Kredyt gotówkowy 130 tysięcy zł

2024-03-27 – ostatnia aktualizacja

Jeżeli szukasz kredytu gotówkowego na 130 000 zł, to najważniejsze informacje dotyczące takiego finansowania znajdziesz w poniższym artykule. Każdy kredyt, o który ubiegamy się w banku, niezależenie od kwoty i czasu kredytowania, wiąże się z pewnymi wymogami. Oczekują one od potencjalnych kredytobiorców spełnienia określonych kryteriów.
kredyt gotówkowy 130 tys. zł
Kredyt gotówkowy 130 tysięcy zł przegląd banków. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Finansowanie w kwocie 130 000 zł, to bardzo duże zobowiązanie. Nawet wówczas, kiedy spłata zobowiązania zostanie rozłożona na maksymalny czas – w przypadku kredytów gotówkowych to 10 lat – to i tak rata kredytowa będzie dużym obciążeniem w domowych finansach.

Podejmując zatem decyzję o zaciągnięciu finansowania, należy dokładnie i rzetelnie przeanalizować możliwości budżetowe w okresie spłaty kredytu.

Uzyskanie kredytu gotówkowego na 130000 zł jest uwarunkowane wieloma czynnikami analizowanymi przez bank.

Kto może otrzymać kredyt gotówkowy na 130 tysięcy?

Warunki kredytowania ustala każdy bank z osobna na podstawie analizy kredytowej wniosku. Można jednak wymienić kilka ogólnych warunków, które musi spełnić przyszły kredytobiorca. Spośród podstawowych warunków należy wymienić:

 • Pełnoletniość. Aby ubiegać się o kredyt, wnioskodawca musi mieć ukończone 18 lat, a w niektórych bankach minimalny wiek wynosi 21 lat.
 • Pełne zdolności prawne. Kredytobiorca musi posiadać pełne zdolności do czynności prawnych.
 • Dokumenty tożsamości. Konieczne jest posiadanie przynajmniej ważnego dowodu osobistego lub paszportu.
 • Zdolność kredytowa i historia kredytowa. Banki oceniają zdolność kredytową m.in. na podstawie uzyskiwanych dochodów oraz ponoszonych wydatków w gospodarstwie domowym. Uwzględniają również spłatę innych zobowiązań kredytowych. Bardzo istotna jest historia kredytowa w BIK i brak wpisów w tzw. bazach dłużników.

Osoby mające problemy ze spłatą innych zobowiązań lub kiedy takie trudności wystąpiły (nieterminowe regulowanie rat) mogą napotkać trudności w uzyskaniu tak wysokiego kredytu.

Dla klientów z negatywną historią kredytową istnieją alternatywne rozwiązania, takie jak pożyczki dla zadłużonych, ale przy tak wysokim finansowaniu nie powinno one być brane pod uwagę ze względu na bardzo wysokie koszty takiej pożyczki.

Dokumenty wymagane do kredytu na 130 000 zł

Aby ubiegać się o kredyt na 130 tys. zł, konieczne jest dostarczenie określonych dokumentów. Wymienić można m.in:

 • Dowód osobisty. Podstawowy dokument tożsamości wymagany podczas składania wniosku kredytowego, jak i przy kontakcie z konsultantem lub doradcą bankowym.
 • Dokumenty potwierdzające źródła dochodów. Może to być umowa o pracę, umowy cywilno-prawne, dokumenty o przyznanej emeryturze lub rencie, określone dokumenty przy prowadzonej działalności gospodarczej.
 • Dokumenty potwierdzające dochody. Banki wymagają dokumentów potwierdzających uzyskiwanie miesięcznych dochodów, takie jak zaświadczenie od pracodawcy, deklaracja podatkowa lub wyciągi bankowe.
 • Informacje dotyczące wydatków. Miesięczne koszty utrzymania, wysokość innych zobowiązań finansowych, w tym spłacane kredyty i pożyczki, płacone alimenty.
 • Pozostałe. To między innymi liczba osób na utrzymaniu wnioskodawcy, jego wiek, a również wykształcenie i miejsce zamieszkania.

Procedura uzyskania kredytu na 130 tysięcy zł

Aby uzyskać kredyt na 130 tysięcy złotych, konieczne jest przejście przez odpowiednie procedury. Istnieje możliwość złożenia wniosku nie tylko w placówkach stacjonarnych banków.

Nawet przy tak wysokiej kwocie jest możliwość wnioskowania o kredyt lub pożyczkę przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu.

Poprawnie złożony wniosek przyspiesza całą procedurę. Niezależnie od tego czy jest to kredyt zwykły czy online, konieczne jest dostarczenie wymaganych dokumentów.

Ile wyniesie rata kredytu na 130 tysięcy?

Wysokość raty kredytu na 130 tysięcy złotych zależy od kilku czynników, takich jak oprocentowanie nominalne kredytu, wysokości ewentualnej prowizji bankowej i dodatkowych opłat, np. konieczności wykupienia polisy ubezpieczeniowej.

Kredyt gotówkowy na 130 tysięcy zł może być zabezpieczony przez bank w formie polisy ubezpieczeniowej, poręczyciela, współkredytobiorcy, weksla in blanco lub blokady kwot na rachunku klienta. Jakiego zabezpieczenie (i czy będzie potrzebne) dowiemy się kontaktując się z wybranym bankiem.

Banki udostępniają kalkulatory kredytu gotówkowego, które pozwalają oszacować wysokość raty na podstawie określonych parametrów. Pamiętajmy jednak, że są to wyliczenie szacunkowe. Jedyna możliwość, aby poznać dokładnie wysokość raty i kosztów kredytowych jest skontaktowanie się z wybranym bankiem.

Wyliczenia (dokładne) rat i kosztów odsetkowych dla kredytu gotówkowego na 130 tysięcy złotych przy złożeniach:

 • kredyt z oprocentowaniem nominalnym 11% w skali roku,
 • brak kosztów dodatkowych,
 • raty równe.

Okres kredytowania: wysokość raty – koszt odsetkowy:

6 lat: 2 474,43 zł – 48 158,98 zł,
7 lat: 2 225,92 zł – 56 977,01 zł,
8 lat: 2 042,10 zł – 66 041,15 zł,
9 lat: 1 901,36 zł – 75 347,09 zł,
10 lat: 1 790,75 zł – 84 890,02 zł.

Maksymalny okres spłaty kredytu gotówkowego

W przypadku kredytów gotówkowych okres spłaty kredytu na 130 tysięcy złotych nie może być dłuższy niż 10 lat, czyli 120 miesięcy.

Taki długi czas spłaty dla tak dużego kredytu oferuje zdecydowana większość banków. Jednocześnie należy pamiętać, że dłuższy czas wpływa na wysokość miesięcznej raty – im dłuższy okres spłaty, tym niższa będzie rata, z tym, że wyższy staje się całkowity koszt kredytu, ze względu na wyższe odsetki.

Alternatywą dla pożyczki gotówkowej może być pożyczka hipoteczna. Zabezpieczenie na hipotece nieruchomości pozwala wydłużyć czas spłaty nawet do lat 20.

Zdolność kredytowa a wysokość kredytu

Maksymalna wysokość kredytu, niezależnie od jego rodzaju, zależy od uzyskanej zdolności kredytowej w banku. Niektóre najważniejsze czynniki zostały wymienione powyżej i są to: dochody i wydatki.

Banki stosują w zasadzie takie same kryteria oceny zdolności kredytowej, ale sama zdolność kredytowa w każdym banku jest nieco inaczej wyliczana, stąd różnice w poszczególnych instytucjach. Dodatkowo przyjmuje się, że rata kredytu nie powinna przekraczać około 40-50% przychodów netto klienta.

Zdolność kredytową można poprawić na wiele sposobów, np. zwiększając dochody, zmniejszając wydatki domowe, konsolidując kredyty. O konsolidacji przeczytasz w artykule: Kredyt na spłatę innych zobowiązań.

Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt gotówkowy na 130 tysięcy złotych?

Planując wzięcie kredytu gotówkowego na kwotę 130 000 zł, istotne jest uwzględnienie wysokości uzyskiwanych zarobków. Pozytywna akceptacja wniosku o kredytu gotówkowego zależy jednak nie tylko od wysokości Twoich dochodów, ale także od okresu spłaty, jak i wysokości ponoszonych wydatków.

Analizując aktualne oferty kredytów gotówkowych dostępnych w kwietniu 2024 roku, można oszacować wysokość zarobków netto przy określonych założeniach:

 • kredyt gotówkowy na 130 tysięcy złotych,
 • brane są pod uwagę raty równe,
 • wnioskodawca nie spłacana innych zobowiązań kredytowych i nie posiada limitów w kontach i na kartach.

Dodatkowo załóżmy, że spłata kredytu jest rozłożona na maksymalny czas – 120 rat kredytowych. Oszacowane wysokości zarobków netto dla:

 • singla: 4100 zł,
 • małżeństwo bez dzieci: 4200 zł,
 • rodzina 2+1: 5500 zł.

Ponieważ wiemy już, że dochody nie są jedynym czynnikiem wpływającym na zdolność kredytową w danym momencie, to osoby utrzymujące rodziny, spłacające inne kredyty lub pożyczki, a także mające inne zobowiązania finansowe, mogą mieć ograniczoną zdolność kredytową. To oznacza, że uzyskają zdecydowanie mniejszy kredyt gotówkowy niż zakładany.

Ponieważ kredyt gotówkowy nie jest zabezpieczony na hipotece, to przy kwocie 130 tysięcy złotych konieczne jest posiadanie zdecydowanie wyższych dochodów, niż przy pożyczce hipotecznej. Poza tym kredyty gotówkowe są zazwyczaj droższe od takich pożyczek.

Te drugie mogą być również przeznaczone na dowolny cel, z tym, że spłatę wydłużysz nawet o dodatkowe 10 lat (240 rat kredytowych), ale wymaga to już ustanowienia hipoteki zabezpieczającej na nieruchomości.

Podsumowanie: kredyt gotówkowy 130 000 zł

Kredyt na 130 tysięcy złotych to znaczące zobowiązanie finansowe, które wymaga spełnienia ściśle określonych warunków ustanowionych przez bank i dostarczenia odpowiednich dokumentów, które posłużą do zbadania zdolności kredytowej.

Ponieważ rata kredytowa nie będzie z pewnością mniejsza od 1500 zł miesięcznie, a całkowity koszt kredytowy przekroczy z pewnością 50 tysięcy złotych, to decyzja o zaciągnięciu takiego kredytu powinna być przemyślana i poprzedzona dokładną analizą naszej sytuacji finansowej.

Dzięki wstępnym określeniu możliwości finansowych uregulowania takiego zobowiązania, jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego możemy podjąć właściwą decyzję, aby uniknąć niepotrzebnych problemów w przyszłości.

Sprawdź również: Kredyt hipoteczny 130 tysięcy zł – kredyt celowy na zakup nieruchomości. Kredyt konsolidacyjny czy gotówkowy? Jeżeli zamierzasz: skonsolidować kredyty gotówkowe, zmniejszyć ratę, zwiększyć zdolność kredytową i uzyskać dodatkowe pieniądze na dowolny cel.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok