maksymalny wiek kredytobiorcy.

Ile trzeba mieć lat żeby wziąć pożyczkę gotówkową?

Warunki, aby uzyskać pożyczki gotówkową są podobne do wymagań dotyczących kredytów gotówkowych. Pożyczkobiorca musi mieć ukończenie 18 lat i pełną zdolność do czynności prawnych.

Przy ubieganiu się o pożyczkę lub kredyt gotówkowy należy posiadać dowód osobisty (numer PESEL) identyfikujący osobę ubiegającą się o pożyczkę.

Wymagana jest odpowiednio wysoka zdolność kredytowa, która jest definiowana jako zdolności do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z naliczonymi kosztami.

W niektórych firmach pożyczkowych, minimalny wiek potencjalnego pożyczkobiorcy wynosi 21 lat.

Czy mogę wziąć kredyt mając umowę zlecenie lub o dzieło?

Najbardziej preferowana przez banki forma zatrudnienia, to umowa o pracę na czas nieokreślony. Ale co w sytuacji, jeżeli pracujemy na umowę zlecenie lub o dzieło? Czy w takiej sytuacji można ubiegać się o kredyt gotówkowy?

Tak, jest to możliwe. Obecnie można złożyć wniosek o kredyt gotówkowy, a nawet i hipoteczny, jeżeli jest to umowa cywilnoprawna.

Kredyt gotówkowy na umowę zlecenie można otrzymać np. w VeloBank.

Zdecydowana większość banków pozwala osobom zatrudnionym na umowę o dzieło, umowę zlecenie czy umowę o pracę na czas określony złożyć wniosek kredytowy.

Przy obliczaniu zdolności kredytowej wysokość dochodów uzyskiwanych na podstawie takich umów ma znaczenie. Chociaż należy wziąć pod uwagę, że banki mogą zmniejszyć kwotę finansowania, właśnie ze względu na formę umowy zawartej z pracodawcą.

Czy posiadając umowę o pracę na czas określony można otrzymać kredyt?

Banki podchodzą do kwestii indywidualnie, ale podstawowe warunki są z reguły bardzo podobne we wszystkich bankach.

Kredyt gotówkowy jest możliwy do uzyskania przy umowie na czas określony. Jednak klienci z taką umową nie mogą liczyć na równie korzystne warunki, co w przypadku klientów z umowa na czas nieokreślony. Wysokość dochodów, ich źródło oraz stabilność uzyskiwania, są brane przy wyliczaniu zdolności kredytowej.

Istotne jest również to, czy dana umowa na czas określony jest pierwszą zawartą z obecnym pracodawcą, czy może już kolejną lub ostatnią, po której zostanie podpisana umowa na czas nieokreślony.

Po jakim czasie pracy można dostać kredyt gotówkowy?

Bank rozpatrując wniosek o kredyt gotówkowy bierze pod uwagę minimalny staż pracy u obecnego pracodawcy. Jaki jest minimalny staż? I znowu podejście do tej kwestii jest inne w różnych bankach, ale przeważnie nie może to być mniej niż 3 miesiące.

Czy bank może sprawdzić termin podpisanej umowy o pracę? Oczywiście, że tak. Bank zanim wyda jakąkolwiek decyzję kredytową, poprosi Ciebie o złożenie stosownych dokumentów. W tym również będzie to zaświadczenie od pracodawcy.

Pamiętaj! Banki wymagają, aby potencjalny kredytobiorca przepracował na danej umowie minimum 3 lub 6 miesięcy. Dobrze również, aby obowiązywała ona jeszcze przez co najmniej następne 6-12 miesięcy.

Jaki jest minimalny okres zatrudnienia w przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy?

Minimalny okres zatrudnienia w przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy (na czas nieokreślony lub określony) w danym zakładzie pracy wynosi minimum 3 miesiące.

W zasadzie nie uzyskamy żadnego kredytu gotówkowego na okres krótszy niż trzy miesiące.

Czy zamiast zaświadczenia o zarobkach można przedstawić inne dokumenty poświadczające uzyskiwany dochód?

Najczęściej może to być wyciąg z konta osobistego lub zestawienie operacji na rachunku z okresu 3 ostatnich miesięcy. A także niekiedy PIT 11 lub PIT 40, ale w tym przypadku najczęściej do końca czerwca.

Jeżeli wynagrodzenie wpływa w tym samym banku, w którym ubiegamy się o kredyt gotówkowy, to najczęściej takie zaświadczenie nie jest potrzebne.

Jaka jest minimalna i maksymalna kwota kredytu gotówkowego?

Minimalna kwota, to przeważnie jest to 500 zł – 1000 zł. W przypadku mniejszych kwot, warto rozważyć debet w rachunku bankowym lub kartę kredytową.

W przypadku kredytu gotówkowego, w bankach pożyczymy nie więcej niż 250 tys. zł. Maksymalna wysokość kredytu gotówkowego zależy od naszej zdolności i wiarygodności kredytowej.

Natomiast maksymalny okres kredytowania to 10 lat, czyli 120 rat kredytowych (120 miesięcy).

Jakie warunki należy spełniać, aby uzyskać kredyt gotówkowy w banku?

 1. posiada status rezydenta, czyli jest osobą fizyczną zamieszkałą na terenie RP,
 2. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na terenie RP,
 3. posiada dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport lub kartę stałego pobytu),
 4. ma nadany numer ewidencyjny PESEL,
 5. ma ukończone 21 lat oraz posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
 6. posiada stałe dochody ze źródeł akceptowanych przez bank,
 7. posiada zdolność kredytową.

Co oznacza, że oprocentowanie kredytu gotówkowego jest stałe lub zmienne?

Oprocentowanie stałe kredytu gotówkowego oznacza, że jest ono niezmienne w całym okresie spłaty kredytu (rata kredytowa będzie taka sama w całym okresie kredytowania).

Oprocentowanie zmienna zależy od wysokości stóp procentowych ustalanych przez RPP i może ulec zmianie w czasie spłaty kredytu. Wówczas wysokość raty kredytowej również ulegnie zamianie.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok