Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o dochodach

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-04-04 – ostatnia aktualizacja. Wiarygodne źródło informacji Artykuły w serwisie KredytyPorownywarka.pl są starannie opracowywane przez doświadczonych autorów, bazując na wiarygodnych źródłach. Wykorzystujemy dane z renomowanych raportów branżowych, analiz rynkowych oraz opinii ekspertów finansowych. Nasze publikacje mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie są poradami inwestycyjnymi ani rekomendacjami finansowymi. Dążymy do dostarczania czytelnikom rzetelnej wiedzy, pomagającej w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych..

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o dochodach czy bez dokumentu potwierdzającego wysokość uzyskiwanych dochodów? Już pod koniec 2019 r. Alior Bank umożliwił klientom innych banków ubieganie się o kredyt bez konieczności przedstawiania zaświadczenia o zarobkach.
kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o dochodach
Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o dochodach. Źródło: kredytyporownywarka.pl


Alior Bank, jako jeden z pierwszych banków w Polsce, umożliwił już w grudniu 2019 r. klientom innych banków ubieganie się o kredyt bez konieczności przedstawiania zaświadczenia o zarobkach. O taki kredyt w Alior Banku mogą wnioskować posiadacze rachunków między innymi w czterech bankach:

  • PKO BP,
  • Pekao S.A.,
  • Santander,
  • ING Bank Śląski.

Składając wniosek, np. o kredyt gotówkowy w Alior Bank, klienci powyższych banków nie muszą być obecnymi lub byłymi klientami banku. Wystarczy, że wnioskując o kredyt wyrażą zgodę na pobranie przez bank i dostarczanie informacji o swoim ROR-e w banku, do którego wpływa ich wynagrodzenie.

Czy zastąpienie tradycyjnej formy potwierdzenia dochodu w procesie kredytowym, usługą online, jest zgodne z prawem? Tak. Umożliwia to bowiem obowiązująca od września 2019 r. dyrektywa unijna PSD2.1

Usługa dostępu do informacji o rachunku płatniczym – Account Information Service, AIS

Została ona wprowadzona przez unijną Dyrektywę PSD2 (ang. Payment Services Directive) dotyczącą usług płatniczych, do której musiały dostosować się wszystkie kraje UE, w tym oczywiście i Polska.

Głównymi założeniami dyrektywy PSD2 było:

  • zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów,
  • ochrona klientów przed nadużyciami finansowymi w obrocie bezgotówkowym,
  • zwiększenie szybkości realizacji płatności bezgotówkowych.

Wprowadziła ona również nowy rodzaj usługodawców na rynku płatniczym, mogących pośredniczyć w usługach finansowych. Obok banków i innych podmiotów, pojawiły się instytucje określane jako TPP (ang. Third Party Provider), czyli tzw. dostawcy zewnętrzni. Wdrożone zmiany umożliwiły im świadczenie nowy typ usługi, jakim jest Account Information Service (AIS). Pozwala ona informować o stanie wielu rachunków bankowych, dzięki czemu klienci uzyskują łatwy wgląd w stan swoich finansów w wielu bankach.

W dniu 20 czerwca 2018 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o usługach płatniczych.2

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o dochodach w Alior Bank

Alior Bank, jako jeden z pierwszych banków w Polsce otrzymał pozwolenie na działanie jako TPP. Dzięki czemu połowa właścicieli rachunków bankowych w Polsce może wnioskować o kredyt bez zaświadczeń w banku. Oznacza to uproszczenie procesu kredytowego, ponieważ nie ma konieczności przedstawiania dokumentów potwierdzających wysokość osiąganych dochodów. Zastosowanie nowego rozwiązania pozwala na uzyskanie tych formacji w ciągu zaledwie kilku minut.

Oczywiście usługa dostępu do informacji o rachunku umożliwiająca pobieranie i dostarczanie danych o rachunkach ROR w innych bankach odbywa się za zgodą klienta. Wykorzystywana jest do oceny zdolności kredytowej klienta.

Procedura udostępnienia informacji o rachunku w innym banku jest podobna do standardowych płatności, które są realizowane w internecie. Różnica jest tylko taka, że zamiast autoryzowania transakcji płatniczych, klient zatwierdza dostęp do historii swojego rachunku.

Przegląd kredytów i pożyczek dostępnych w Alior Bank Online:

Kredyt gotówkowy w Alior Bank bez zaświadczeń w praktyce

Jak odbywa się w praktyce nowy sposób potwierdzania wysokości dochodów?

Krok1: bank wysyła na wskazany numer telefonu klienta SMS-a z linkiem do formularza.

Krok 2: należy potwierdzić zapoznanie się z treścią regulaminu i wyrażenie zgody na usługę dostępu do informacji o rachunku (wszystko odbywa się online).

Krok 3: przekierowanie na stronę swojego banku i zalogowanie się do bankowości internetowej.

Krok 4: zatwierdzenie zakresu dostępu do rachunku w ramach usługi AIS (potwierdzenie dyspozycji odbywa się z wykorzystaniem silnego uwierzytelnienia).

I po wykonaniu tych wszystkich czynności Alior Bank może realizować usługę, czyli pobrać historię rachunku.

Alior Bank wykorzystał jako jeden z pierwszych banków w Polsce możliwości, jakie wynikają z przepisów dyrektywy PSD2, przy sprzedaży produktów kredytowych.

Podsumowując, usługa AIS jest alternatywną metodą potwierdzenia wysokości osiąganych dochodów wobec zaświadczenia o zarobkach. Pomimo, że jest już połowa 2020 roku, to jest to dla wielu klientów nowością. Niemniej jednak nowy sposób potwierdzania wysokości dochodów przez osobę wnioskującą o kredyt stanie się z pewnością popularny, cały proces został maksymalnie zautomatyzowany. Jest on dużo wygodniejszy dla samego klienta, ale i zwiększa efektywność pracy obsługującego go doradcy bankowego. Nie musi nie tylko weryfikować papierowych dokumentów, ale i ręcznie wprowadzać ich do systemu. Tym samym możliwość uzyskania np. kredytu gotówkowego w banku będzie jeszcze szybsze.


Źródła:

aliorbank.pl
1 eur-lex.europa.eu
2 isap.sejm.gov.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok