Kredyt gotówkowy, a okres kredytowania

2022-12-20 – ostatnia aktualizacja

Niezwykle istotną kwestią przy spłacaniu kredytu gotówkowego, a który musisz wziąć pod uwagę, jest oczywiście czas kredytowania. Występuje kilka ważnych zależności.

kredyt gotówkowy a okres kredytowania

Warto pamiętać, że im krótszy czas spłaty naszego zobowiązania, to tym samym wyższa będzie rata, ale i jednocześnie mniej zapłacisz za pożyczone pieniądze, bo całkowity koszt kredytu będzie niższy.

Dla wielu osób dłuższy okres kredytowania jest jednak konieczny. Niższa rata kredytowa, to również i większa zdolność kredytowa, ale i większa cena kredytu.

Przykład wpływu okresu kredytowania na wysokość rat i koszt całkowity kredytu.

okres kredytowania a rata kredytu i całkowity koszt 30 tys. zł

Wysokość raty kredytowej wpływa w dużym stopniu na wysokość zdolności kredytowej, co zazwyczaj oznacza, że im dłuższy jest okres kredytowania, tym większy kredyt jest możliwy do uzyskania.

Wysokość raty jest szczególnie ważna w przypadku konsolidacji kredytów. Przeczytaj: Przenieś swoje kredyty i zmniejsz ratę pożyczki.

Dlaczego zdolność kredytowa jest większa przy wydłużeniu okresu kredytowania? Dzieje się tak, ponieważ mniejsza rata kredytowa stanowi niższe obciążenie dla budżetu domowego. W takiej sytuacji mniejsze są wydatki gospodarstwa domowego związane z obsługą zadłużenia.

Pamiętaj jednak zawsze o tym, że dłuższy czas spłaty (więcej miesięcznych rat), to większy koszt odsetkowy, a tym samym i całkowity koszt kredytu będzie wyższy.

Czy wydłużanie czasu spłaty jest korzystne? Na bieżący stan domowych finansów ma to w sposób oczywisty korzystne przedłożenie. Jednak, jeżeli spojrzymy na to w długim horyzoncie czasu, to z jednej strony wystąpi większy koszt kredytu, z drugiej pojawia się ryzyko. Trudniej jest przewidzieć jak kształtować się będzie domowy budżet za 2-3 miesiące, a co dopiero powiedzieć, jakie zmiany zajdą w Twojej sytuacji finansowej w ciągu najbliższych lat.

Dobrą informacją jest jednak to, że każdy kredyt można „nadpłacać”, czyli w miarę możliwości płacić większą ratę niż zostało to ustalone w harmonogramie (ale nigdy nie mniejszą!) oraz każdy kredyt można spłacić wcześniej.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok