Kredyt gotówkowy 20 tys zł pozwoli Tobie na sfinansowanie wybranego celu. Może to być zatem zakup sprzętu RTV i AGD, samochodu z komisu czy remont mieszkania. Zakres, na jaki może zostać wykorzystany jest bardzo szeroki, podobnie jak i propozycji kredytów w bankach. Jeżeli zależy Tobie na tańszej ofercie, to zwróć uwagę oraz porównaj całkowity koszt zobowiązania.

kredyt gotówkowy 20 tys banki

Kredyt gotówkowy to nie tylko kredyt tradycyjnie wypłacany na konto osobiste w banku, ale może on być udzielony w ramach limitu na rachunku lub karty kredytowej. Kredyt gotówkowy bardzo często nazywany jest również pożyczką gotówkową, przy czy pomiędzy oba produktami są znaczące różnice.

W jaki banku o kredyt gotówkowy na 20 tys. zł możesz wnioskować? W każdym, który ma taką ofertę kredytową, a Ty dysponujesz odpowiednią zdolnością i wiarygodnością kredytową.

Kredyt gotówkowy 20 tys zł w bankach

Poniżej: przegląd propozycji kredytów i pożyczek gotówkowych w bankach: tradycyjnie i przez internet.

Ustawa o kredycie konsumenckim (z 12 maja 2011 roku) definiuje jakie zobowiązania są kredytem gotówkowym. Są one udzielane na podstawie umowy o kredyt w wysokości nie większej niż 255 550 zł lub stanowiącej równowartość tej kwoty w walucie innej niż waluta polska, którego kredytodawca w zakresie swojej działalności udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi.

Natomiast z godnie z Prawem bankowym (zgodnie z Ustawą z 29 sierpnia 1997 roku) bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie środki pieniężne na ustalony cel. Co prawda cel jest dowolny, ale nie może być związany z działalnością gospodarczą lub zawodową. Kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z kwoty udzielonego kredytu na warunkach określonych w umowie.

Z kredytem związane jest również oprocentowanie i kredytobiorca musi zwrócić nie tylko pożyczony kapitała, ale i naliczone odsetki zgodnie z ustalonym oprocentowaniem. Umowa określa termin spłaty udzielonego zobowiązania.

Tani kredyt gotówkowy 20 tys zł

Kredyty gotówkowe, pomimo, że nie są najtańsze, to i tak cieszą się znaczną popularnością. Przeważnie nie są wymagane dodatkowe zabezpieczenia spłaty, np. zabezpieczenie na hipotece (pożyczki gotówkowe hipoteczne) ani czy przewłaszczenia na zabezpieczenie (pożyczki gotówkowe samochodowe). Zabezpieczenie w przypadku kredytów gotówkowych, np. konieczność wykupienia ubezpieczenia, może wystąpić w sytuacji, kiedy ocena kredytowa nie wypadnie najlepiej, ale nie dyskwalifikuje potencjalnego klienta z możliwości uzyskania kredytu.

Ubezpieczenie kredytu oczywiście zwiększa koszt takiego zobowiązania. Jakie jeszcze inne czynniki kredytowe wpływają na jego koszt?

Najczęściej występującym kosztem są odsetki od zobowiązania wynikające wprost z oprocentowania nominalnego kredytu. Poza tym banka również nalicza prowizję kredytowe – najczęściej jako pewien procent od kredytu.

Wszystkie koszty ponoszone na rzecz banku składają się na całkowity koszt kredytu (CKK). Jest on również odzwierciedlony w jego RRSO (Rzeczywista Rocznej Stopy Oprocentowania). RRSO jest wyrażone procentowe w skali jednego roku.

Porównując zatem kredyt gotówkowy 20 tys zł w różnych bankach, powinniśmy zwracać uwagę na wszystkie koszty wyrażone łącznie. Tylko w ten sposób mamy możliwość dokonania tańszego wyboru.

Jaka będzie rata kredytu gotówkowe na 20 tys zł?

Jeżeli zdecydujemy się na kredyt gotówkowy na 20 tys. zł, to oczywiście ważna będzie również wysokość raty. Jest ona ściśle powiązana z długością spłaty zobowiązania. Im dłużej będziemy spłacać kredyt, to i rata będzie mniejsza. Ale należy pamiętać, że wraz wydłużeniem jego spłaty rośnie koszt kredytu – większa kwota odsetek pozostaje do zapłaty.

Korzystając z kalkulatora kredytów gotówkowych można oszacować raty kredytowe, pamiętając jednak, że dokładną ich wysokość może wyliczyć tylko bank. Przy ustalaniu warunków kredytowani bierze pod uwagę zarówno naszą zdolność kredytową, jak i wiarygodność kredytową. Oba te czynniki w znacznej mierze determinują ostateczne warunki udzielania kredytu.

Kalkulacja rat kredyt gotówkowy 20 tys zł:

 • 2 lata – 934,15 zł,
 • 3 lata – 645,43 zł,
 • 4 lata – 513,64 zł,
 • 5 lat – 426,42 zł,
 • 6 lat – 375,50 zł,
 • 7 lat – 334,35 zł,
 • 8 lat – 303,74 zł,
 • 9 lat – 285,72 zł,
 • 10 lat – 267,15 zł.

Kredyt gotówkowy 20 tys zł – rata, a koszt całkowity

Powyższe oszacowanie rat kredytowych w ewidentny sposób pokazuje, że wydłużenie czasu spłaty pozwala na zmniejszenie raty kredytowej. Spójrzmy jednak o ile zmieni się jej wysokość (w liczbach bezwzględnych), w porównaniu do okresu poprzedniego.

Zmiana wysokości raty kredytu gotówkowego 20 tys zł:

 • 3 lata – 2 lata: 288,72 zł,
 • 4 lata – 3 lata: 131,79 zł,
 • 5 lat – 4 lata: 87,22 zł,
 • 6 lat – 5 lat: 50,92 zł,
 • 7 lat – 6 lat: 41,15 zł,
 • 8 lat – 7 lat: 30,61 zł,
 • 9 lat – 8 lat: 18,02 zł,
 • 10 lat – 9 lat: 18,57 zł.

Jak widać, im dłuższy czas kredytowania, to różnice pomiędzy ratami są coraz mniejsze. Wspomniane zostało jednocześnie, że koszt kredytowy będzie rósł. Jak to może wyglądać?

Oszacowanie kosztu całkowitego: kredyt gotówkowy 20 tys zł:

 • 2 lata – 2419,6 zł,
 • 3 lata – 3235,48 zł,
 • 4 lata – 4654,72 zł,
 • 5 lat – 5585,20 zł,
 • 6 lat – 7036,00 zł,
 • 7 lat – 8085,40 zł,
 • 8 lat – 9159,04 zł,
 • 9 lat – 10857,76 zł,
 • 10 lat – 12058,00 zł.

Wysokość raty kredytowej musi być zatem dopasowana odpowiednio do naszych możliwości finansowych. Nie powinna ona być zbyt mała, jak i nie powinna być zbyt wysoka. Jeżeli wydłużymy czas spłaty z 5 do 6 lat, to zmniejszymy ratę o ok. 50 zł, ale koszt kredytu zwiększy się o już 1450zł. Są to wyłącznie wyliczenia szacunkowe, ale warto to zrobić. Wystarczy poprosić w banku o odpowiednie wyliczenia.

Podsumowanie: kredyt gotówkowy 20 tys zł

Podsumowanie: jeżeli masz konkretne plany finansowe, ale brakuje Tobie środków finansowych, to można wziąć pod uwagę kredyt gotówkowy w banku. Oczywiście musisz mieć odpowiednią zdolność kredytową i pozytywną historię kredytową w BIK. Banki oferują kredyt gotówkowy przeważnie bez konieczności ustawiania dodatkowych zabezpieczeń. Ograniczają również formalności do niezbędnego minimum (przykład: kredyty gotówkowe do 20 tys. zł przez internet). Tak uzyskane środki finansowe mogą zostać wydane na realizację dowolnych potrzeb, np. na remont mieszkania czy kupno działki ogrodniczej.

Nie zapominaj o tym, aby sprawdzić i porównać koszty całkowite, aby faktycznie był to tańszy wybór. To Ty będziesz spłacać kredyt, a im lepsze warunki wynegocjujesz, to tym lepiej dla Twojego portfela.

Nie wiesz jaki kredyt wybrać, gotówkowy czy hipoteczny? Jakie są podstawowe różnice pomiędzy kredytami – o tym przeczytasz TUTAJ.

Pozostałe: Pożyczki Pozabankowe: Pożyczki Krótkoterminowe - Pożyczki Na Raty | Konta bankowe: Konta Osobiste - Konta Firmowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.