W jakim banku kredyt gotówkowy 15000 złotych?

2023-05-09 – ostatnia aktualizacja

W jakim banku kredyt gotówkowy 15000 złotych, a może pożyczka 15000 z dowolnie wybranym celem finansowania? Nie trać cennego czasu i zrób szybkie porównanie kredytów gotówkowych w bankach. Sprawdź również, jaka może być rata i jak porównać kredyty.

kredyt gotówkowy 15000 złotych


Przy wyborze każdego kredytu należy zwrócić uwagę nie tylko na jego parametry, ale także na wysokość rat kredytowych. Powinna być ustalona na poziomie, która nie będzie obciążać zbyt mocno domowy budżet, co pozwoli na terminowe jej regulowanie w każdym miesiącu.

W poniższym wpisie skupimy się na najważniejszych aspektach kredytów gotówkowych na 15000 zł.

Czy można wybrać szybko tani kredyt gotówkowy

Wydawać się by mogło, że jest to sprawa bardzo prosta i łatwa… Jest tyle propozycji kredytowych i banków, że nie powinno być problemu z natychmiastowym wskazaniem banku. Czy, aby jednak na pewno?

Nie ważny jest powód, dla którego szukamy kredytu lub pożyczki gotówkowej. Istotne jest to, aby wybór banku był jak najlepszy, a kredyt jak najtańszy. W przeciwnym razie już za kilka miesięcy będziemy szukać kredytu konsolidacyjnego, aby połączyć posiadane zobowiązania i obniżyć ratę.

Gdzie po kredyt gotówkowy na 15000 zł

Na początku należałoby zapoznać się z propozycjami kredytów gotówkowych, również tymi przez internet. Ze względu jednak na utrzymujące się wysokie stopy procentowe i jednocześnie nową sytuację finansową w jakiej znalazło się wiele gospodarstw domowych, nie należy się spodziewać, że propozycje będą najtańsze. Banki odpowiednio dostosowały swoje propozycje kredytowe.

Obecnie jednak sytuacja w segmencie kredytów i pożyczek gotówkowych ustabilizowała się na tyle, że pojawiły się nieco tańsze propozycje, w tym również ze stałą stopą oprocentowania i jest również kredyt 15000 online.

Z bankami z listy poniżej skontaktujesz się w sprawie dowolnego kredytu gotówkowego.

Po pierwsze: cena kredytu. Po drugie i trzecie: cena kredytu

Ofertę kredytową zaproponowaną przez bank, powinniśmy sprawdzić pod względem kosztów całkowitych. Oznacza to, że:

musimy wiedzieć, ile będzie nas kosztować pożyczenie pieniędzy na określony czas przy ustalonych warunkach.

Co jest najważniejsze w cenie kredytu? Kilka czynników kosztowych:

1. Oprocentowanie nominalne – od niego zależy wysokość zapłaconych odsetek. Odgrywa ono zasadniczą rolę, jeżeli pożyczamy dużą kwotę i na długi termin.

2. Prowizja z udzielony kredyt. Najczęściej jest ona wyliczana procentowo od wysokości udzielonego kredytu. W ofertach promocyjnych banki często z niej rezygnują. Ale to nie dlatego, że są tak wspaniałomyślne, ale tylko dlatego, że oprocentowanie jest wysokie.

Co nie oznacza wcale, że propozycji z prowizją już nie ma. Są takie i to z wysokim oprocentowaniem,

3. Koszty dodatkowe. Występują i najczęściej dotyczą ubezpieczenia. Nie ma jednak reguły. Bank może wymagać wykupienia polisy, jeżeli zakwalifikuje kredytobiorcę do grupy większego ryzyka.

Nie ma nic odkrywczego, jeżeli zostanie stwierdzone, że oferty kredytów należy porównać, jeżeli zależy nam na jak najtańszym zobowiązaniu.

Nie popadaj jednak w przesadę z porównywaniem ofert. Wystarczą maksymalnie dwie, trzy przygotowane przez różne banki.

Kredyt 15000 jaka rata?

Przede wszystkim nie powinna być zbyt niska. Obecnie możemy mieć świetną zdolność kredytową, ale jak będzie wyglądać nasza sytuacja finansowa w trakcie spłaty kredytu? O tym przekonamy się za kilka miesięcy. Lepiej jest nieco wydłużyć okres spłaty, co prawda będą większe odsetki od kredytu, ale powinno być bezpieczniej. W końcu zawsze kredyt można spłacić wcześniej lub nadpłacać raty.

Oczywiście wybór zależy tylko od Ciebie, ponieważ tylko Ty znasz najlepiej swoją sytuację materialną.

OK. Skupmy się na ratach kredytu na 15000 zł. Jak prezentują się szacunkowe wyliczenia?

Założenia do wyliczeń:

Kredyt gotówkowy 15000 zł. Oprocentowanie roczne 11,45%. Prowizja 0 zł. Brak ubezpieczenia. Wyłącznie koszt odsetkowy.

Obliczenia dla rat równych i kosztów odsetkowych:

 • 2 lata: 702,26 zł – 1 854,13 zł,
 • 3 lata (36 miesięcy): 494,28 zł – 2 794,21 zł,
 • 4 lata: 390,97 zł – 3 766,51 zł,
 • 5 lat (60 miesięcy): 329,51 zł – 4 770,76 zł,
 • 6 lat: 288,98 zł – 5 806,59 zł,
 • 7 lat: 260,40 zł – 6 873,55 zł,

No i jasno widać, że pożyczka 15000 na 36 miesięcy będzie miała większą ratę w przeciwieństwie do spłaty rozłożonej na 60 miesięcy. Ale koszt odsetkowy będzie znacząco mniejszy.

kredyt gotówkowy 15000 różnica wysokości raty do okresu poprzedniego

Różnice w wysokości raty kredytu gotówkowego 15000 zł w stosunku do poprzedniego okresu kredytowania. Źródło: kredytyporownywarka.pl
Co zrobić, kiedy spłacasz wiele różnych kredytów i pożyczek bankowych, a suma rat kredytowych jest stanowczo za duża i powoduje zatory płatnicze w domowym budżecie? Być może rozwiązaniem będzie ich konsolidacja i obniżenie nowej raty. Jak to jest możliwe? Przeczytaj: Czym jest kredyt konsolidacyjny i konsolidacja.

Jak przeprowadzić analizę porównawczą dwóch kredytów?

Wzięcie „na tapet” dwóch kredytów umożliwi dokonanie korzystniejszego wyboru. Jeżeli skontaktujemy się z bankiem w sprawie finansowania na 15000 zł i otrzymamy formularze informacyjne, to analiza ofert jest bardzo prosta.

Pamiętać należy o tym, aby kredyty były jednakowe co do wysokości, liczby miesięcy i rodzajów rat.

Posłużmy się najprostszym przykładem, z jednym kosztem kredytowym – odsetkami.

Jeżeli bank A zaproponował nam kredyt gotówkowy na 15000 zł z oprocentowaniem 11,99%, a drugi z oprocentowaniem 12,54%, to przy spłacie rozłożonej na 4 lata (48 miesięcy), raty kredytowe równe i koszty odsetkowe (całkowite) wyniosą:

 • Bank A: 394,93 zł oraz 3 956,83 zł.
 • Bank B: 399,00 zł oraz 4 151,82 zł.

Jasno widać, że kredyt w banku A jest tańszy.

Jeżeli jednak bank A pobrałby prowizję, np. w wysokości 4% od przyznanego kredytu (zapłacona z góry), to koszt całkowity wzrósłby o koszt prowizji 600 zł. Wówczas kredyt w banku A z kosztem całkowitym na poziomie 4556,83 zł byłby już droższy niż w banku B.

PODSUMOWANIE

Wybór odpowiedniego kredytu gotówkowego nie jest być może sprawą najłatwiejszą ze względu na liczbę ofert kredytowych. Jednak oferty bankowe powinniśmy w miarę możliwości porównać.

Jest ono istotne z punktu widzenia wyboru najlepszego kredytu. I nie ma większego znaczenia czy jest to kredyt gotówkowy 15000 zł na 3 lata czy na lat 5.

Jest mało prawdopodobne, aby szybko – bez oceny kredytobiorcy (zdolności i wiarygodności kredytowej) – i bez odpowiedniej analizy wskazać korzystny wybór. Podpowiedzi jak szukać i w jaki sposób patrzeć na na analizę kosztów zostało omówione w powyższym artykule.

1 komentarz do “W jakim banku kredyt gotówkowy 15000 złotych?”

 1. Ciężko jest napisać który bank ma najlepszy kredyt, bo każdy kładzie nacisk na inne produkty. Jeden będzie super do 15000 zł, a inny jest bankiem który daje 200 000 na 120 miesięcy i lepszej oferty nie ma.

  Oferta standardowa nie musi być najgorsza dla klienta a i oferty promocyjne niekiedy mogą być gorsze od standardowej bo ma się oprocentowanie 12%, ale prowizja 5% + ubezpieczenie.

  Najlepiej porównywać i negocjować warunki. Mała kwota na krótki czas z niskim oprocentowaniem wychodzi najlepiej.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok