Kredyt gotówkowy 150 tys. zł na dowolny cel

2023-05-09 – ostatnia aktualizacja

Gdzie po kredyt gotówkowy 150 tys. zł na dowolny cel? Bez konieczności podawania w umowie kredytowej na co chcemy przeznaczyć pieniądze. Może być również pożyczka gotówkowa na 150 tys. zł. Sprawdź w jakim banku skorzystać z tak wysokiego kredytu nawet do 10 lat.

kredyt gotówkowy 150 tys. zł

Kredyty i pożyczki gotówkowe (traktowane łącznie) są obok kart kredytowych i limitów w ROR, jednymi z najbardziej popularnych produktów kredytowych w ofercie bankowej. W każdym banku znajdziesz kredyt gotówkowy. Ale czy w każdym z nich masz szanse na kredyt gotówkowy w wysokości 150 tys. zł, to już inna sprawa.

Krótki wstęp o kredytach gotówkowych

Dlaczego są aż tak popularne? Powód jest kilka:

1. Podstawowe wymagania i minimalne formalności. Jeżeli kwota nie przekracza średniego kredytu 1. Jednak przy wysokich kwotach, a takim jest finansowanie na poziomie 150 tys. zł, bank może wymagać np. dodatkowego zabezpieczenia w postaci wykupienia polisy ubezpieczeniowej lub poręczenia osób trzecich.

2. Dostępne są w każdym banku komercyjnym i spółdzielczym oraz w SKOK-ach.

3. Można go przeznaczyć na dowolny cel, np. zakup samochodu z komisu, remont mieszkania, wakacje, zakup mebli do pokoju, a nawet na zakup nieruchomości, np. domku letniskowego.

4. Kredyt gotówkowy (również na wysokie kwoty) jest oferowany w kanale online.

Czyli kredyt gotówkowy jest dla każdego

Nie każdy ma możliwość skorzystania z tej formy finansowania, a zwłaszcza w przypadku kredytu gotówkowego na 150 tys. zł.

Bez odpowiedniej zdolności kredytowej nie ma co liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Ale to czy masz zdolność kredytową nie wyliczy „jakiś” kalkulator, tylko konkretny bank. Aby ją sprawdzić, to wystarczy skontaktować się jednym z poniższych.

Pamiętaj, że nawet przy maksymalnie dopuszczalnym czasie spłaty wynoszącym 10 lat, kredyt na 150 tys. zł, to kredyt z bardzo dużą miesięczną ratą kredytową. Szacunkowe wyliczenia wraz z kosztem odsetkowym znajdziesz pod koniec wpisu.

Zatem nie trać czasu na „spacer” po placówkach bankowych, jeżeli szukasz dodatkowych środków – wystarczy wysłać wniosek z prośba o kontakt i pracownik banku przedzwoni do Ciebie.

Ile kosztuje kredyt gotówkowy?

Cena kredytu, to nic innego jak jego koszt całkowity, na który koniecznie należy zwrócić uwagę. Do podstawowych kosztów związanych z kredytami gotówkowymi należą:

  • odsetki kredytowe, na wysokość których wpływa oprocentowanie nominalne,
  • prowizja pobierana od wysokości kredytu – jest to najczęściej drugi najbardziej istotny element kosztów.
Ale również wysokie może być ewentualne ubezpieczenie spłaty kredytu.

Wpływ prowizji na całkowity koszt kredytu jest szczególnie zauważalny przy kredytach udzielanych na krótki czas, np. na kilka miesięcy. Jest ona ustala jako pewien procent od kwoty udzielonego kredytu.

Jeżeli prowizja pobierana jest w wysokości 5% wartości kredytu, to niezależnie od tego czy czas kredytowania został ustalony na 1 rok czy 10 lat, to prowizja od 150 tys. zł wyniosłaby w tym przypadku 7500 zł.

Sytuacja odwrotna zachodzi z oprocentowaniem: im szybciej jest spłacany kredyt, tym krócej są naliczane odsetki i tym samym niższy jest całkowity koszt odsetkowy. Wraz z wydłużeniem czasu spłaty, to odsetki stają się dominującą częścią całkowitych kosztów kredytu.

Dodatkowo na cenę kredytu może wpłynąć:

  • ubezpieczenie – nieobligatoryjne, ale bank może je zaproponować przy wysokich kwotach kredytu, zgadzając się wówczas np. na obniżenie oprocentowania.

Wskaźnikiem, który oddaje wszystkie koszty kredytowe jest RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) oraz Całkowity Koszt Kredytu. Przy czym należy pamiętać, że:

Do RRSO, jak również i do całkowitego kosztu kredytu nie wlicza się np. opłat notarialnych, opłata za monity z tytułu opóźnienia w zapłacie oraz opłaty za inne usługi, które konsument (kredytobiorca lub pożyczkobiorca) może na mocy umowy odrębnie zamówić.

Kredyt gotówkowy 150 tys zł jaka rata?

W sytuacji, kiedy korzystasz z kalkulatorów rat, zarówno tych udostępnionych na portalach finansowo-kredytowych, jak i na stronach wybranych bankowych, musisz brać pod uwagę, że otrzymasz wyliczenia szacunkowe.

Podobnie jak przy zdolności kredytowej, dokładne wyliczenia może podać tylko ten bank, z którym skontaktujesz się w sprawie kredytu. Propozycja kredytowa, to propozycja dla wszystkich w zasadzie. Natomiast oferta może być już tylko indywidualna, czyli ostateczna warunki kredytowania zależą od uzyskanej oceny kredytowej.

Przy ocenie kredytowej brana jest pod uwagę zdolność kredytowa i wiarygodność w BIK (historia kredytowa).

Jednak warto ratę oszacować i poznać jej wysokość. Można to zrobić dokładnie, jeżeli przyjmiemy odpowiednie założenia.

Oprocentowanie nominalne kredytu gotówkowego na 150 tys. zł wynosi 11,85% i jest to jedyny koszt kredytowy. Poza odsetkami nie ma, ani prowizji, ani ubezpieczenia.

Raty równe oraz koszt odsetkowy w zależności od przyjętego czasu spłaty, kształtują się następująco:

3 lata: 4 971,41 zł – 28 970,65 zł,
4 lata: 3 939,04 zł – 39 073,78 zł,
5 lat: 3 325,31 zł – 49 518,50 zl,
6 lat: 2 920,84 zł – 60 300,59 zł,
7 lat: 2 635,89 zł – 71 414,96 zł,
8 lat: 2 425,58 zł – 82 855,74 zł,
9 lat: 2 264,97 zł – 94 616,30 zł,
10 lat: 2 139,08 zł – 106 689,29 zł.

Zachodzi taka sama prawidłowość, jak w przypadku każdego innego kredytu: im dłuższy jest czas spłaty, tym mniejsza będzie rata, ale za to większy koszt odsetkowy.

Rata kredytu 150 tys. zł – korzyści ze zmniejszenia, a koszt odsetkowy

Z powyższych wyliczeń jasno wynika, że rata będzie mniejsza, im bardziej zostanie wydłużony czas spłaty takiego kredytu.

Największe zmiany w wysokości rat zawsze są w początkowym etapie wydłużania czasu spłaty. To znaczy, że różnica w racie jest większa, jeżeli wydłużymy czas kredytowania z 3 do 4 lat, niż wówczas, kiedy zmiana dotyczy spłaty z 9 do 10 lat.

Tym samym różnice są coraz mniejsze, a koszt odsetkowy coraz większy.

kredyt gotówkowy 150 tys. zł różnica w wysokości rat do poprzedniego okresu

Kredyt 150 tys. zł: różnice w wysokości raty w stosunku do poprzedniego okresu kredytowania i koszt odsetkowy. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Kredyt 150 tys. na 10 lat jaka rata?

Czy rata kredytowa przy maksymalnym czasie spłaty może być niższa? Może być mniejsza niż w powyższym przykładzie, ale i może być większa. W tym momencie można śmiało poruszyć zagadnienie dotyczące porównania ofert kredytowych i dlaczego to warto zrobić.

A warto to zrobić dlatego, aby nie tylko płacić mniejszą ratą, ale i zapłacić mniejszy koszt całkowity.

Jeżeli do wyboru mamy 3 oferty kredytowe i każda z nich dotyczy takiego samego kredytu i czasu kredytowania, to przy różnym oprocentowaniu, różne będą raty i koszty zapłaconych odsetek.

Kredyt 150 tys. na 10 lat. Jedyny koszt, to odsetki. Oprocentowanie roczne: wysokość raty równej – koszt odsetkowy.

  • 11,55%: 10 lat: 2 113,20 zł – 103 586,96 zł.
  • 11,85%: 10 lat: 2 139,08 zł – 106 689,29 zł.
  • 12,50%: 10 lat: 2 195,64 zł – 113 477,10 zł.
Oprocentowanie kredytów gotówkowych może być stałe lub zmienne. W przypadku kredytów na 150 tys. zł przy 10. letnim czasie kredytowania, z pewnością stopa procentowa będzie zmienna. To oznacza, że zmiana wysokości stóp procentowych NBP ma bezpośrednie przełożenie na oprocentowanie kredytu, a tym samym i na wysokość raty oraz koszt całkowity kredytu.

1 Newsletter kredytowy BIK. Marzec 2023 r. Średnia wartość kredytu gotówkowego w marcu 2023 roku – 22935 zł. https://media.bik.pl/informacje-prasowe/803190/najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-newsletter-kredytowy-bik-marzec-2023-r.

3 komentarze do “Kredyt gotówkowy 150 tys. zł na dowolny cel”

  1. Oczywiście, że zdolność kredytowa będzie w tym przypadku kluczowa. 5000 zł netto (na rękę), to minimum.

  2. Przy tak dużym kredycie konieczne jest posiadanie bardzo dużej zdolności kredytowej.

  3. Brałam kredyt na tak dużą kwote (prawie 160 tys) w banku gotówkowy. Negocjowaliśmy z mężemu zarówno oprocentowanie jak i prowizję (bez ubezpieczenie). Zabarało to nam prawie miesiąc, bo rozważaliśmy trzy banki. I wyszło najtaniej w drugim, bo byli najbardziej skónni do obniżki, a wcale nie mieli najlepzej oferty z tych trzech banków.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok