2022-12-20 – ostatnia aktualizacja
Niezwykle istotną kwestią przy spłacaniu kredytu gotówkowego, a który musisz wziąć pod uwagę, jest oczywiście czas kredytowania. Występuje kilka ważnych zależności.
Warto pamiętać, że im krótszy czas spłaty naszego zobowiązania, to tym samym wyższa będzie rata, ale i jednocześnie mniej zapłacisz za pożyczone pieniądze, bo całkowity koszt kredytu będzie niższy.
Dla wielu osób dłuższy okres kredytowania jest jednak konieczny. Niższa rata kredytowa, to również i większa zdolność kredytowa, ale i większa cena kredytu.
Przykład wpływu okresu kredytowania na wysokość rat i koszt całkowity kredytu.
Wysokość raty kredytowej wpływa w dużym stopniu na wysokość zdolności kredytowej, co zazwyczaj oznacza, że im dłuższy jest okres kredytowania, tym większy kredyt jest możliwy do uzyskania.
Dlaczego zdolność kredytowa jest większa przy wydłużeniu okresu kredytowania? Dzieje się tak, ponieważ mniejsza rata kredytowa stanowi niższe obciążenie dla budżetu domowego. W takiej sytuacji mniejsze są wydatki gospodarstwa domowego związane z obsługą zadłużenia.
Czy wydłużanie czasu spłaty jest korzystne? Na bieżący stan domowych finansów ma to w sposób oczywisty korzystne przedłożenie. Jednak, jeżeli spojrzymy na to w długim horyzoncie czasu, to z jednej strony wystąpi większy koszt kredytu, z drugiej pojawia się ryzyko. Trudniej jest przewidzieć jak kształtować się będzie domowy budżet za 2-3 miesiące, a co dopiero powiedzieć, jakie zmiany zajdą w Twojej sytuacji finansowej w ciągu najbliższych lat.
Dobrą informacją jest jednak to, że każdy kredyt można „nadpłacać”, czyli w miarę możliwości płacić większą ratę niż zostało to ustalone w harmonogramie (ale nigdy nie mniejszą!) oraz każdy kredyt można spłacić wcześniej.