Kredyt gotówkowy hipoteczny

2022-03-09 – ostatnia aktualizacja

Kredyt gotówkowy hipoteczny, czyli jaki? Kredyt gotówkowy możemy być przeznaczony na dowolny cel, natomiast w przypadku kredytów hipotecznych cel jest zapisany w umowie kredytowej. Może to być zarówno zakup mieszkania, jak i remont generalny domu.

kredyt gotówkowy hipoteczny pożyczka

Kredyt hipoteczny możemy wyszukać na wiele sposobów:

  • osobiście zbierając oferty kredytowe z poszczególnych banków,
  • korzystając z kalkulatora kredytów hipotecznych,
  • umawiając się na spotkani z pośrednikiem finansowym.

Tak naprawdę każdy sposób ma swoje zalety i wady, ale najważniejsze jest odpowiednie porównanie takich kredytów, aby wybrać opcję najbardziej korzystną.

Lista dostępnych banków oraz najpopularniejszych pośredników finansowych znajduje się poniżej.

Wystarczy wypełnić krótki formularz kontaktowy, a przedstawiciel zadzwoni do Ciebie i umówisz się na darmowe spotkanie w wybranym przez siebie terminie.

Kredyt gotówkowy hipoteczny – co to za kredyt?

Kredyt hipoteczny jest to kredyt, którego zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości. Jest on przeznaczony na konkretny cel związany z nieruchomością. Może on być przeznaczony np. na zakup mieszkania lub domu, budowę domu, czy remont nieruchomości.

Cechą charakterystyczną kredytu hipotecznego jest to, że udzielany jest na bardzo wysokie wartości, nierzadko znacznie powyżej 200 tys. zł. Spłata rozłożona jest nawet na 25-30 lat. Wysokość kredytu hipotecznego, czas kredytowania i ostateczne warunki kredytowania, zależą od oceny zdolności kredytowej.

Kredyt gotówkowy hipoteczny – żaden kredyt gotówkowy nie jest zabezpieczony na hipotece nieruchomości. Jeżeli zabezpieczeniem jest hipoteka, to do czynienia mamy z pożyczką hipoteczną (na dowolny cel, np. mieszkaniowy, remontowy, zakup samochodu, itp.).

Zabezpieczeniem spłaty kredytu hipotecznego może być m.in.:

  • hipoteka na nieruchomości wpisana na pierwszym miejscu na rzecz banku,
  • cesja praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych,
  • cesja praw z polisy ubezpieczenia na życie kredytobiorcy wraz ze wskazaniem banku jako jedynego uprawnionego do otrzymania świadczenia z ubezpieczenia.

Do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej na rzecz banku, najczęściej ustanawia się przejściowe zabezpieczenie kredytu. Standardowo jest to prowizja za podwyższone ryzyko pobierana do momentu ustanowienia hipoteki.

Pamiętaj o wkładzie własnym! Udzielenie kredytu hipotecznego z LTV (stosunek całkowitej kwoty kredytu hipotecznego do wartości nieruchomości, która jest przedmiotem zabezpieczenia) w wysokości powyżej 80% (nie więcej jednak niż 90%), możliwe jest w niektórych bankach, ale wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia ryzyka wysokiego LTV.

Kredyt gotówkowy mając kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny, pomimo, że procedura ubiegania się o niego jest dość długa, to dla zdecydowanej większości osób jest to jedyny sposób na realizację planów związanych z zakupem własnego domu lub mieszkania.

Czy mając kredyt hipoteczny możemy również otrzymać kredyt gotówkowy w tym samym (lub innym) np. na remont nieruchomości? Czy można dostać taki kredyt równocześnie z kredytem hipotecznym czy należy odczekać parę miesięcy?

Jeżeli mamy odpowiednio wysoką zdolność kredytową to oczywiście, że tak. O taki kredyt gotówkowy na remont mieszkania lub zakup jego wyposażenia, możemy ubiegać się niezależnie od posiadanego kredytu hipotecznego. A wniosek kredytowy można złożyć w dowolnym banku.

Ważne jest również, aby spłacać regularnie i terminowo kredyt hipoteczny. To działa na naszą korzyść , ponieważ wiarygodność kredytowa zostanie sprawdzona w BIK. Każda spłacona rata kredytowa, to zwiększenie zdolności kredytowej i większe szanse na uzyskanie kredytu.

Podsumowując. Czym innym jest kredyt gotówkowy i hipoteczny. Różne są nie tylko cele kredytowania, ale i czas spłaty. Szukając kredytu gotówkowego hipotecznego zapewne chodzi nam o pożyczkę hipoteczną. Jest to pożyczka gotówkowa zabezpieczona na nieruchomości i można ją przeznaczyć na cel dowolny.

A może konieczna jest konsolidacja kredytów do 250 tys. zł? Jest kredyt konsolidacyjny hipoteczny, ale i gotówkowy. Na czym polega konsolidacja sprawdzisz w dziale z kredytami gotówkowymi.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok