Kredyt lub pożyczka gotówkowa 5 tysięcy złotych

2024-04-01 – ostatnia aktualizacja

Kredyt gotówkowy 5 tysięcy złotych na dowolny cel. Gdzie jest korzystny kredyt w banku, a gdzie pożyczkę gotówkową? Sprawdź i porównaj! Zwróć uwagę na to, jaki kredyt gotówkowy jest wart uwagi w najnowszym przeglądzie kredytowym, zwłaszcza dostępny dla nowych klientów!
kredyt gotówkowy 5 tys. zł
Kredyt lub pożyczka gotówkowa 5 tysięcy złotych. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Kredyt gotówkowy na 5 tysięcy złotych to nie jest bardzo duże finansowe w porównaniu do średniego kredytu (ok. 23 tys. zł). Jednakże jest to zobowiązanie bankowe, które należy spłacać zgodnie z ustalonym harmonogramem, a rata kredytowa może być większym lub mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu. W zależności od czasu kredytowania, ale i naszej kondycji finansowej.

Gdzie najlepiej wziąć kredyt gotówkowy 5 tysięcy?

Propozycje kredytowe, z którymi można zapoznać się w bankach, również obejmują kredyty na 5000 zł. I są to zarówno pożyczki gotówkowe, jak i kredyty przez internet. Ich cechą wspólną jest to, że można je przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Nie można jedynie z kredytu konsumenckiego sfinansować prowadzonej działalności gospodarczej.

Porównanie kredytów w zasadzie powinno być obowiązkowe, bo tylko dzięki temu możliwe jest wybranie korzystniejszego finansowania.

Kredyt 5 tys. zł w najnowszej ofercie kredytowej banków:

 • Bank Pekao,
 • Credit Agricole,
 • BNP Paribas,
 • Citi Handlowy,
 • PKO BP,
 • Millennium Bank.

Kredyt 5 tys. online m.in. w Citi Handlowy, Alior Banku i Santanderze.
Kredyt 5 tys. na aplikację mobilną w Raiffeisen Digital Bank.

Warto zwrócić szczególną uwagę na propozycje promocyjne dla nowych klientów. Pozwalają one otrzymać finansowanie na jeszcze korzystniejszych warunkach niż w innych bankach.

Niebankowe pożyczki gotówkowe – firmy pożyczkowe przez internet: Pożyczka pozabankowa 5000 zł na raty.

Kredyt gotówkowy 5 tys. zł w firmie pożyczkowej

W firmie pożyczkowej nie znajdziemy kredytu, a jedynie pożyczkę na 5 tys. zł. Niby wielkiej różnicy pomiędzy kredytem, a pożyczką nie ma, ale należy wziąć pod uwagę, że kredyty są jednak oferowane tylko przez banki komercyjne i spółdzielcze oraz przez SKOK-i.

Natomiast pożyczka gotówkowa jest zaliczana do kredytów konsumenckich, jeżeli podlega przepisom Ustawy o kredycie konsumenckim.

Pożyczka gotówkowa nie tylko na 5 tys. zł w firmach pożyczkowych najczęściej jest oferowana na raty. Trudno sobie wyobrazić pożyczenie takiej kwoty na krótki termin, np. 60 dni.

Ale nawet wówczas, kiedy zdecydujemy się na pożyczkę ratalną, to i tak koszt całkowity będzie znacząco wyższy od finansowania uzyskanego w banku.

Ile wynosi rata kredytu 5000?

Jaka będzie rata dla kredytu gotówkowego na 5 tys. zł? Ważne jest, aby wybrać najbardziej optymalny okres spłaty. Tak, aby rata nie byłą zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

Jeżeli korzystasz z kalkulatorów kredytowych przy danej propozycji kredytowej banku, to otrzymujesz zawsze szacunkowe wyliczenia. Zarówno dla rat kredytowych, jak i kosztów całkowitych. Ostateczne obliczenia może przeprowadzić bank po dokonaniu analizy zdolności kredytowej.

Założenia do obliczeń: kredyt gotówkowy 5 tys. zł. Oprocentowanie nominale wyrażone w skali roku: 11,49%. Koszty kredytowe – wyłącznie odsetki.

Liczba miesięcy: raty równe – całkowity koszt (= odsetkowemu):

 • 5 miesięcy: 1 028,91 zł – 144,54 zł.
 • 10 miesięcy: 526,71 zł – 267,08 zł.
 • 15 miesięcy: 359,43 zł – 391,51 zł.
 • 20 miesięcy: 275,89 zł – 517,85 zł.
 • 25 miesięcy: 225,84 zł – 646,08 zł.
 • 30 miesięcy: 192,54 zł – 776,19 zł.
 • 35 miesięcy: 168,81 zł – 908,20 zł.

Co widać z powyższej symulacji rat kredytowych, to jedno: im dłużej spłacamy kredyt, tym mniejszą ratę płacimy. Jednocześnie korzyści z takiego rozwiązania są coraz mniejsze. Dalsze wydłużanie czasu spłaty sprawia, że różnice w kolejnych ratach będą coraz mniejsze, a koszt odsetek będzie coraz większy.

kredyt gotówkowy 5 tys. zł zmiana raty
Kredyt 5 tys. zł: wysokość raty i czas kredytowania. Źródło: kredytyporownywarka.pl
kredyt 5 tys. zł wzrost kosztów odsetkowych w stosunku do wydłużenia czasu spłaty
Kredyt 5 tys. zł: wzrost kosztów odsetkowych w stosunku do wydłużenia czasu spłaty. Źródło: kredytyporownywarka.pl
kredyt gotówkowy 5 tysięcy zmiana rat do poprzednich
Kredyt 5 tys. zł: różnica w zmianie wysokości raty do okresu poprzedniego. Źródło: kredytyporownywarka.pl
Sprawdź również wyliczenia: kredyt 20 tys. jaka rata?

Kredyt gotówkowy 5000 zł jaka rata?

Spójrzmy jeszcze na wyliczenia rat, ale zwracając uwagę na oprocentowanie nominalne. Czy w zasadniczy sposób zmieni się wysokość raty? A jak będzie wyglądał koszt odsetkowy?

Ostateczne warunki kredytowania zawsze zależą od oceny kredytowej przeprowadzonej przez bank.

Przyjmijmy założenia:

 • Kredyt gotówkowy 5000 zł.
 • Czas kredytowania 12 miesięcy.
 • Raty równe.
 • Jedynym kosztem są odsetki.

Wysokość rat i całkowitego kosztu dla przyjętego oprocentowania nominalnego w skali roku (RSO) na podstawie propozycji kredytowych niektórych banków.

RSO 9,99%: 439,56 zł – 274,67 zł.
RSO 11.85%: 443,89 zł – 326,72 zł.
RSO 12,45%: 445,30 zł – 343,57 zł.

Różnice w ratach nie są zbyt duże oczywiście, podobnie jak i w koszcie całkowitym. Jeżeli wydłużony zostanie czas spłaty, to różnice w ratach jeszcze bardzie się spłaszczą, natomiast większe będą w koszcie odsetkowym.

RSO 9,99%: 230,70 zł – 536,84 zł.
RSO 11.85%: 235,02 zł – 640,41 zł.
RSO 12,45%: 236,42 zł – 674,07 zł.

Tani kredyt gotówkowy 5 tys. zł

Tani kredyt gotówkowy 5 tys. zł, a może najtańszy? Co to znaczy?

Zwracając uwagę na cenę kredytu należy sprawdzić jaki jest koszt całkowity i jego RRSO. Mniejszy koszt kredytu, to oczywiście tańszy kredyt.

Kredyty gotówkowe mogą zawierać różne koszty poza odsetkami:

 • prowizję,
 • różnego rodzaju ubezpieczenia,
 • opłaty przygotowawcza i administracyjne (pełna dowolność w ich nazewnictwie, zwłaszcza w przypadku firm pożyczkowych).

Nie jest możliwe wskazanie na podstawie tylko jednej oferty kredytowej czy pożyczkowej, że jest ona najtańsza. Ważne jest, aby przynajmniej dwie oferty przygotowane przez dwa różne banki czy firmy pożyczkowe porównać. Zwłaszcza pod względem kosztów całkowitych. Dopiero wówczas można wskazać kredyt tańszy i korzystniejszy cenowo.

Kredyty 5000 zł porównanie. Analiza ofert

Prawie ze 100% pewnością można być pewnym tego, że przy porównaniu kredytowym, jedna z dwóch ofert będzie tańsza.

Który z kredytów 5 tys. zł na 24 miesiące będzie tańszy?

1. Bank nr 1 – oprocentowaniem 19,00% w skali roku. Prowizja 5% nie jest kredytowana.
2. Bank nr 2 – oprocentowanie 12,79% roczne – odsetki są jedynym kosztem.
3. Bank nr 3 – oprocentowanie 11,99%. Opłata 200 zł pobrana z góry.

Wyliczenia dla rat równych oraz koszt całkowity:

1. Bank nr 1: 252,04 zł – 1299,03 zł (odsetki 1 049,03 zł + prowizja 250 zł).
2. Bank nr 2: 237,22 zł – 693,19 zł.
3. Bank nr 3: 235,34 zł – 848,26 zł (odsetki 648,26 zł + opłata 200 zł).

Oferta banku drugiego jest najtańsza pod względem kosztów całkowitych, pomimo że rata w banku nr 3 jest mniejsza.

Przeczytaj o pożyczkach tutaj: Pożyczka gotówkowa na dowolny cel.

Kto może dostać pożyczkę gotówkową na 5 tysięcył?

Każda osoba, która spełni określone warunki postawione przez pożyczkodawcę, może otrzymać pożyczkę gotówkową.

Podstawowe warunki, które są zawsze wymagane przez każdą z instytucji udzielającej pożyczek. Potencjalny pożyczkobiorca, to osoba pełnoletnia z pełną zdolnością do czynności prawnych. Charakteryzuje się:

 • odpowiednio wysoką zdolnością kredytową,
 • stałym źródłem dochodu: może to być umowa o pracę na czas nieokreślony, ale są akceptowane również umowy cywilo-prawne,
 • pozytywną historia w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

I złoży wniosek o pożyczkę gotówkową w wybranym banku, dołączając komplet dokumentów wymaganych przez bank.

Jakie dokumenty do pożyczki gotówkowej?

Wymagane dokumenty potrzebne dla pożyczki lub kredytu gotówkowego do 5 tys. złotych są w większości banków podobne. Podstawowa lista dokumentów i formalności:

 • Dokument tożsamości, taki jak dowód osobisty lub paszport. Podstawowy i obowiązkowy dokument służący potwierdzeniu tożsamości osoby wnioskującej o pożyczką. W przypadku obcokrajowców może to być również karta czasowego lub stałego pobytu.
 • Wypełniony poprawnie wniosek o pożyczkę. Obejmuje on dane osobowe oraz parametry pożyczki gotówkowej – wysokość i czas kredytowania. Należy wypełnić kilka dodatkowych rubryk. np. dotyczących zatrudnienia. Wniosek nie przekracza z reguły 2-3 stron, a w przypadku pożyczek gotówkowych przez internet jest generowany na podstawie podanych danych.
 • Zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach i obecnym zatrudnieniu. Bank podane dane bierze do obliczania zdolności kredytowej (łącznie z ponoszonymi wydatkami w gospodarstwie domowym).
 • Wyciąg z rachunku bankowego z 3 lub 6 ostatnich miesięcy. Nie zawsze jest to konieczne. Częściej w sytuacjach, kiedy wnioskujesz o pożyczkę internetową lub pożyczkę gotówkową w innym banku niż w swoim. W banku, na konto którego wpływa wynagrodzenie, wyciągu raczej nie będziesz potrzebował. Pożyczkodawca sam sprawdzi wpływy na konto i wpływy z konta.

Czy można szybko dostać pożyczkę gotówkową przez internet?

Pożyczka gotówkowa bez wychodzenia z domu, online – czyli przez internet. Pięć tysięcy pożyczki gotówkowej? Jak najbardziej! Jeżeli można pożyczyć znacznie więcej, to nie ma żadnego problemu, aby była to pożyczka na 5 tysięcy zł online.

Wniosek o pożyczkę online można złożyć w każdym banku. Jak to zrobić? Poszukać banku, który daje taką możliwość. A tych banków jest kilka: pożyczka gotówkowa mobile w Raiffeisen Digital Bank, Citi Handlowy, PKO BP dla obecnych i nowych klientów, Alior Bank czy Millennium.

Na spokojnie w domu należy wypełnić wniosek pożyczkowy zgodnie z tym, co pokaże się na ekranie. W każdym momencie można zadzwonić na infolinię banku i poprosić o wyjaśnienie, a nawet i pomoc, jeżeli cokolwiek będzie niezrozumiałe.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok