Kredyt gotówkowy gdzie najtaniej

2022-03-09 – ostatnia aktualizacja

Kredyt gotówkowy gdzie najtaniej można pożyczyć w banku? Który z banków ma przygotowaną najlepszą ofertę kredytową pod względem ceny? Jest tylko jedna możliwość, aby taki korzystny kredyt gotówkowy na dowolny cel znaleźć: sprawdzić kredyty gotówkowe i porównać je z uwzględnieniem kosztów całkowitych.

kredyt gotówkowy gdzie najtaniej w banku

Jakie produkty kredytowe w bankach cieszą się największym zainteresowaniem? Oczywiście, że kredyty i pożyczki gotówkowe. Ale z drugiej strony nie należy one do najtańszych, chyba, że trafimy na promocję… Ale i tutaj należy uważać, ponieważ nie każda promocja, to faktycznie najlepsze rozwiązanie. Dlatego ogólne pytanie: „kredyt gotówkowy gdzie najtaniej?” jest uzasadnione, ale należy wiedzieć na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu.

Kredyt i pożyczka gotówkowa umożliwia otrzymanie szybkiego wsparcia finansowego, które można przeznaczyć na realizację dowolnych potrzeb, np. na wyremontowanie mieszkania lub zakup samochodu w komisie.

Ofert kredytowych jest naprawdę bardzo dużo, ale nie wszystkie zasługują na uwagę, z dwóch powodów: są mało korzystne, albo skierowane wyłącznie do określonej grupy konsumentów. Istotne jest zatem, aby szukać takiego kredytu gotówkowego, który nie tylko, że spełni nasze oczekiwania, ale i będzie atrakcyjny finansowo.

Kredyt gotówkowy gdzie najtaniej? Przegląd banków

Poniżej znajduje się zestawienie banków, z którymi szybko skontaktujesz się w sprawie kredytu. Po przeanalizowaniu tylko ogólnych informacji o produktach, nie można wskazać najlepszego i najtańszego kredytu. Jest to spowodowane kilkoma zasadniczymi ograniczeniami.

1. Oferty kredytów zmieniają się bardzo dynamicznie – w każdym miesiącu „znika” wiele starych propozycji, a pojawiają się nowe.
2. Każdy z nas ma inne, indywidualne potrzeby, co powoduje, że kredyt gotówkowy na 150 tys. zł na 10 lat będzie korzystniejszy w banku A, a kredyt na 20 tys. zł na 4 lata w banku B.
3. Banki oferują kredyty gotówkowe tradycyjnie (dostępny w placówce bankowej) i przez internet. Ten sam kredyt w zależności od formy ubiegania się, może być znacznie tańszy (lub droższy).
4. Każda osoba ma inną ocenę kredytową (na którą wpływa zdolność i wiarygodność kredytowa), co przekłada się na ofertę kredytową.

Spójrzmy zatem na przegląd banków i szczególnie atrakcyjnych kredytów gotówkowych dostępnych w niektórych bankach:

Na co zwracać uwagę przy wyszukiwaniu najtańszego kredytu gotówkowego? Należałoby patrzeć na oprocentowanie, a może porównywać raty kredytowe? O tym więcej poniżej.

Szukając najtańszego kredytu gotówkowego

Na początku należy zaznaczyć, że nie znajdziesz takiego kredytu. Jeżeli sądzisz, że masz czas i możliwość, aby porównać kilkadziesiąt (nie kilka, ale 30-40 propozycji!) ofert, to niestety jesteś w błędzie. Twoje możliwości ograniczają się zaledwie do kilku kredytów w 3-4 bankach, ale to z pewnością wystarczy, aby znaleźć korzystną ofertę.

Czy wiesz, że ostateczna oferta kredytowa jest indywidualna, a jej warunki zależą od oceny kredytowej dokonanej przez bank? Oznacza to, że brana jest Twoja zdolność i wiarygodność kredytowa przy przygotowywaniu oferty. Im będzie to lepsza ocena, to i korzystniejsze warunki kredytu zostaną Tobie zaproponowane. Z drugiej zaś strony, Twoja pozycja negocjacyjna jest znacznie silniejsza. Ma to dodatkowe przełożenie na ostateczne warunki udzielenia kredytu.

Kredyt gotówkowy gdzie najtaniej, czyli co decyduje o jego cenie:

  • przy porównywaniu kredytów gotówkowych zwracaj uwagę na całkowity koszt kredytu (CKK) i RRSO – jeżeli zainteresowany jesteś jego ceną.
  • na ogólny koszt kredytu wpływa oprocentowanie nominalne, prowizja, ubezpieczenie, koszty dodatkowe.
  • wskaźnik RRSO przedstawia całkowity koszt zobowiązania procentowo w ujęciu rocznym.
  • wybór raty (malejące lub równe), data wypłaty kredytu i płatności rat kredytowych – to również wpływa na koszt ogólny kredytu gotówkowego.

Im mniejsza rata kredytowa, tym tańszy kredyt gotówkowy

Powyższa teza jest prowokująca, ale nie jest prawdziwa. Wiele osób błędnie sądzi, że mała rata, to tani kredyt. Niejednokrotnie reklamy kredytów gotówkowych wprowadzają w błąd, eksponując niskie raty. Ma to sugerować, że płacąc niską ratę korzystamy z taniego kredytu.

Wysokość rat nie informuje o koszcie kredytu, a zatem nie może być wyznacznikiem jego ceny. Wysokość raty kredytowej otrzymuje się poprzez podzielenie pożyczonego kapitału wraz z poniesionymi kosztami na rzecz banku, poprzez liczbę miesięcy pozostającymi do spłaty.

Rata kredytowa może wynieść 489,09 zł w przypadku kredytu gotówkowego na 10 000 zł na 2 lata, ale i 326,88 zł pożyczając 20 000 zł na 7 lat. Który kredyt będzie droższy? Oczywiście ten drugi, chociażby tylko dlatego, że odsetki od kredytu są naliczane od większej kwoty i płacimy je przez dłuższy czasu. Ale rata jest oczywiście mniejsza…

Porównując zatem kredyty i szukając najtańszego, należy sprawdzić i porównać koszty całkowite oraz jego RRSO. Natomiast rata kredytowa musi być dopasowana do naszych możliwości finansowych, tych obecnych i przyszłych. Nie może być zbyć wysoka, bo wpędzi nas w kłopoty finansowe, ale i nie powinna być zbyt niska, bo im dłużej trwa spłata kredytu, tym więcej odsetek zapłacimy.

Kredyt gotówkowy gdzie najtaniej? Oczywiście ranking kredytów jest najlepszy…

To kolejny mit, który żyje swoim własnym życiem, a który podtrzymuje tezę, że aby znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy, należy korzystać z dostępnych w sieci rankingów kredytowych.

Porównanie ofert kredytowych daje z pewnością pewien ogólny obraz ofert, proponowanych przez banki. Pozwala to oczywiście lepiej zorientować się w sytuacji na rynku i umożliwia podjęcie bardziej skutecznych negocjacji z wybranym bankiem („a, bo w banku B oprocentowanie wynosi tylko 4.99%, a u Państwa jest 7,49%...”). Żaden jednak ranking nie przedstawia konkretnych wariantów kredytu, ale są to tylko przybliżone warunki.

Ranking kredytów gotówkowych jest tworzony dla modelowego klienta szukającego kredytu np. na 20 tys. zł na 3 lata. Nie uwzględnia więc naszej sytuacji finansowej, zdolności i wiarygodności kredytowej. Umożliwia zatem sprawdzenie tylko pewnych założeń dotyczących wysokości oprocentowania, prowizji, dodatkowych kosztów, a niekiedy i korzyści, które oferuje kredytodawca.

Dodatkowo powinniśmy pamiętać, że niektóre takie rankingi są robione na zlecenie konkretnego banku. Uwzględnienia on wówczas takie parametry, które umożliwiają znalezienie się na pierwszym miejscu we zestawieniu.

Podobnie ma się rzecz z porównywarkami kredytów gotówkowych. Ich zadaniem jest przede wszystkim prezentacja banków i kredytów, oszacowanie rat i umożliwienie wysłania formularza kontaktowego.

Najtańszy kredyt gotówkowy. Podsumowanie

Szukając frazy „kredyt gotówkowy gdzie najtaniej” musimy pamiętać, że zaprezentowana lista np. pod tytułem „Tutaj znajdziesz najtańsze kredyty gotówkowe„, niekoniecznie musi być zgodne z prawdą.

1. Każdy z banków prowadzi indywidualną politykę udzielania kredytów. Oznacza to, że ostateczne warunki kredytowania zależą od oceny sytuacji finansowej potencjalnego klienta, według kryteriów ustalonych przez bank.
2. Ocena zdolności i wiarygodności kredytowej ma decydujący wpływ na ofertę kredytu.
3. Promocyjny kredyt gotówkowy nie oznacza, że jest to najlepsza oferta. Zawsze sprawdź koszty kredytu i porównaj je z inną ofertą.
4. Kredyt gotówkowy w banku, w którym posiadamy konto osobiste nie oznacza, że będzie to najlepsza oferta. Wiele banków oferują bardziej atrakcyjne warunki kredytowania nowym klientom.

Pamiętaj, że mając kilka kredytów i pożyczek bankowych, można je wszystkie skonsolidować w 1 kredyt i obniżyć ratę. Przeczytaj o kredytach konsolidacyjnych, w tym hipotecznych.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok