Kredyt gotówkowy a umowa zlecenie

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-04-27 – ostatnia aktualizacja. Wiarygodne źródło informacji Artykuły w serwisie KredytyPorownywarka.pl są starannie opracowywane przez doświadczonych autorów, bazując na wiarygodnych źródłach. Wykorzystujemy dane z renomowanych raportów branżowych, analiz rynkowych oraz opinii ekspertów finansowych. Nasze publikacje mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie są poradami inwestycyjnymi ani rekomendacjami finansowymi. Dążymy do dostarczania czytelnikom rzetelnej wiedzy, pomagającej w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych..

Kredyt gotówkowy a umowa zlecenie – czy jest możliwy kredyt lub pożyczka? Największe szanse na przyznanie kredytu gotówkowego mają konsumenci z umowę o pracę na czas nieokreślony, ale… Nie jest to jedyny czynnik, który wpływa na decyzję kredytową czy szerzej, na ocenę zdolności kredytowej.
kredyt gotówkowy a umowa zlecenie
Kredyt gotówkowy a umowa zlecenie. Źródło: kredytyporownywarka.pl


Po otrzymaniu wniosku kredytowego, a bardzo często już na wstępnym etapie – kontaktując się z bankiem w sprawie kredytu – doradca bankowy sprawdza, czy nasza sytuacja finansowa pozwala na spłatę zobowiązania na określonych warunkach.

Dopiero ostateczna procedura kredytowa, kiedy to analitycy sprawdzają indywidualną sytuację, decyduje o przyznaniu lub nie, kredytu gotówkowego.

Umowa zlecenie a zdolność kredytowa

Można wymienić kilka najważniejszych elementów, które są brane pod uwagę, przy analizie zdolności kredytowej:

  • Forma zatrudnienia i rodzaj umowy o pracę. Stabilność otrzymywania dochodów, zwłaszcza na czas nieokreślony, jest pewną gwarancją dla banku, że kredytobiorca będzie miał możliwość terminowej spłaty kredytu. Każda inna umowa obniża szanse na uzyskanie kredytu, ale oczywiście nie oznacza, że wniosek zostanie odrzucony.
  • Staż pracy. Im jest on dłuższy, tym lepiej. Podobnie jak wówczas, kiedy umowa jest podpisana ma dłuższy okres.
  • Uzyskiwane dochody. Im wyższe tym lepiej. Warto pamiętać, że można włączyć również inne uzyskiwane dochody, np. przyznawane premie.
  • Zobowiązania kredytowe: aktualnie spłacane kredyty i pożyczki oraz limity na kartach kredytowych oraz na rachunku bankowym. Im mniejsza jest suma zobowiązań, tym lepiej.
  • Stałe miesięczne wydatki w gospodarstwie domowym.
  • Liczba osób na utrzymaniu w gospodarstwie domowym. Generalnie, im mniej takich osób, to lepiej.
  • Pozostałe czynniki. Między innymi: wiek, stan cywilny (np. łatwiej o kredyt małżeństwu niż samemu), wykształcenie, status zawodowy, miejsce zamieszkania.

Kredyt gotówkowy a umowa zlecenie i zdolność kredytowa

Czy można zatem wziąć kredyt na umowie zlecenia? Największe szanse na przyznanie kredytu gotówkowego mają osoby mające umowę o pracę na czas nieokreślony. Jeżeli jednak postawą naszego zatrudnienia będzie umowa zlecenie, to jasne jest, że przy ocenie kredytowej liczą się również kilka innych czynników, które zostały wyszczególnione powyżej.

W przypadku umowy zlecenia, minimalny okres zatrudnienia nie może być jednak mniejszy niż 12 miesięcy. Zatem, jeżeli chcemy zaciągnąć kredyt, a umowę zlecenie mamy na 3 miesiące, to w takim przypadku kredytu nie otrzymamy.

Istotna jest również ciągłość zatrudnienia. Oprócz aktualnej umowy, warto również przedstawić w banku wcześniejsze umowy z aktualnym pracodawcą oraz, jeżeli jest to możliwe, zaświadczenie o przedłużeniu umowy po wygaśnięciu aktualnej.

I rzecz ostatnia, to pozytywna historia kredytowa w BIK i brak jakichkolwiek wpisów w bazach dłużników.

Przeczytaj również:

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok