Kredyt gotówkowy 20000 zł porównanie

Kredyt gotówkowy 20000 zł w banku na dowolny cel w banku? Nie wiesz jaki wybrać bank, w którym możesz złożyć wniosek? Najlepiej byłoby zapoznać się z propozycjami w bankach, a następnie ich porównanie.

Kredyt gotówkowy 20000 zł

Na początku należy zapoznać się z ofertami banków, porównać je pod względem kosztów całkowitych i sprawdzić, jak wyglądają raty kredytowe.

O kredyt gotówkowy na 20000 zł możesz zapytać m.in. w następujących bankach:

Niezależnie od tego ile i na jak długo chcemy pożyczyć pieniądze, bank oceni naszą zdolność kredytową i wiarygodność kredytową. Na tej podstawie będzie mógł zaproponować nam ofertę kredytową, z wyliczeniem kosztów kredytowych i wysokości rat.

Tani kredyt gotówkowy 20000 zł

Pamiętajmy, że odpowiedź na pytanie: czy to jest tani kredyt gotówkowy na 20000 zł, zależy od całkowitych kosztów kredytu i porównania ich z ofertami w innych bankach. Tylko na tej podstawie możemy stwierdzić, że dana oferta kredytowa jest korzystna i tania. Oczywiście muszą to być takie same kredyty: z takimi samymi parametrami (taka sama wysokość kredytu oraz okres spłaty, np. kredyt gotówkowy 20000 zł na 4 lata w banku CA z kredytem gotówkowym 20 000 zł 4 lata w banku PB).

Zostało wspomniane, że bank ocenia naszą zdolność i wiarygodnością kredytową. Im jest ona lepsza (ocena kredytowa), tym na lepsze warunki kredytowe możemy liczyć. Dlatego przy tym samym kredycie gotówkowym na 20 000 zł, w tym samym banku, jeden klient zapłaci mniej za kredyt, a inny więcej.

Dwa podstawowe elementy kosztów kredytowych

Co decyduje o tym, że dany kredyt gotówkowy jest tani lub drogi? Na koszt całkowity kredytu gotówkowego wpływają poszczególne składowe kosztów, które w sumie decydują o cenie kredytu. Przede wszystkim jest to oprocentowanie nominalne oraz prowizja od kwoty udzielonego kredytu.

Prowizja jest kosztem jednorazowym i liczona jest najczęściej jako wartość procentowa od wysokości przyznanego kredytu. Natomiast dodatkowe koszty związane są z innymi opłatami (np. za rozpatrzenie wniosku) lub ubezpieczeniem kredytu.

Dokonując porównanie kredytów i szukając najtańszego na 20000 zł, powinno się zwracać uwagę na:

 • Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania kredytu (RRSO) oraz koszt całkowity.

Generalna zasada jest taka, że im mniejsze RRSO, tym tańszy kredytu.

 • Jeżeli RRSO wynosi 10,63% w banku A, a w banku B wynosi 22,45%, to oczywiście w banku A kredyt jest tańszy.
 • Podobnie się ma rzecz z całkowitą kwotą kredytu. Jeżeli całkowity koszt w banku A wynosi 20000 zł, a w banku B 24000 zł, to tańszy kredyt jest w banku A.

Zwracajmy na to uwagę, ponieważ parametry kredytu mogą wydawać się atrakcyjne, a w rzeczywistości okazuje się, że w porównaniu do ofert w innym banku, nie jest to najkorzystniejsza oferta. Oprocentowanie kredytu zmienne 4,25% z prowizją 9,90% nie musi być lepsze od kredytu w innym banku z oprocentowaniem 8% i prowizją 3,35%.

Powinniśmy również pamiętać o tym, że ofertę kredytową w banku możemy negocjować, zarówno jeżeli chodzi o oprocentowanie kredytu, jak i wysokość prowizji.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego

Czy warto jest ubezpieczać się od wypadku, gdybyśmy nie mogli spłacić kredytu? Jest to przecież jeszcze jeden, dodatkowy koszt.

Jaki jest zakres ubezpieczenia?

1. Ubezpieczenie na życie (ubezpieczenie kredytu gotówkowego na wypadek śmierci). Spłata pozostałej części kredytu przez ubezpieczyciela następuje w przypadku śmierci kredytobiorcy. Wypłata świadczenia następuje po złożeniu przez rodzinę wniosku w banku wraz z wymaganymi dokumentami.

2. Ubezpieczenie na wypadek trwałego inwalidztwa. Spłata pozostałej części kredytu przez ubezpieczyciela następuje w przypadku, kiedy kredytobiorca doznał trwałego uszkodzenia ciała, co uniemożliwia mu wykonywanie pracy.

3. Ubezpieczenie na wypadek utraty pracy. Ubezpieczenie kredytu gotówkowego od utraty pracy gwarantuje wypłatę świadczenia, i to nie całej spłaty kredytu, ale najczęściej kilku kolejnych rat, w sytuacji utraty pracy (bez winy kredytobiorcy). Co to oznacza „bez winy kredytobiorcy„? To, że nie możemy rozwiązać umowy o pracę i domagać się spłaty kredytu.

Zatem nie w każdej sytuacji ubezpieczyciel spłaci za nas kredyt. Aby dowiedzieć się co oferuje nam bank, niezbędne jest zapoznanie się warunkami ubezpieczenia. Jeżeli bank oferuje nam kredyt gotówkowych z ubezpieczeniem, to ma obowiązek przekazać nam taki dokument. Znajdą się tam informacje dotyczące m.in.:

 • sytuacji, w których nastąpi wypłata pieniędzy z tytułu ubezpieczenia,
 • w jakich przypadkach zakład ubezpieczeń odmówi wypłaty,
 • zakres ubezpieczenia i spłaty całości kredytu lub tylko kilku rat,sytuacji uprawniające kredytobiorcę i jego rodzinę do żądania wypłaty świadczenia.

Ubezpieczenie nie jest darmowe i pobierane są składki na ubezpieczenie. Ubezpieczenie może być pobierana przez bank jednorazowo lub doliczana do każdej raty.

Ile wyniesie rata kredytowa w przypadku kredytu gotówkowego na 20000 zł?

Wysokość raty kredytowej zależy od czasu kredytowania (pomijamy koszt kredytu) i im dłużej spłacamy kredyt, tym rata będzie mniejsza.

 • Kredyt gotówkowy 20000 zł na 1 rok (12 miesięcy): rata ok. 1990 zł
 • 15 miesięcy: rata ok. 1 620 zł
 • 20 miesięcy: rata ok. 1 240 zł
 • Kredyt gotówkowy 20000 zł 2 lata: rata ok. 1 050 zł.
 • Kredyt gotówkowy 20000 zł 3 lata: szacunkowe wliczenie raty: 635 zł.
 • Kredyt gotówkowy 20000 zł 4 lata: rata ok. 500 zł.
 • Kredyt gotówkowy 20000 zł 5 lat: rata kredytowa wyniesie ok. 408 zł.
 • Kredyt gotówkowy 20000 zł 6 lat: rata wyniesie w przybliżeniu 360 zł.

Jak można zauważyć rata kredytowa zmniejsza się z wydłużeniem okresu kredytowania, ale rosną odsetki od kredytu, co powoduje, że kredyt staje się droższy. Rata kredytowa powinna być dopasowana do naszych możliwości finansowych, aby nie była zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

Kredyt gotówkowy 20000 zł podsumowanie

Kto może dostać kredyt gotówkowy do 20000 zł?
Osoba pełnoletnia z odpowiednią zdolność kredytową i wiarygodnością kredytową. Ban bierze pod uwagę nasze wynagrodzenia oraz wydatki, aby sprawdzić czy pozwalają one na terminowe regulowanie rat. Na podstawie raportu z BIK, bank zbada jak wywiązywaliśmy się ze spłaty innych zobowiązań kredytowych, czyli zweryfikuje naszą wiarygodność kredytową.

Zanim wybierzemy kredyt gotówkowy w tym jednym banku, należy zwrócić uwagę na podstawowe elementy porównując kredyty gotówkowe:

 • RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa) – określa całkowity koszt kredytu z uwzględnieniem wszystkich kosztów i opłat. Podobnie jak w przypadku kosztów całkowitych, tak i w przypadku wskaźnika RRSO, im jest on mniejszy, tym mniej dodatkowych pieniędzy oddamy bankowi.
 • Rata i długość spłaty – dłuższy okres kredytowania, to oczywiście niższa rata. Ale pamiętajmy, że im dłużej spłacamy zobowiązanie, tym większe będą koszty obsługi kredytu, a to oznacza, że oddamy więcej niż decydują się na krótszy okresu kredytowania.
 • Prowizja od kredytu oraz ubezpieczenia – czynniki, które wpływają na koszt kredytowy i wysokość raty. O ile prowizja jest pobierana zazwyczaj przez wszystkie banki (chyba, że trafimy na promocję z prowizją 0%), to ubezpieczenie nie musi być obligatoryjne. Decydując się na jego wykupienie warto zapoznać się z OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), aby dowiedzieć się o zakresie ubezpieczenia.

Kredyt gotówkowy 20000 zł pytani i odpowiedzi

Czy otrzymam kredyt gotówkowy bez współmałżonka?
Tak. Zdecydowana większość banków oferuje takie kredyty.

Czy kredytem gotówkowym można spłacać pożyczki niebankowe?
Tak. Jeżeli jest to kredyt (a bardziej pożyczka) na dowolny cel, to można spłacić również takie pożyczki. Jeżeli chcemy spłacić nowym kredytem inne kredyty i pożyczki bankowe do 20000 zł, to zdecydowanie lepiej zapoznać się z propozycjami kredytów konsolidacyjnych.

Wziąłem kredyt gotówkowy i się rozmyśliłem. Czy mogę z niego zrezygnować?
Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim konsument ma prawo do odstąpienia od umowy kredytowej w ciągu 14 dni od daty jej podpisania. Należy zwrócić środki otrzymane z banku wraz z odsetkami za okres w jakim korzystaliśmy z pieniędzy. Bank ma obowiązek zwrócić nam opłaty (np. prowizję) , które pobrał z tytułu udzielenia kredytu. Formularz odstąpienia od umowy musi być dołączony do umowy kredytowej.

Czy można spłacić wcześniej kredyt?
Oczywiście, i co więcej, większość banków nie pobiera dodatkowych opłat za jego wcześniejszą spłatę

Jakie dokumenty należy przygotować wypełniając wniosek kredytowy?
O tym poinformuje bank, w których taki wniosek złożymy Przeważnie jednak jest to kredyt gotówkowy bez dodatkowych zabezpieczeń i wystarczy potwierdzenie wpływów na konto bankowe lub zaświadczenie o dochodach.

Pracuję za granicą czy mogę dostać w Polsce kredyt gotówkowy?
Tak. Coraz więcej banków wychodzi na przeciw takim klientom i umożliwiają osobom. które uzyskują dochody za granicą na uzyskanie kredytu w Polsce, w złotówkach.

Jaki jest maksymalny czas kredytowania w przypadku kredytów gotówkowych na 20000 zł?
Minimalny okres kredytowania to przeważnie 3 miesiące. Maksymalny 10 lat (120 m-cy). W przypadku 20000 zł większość banków udzieli maksymalnie taki kredyt do 7-8 lat.

Aktualizacja wpisu:
"Kredyt gotówkowy 20000 zł"
Styczeń 2022 r.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok