Kredyt gotówkowy 20000 zł

2024-01-28 – ostatnia aktualizacja

Kredyt gotówkowy 20000 zł w banku na dowolny cel? Podobnie może być z pożyczką gotówkową na 20 tysięcy. Nie wiesz jaki wybrać bank, w którym możesz złożyć wniosek? Najlepiej byłoby zapoznać się z propozycjami w bankach, a następnie ich porównanie.

kredyt gotówkowy 20000 złotych

Kredyt gotówkowy 20 tys. zł pozwoli Tobie na sfinansowanie w zasadzie dowolnie wybranego celu. Może to być zatem zakup sprzętu RTV i AGD, samochodu z komisu czy remont mieszkania. Zakres, na jaki mogą zostać wykorzystane środki jest bardzo szeroki i bank nie kontroluje na co wydajesz pieniądze. Jest zainteresowany wyłącznie tym, aby zobowiązanie było spłacane zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Dla kogo kredyt gotówkowy? Jest to kredyt:

 • z przeznaczeniem na dowolny cel.
 • jak każdy kredyt zresztą, skierowany wyłącznie dla osób z odpowiednią zdolnością kredytową i pozytywną historią kredytową,
 • możliwy do uzyskania zarówno poprzez bankowość tradycyjną (osobiście udając się do placówki bankowej), jak i korzystając z bankowości mobilnej i internetowej.
 • którego uzyskanie nie wymaga skomplikowanych procedur i z reguły wymaganych jest mało formalności (wniosek o kredyt gotówkowy co zawiera).

W jaki banku możesz się ubiegać o kredyt gotówkowy na 20 tys. zł? Jeżeli zależy Tobie na tańszej ofercie, to zawsze sprawdź całkowite koszty zobowiązania oraz porównaj oferty kredytów.

Gdzie po kredyt gotówkowy 20 tysięcy?

Na początku należy zapoznać się z propozycjami, które zostały przedstawione poniżej. A dopiero w następnym kroku można zacząć szczegółowo analizować indywidualne oferty banków. Ważne jest, aby porównać je pod względem kosztów całkowitych i sprawdzić, jak wyglądają raty kredytowe.

O kredyt gotówkowy na 20000 zł możesz zapytać m.in. w następujących bankach:

Niezależnie od tego ile i na jak długo chcemy pożyczyć pieniądze, bank przeanalizuj zdolność kredytową i sprawdzi wiarygodność kredytową w BIK. Jeżeli wypadnie ona pozytywnie, to będzie mógł przedstawić warunki kredytowania.

Kredyt gotówkowy 20000 kalkulator

Kredyt gotówkowy 20000 kalkulator pozwala wyszukać kredyt w banku. I to wszytko. No, może jeszcze oszacować raty, bo nie ich dokładne wyliczenie – jest to tylko symulacja kredytu gotówkowego.

Obowiązujące raty wyliczyć może wyłącznie bank i tylko wówczas, kiedy dokona oceny kredytowej i przedstawi ofertę.

Kalkulator jest niezwykle prosty w obsłudze, bo wystarczy wpisać zaledwie dwa parametry: wysokość kredytu i podać liczbę miesięcy kredytowania. Wartości zostały ustawione domyślnie na 20 000 zł i 48 miesięcy. Oczywiście można je dowolnie zmieniać.

Kalkulator pozwala oszacować również wysokość rat dla kredytu gotówkowego na 21 tysięcy złotych, 22 tysiące, 23 tysiące, 24 tysiące złotych oraz każdego dowolnego kredytu.

Wyszukując oferty kredytowe można zauważyć, że wiele banków nie wymaga założenia konta osobistego w ich banku, ale mogą zaproponować lepsze warunki, jeżeli taki rachunek otworzysz. Aby wziąć pożyczkę gotówkową musisz oczywiście wykazywać odpowiednią zdolność kredytową, która zależy głównie od uzyskiwanych dochodów (oraz wydatków). Duże znaczenie ma również wiarygodność kredytowa w BIK.

Ile wynosi rata kredytu 20 tysięcy?

Wysokość raty kredytowej zależy od kilku czynników. Podstawowe to:

 • wysokość kosztów całkowitych kredytu, na które wpływają: odsetki (oprocentowanie nominalne) oraz koszty dodatkowe,
 • liczba miesięcznych rat kredytowych,
 • rodzaj rat, które mogą być równe bądź malejące.

Jeżeli korzystasz z kalkulatorów rat kredytowych (Pożyczka gotówkowa kalkulator rat), to należy pamiętać, że:

 • wyliczenia rat oraz kosztów są zawsze oszacowane – dotyczy to również kalkulatorów na stronach banków,
 • ostateczna oferta, czyli wysokość rat oraz kosztów całkowitych zależy od oceny kredytowej uzyskanej w banku.

Ile wyniesie rata kredytu gotówkowego na 20000 zł? Można przyjąć określone założenia i dokonać wyliczeń. Dokładne obliczenia może przeprowadzić bank po zaprezentowaniu oferty.

Założenia: kredyt gotówkowy 20000 zł. Raty równe. Oprocentowanie nominalne roczne 12,29%. Nie ma innych kosztów poza odsetkami.

Kalkulacja rat równych oraz kosztów odsetkowych:

 • 20 miesięcy: 1 111,01 zł – 2 220,10 zł.
 • 25 miesięcy: 910,85 zł – 2 771,25 zł.
 • 30 miesięcy: 777,70 zł – 3 331,04 zł.
 • 35 miesięcy: 682,84 zł – 3 899,44 zł.
 • 40 miesięcy: 611,91 zł – 4 476,43 zł.
 • 45 miesięcy: 556,93 zł – 5 061,97 zł.

Im dłużej spłacamy kredyt gotówkowy, tym oczywiście mniejsza będzie rata, ale jednocześnie zwiększają się koszty kredytowe z tytułu naliczanych odsetek. Warto zauważyć, że z każdym dodatkowym wydłużeniem spłaty o 1 miesiąc, wysokość raty kredytowej nie spada już tak dynamicznie do poprzedniego okresu. A koszt całkowity rośnie…

kredyt 20 000 zł dynamika zmian raty w stosunku do okresu poprzedniego
Kredyt 20000 zł. Dynamika zmian raty w stosunku do okresu poprzedniego. Wysokość kosztu odsetkowego przy zadanym okresie kredytowania. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Rata kredytowa powinna być zatem nie tylko dopasowana do naszej zdolności kredytowej, ale również do obecnej i przyszłej sytuacji finansowej.

A jaka rata może być dla dziesięciokrotnie większego kredytu? Przy różnym oprocentowaniu nominalnym? Kredyt gotówkowy 200 tys. zł.

Niższa rata, ale większy koszt kredytowy

Jak można zauważyć rata kredytowa zmniejsza się z wydłużeniem okresu kredytowania, ale rosną odsetki od kredytu. To powoduje, że finansowanie staje się droższe. Ta reguła dotyczy każdego kredytu:

Im dłuższy czas spłaty (np. licząc w miesiącach czy latach), tym rata się zmniejsza, ale koszt kredytu rośnie.

Kredyt są oprocentowane – mniej lub bardziej, ale jednak są. Oprocentowanie nominalne roczne wpływa na wysokość odsetek (które są jednym z podstawowych kosztów kredytowych).

całkowity koszt odsetek dla kredytu na 20 tys. zł
Całkowity koszt odsetkowy zależy m.in. od wysokości oprocentowania nominalnego, wysokości kredytu i czasu spłaty. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Przy wyborze kredytu należy w szczególności uwzględnić powyższe zależności i ustalić ratę kredytową na odpowiednim poziomie (czas kredytowania), aby nie była obciążeniem finansowym. Może to bowiem spowodować, że za kilka miesięcy konieczna będzie konsolidacja lub restrukturyzacja kredytu.

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt 20 tys?

Wysokość zarobków, to jeden z czynników, który decyduje o tym, czy kredyt na 20 tysięcy złotych otrzymamy. Również ważna jest strona wydatkowa domowego budżetu. Czy można wyliczyć zdolność kredytową samodzielnie? Co najwyżej można ją oszacować.

Przyjmijmy dwie opcje dla których oszacujemy wysokość zarobków netto: dla singla i rodziny 2 + 1/ W obu przypadkach gospodarstwa domowe nie spłacają innych kredytów i pożyczek oraz nie mają limitów w kontach i na kartach kredytowych.

Okres kredytowania w latach: zarobki netto dla singla – kredyt 20 tys. zł

 • 1 rok: 4500 zł,
 • 2 lata: 2400 zł,
 • 3 lata: 2100 zł,
 • 4 lata: 2000 zł.

Okres kredytowania w latach: zarobki netto dla rodziny 2 +1 20 tys. zł

 • 1 rok: 5400 zł,
 • 2 lata: 4500 zł,
 • 3 lata: 4300 zł,
 • 4 lata: 4100 zł.

Tani kredyt gotówkowy 20000 zł

Pamiętajmy, że odpowiedź na pytanie: czy to jest tani kredyt gotówkowy na 20000 zł, zależy od całkowitych kosztów kredytu i to w porównania ich z ofertami z innych banków.

Tylko na tej podstawie możemy stwierdzić, że dana oferta kredytowa jest korzystna i tania. Oczywiście muszą to być takie same kredyty: z takimi samymi parametrami. Porównanie kredytów gotówkowych 20 tys. zł musi zostać przeprowadzone dla jednakowych wartości:

 • wysokości kredytu,
 • okresu spłaty,
 • rodzaju rat (malejące lub stałe).

Zostało wspomniane, że bank ocenia zdolność i wiarygodnością kredytową. Im jest ona lepsza (całościowa ocena kredytowa), tym na lepsze warunki kredytowe możemy liczyć. Dlatego przy takich samych parametrach finansowania, jeden klient zapłaci całościowo mniej za kredyt, a inny więcej.

Trzy podstawowe elementy kosztów kredytowych

Co decyduje o tym, że o jednym kredycie gotówkowym możemy napisać, że jest tani, a o drugim, że jest drogi?

Na koszt całkowity kredytu gotówkowego wpływają poszczególne składowe kosztów, które w sumie decydują o cenie kredytu. Przede wszystkim jest to:

 • oprocentowanie nominalne,
 • prowizja od kwoty udzielonego kredytu,
 • ubezpieczenie spłaty.

Prowizja jest kosztem jednorazowym i liczona jest najczęściej jako wartość procentowa od wysokości przyznanego kredytu.

Prowizja ma zasadniczy wpływ na całkowity koszt kredytu gotówkowego zwłaszcza przy krótkim okresie kredytowania.

Obecnie duża liczba banków proponuje kredyty gotówkowe na 20 tys. zł z prowizją 0%. Jest to zrozumiała i nie jest to wcale promocyjna oferta. Po prostu, oprocentowanie nominalne kredytów jest wysokie, to i zysk z naliczonych odsetek jest i tak wysoki. Z pewnością będzie się to zmieniać wraz z obniżką stóp procentowych przez RPP NBP.

Oprocentowanie nominalne odnosi się wyłącznie do kosztów odsetkowych. Są to pieniądze, które zapłacimy bankowi za pożyczony kapitał w zależności od czasu na jaki pożyczamy. Im dłuższy okres spłaty, to oczywiście i większe odsetki.

W krótkim okresie spłaty prowizja ma decydujący wpływ na całkowity koszt zobowiązania, natomiast odsetki znacznie mniejszy. Przy dłuższy czasie spłaty jest już odwrotnie.

procentowy udział prowizji w całkowitym koszcie
Procentowy udział prowizji w całkowitym koszcie w zależności od czasu kredytowania. Założenie: prowizja jest taka sama, podobnie jak i oprocentowanie nominalne kredytu. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego

Czy warto jest ubezpieczać się od wypadku, gdybyśmy nie mogli spłacić kredytu? Jest to przecież jeszcze jeden, dodatkowy koszt.

Jaki jest możliwy zakres ubezpieczenia?

1. Ubezpieczenie na życie (ubezpieczenie kredytu gotówkowego na wypadek śmierci). Spłata pozostałej części kredytu przez ubezpieczyciela następuje w przypadku śmierci kredytobiorcy. Wypłata świadczenia następuje po złożeniu przez rodzinę wniosku w banku wraz z wymaganymi dokumentami.

2. Ubezpieczenie na wypadek trwałego inwalidztwa. Spłata pozostałej części kredytu przez ubezpieczyciela następuje w przypadku, kiedy kredytobiorca doznał trwałego uszkodzenia ciała, co uniemożliwia mu wykonywanie pracy.

3. Ubezpieczenie na wypadek utraty pracy. Ubezpieczenie kredytu gotówkowego od utraty pracy gwarantuje wypłatę świadczenia, i to nie całej spłaty kredytu, ale najczęściej kilku kolejnych rat, w sytuacji utraty pracy (bez winy kredytobiorcy). Co to oznacza „bez winy kredytobiorcy„? To, że nie możemy rozwiązać umowy o pracę i domagać się spłaty kredytu.

Zatem nie w każdej sytuacji ubezpieczyciel spłaci za nas kredyt. Aby dowiedzieć się co oferuje nam bank, niezbędne jest zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Jeżeli bank oferuje nam kredyt gotówkowych z ubezpieczeniem, to ma obowiązek przekazać nam taki dokument. Znajdą się tam informacje dotyczące m.in.:

 • sytuacji, w których nastąpi wypłata pieniędzy z tytułu ubezpieczenia,
 • w jakich przypadkach zakład ubezpieczeń odmówi wypłaty,
 • zakres ubezpieczenia i spłaty całości kredytu lub tylko kilku rat,sytuacji uprawniające kredytobiorcę i jego rodzinę do żądania wypłaty świadczenia.

Ubezpieczenie nie jest darmowe i pobierane są składki na ubezpieczenie. Ubezpieczenie może być pobierana przez bank jednorazowo lub doliczana do każdej raty.

Porównanie kredytów gotówkowych na 20000 zł

Dokonując porównania kredytów gotówkowych na 20000 zł i szukając najtańszego, powinno się zwracać uwagę na:

 • Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania kredytu (RRSO) oraz koszt całkowity.

Generalna zasada jest taka, że im mniejsze RRSO, tym tańszy kredytu.

1. Jeżeli RRSO kredytu gotówkowego 20000 zł na 4 lata (raty równe) wynosi 14,63% w banku A, a w banku B wynosi 17,34%, to oczywiście w banku A kredyt jest tańszy.
2. Podobnie się ma rzecz z całkowitym kosztem kredytu. Jeżeli całkowity koszt w banku A wynosi 3000 zł, a w banku B 3500 zł, to tańszy kredyt jest w banku A.

Zwracajmy na to uwagę, ponieważ parametry kredytu mogą wydawać się atrakcyjne w ujęciu jednostkowym. W rzeczywistości okazuje się, że w porównaniu do ofert w innym banku, nie jest to najkorzystniejsza oferta.

Kredyt z oprocentowaniem 10,99% i prowizją 9,99% nie musi być tańszy od kredytu z oprocentowaniem 12,15% i prowizją 0%.

Należy również pamiętać, że oferty kredytowe można często negocjować, zarówno jeżeli chodzi o oprocentowanie kredytu, jak i wysokość prowizji.

porównanie kredytów gotówkowych 20000 zł
Niższe oprocentowanie nie zawsze oznacza tańszy kredyt. Porównanie kredytów gotówkowych 20000 zł. Źródło: kredytyporownywarka.pl

1. Szukając tańszego finansowania powinniśmy porównać przynajmniej dwie oferty kredytowe przedstawione przez dwa różne banki. Można to zrobić np. stosując wskaźnik RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania.

2. Współczynnik RRSO obejmuje koszty kredytowe (oprocentowanie, prowizję, ubezpieczenie, dodatkowe koszty usług) i jest wyrażony w procentach. Uwzględnia też wartość pieniądza w czasie, która przecież jest zmienna, oraz okres spłaty kredytu.

3. Przy porównywaniu ofert według kosztów całkowitych i RRSO, aby otrzymać miarodajne wyniki, powinniśmy porównywać kredyty o takich samych parametrach. Czyli kredyt gotówkowy 20 tys. zł na 4 lata (z takim samym rodzajem rat – stałe lub malejące) w banku nr 1 z innymi kredytem na 20 tys. zł na 4 lata w bankach nr 2, 3, itd.

Jak spłacać kredyt? Rodzaje rat

Spłacając kredyt w banku, mamy możliwość wyboru systemu rat: równe i malejące. Od nich również zależy cena kredytu.

Raty równe – na początku spłacania kredytu gotówkowego większa część raty kredytowej stanowią odsetki. Pod koniec spłacany jest głównie kapitał. Z każdą ratą maleją miesięczne odsetki, a kapitał doliczany jest w taki sposób, aby wpłacana co miesięczna rata była identyczna.

Raty malejące – w początkowym okresie regulowania rat kredytowych są one wyższe od rat stałych. Wraz z upływem czasu sukcesywnie maleją. W każdej racie spłacany kapitała jest na takim samym poziomie. Do tego dochody odsetki, malejące wraz ze spłatą kredytu. Wybierając raty malejące zapłacimy mniej za kredyt, ale wymagana jest większa zdolność kredytowa (lub należy wydłużyć czas spłaty przy takim samym kredycie lub zmniejszyć wartość kredytu).

Założenia: kredyt gotówkowy 20000 zł na 3 lata (36 miesięcy) – raty równe i malejące. Oprocentowanie nominalne 12,29% roczne. Nie ma innych kosztów kredytowych poza odsetkami.

Rata równa będzie w takiej samej wysokości przez cały czas kredytowania: 667,06 zł. Całkowity koszt kredytu wyniesie: 4 014,15 zł.

Raty malejące:

 • 1 rata: 760,39 zł,
 • 5 rata: 737,63 zł,
 • 12 rata: 697,80 zł,
 • 17 rata: 669,35 zł,
 • 24 rata: 629,52 zł,
 • 30 rata: 595,38 zł,
 • 36 rata: 561,25 zł.

W 18-stym miesiącu spłaty, rata malejąca będzie mniejsza już od raty stałej. Koszt całkowity kredytu przy racie malejącej: 3 789,42 zł. Jest mniejszy, ale ubieganie się o kredyt z ratą malejącą wymaga większej zdolności kredytowej.

Czy dostanę kredyt na 20 tysięcy?

Dokonując analizy zdolności kredytowej, bank sprawdza, czy uzyskiwane miesięczne dochody w relacji do ponoszonych wydatków, pozwalają na spłatę zadłużenia. Brane są pod uwagę między innymi:

 • wiek,
 • miejsce pracy,
 • staż pracy i czas trwania umowy,
 • wynagrodzenie,
 • wysokość wydatków stałych, w tym również i inne zobowiązania kredytowe,
 • miejsce zamieszkania,
 • stan cywilny,
 • wykształcenie,
 • posiadany majątek, samochód, rachunek bankowy,
 • liczba osób na utrzymaniu.

Drugim elementem w całościowej analizie, poza zdolnością kredytową, jest ocena scoringowa w BIK. Na podstawie pobranego raportu, bank sprawdza jak spłacamy i spłacaliśmy w przeszłości inne zobowiązania kredytowe i pożyczkowe.

Nie tylko raport z Biura Informacji Kredytowej jest pobierany, ale i sprawdzane są tzw. bazy dłużników, jak i inne bazy wewnętrzne i zewnętrzne banku.

Suma powyższych czynników zadecyduje nie tylko o tym czy dostaniemy kredyt gotówkowy, ale czy i to będzie tani kredyt. Im lepsza jest ocena dokonana przez bank, tym lepszej oferty kredytowej można się spodziewać.

Jakie dokumenty do kredytu na 20 tys. zł?

Oczywiście niezbędna jest, podobnie jak w przypadku każdego kredytu, odpowiednia zdolność kredytowa i pozytywna historia kredytowa. Źródła dochodu akceptowane przez banki to przeważnie:

 • umowa o pracę, zlecenie, o dzieło,
 • działalność gospodarcza,
 • emerytura,
 • renta,
 • świadczenie przedemerytalne.

Wymagane będzie z pewnością dołączenie do wniosku o kredyt gotówkowy:

 • zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach i zatrudnieniu lub/i
 • wyciągu z przelewami wynagrodzenia za ostatnie 3 miesiące lub/i
 • PIT za ostatni rok.

Kredyt gotówkowy 20000 zł podsumowanie

Kto może dostać kredyt gotówkowy do 20000 zł? Osoba pełnoletnia z odpowiednią zdolność kredytową i wiarygodnością kredytową. Bank bierze pod uwagę nasze wynagrodzenia oraz wydatki, aby sprawdzić czy pozwalają one na terminowe regulowanie rat. Na podstawie raportu z BIK, bank zbada jak wywiązywaliśmy się ze spłaty innych zobowiązań kredytowych, czyli zweryfikuje naszą wiarygodność kredytową.

Zanim wybierzemy kredyt gotówkowy w tym jednym banku, należy zwrócić uwagę na podstawowe elementy porównując kredyty gotówkowe:

1. RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa) – określa całkowity koszt kredytu z uwzględnieniem wszystkich kosztów i opłat. Podobnie jak w przypadku kosztów całkowitych, tak i w przypadku wskaźnika RRSO, im jest on mniejszy, tym mniej dodatkowych pieniędzy oddamy bankowi.

2. Rata i długość spłaty – dłuższy okres kredytowania, to oczywiście niższa rata. Ale pamiętajmy, że im dłużej spłacamy zobowiązanie, tym większe będą koszty obsługi kredytu. To oznacza, że oddamy więcej niż decydują się na krótszy okresu kredytowania.

3. Prowizja od kredytu oraz ubezpieczenia – czynniki, które wpływają na koszt kredytowy i wysokość raty. Prowizja i ubezpieczenie nie są obligatoryjne (w przeciwieństwie do oprocentowania kredytów). Decydując się na jego wykupienie warto zapoznać się z OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), aby dowiedzieć się o zakresie ubezpieczenia.

Kredyt gotówkowy 20000 zł pytania i odpowiedzi

Czy otrzymam kredyt gotówkowy na 20000 zł bez współmałżonka?
Tak. Zdecydowana większość banków oferuje takie kredyty.

Czy z kredytu gotówkowego 20000 zł można spłacać pożyczki niebankowe?
Tak. Jeżeli jest to kredyt (a bardziej pożyczka) na dowolny cel, to można spłacić również takie pożyczki. Jeżeli chcemy spłacić nowym kredytem inne kredyty i pożyczki bankowe do 20000 zł, to zdecydowanie lepiej zapoznać się z propozycjami kredytów konsolidacyjnych.

Wziąłem kredyt gotówkowy i się rozmyśliłem. Czy mogę z niego zrezygnować?
Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim konsument ma prawo do odstąpienia od umowy kredytowej w ciągu 14 dni od daty jej podpisania. Należy zwrócić środki otrzymane z banku wraz z odsetkami za okres w jakim korzystaliśmy z pieniędzy. Bank ma obowiązek zwrócić nam opłaty (np. prowizję), które pobrał z tytułu udzielenia kredytu. Formularz odstąpienia od umowy musi być dołączony do umowy kredytowej.

Czy kredyt na 20 tys. zł można spłacić wcześniej?
Oczywiście, i co więcej, większość banków nie pobiera dodatkowych opłat za jego wcześniejszą spłatę.

Czy kredyt na 20000 zł można dostać online?
Jest kilka możliwości pożyczenia takiej kwoty przez internet, np. w Banku Millennium, Raiffeisen Digital Bank (Mobilny kredyt gotówkowy online), Citi Handlowy, Velo Bank.

Jakie dokumenty należy przygotować wypełniając wniosek kredytowy na kwotę 20000 zł?
O tym poinformuje bank, w których taki wniosek złożymy. Przeważnie jest to zaświadczenie o dochodach, a niekiedy wystarczy również zestawienie z konta za ostatnie 3-6 miesięcy (zwłaszcza przy mniejszych kwotach).

Jaki jest maksymalny czas spłaty dla kredytu gotówkowego 20 tys. zł?
Minimalny okres kredytowania to przeważnie 3 miesiące. Maksymalny 10 lat (120 m-cy). W przypadku kredytów gotówkowych na 20000 zł większość banków udzieli maksymalnie taki kredyt do ok. 6 lat.

Aktualizacja wpisu:
"Kredyt gotówkowy 20000 zł"
grudzień 2023 r.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok