Kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy?

2024-01-28 – ostatnia aktualizacja

Czy jest różnica pomiędzy kredytem na samochód a kredytem gotówkowym? Oczywiście. Ale cechą wspólną dobrego kredytu na zakup samochodu, jak i również kredytu gotówkowego jest jego cena: jak najtańszy, czyli z niską prowizją i oprocentowaniem.

kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy

Jeżeli chcemy sfinansować zakup samochodu i nie dysponujemy wystarczającymi oszczędnościami to wiele osób rozważa wzięcia kredytu. Zasadnicze pytanie brzmi: kiedy wziąć kredyt samochodowy, a kiedy kredyt gotówkowy?

Pomiędzy kredytem gotówkowym (pożyczką gotówkową), a kredytem samochodowym jest kilka zasadniczych różnic.

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że kredyt samochodowy jest kredytem celowym. Oznacza, że może zostać przeznaczony tylko na zakup określonej w umowie kredytowej ruchomości. Przy czym, nie musi to być wyłącznie zakup samochodu, ale w jego ramach można również sfinansować zakup np. motocyklu, quada, kampera, a nawet… autobusu.

Innymi kredytami celowymi są np. kredyty hipoteczne, kredyty konsolidacyjne czy refinansowe.

Więcej: kredyty hipoteczne – pośrednictwo finansowe, Co to jest kredyt konsolidacyjny czy kredyt konsolidacyjny a refinansowy.

Kredytowana ruchomość nie musi być oczywiście nowa. Wystarczy, że posiada ważny dowód rejestracyjny. Jeżeli zamierzasz kupić samochód nowy, prosto z salonu, to z dużym prawdopodobieństwem skorzystasz z kredytu oferowanego przez tzw. bank samochodowy.

Spłata kredytu samochodowego

Spłata kredytu samochodowego odbywa się w ratach miesięcznych, podobnie jak w przypadku innych kredytów. Alternatywną formą są tzw. raty balonowe, gdzie schemat płatności jest odwrócony i najwyższa rata występuje na końcu spłaty kredytu.

Największą różnicą pomiędzy standardowym kredytem samochodowym, a kredytem balonowym jest schemat płatności rat. W przypadku kredytu samochodowego raty w każdym miesiącu są jednakowe (dla rat stałych). W kredycie balonowym prawie wszystkie raty są niższe (w porównaniu z kredytem samochodowym), ale ostatnia rata jest bardzo wysoka, nazywana właśnie dlatego, ratą balonową.

Czy kredyt samochodowy jest tańszy od kredytu gotówkowego?

Przede wszystkim liczy się cena za pozyskanie środków, i to w zasadzie dotyczy każdego kredytu. Zanim decydujemy się na konkretny bank i kredyt samochodowy na zakup auta, ciągnika czy motocykla, należy nie tylko sprawdzić jego parametry (zarówno pojazdu, jak i kredytu… ), ale i dobrze byłoby również porównać co najmniej dwa kredyty samochodowe z uwzględnieniem kosztu całkowitego.

Jeżeli rozważamy kredyt gotówkowy, takie porównanie również powinno zostać przeprowadzone, przy czym należy liczyć się z tym, że taki kredyt, w ogólnym rozrachunku, będzie droższy.

Kredyty celowe, ze względu na formę zabezpieczenia, z reguły charakteryzują się niższym oprocentowaniem nominalnym.

Czy wybrać kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy?

Rozważając decyzję, czy wybrać kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy, musimy określić cel, na jaki chcemy pożyczyć pieniądze.

Jeżeli jest nam znany cel kredytowania, np. samochód za 50 tysięcy złotych w komisie, można zdecydować się na kredyt samochodowy. Finansowaniem objęty jest zatem koszt zakupu samochodu oraz np. koszty ubezpieczenia Auto Casco, koszty zakupy opon, itp.

W sytuacji, kiedy cel kredytowania nie jest znany, np. zastanawiamy się nad kupnem auta z ogłoszenia, od znajomego lub z komisu, to wówczas może wziąć pod uwagę kredyt gotówkowy. Jest on udzielany na dowolny cel konsumpcyjny, czyli banku nie interesuje na co zostaną przeznaczone pieniądze.

Koszty kredytu gotówkowego w takim przypadku będą wyższe z pewnością wyższe.

Dlaczego kredyt samochodowy jest tańszy?

Z jednego i podstawowego powodu: na samochodzie jest ustanowione zabezpieczenie i może to być przewłaszczenie lub zastaw rejestrowy. Tak naprawdę samochód pozostaje własnością banku do czasu całkowitego spłacenia zadłużenia. Z tego powodu nie będziemy mogli również sprzedać samochodu.

Zabezpieczenie kredytu powoduje, że bank z jednej strony może zaoferować lepsze warunki finansowania, ale z drugiej strony jeżeli nie będziemy spłacać zobowiązania, bank będzie mógł zająć kredytowaną ruchomość.

KREDYTY I POŻYCZKI GOTÓWKOWE:

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok