Kredyt gotówkowy 15 tys. zł

2023-08-30 – ostatnia aktualizacja

Kredyt gotówkowy 15 tys. zł? Jaki bank będzie miał najkorzystniejszą ofertę? Wybór wcale nie jest najłatwiejszy, bo w tym segmencie jest bardzo dużo propozycji. Jeżeli jeszcze uświadomimy sobie, że taki kredyt jest również dostępny przez internet, to należy zarezerwować sobie trochę czasu na porównanie propozycji…

kredyt gotówkowy 15 tys. zł

Oprocentowanie kredytu gotówkowego, a tym samym i odsetki, prowizja od wysokości kredytu oraz koszty dodatkowe – to wszystko wpływa ma cenę zobowiązania. Szukając kredytu gotówkowego na 15 tys. zł powinniśmy mieć to na uwadze. Im mniejszy jest bowiem całkowity koszt finansowania, tym lepiej, bo cała rzecz sprowadza się do tego, aby pożyczyć jak najtaniej.

Gdzie wziąć kredyt na 15 tys. zł?

Z każdym bankiem możesz się skontaktować bardzo szybko – wystarczy wypełnić formularz kontaktowy, podać podstawowe dane i poczekać na telefon od doradcy. Zostanie obliczona Twoja wstępna zdolność kredytowa, historia kredytowe i jeżeli wszystko będzie ok., to zapoznasz się ze wstępną wstępna ofert. Ostateczna oferta kredytowa może być przedstawiona dopiero po przeanalizowaniu złożonego wniosku kredytowego.

Przyjmując, że uzyskasz pozytywną ocenę kredytową, to możesz wówczas zdecydować się na kredyt na 15 tys. zł. Ale czy będzie on najtańszy?

Takiej pewności nie masz, ponieważ, aby wydać taką opinię, to należałoby porównać dwie oferty kredytowe z uwzględnieniem kosztów całkowitych (można więcej). Dopiero wówczas możliwe jest wskazaniem tej lepszej, czyli tańszej.

Spłacasz już kilka kredytów i pożyczek gotówkowych, a raty kredytowe są zbyt duże? Zastanów się nad konsolidacją kredytów gotówkowych.

Kto może skorzystać z kredytu gotówkowego na 15 tys. zł?

Kredyt gotówkowy na 15 tys. zł ma szansę otrzymać pełnoletnia osoba, która:

 • posiada stałe i jednocześnie udokumentowane źródło dochodu,
 • wykazuje się odpowiednią zdolnością kredytową i dobrą historią kredytową w BIK,
 • złoży poprawnie wypełniony wniosek.

Najlepszym źródłem dochodu i akceptowanym przez każdy bank jest umowa o pracę na czas określony albo emerytura lub renta. Oczywiście osoby, które pracują na podstawie umów cywilnoprawnych (umowy zlecenie i o dzieło) czy prowadzące działalność gospodarczą, również mają szans na kredyt gotówkowy. Jeżeli ogólna ocena kredytowa wypadnie pozytywnie, to nie powinno być przeszkód, aby taki kredyt otrzymać.

Czy da się wziąć kredyt gotówkowy 15 tys. zł bez zdolności?

Co to jest zdolność kredytowa? Jest to możliwość spłaty kredytu wraz z odsetkami zgodnie z przyjętym harmonogramem (umową kredytową). Przy wyliczaniu zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę wiele różnych elementów.

Ocena zdolności kredytowej odbywa się pod względem ilościowych i jakościowym.

Najważniejsze czynniki, które decydują o zdolności kredytowej:

 • Wysokość miesięcznych dochodów – muszą być one na tyle wysokie, aby pozwoliły mu nie tylko na zapłacenie nowej raty, ale i wszystkich innych bieżących potrzeb, opłat stałych i rat bieżących zobowiązań.
 • Wiek kredytobiorcy – osoby młodsze mają większe szanse na uzyskanie kredytu. Granica zaczyna się przeważnie na 18 latach (pełna zdolność do czynności prawnych), a kończy się na ok. 75 – 80 latach.
 • Liczba osób pozostająca na utrzymaniu w gospodarstwie domowym.

Czy da się wziąć kredyt gotówkowy bez BIK?

Osobnym czynnikiem jest historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej, która bezpośrednio nie wpływa na wyliczenia zdolności kredytowej. Jednak bez pozytywnej oceny scoringowej w BIK nie ma możliwości uzyskana kredytu. Każdy bank pobiera raport i to ma miejsce zawsze, kiedy ubiegamy się o finansowanie z banku. Niezależenie od tego jakiej dotyczy kwoty, czasu spłaty czy rodzaju kredytu.

Wszelkiego rodzaju opóźnienia w spłatach kredytów i pożyczek, negatywnie wpływają na ocenę wiarygodności kredytowej.
Bank może zaufać klientowi i lepiej go potraktować (czytaj: zaproponować lepsze warunki kredytowania), jeżeli terminowo spłacał swoje zobowiązania.

W gorszej sytuacji jest również osoba, która nigdy wcześniej nie korzystała z kredytów i pożyczek, nie jest idealnym klientem dla banku. Bank nie wie, czego może się spodziewać się po potencjalnym kredytobiorcy. Jaka jest szansa, że będzie terminowo spłacał zobowiązanie?

Między innymi limity w kontach i kartach kredytowych, czy kredyty ratalne budują historie kredytową w BIK.

Jak szybko złożyć wniosek o kredyt gotówkowy na 15 tys. zł?

Wnioski o kredyt gotówkowy różną się nieco od siebie w poszczególnych bankach. Na pewno znajdą się w nim dane osoby wnioskującej, informacje dotyczące finansowania (wysokość, czas kredytowania w miesiącach), ewentualne zabezpieczenia oraz odznaczone zgody, np. dotyczące sprawdzenia BIK i tzw. baz dłużników.

Bez wyrażenia zgody, wniosek nie zostanie rozpatrzony.

Do wniosku należy również dołączyć załączniki dotyczące uzyskiwanych zarobków.

Co do samego wniosku kredytowego, jego forma uzależniona jest od kanału wnioskowania.

1. Wnioskujące o kredyt gotówkowy w placówce konkretnego banku, należy wypełnić wniosek papierowy. Najczęściej odbywa się to w ten sposób, że pracownik banku wpisuje dane, które podaje klient, a następnie jest on drukowany i podpisywany przez wnioskodawcę.
2. Ubiegać się o kredyt gotówkowy na 15 tys. zł można również przez internet czy mobilnie. Wniosek jest wypełniany za pomocą dosłownie kilkunastu kliknięć. Może być wymagane, aby niezbędne dokumenty zeskanować i przesłać drogę elektroniczną.

Podpisanie umowy kredytowej (bo rzadko wniosku) może się odbyć również drogą kurierską. Dokumenty kredytowe, które zostały wcześniej wypełnione np. telefonicznie, zostają dostarczone na adres klienta. Podpisaną umowę zabiera kurier i dostarczana do banku.

Potwierdzenie tożsamość w niektórych bankach odbywa się poprzez: dokonanie przelewu weryfikacyjnego z konta klienta, wykonanie zdjęcia selfie lub bezpośrednią wideorozmowę z konsultantem. Kontaktując się z bankiem w sprawie kredytu, należy jednak mieć przygotowany dowód tożsamości.

Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt gotówkowy na 15 tys. zł?

Kredyt gotówkowy na 15 tys. zł jest kredytem poniżej wartości średniego kredytu gotówkowego, który w lipcu 2023 r. wyniósł 21262 zł 1. Dlatego banki nie stawiają klientom jakiś szczególnych wymagań.

Ważna jest zdolność kredytową, a więc stabilne i udokumentowane źródło dochodu, odpowiedni wiek, a tym samym i odpowiednio wysoka zdolność kredytowa oraz pozytywna ocena wiarygodności kredytowej.

Banki mogą wymagać spełnienia dodatkowych warunków, np. wyrażenia zgody przez współmałżonka, poręczenia osoby trzeciej czy wykupienia ubezpieczenia.

Pamiętać należy, że wniosek kredytowy musi być wypełniony zgodnie ze stanem faktycznym, a wszelkiego rodzaju nieprawdziwe informacje zostaną szybko zweryfikowana przez bank. Poprawnie wypełniony wniosek kredytowy jest podstawą do rozpoczęcia procesu ubiegania się o kredyt.

Jakie dane są potrzebne do wzięcia kredytu gotówkowego na 15 tys. zł?

Kredyt gotówkowy to nie kredyt lub pożyczka hipoteczna. Lista dokumentów przy kredycie gotówkowym na 15 tys. zł jest zatem mniej obszerna, ale i tak banki będzie wymagać:

 • dowodu tożsamości, najczęściej jest to dowód osobisty,
 • zaświadczenia lub oświadczenia o zarobkach,
 • poprawnie wypełniony wniosek kredytowy.

Kredyty gotówkowe nie są udzielane na dowód osobisty. Zwłaszcza, jeżeli jest to kredyt na 15 tys. zł. Jest to pewien skrót myślowy. Dokument tożsamości ma posłużyć bankowi tylko do weryfikacji klienta, że jest on tą osobą, za którą się podaje.

Dane z dokumentu tożsamości są nie tylko niezbędne do sporządzenia umowy, ale i przy pierwszym kontakcie z bankiem.

Jakie dane z dowodu są potrzebne bankowi?

 • imię i nazwisko,
 • nr PESEL,
 • seria i numer dowodu tożsamości.

Dokumentem koniecznym do wzięcia kredytu jest również zaświadczenie o zarobkach.

Wyjątki mogą być dwa:

1. Klient ma rachunek osobisty w banku, w którym składa wniosek kredytowy i wpływa na niego wynagrodzenie lub świadczenie emerytalne lub rentowe.
2. Bank ma możliwość zdalnego dostępu do konta klienta. Jest to połączenie bezpieczne, a bank nie ma możliwości sprawdzenia PIN-u czy haseł i sms-ów klienta.

O takim kredycie można napisać, że jest to kredyt gotówkowy bez zaświadczeń.

Najczęściej wnioskując o kredyt gotówkowy w innym banku, to zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach będzie konieczne.

Skąd wziąć dokument potwierdzający zarobki? Dokument uzyskamy u pracodawcy, zgłaszając się do działu kadr. Zaświadczenie powinno zawierać informację o wysokości miesięcznego wynagrodzenia. Powinno również zawierać adnotacje dotyczące czasu, na jaki umowa została zawarta i jej warunkach.

Na koniec pozostaje złożenie wniosku kredytowego. Należy wypełnić go czytelnie i zgodnie z prawdą. Zazwyczaj nie jest one wypełniany odręcznie, tylko dane są podawane pracownikowi banku, który wprowadza je do systemu, drukuje wniosek dla kredytobiorcy i przekazuj mu do podpisu.

W przypadku kredytu gotówkowego przez internet wypełnienie dokumentu następuje na formularzu online utworzonym w tym celu przez kredytodawcę.

Kredyt gotówkowy 15 tys. zł bez zaświadczeń

Zaświadczenia o dochodach nie jest wymagane, kiedy o kredyt gotówkowy 15 tys. zł wnioskujemy w „naszym” banku. I to pod warunkiem, że wpływa tam wynagrodzenie od pracodawcy, dochody z prowadzonej działalności gospodarczej czy świadczenia emerytalno-rentowe. W przeciwnym wypadku bank będzie wymagał dostarczenia dokumentu potwierdzającego, że dochody uzyskujemy.

Czynnik dochodowy jest bardzo ważny w przeprowadzeniu oceny zdolności kredytowej. A jeżeli bank nie zna naszych dochodów, ich wysokości i tego czy utrzymujemy je regularnie, to nie może oszacować jej wysokości. Jest to bowiem podstawa, do tego, aby stwierdzić, że dochód rozporządzalny pozwali nam na spłatę kredytu na ustalonych warunkach.

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli wnioskujemy o kredyt gotówkowy w banku, który ma możliwość bezpośredniego sprawdzenia konta w banku, na które jest przelewane np. wynagrodzenie. Weryfikacja odbywa się poprzez logowanie na konto bankowe klienta – za jego zgodą i pośrednictwem. Dane logowania (nr identyfikacyjny, PIN kod) są zabezpieczone przez bank klienta, a bank rozpatrujący wniosek nie ma do nich dostępu.

W takich wypadku papierowe zaświadczenie o dochodach nie będzie potrzebne.

Jeżeli nie wiesz, jakie dokumenty czy zaświadczenia będą potrzebne do złożenia wniosku o kredyt gotówkowy, to wystarczy zapytać pracownika banku. Można to zrobić np. wysyłając wniosek kontaktowy.

Ile kosztuje kredyt gotówkowy na 15 tys. zł?

Nie ma ustalonej jednej ceny kredytu gotówkowego na 15 tys. zł. Koszt pożyczenia pieniędzy zależy od wielu różnych czynników:

 • kwoty kredytu,
 • czasu spłaty,
 • oprocentowania i kosztu dodatkowego, np. prowizja,
 • dodatkowych opłat, np. w formie ubezpieczenia.

Aby sprawdzić koszt całkowity, należy skorzystać nie z kalkulatora kredytu gotówkowego, ale wysłać wniosek kontaktowy do banku. Niestety, wyliczenia kosztów i rat kredytowych z takim narzędziem będą mocno oszacowane, a wyniki nie muszą odzwierciedlać tych rzeczywistych.

Bank przedstawia ofertę dopiero po przeanalizowaniu zdolności kredytowej. Jeżeli ocena ryzyka kredytowego będzie mała, to i warunki kredytowania mogą być lepsze. Im większe ryzyko, które bank musi ponieść decydując się na udzielenie kredytu, tym większe będą koszty udzielonego finansowania, np. wyższe oprocentowanie, poręczenie osób trzecich, wykupienie polisy ubezpieczeniowej.

Oferta kredytu gotówkowego jest zawsze indywidualna

W sytuacji, kiedy korzystasz z kalkulatora kredytów gotówkowych, to musisz się liczyć się z tym, że otrzymane wyliczenia są tylko szacunkowe. To oznacza w praktyce, że rata kredytowa czy przedstawione koszty z pewnością będę się różnić od tych, które wyliczy bank.

Oczywiście nie ma znaczenia, czy do wyliczenia rat będziemy korzystać z kalkulatora na stronie banku czy jest to porównywarka kredytowa – kredyty gotówkowe na dowolnej stronie o tematyce finansowej. Wysokość raty jest bowiem elementem oferty kredytowej, a ta z kolei zależy od indywidualnej oceny kredytowej.

Dopiero wówczas bank może podać szczegółowe informacje na temat kosztów całkowitych kredytu i zasad spłaty.

Na wysokość raty wpływa wiele różnych czynników, a poza samymi założeniami oferty (wysokość oprocentowania, prowizja i koszty dodatkowe) jest to również:

 • wysokość kredytu,
 • czas kredytowania,
 • rodzaj rat (równe lub malejące),
 • data wypłaty kredytu,
 • daty płatności rat.

Jaka rata przy kredycie 15 tys. zł?

Mając na uwadze powyższe zastrzeżenia, można już teraz oszacować jej wysokość. Przyjmiemy różne okresy kredytowania, rata jest naliczana w systemie rat równych i posłużymy się w tym celu założeniem, że:

 • oprocentowanie nominalne wynosi 11,79%,
 • prowizja 0 zł,
 • nie ma ubezpieczenia.

Zdecydowanie jest to kredyt gotówkowy 15 tys. zł w promocji!

Czas kredytowania: wysokość raty równej – koszt odsetkowy (całkowity).

 • 2 lata: 704,63 zł – 1 911,17 zł,
 • 3 lata: 496,71 zł – 2 881,61 zł,
 • 4 lata: 393,46 zł – 3 886,21 zł,
 • 5 lat: 332,08 zł – 4 924,63 zł,
 • 6 lat: 291,62 zł – 5 996,45 zł,
 • 7 lat: 263,11 zł – 7 101,19 zł,
 • 8 lat: 242,07 zł – 8 238,26 zł.

Widać jasno zatem, że kredyt 15 tys. na 3 lata ma ratę większą niż kredyt na 5 lat, ale koszt całkowity jest mniejszy. Ustalając zatem czas kredytowania, należ mieć to na uwadze.

Wyliczenia rat kredytowych, oszacowanie rat oraz na co zwracać uwagę, aby wybrać tańsze finansowanie: kredyt gotówkowy 35 tys. zł.

Kredyt gotówkowy na 15 tys. zł przez internet

Z kredytem przez internet nie ma większego problemu. Nawet wówczas, kiedy jest to kredyt gotówkowy 15 tysięcy złotych przez internet.

W jakich bankach złożysz wniosek o kredyt gotówkowy online?

Kredyt gotówkowy online ma wiele zalet:

 • Jest to kredyt bez wychodzenia z domu. Nie tylko, że nie trzeba udawać się do placówki banku, aby pobrać i wypełnić wniosek, ale z reguły wszystkie formalności można załatwić przez internet.
 • Potwierdzenie tożsamości odbywa się przez zdjęcie selfie, wideorozmowę lub przelew weryfikacyjny.
 • Podpisanie umowy kredytowej ma miejsce w banku lub elektronicznie lub jest dostarczona przez kuriera.
 • Złożenie wniosku o kredyt gotówkowy może być w 100% online i cały wniosek jest w ten sposób procedowany lub w modelu hybrydowym online-telefonicznie.

Wnioskowanie o kredyt gotówkowy online jest bardzo popularne, ponieważ to szybka i wygodna opcja. Oferty kredytowe przez internet są dostępne dla klientów danego banku, jak i nowych. Można w ten sposób pożyczyć 1000 zł, 15 tys. zł, ale i nawet 200 tys. zł.

Porównanie kredytów, to kluczowe zadanie, jeżeli zależy nam na koszcie

Dokonując zatem wyboru banki i kredytu gotówkowe pamiętajmy, aby porównać koszt całkowity oraz można również zwracać uwagę na RRSO.

Mniejszy koszt całkowity oznacza, że kredyt będzie tańszy i tym samym mniej pieniędzy z naszego budżetu pójdzie na jego spłatę.

Co prawda rata kredytowa zawsze będzie mniejsza, jeżeli okres kredytowania będzie dłuższy, ale jednocześnie koszt zapłaconych odsetek będzie większy. I to oznacza droższy kredyt.

Nie ma co jednak przeceniać swoich możliwości finansowych, nawet przy odpowiedniej zdolności kredytowej. Czasami jest lepiej wydłużyć nieco okres kredytowania, aby nieoczekiwane wydatki, nie odbiły się na możliwościach regulowania zadłużenia.

Pamiętaj: Zawsze jest możliwość wcześniejszej, całościowej lub częściowej spłaty kredytu, jak i również nadpłata rat kredytowych w miarę możliwości.

1 https://media.bik.pl/informacje-prasowe/818678/najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-newsletter-kredytowy-bik-lipiec-2023-r.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok